If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 40

Προεπιλογή

Για ποια 17αρα σκέφτεσαι?

Προεπιλογή

Oποτε τι προτεινεις?16 αρα η 17 χωρις χαμηλωμα?

Προεπιλογή

17αρα χωρίς χαμηλωμα.

Προεπιλογή

Αμα βρω εργοστασιακες καλως.. Αλλιως θα βρω after market 17αρα

Προεπιλογή

Το J έχει μεγάλους θόλους που μόνο με 18" γεμίζει ιδανικά. Έχεις το μοτέρ με 120hp οπότε δεν θα σου τις σύστηνα.

Η ιδανική διάσταση είναι οι 17". Όπως σου έγραψαν και τα υπόλοιπα παιδιά, για να το χαμηλώσεις η "σωστή" λύση είναι να πας σε coilover. Αν πας σε άλλες λύσεις, πιθανότατα θα έχεις χειρότερη ανάρτηση. Εξαρτάται λοιπόν ποιο είναι το κριτήριό σου, ομορφιά ή οδική συμπεριφορά; Η μόνη λύση που συνδυάζει και τα δύο είναι τα coιl.

Σε κάθε περίπτωση, η μετάβαση από 16" σε 17" ή ακόμα χειρότερα σε 18", θα έχει διαφορά σε μείωση της άνεσης, αύξηση της κατανάλωσης και αύξηση του κόστους αγοράς ελαστικών.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το J έχει μεγάλους θόλους που μόνο με 18" γεμίζει ιδανικά.
    Αυτό.

Εγώ είμαι με 225/45/17 και υπάρχει μεγάλο κενό ανάμεσα σε τροχό και θόλο. Μόνο με 18αρα θα φαίνεται όμορφο αλλά για να μη σέρνεται χρειάζεσαι περισσότερη ροπή και άλογα από αυτά που διαθέτεις.
    Όταν ο άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτ/του στη σύζυγό του,2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:ή είναι καινούρια η σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Οποτε αποκλειουμε το χαμηλωμα..θα παιξω σε 17 αρα αλλα με διασταση 225/45-17 η σε 215/50/17?

Προεπιλογή

Η διάσταση 215 50 17 είναι μια μη εμπορική διάσταση. Αυτό σημαίνει λιγότερες επιλογές μοντέλων ελαστικων, λιγότερο φρέσκα λάστιχα, πιο ακριβά κλπ.

Εγώ πιστεύω ο μόνος λόγω για να βάλει κάποιος 215 50 17 είναι για να μην χάσει επιδόσεις. Όμως μια τόση μικρή αλλαγή διάστασης σε ένα turbo αυτοκίνητο (ροπή από χαμηλά) δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

Προεπιλογή

Να σου πώ και εγώ την γνώμη μου. Είμαι και εγώ κατά του χαμηλώματος. Εγώ έβαλα απο 16αρα 60αρι προφίλ 18αρα με 50αρι προφίλ. Για σένα βέβαια δεν το προτείνω μιας και έχεις το 14αρι το δικό μου είναι 17αρι πετρέλαιο και μεγάλες διαφορές στην απόδοση δεν έιδα. Η κατανάλωση ίσως να ανέβηκε λιγάκι. Τώρα σε θέμα ανέσης θα χάσεις λιγο αλλα θα κερδίσεις αρκετά σε τιμόνι και αίσθηση. Με 18αρα γέμισε ο θόλος και φένεται σούπερ! Για σένα θα έλεγα να επιλέξεις 17αρα να είσαι κάπου στην μέση.

Προεπιλογή

Αν θέλει να γεμίσει ένα "τσακ" παραπάνω ο θολός ας πάει σε 215 50 17. Δεν θα χάσει και καθόλου απο άνεση.

Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, εσύ Μάριε έχεις 235. Οπότε το 235*(50/100) είναι πολύ μεγαλύτερο από 215*(50/100). Οπότε το δικό σου γέμισμα δεν το φτάνει κανείς!

Προεπιλογή

Οποτε αν παω σε 17αρα κ οχι χαμηλωμα να παω 215/50 17?θα γεμισει ο θολος σχετικα?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλει να γεμίσει ένα "τσακ" παραπάνω ο θολός ας πάει σε 215 50 17. Δεν θα χάσει και καθόλου απο άνεση.

Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, εσύ Μάριε έχεις 235. Οπότε το 235*(50/100) είναι πολύ μεγαλύτερο από 215*(50/100). Οπότε το δικό σου γέμισμα δεν το φτάνει κανείς!
    Ναι 235/50 έχω!!! Και έτσι θα το αφήσω μιας και είναι σχετικά άνετο! Χαχαχα πραγματικά δεν παίρνει άλλο!!! Με στριμμένο τιμόνι ούτε δάχτυλο δεν χωράει!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sebaleto11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε αν παω σε 17αρα κ οχι χαμηλωμα να παω 215/50 17?θα γεμισει ο θολος σχετικα?
    Ναι μια χαρά θα είσαι!

Προεπιλογή

Γνωρίζει κανείς αν τα ελαστικα με δείκτη ZR είναι κατάλληλα για καθημερινή χρήση? Ή είναι για πίστα, track days κλπ.
    Συγκεκριμένα, ρωτάω για τα Dunlop RT2.

Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι... ZR ειχα στο mercedes... Απλα ειναι λιγο ενισχυμένα
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Χρήστο, λες το ZR να επηρεάζει την άνεση? Διότι κινούμαι και σε επαρχιακούς δρόμους...

Προεπιλογή

Δε νομίζω. Έτσι κ αλλιώς το RT2 είναι μαλακό ελαστικό.
    Γιατί δεν κοιτας τα assymetric 5;

Προεπιλογή

Διότι στην ετικέτα με τα χαρακτηριστηκά τα asymmetric 5 είναι πιο θορυβώδη από τα RT2.

Προεπιλογή

Έχω δοκιμάσει πολλά ελαστικά. Θορυβώθη και μη.
    Στα μόνα που είδα διαφορά ήταν τα uniroyal. Σε όλα τα άλλα καμία διαφορά δεν είδα.

Προεπιλογή

Αν κάποιος έχει βάλει rt2, παρακαλώ ας μας ενημερώσει.

Αν όλα πάνε καλά θα τα αλλάξω τον Σεπτέμβριο, και τα δικά μου θα τα δώσω, διότι είναι 3,5 χρόνων αλλά σε άριστη κατάσταση, με λίγα km, και σε απίστευτα καλές συνθήκες (κλειστό παρκιγκ, χωρίς να τα χτυπάει ήλιος, με θερμοκρασίες σχεδόν σαν αυτές οου επικρατούν μέσα σε κατοικία). Επίσης επειδή κάνουν λίγα km πάντα προσέχω να μην μένουν "πατημένα" στο ίδιο σημείο.

Προεπιλογή

Εγώ δε θα τα άλλαζα με αυτές τις συνθήκες αν δεν καβάτζαραν τουλάχιστομ 40000χλμ. Τώρα βέβαια γνώμη δε μπορώ να σου αλλάξω μα το μόνο που σου λέω είναι ότι θα πετάξεις τσάμπα τα λεφτά σου.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Οpel Astra J τάσια
    Από τον/την dimitrissef στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-18, 00:02
  2. Ανταλαγη Ζαντας 15 με 16αρα!
    Από τον/την CorsakiasXania στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-13, 09:23
  3. Ζαντες Οpel Astra H
    Από τον/την Kostas13 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-11, 22:42
  4. Λάστικα στο Οpel Astra J
    Από τον/την Doctor GR στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-11, 12:44
  5. Usb Νεο Οpel Astra J
    Από τον/την aktinologos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-10, 16:49

Δικαιώματα - Επιλογές