If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Προεπιλογή Φορτιστής μπαταριών

Θέλω να κάνω ερώτηση για κανέναν καλο φορτιστή μπαταριών εάν αξίζει η αγορά του; Επειδή πιο πολύ κάθε άνοιξη πρέπει να φορτίσω την μπαταρία απο το μηχανάκι γιατί το έχω ακινητοποιημένο όλο το χειμώνα. Πήρα από τον πατέρα μου φέτος έναν του lidl τον έβαλα να φορτίσει την μπαταρία απο την μηχανή άλλα τίποτα και το πήγα εκεί που συνήθως το πήγαινα κάθε άνοιξη για φόρτιση, σε ένα κατάστημα με μηχανές στην γειτονιά που με εξυπηρετεί ο άνθρωπος δωρεάν.το έβαλε μου η έδωσε άλλα τίποτα γενικά επειδή δεν καταλαβαίνω μου την φορούσε καλά ή όχι κτλ μήπως αγόραζα έναν! Διάβασα πολύ καλά σχόλια για τον ctek mxs 5.0 για πειτε γνώμες...;

Προεπιλογή

80€ πολλα μου φενονται, δεν ξερω τι δουλεια κανει ο συγγεκριμενος φορτιστης, εχω του Lidl και ειμαι ευχατιστημενος, απλα τι γινεται με ολους αυτους τους ηλεκτρονικους, πρεπει να συντηρεις την μπαταρια αν οχι 2 φορες τον μηνα τουλαχιστον 1 φορτιση, αν αφησεις την μπαταρια ολο τον χειμωνα, αν ειναι και παλια την εχεις χασει, πεφτει η ταση της κατω απο 9v και αυτοι οι ηλεκτρονικοι φορτιστες την βλεπουν σαν 6v και δεν ξεκινανε φορτιση. Το ιδιο κανω και εγω στο σκουτερ, χειμωνα το παραταω και βγαζω την μπαταρια απο πανω και την φορτιζω καθε μηνα 1 φορα, 7 χρονια τωρα ποτε δεν ειχα θεμα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Στο astra που το φορτίζω με τον φορτιστή του lidl (τον μπλε) όταν φτάνει 4/4 μπάρες και 12.8, μετά από λίγα δευτερόλεπτα πέφτει στα 12,7 και ο φορτιστής ξαναμπαίνει σε λειτουργία φόρτισης για μισό λεπτό και μετα ξανά 4/4 κοκ.
    Λογικά η μπαταρία μου, είτε λόγο κατασκευής είτε φθοράς δεν μπορεί (ή δεν πρέπει) να κρατήσει πάνω από 12.7. Σε focus με τον κόκκινο του lidl δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Το astra φοράει 61Α bosch s5 και το focus s3 κοντά στα 55Α (δεν θυμάμαι ακριβώς).
    Με του lidl δεν έχω φορτίσει πότε το corsa (δεν χρειάστηκε).

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο astra που το φορτίζω με τον φορτιστή του lidl (τον μπλε) όταν φτάνει 4/4 μπάρες και 12.8, μετά από λίγα δευτερόλεπτα πέφτει στα 12,7 και ο φορτιστής ξαναμπαίνει σε λειτουργία φόρτισης για μισό λεπτό και μετα ξανά 4/4 κοκ.
    Λογικά η μπαταρία μου, είτε λόγο κατασκευής είτε φθοράς δεν μπορεί (ή δεν πρέπει) να κρατήσει πάνω από 12.7. Σε focus με τον κόκκινο του lidl δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Το astra φοράει 61Α bosch s5 και το focus s3 κοντά στα 55Α (δεν θυμάμαι ακριβώς).
    Με του lidl δεν έχω φορτίσει πότε το corsa (δεν χρειάστηκε).
    To ιδιο συμβαινει και σε εμενα, με 2 μπαταριες που συντηρω με αυτον τον φορτιστη (του lidl) Οι μπαταριες ειναι σχετικά μικρες (12V 44A) και αναβοσβηνει συνεχεια. Το φοβαμαι να κανει έτσι, οποτε το αφηνω μερικες ημερες και μετα το συνδεω για μερικες ώρες.

Προεπιλογή

https://www.batteryclub.gr/CTEK-MXS-...nRhZ3MiOiIifV0

Αυτόν εδώ λέω παιδιά, θα δω μάλλον θα πάρω κάποιον να συντήρω την μπαταρία κάθε χειμώνα.

Προεπιλογή

Πάντως για μοτοσυκλέτα κάτι σαν το παρακάτω θα ήταν τέλειο!
    https://www.batteryclub.gr/EYELET-CTEK-56-382

Προεπιλογή

Τον φορτιστή που έβαλα πιο πάνω έχει και αυτό το καλώδιο το βιδωνεις στην μπαταρία και την φορτίζεις!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kikonec : 03-05-20 στις 14:55

Προεπιλογή

Εγώ θα έπαιρνα φορτιστή να φορτίζει και λιθίου μπαταρίες και έπειτα θα άλλαζα μπαταρία στο μηχανακι, θα επαιρνα μια σαν αυτή https://www.skroutz.gr/s/8411181/Sky...ount_favorites, λιθίου δηλαδή.Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis20vt Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ιδιο συμβαινει και σε εμενα, με 2 μπαταριες που συντηρω με αυτον τον φορτιστη (του lidl) Οι μπαταριες ειναι σχετικά μικρες (12V 44A) και αναβοσβηνει συνεχεια. Το φοβαμαι να κανει έτσι, οποτε το αφηνω μερικες ημερες και μετα το συνδεω για μερικες ώρες.
    Γιάννη, ποιο φορτιστή lidl έχεις? Tον κόκκινο ή τον μπλε-γκρι?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο boltsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έπαιρνα φορτιστή να φορτίζει και λιθίου μπαταρίες και έπειτα θα άλλαζα μπαταρία στο μηχανακι, θα επαιρνα μια σαν αυτή https://www.skroutz.gr/s/8411181/Sky...ount_favorites, λιθίου δηλαδή.Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια...
    Λίγο έψαξα για τους φορτιστές λιθίου και φορτίζουν μόνο λίθου δηλαδή το αμάξι δεν θα μπορώ να το φορτίζω.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη, ποιο φορτιστή lidl έχεις? Tον κόκκινο ή τον μπλε-γκρι?
    To μπλε χωρίς την οθονη έχω.

Παρόμοια Θέματα

1. Γενικές Ερωτήσεις περι μπαταριών αυτοκινήτου.
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-20, 13:30
  2. Φορτιστής μπαταριών NOCO
    Από τον/την SotosKon στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 19:18
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 22:08
  4. Μπαταρία για Vectra c 1800 03/2007 και φορτιστής-συντηρητης μπαταρίας.
    Από τον/την chiskos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 17:16

Δικαιώματα - Επιλογές