If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Προεπιλογή Πρόβλημα ένδειξης βενζίνης και κλιματισμού ASTRA J 1.4T

Ξαφνικά ο δείκτης καυσίμου έπεσε στο μηδέν χωρίς να ανάβει το λαμπάκι low fuel και μέχρι να το πάω για φτιάξιμο σταμάτησε να δουλεύει και το aircondision. Δύο βλάβες ταυτόχρονα άσχετες μεταξύ τους. Με σύστησαν και το πήγα σε ηλεκτρολογίο στην Αργυρούπολη Γερουλάνου 34 όπου και το άφησα προς επισκευή. Το μεσημέρι της ίδιας μέρας μου τηλεφώνησε και μου είπε ότι το πρόβλημα του οργάνου είχε λυθεί , υπήρχε κομμένο καλώδιο στο ρεζερβουάρ. 'Οσο για το aircondision η διάγνωση ήταν ότι έπρεπε να αλλαχθεί το κομπρεσέρ το οποίο είχε βλάβη και έπρεπε να επισκευαστεί και το computer του aircondision (αλλαγή ολοκληρωμενου επεξεργαστή) το οποίο είχε υποστεί βλάβη επειδή το κομπρεσερ είχε τραβήξει περισσότερο ρεύμα. Επειδή μου τα έλεγε λίγο μπερδεμένα όταν του ζήτησα διευκρινήσεις για το πως είναι δυνατόν ο κομπρέσορας να δημιουργήσει βλάβη στο χειριστήριο του aircondision αφου αυτά επικοινωνουν μέσω body computer του αυτοκινήτου, δεν με έπεισε και αφου τον πλήρωσα για τον δείκτη καυσίμου πήρα το αυτοκίνητο και απευθύνθηκα σε άλλο συνεργείο στο Νέο Κόσμο Αρισταίου 2-4 (Κανακόπουλος Νίαος). Μετά την αλλαγή του κομπρέσορα και ενώ το διαγνωστικό δεν έδειχνε καμία βλάβη το aircondision δεν ξεκινούσε με τίποτε. Τελικά μετά από πολλές ώρες ψάξιμο ο κύριος Κώστας βρήκε ένα καλώδιο κομμένο. Το περίεργο είναι ότι το καλώδιο αυτό ήταν μέσα στην καλωδίωση που περνάει πάνω και αριστερά από το ψευτοκάπακο . Στο σημείο αυτό η καλωδίωση είναι προστατευμένη και από μια πλαστική θήκη που στερεώνεται στο ψευτοκάπακο. Αντικειμενικά στο σημείο αυτό που η καλωδίωση είναι ευθεία και τόσο καλά προστατευμένη που δεν μπορεί να κοπεί καλώδιο. Το κόψιμο κάθετο και οι άκρες του καλωδίου πεντακάθαρες . Θυμίζει κόψιμο που προκαλείται από κόφτη. Πραγματικά δεν θέλω να πιστέψω ότι προκλήθηκε επίτηδες , προκειμένου να δικαιολογηθεί η δήθεν βλάβη του computer του aircondision που για την επισκευή της, μου ζήτησε 100 ευρω . Αυτά προς το παρών άρχοντας ο κύριος Κώστας ,ο οποίος παιδεύτηκε αλλά τελικά βρήκε άκρη .

Προεπιλογή

Καλημερα , αφου το εφτιαξες ολα καλα .

Εαν ενα καλωδιο εχει κοπει απο φθορα για τον χ-ψ λογο φαινεται , επισης φαινεται εαν εχει κοπει με κοφτακι , και σε ευκολο σημειο , προσβασιμο ...

Αλλο τι πιστευουμε και αλλο τι βλεπουνε τα ματια μας .

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε. Το κομμένο καλώδιο φαίνεται. Το φθαρμένο επίσης. Καμία σχεση το ενα με το άλλο μέσα σε πλεξούδα. Το κομπρεσέρ τί έπαθε και δεν μπορούσε να επισκευαστεί??? Έτσι μου λέγανε και εμένα (3 ηλεκτρολογεία) για το fiat της συζύγου μέχρι που πήγα στην ΗΛΕΠ και μου άλλαξε μια βαλβίδα (60€) και τρία χρόνια τώρα δουλεύει ρολόι,

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά, το κομπρεσερ ήταν αγνώστου μάρκας after sale και είχε σκορπίσει. Οσο για το καλώδιο σίγουρα φαίνεται ο τρόπος που έχει κοπεί , το δίδαγμα είναι να προσέχουμε ποιους εμπιστευόμαστε και που παραδίδουμε τα αυτοκινητά μας για επισκευή.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τουλάχιστον τώρα το έφτιαξες. Ολα Οκ. Πάντως το κομπρεσερ λίγο δύσκολο να σκορπίσει. Μήπως εννοείς ότι διαλύθηκε το ρουλεμάν του? Ετσι ενημερωτικά. για τους υπόλοιπους....

Προεπιλογή

Και ομως γινονται αυτα, αλλα το κακο ειναι να πιστευεις οτι εισαι ποιο εξυπνος απο καποιον αλλον, πχ εγω πιστευω οτι ο πρωτος εκοψε επιτιδες το καλωδιο σε εκεινο το σημειο, το οποιο δεν μπορει να κοπει καλωδιο, και το εκανε ή για να μην εκτεθει σε περιπωση που παει ο πελατης και αλλαξει αλλου το κομπρεσερ και δεν βρεθει αλλου σφαλμα, ή σε περιπτωση που ο πελατης του ελεγε αλλαξε μονο το κομπρεσερ και βλεπουμε, οποτε θα δικαιολογουσε το κοστος που ζηταγε

και τι περιμενε ο τυπος??? οτι ο πελατης δεν θα παει αλλου να αλλαξει κομπρεσερ, και αν παει δεν θα το ψαξουν να δουνε για ποιο λογο δεν κομπλαρει το κομπρεσερ???
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το κόστος θα μπορούσε να μας το πει ο φίλος φαντάζομαι.

Προεπιλογή

Το κόστος για την αλλαγή του κομπρεσέρ και την δήθεν επισκευή του computer 650 ευρώ. Τελικά πλήρωσα 450 ευρώ με την διευκρίνηση ότι θα πλήρωνα λιγότερα αν δεν παιδευόταν μια ολόκληρη μέρα για να βρεί το κομμένο καλώδιο.

Προεπιλογή

Τουλάχιστον βρήκες έναν τεχνίτη να πηγαίνεις όταν έχεις βλάβη.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Για τις τιμές των συμπιεστών στην Ελλάδα πολύ καλή η χρέωση....

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με σύστημα κλιματισμού ASTRA J
    Από τον/την giannispi στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 10:18
  2. Πρόβλημα χειριστήρια κλιματισμού ASTRA H 2005
    Από τον/την ngiannas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-15, 17:01
  3. Πρόβλημα με καντραν (όργανα ένδειξης)
    Από τον/την Sgt_P στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 17:34
  4. Vectra C (My 2007) - Πρόβλημα ανεμιστήρα κλιματισμού
    Από τον/την SimonD στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-10, 13:30
  5. πρόβλημα βενζίνης;
    Από τον/την racer555 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 16:18

Δικαιώματα - Επιλογές