If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή Απορια κατα την αλλαγη λαδιων.

Καλησπερα.Πριν μερικες ημερες εκανα Service το αμαξι (Astra Cdti 136ps),ηταν το δευτερο Service μετα απο 12.000χλμ το πρωτο ηταν στα 50.000χλμ αφου ειχα παρει το αμαξι μεταχειρισμενο.Λοιπον στο πρωτο Service ειχαν μπει λαδια GM οπου στις σχεδον 12.000χλμ που εκανα βαση πληροφοριας που δειχνει το αμαξι ειχαν φτασει ζωη στο 46%,τωρα εβαλα τα Liqui Moly TopTec 4600 και δεν εχω κανει ακομα 100 χιλιομετρα και η ζωη εχει πεσει στο 96% πως ειναι δυνατον αυτο ? Ακομα ξερω οτι το αμαξι μαζι με αλλαγη φιλτρου αν δεν κανω λαθος παιρνει 5 κιλα λαδι,εμενα οταν εβαλα τα 5 κιλα της συσκευασιας ο δεικτης δεν ειχε φτασει στην γραμμη πληρωσης με αποτελεσμα να χρειαστει περιπου 300-400 γραμμαρια επιπλεον,ειναι φυσιολογικο αυτο? Τελος αν και κουτη η ερωτηση στο αμαξι δεν υπαρχει ενδειξη για το επομενο Service ? θα πρεπει να ανατρεχω στο βιβλιο του Service πχ η να κοιταζω τακτικα την ζωη του λαδιου ασχετα αν εγω τα αλλαζω καθε 10-11 χιλιαδες ?Ευχαριστω.

Προεπιλογή

H ένδειξη για το επικείμενο service είναι η διάρκεια του λαδιού, όταν το ποσοστό φτάνει στο σε μονοψήφιο νούμερο αρχίζουν οι ειδοποιήσεις...

Προεπιλογή

Καλημέρα καταρχήν να σου εξηγήσω για να καταλάβεις πως λειτουργεί η "ζωή του λαδιού" στην ένδειξη του καντράν σου.
    Έχει φτιάξει έναν αλγόρυθμο η opel ανάλογα τον χρόνο και τα χιλιόμετρα που έχεις διανύσει και σου βγάζει το ποσοστό % που έχει απομείνει.
    Δηλαδή στο περίπου τωρα νομίζω το έχει στον 1 χρόνο η 30.000 χιλιόμετρα. Δεν έχει να κάνει με την πραγματική ποιότητα του λαδιού.
    Δηλαδή δεν υπάρχει μετρητής να μετράει την ποιότητα μέσα στο μοτέρ σου. Είναι απλώς μια ένδειξη. Τα 4600 που έβαλες είναι πολύ καλά!
    Για μένα max άλλαζε τα στις 10.000 και ναι πρέπει να το παρακολουθέις. Εγώ για παράδειγμα τα αλλάζω στις 7.000+ και το ποσοστό δεν φτάνει ούτε στο 50%.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα καταρχήν να σου εξηγήσω για να καταλάβεις πως λειτουργεί η "ζωή του λαδιού" στην ένδειξη του καντράν σου.
    Έχει φτιάξει έναν αλγόρυθμο η opel ανάλογα τον χρόνο και τα χιλιόμετρα που έχεις διανύσει και σου βγάζει το ποσοστό % που έχει απομείνει.
    Δηλαδή στο περίπου τωρα νομίζω το έχει στον 1 χρόνο η 30.000 χιλιόμετρα. Δεν έχει να κάνει με την πραγματική ποιότητα του λαδιού.
    Δηλαδή δεν υπάρχει μετρητής να μετράει την ποιότητα μέσα στο μοτέρ σου
    . Είναι απλώς μια ένδειξη. Τα 4600 που έβαλες είναι πολύ καλά!
    Για μένα max άλλαζε τα στις 10.000 και ναι πρέπει να το παρακολουθέις. Εγώ για παράδειγμα τα αλλάζω στις 7.000+ και το ποσοστό δεν φτάνει ούτε στο 50%.
    +1

Προεπιλογή

Οκ μια χαρα.Και οσο αφορα την ποσοτητα που μου πηρε σχεδον 5μισι κιλα με αλλαγη φιλτρου? Α και κατι ακομα παρατηρω εντονο θορυβο (οχι παντα ) απο την καδενα κατα την εκκινηση του κινητηρα μετα απο λιγο στρωνει,το εκανε και πριν με τα αλλα λαδια αλλα οχι τοσο εντονα και συχνα,παιζει με τον καιρο να στρωσει ?

Προεπιλογή

Χριστός Ανέστη,χρόνια πολλά.Έτσι είναι ο κινητήρας αυτός,παίρνει 5.5 λίτρα λάδι περίπου και ας λέει ότι παίρνει 5.Έτσι μου είπαν κι εμένα στο service στην αντιπροσωπεία (ότι παίρνει πάνω από 5 λίτρα),κάπου το αναφέρει και εδώ στο forum από εμπειρίες μελών.

Παρόμοια Θέματα

1. αλλαγη λαδιων
    Από τον/την akis88 στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-17, 11:34
  2. αλλαγη λαδιων, περισσευει καθολου?
    Από τον/την jim325 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-14, 10:40
  3. αλλαγη λαδιων
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-12, 21:00
  4. 1η αλλαγη λαδιων astra j
    Από τον/την nick81 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-11, 00:14
  5. Αλλαγη λαδιων σε corsa b
    Από τον/την Skoutelis_babis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-11, 18:23

Δικαιώματα - Επιλογές