If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 19 από 19

Προεπιλογή ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ASTRA H GTC 1.8

Kαλησπερα παιδια
    Το astraki μου ζ18χερ σε πορεια δουλευει στους 92-93 βαθμους και σε κινηση εχω δει και 106-107 παιρνοντας μπροστα το βεντιλατερ ριχνοντας το παλι στους 95-96.Μια φορα στην εθνικη επεσε στους 78 και ξαναανεβηκε σχετικα γρηγορα.Στους ποσους βαθμους πρεπει να δουλευει το αυτοκινητο ?Και ειναι λογικο να πεσει για λιγο τοσο χαμηλα σε θερμοκρασια η να ανεβει στο μποτιλιαρισμα στους 107?Μηπως πρεπει να αλλαξω θερμοσταση ?

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ο φίλος Λάζαρος (Lazarefa) που έχετε το ίδιο μοντέλο όταν διαβασει το θέμα σου θα σε κατατοπίσει από πρώτο χέρι ! Να ξέρεις πάντως και εγώ τα ίδια μ εσένα πέρασα στην αρχή. Αλλά είχα διαβάσει αρκετά βράδια θεματα από εδώ μέσα και το φόρουμ με βοήθησε πάρα πολύ. Και το δικό μου δούλευε σε υψηλές θερμοκρασίες που είχα τρομάξει ! Τώρα όλα καλά. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις θερμοστάτη. Να ξέρεις.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Σήμερα είδα το θέμα που ανοίχτηκε. Λοιπόν, καταρχάς εγώ έχω το 1.8 με το μοτέρ Ζ18ΧΕ (125PS) κι όχι το Ζ18ΧΕR που λογικά έχεις εσύ. Να ξέρεις ότι το δικό σου μοτέρ (το οποίο έχει ένας συνάδελφος σε Zafira του 2010) δουλεύει πιο ψηλά σε θερμοκρασίες από το δικό μου. Να σκεφτείς ο συνάδελφός μου είχε δει σε ταξίδι καλοκαίρι μέχρι και 110-112 βαθμούς και αρχικά νόμισε ότι έχει πρόβλημα το κύκλωμα ψύξης. Εμένα κανονικά με τις θερμοκρασίες που έχει η ατμόσφαιρα αυτή την εποχή σε πορεία δουλεύει περίπου μεταξύ 89-92 βαθμούς εφόσον δίνεις έστω και μέτρια γκάζι. Αν το αφήσεις να ρολάρει πχ σε παρατεταμένη κατηφόρα μπορεί να πέσει και 83-85 (πάντα σε πορεία). Αντίστοιχα καλοκαίρι δουλεύει σε ταξίδι μεταξύ 93-96 βαθμούς. Στην κίνηση της πόλης μετά από κανά 15λεπτο λειτουργίας συνήθως δουλεύει λίγο πιο ψηλά (ας πούμε 90-92 χειμώνα και 94-99 καλοκαίρι). Το δικό μου έχει θερμοστάτη που ξεκινά να ανοίγει στους 92 βαθμούς. Βεντιλατέρ ξεκινά να παίρνει γύρω στους 99. To Z18ΧΕR έχει θερμοστάτη που ξεκινά να ανοίγει αρκετά ψηλά, στους 105 βαθμούς, όπως μπορείς να δεις κι εδώ:
    https://www.onparts.gr/opel/astra-h-...a/thermostatis
    Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι το αμάξι πρέπει να δουλεύει σίγουρα πάνω από 97-98 βαθμούς βρέξει χιονίσει. Οι θερμοκρασίες που γράφεις με κάνουν να σκεφτώ ότι πρέπει να έχεις θερμοστάτη κολλημένο ανοιχτό. Δεν εξηγείται διαφορετικά να βλέπεις ακόμα και κάτω από 80 βαθμούς (έστω και για λίγο). Να ξέρεις ότι στο δικό μου πρωτοσυνειδητοποίησα ότι δεν έκλεινε σωστά ο θερμοστάτης στα 9,5 χρόνια/151.000χλμ (τότε άρχισα να μπαίνω στο κρυφό μενού και παρατήρησα ότι σχεδόν ποτέ δεν ανέβαζε πάνω από 83-84 βαθμούς, ούτε καν στην πόλη). Αυτό σημαίνει ότι ίσως να μου είχε μέινει κολλημένος ανοιχτός αρκετό καιρό πιο πριν. Τον άλλαξα τότε με γνήσιο και έβλεπα τιος νορμάλ θερμοκρασίες (αυτές που έγραψα στην αρχή). Τώρα πάλι, 5 χρόνια αφού άλλαξα πρώτη φορά θερμοστάτη κι έχοντας κάνει άλλα 73-74.000χλμ ξαναπαρατήρησα ότι σε ταξίδι δεν ανεβάζει πάνω από 84-86 όσες ώρες κι αν οδηγώ, ενώ σε πόλη μόνο σε παρατεταμένο μποτιλιάρισμα με το μοτέρ να έχει δουλέψει κανά μισάωρο, βλέπω πάνω από 90-92 βαθμούς. Λογικά μου έχει ξανακολλήσει μερικώς ανοιχτός κι έχω βάλει στο πρόγραμμα να τον ξανααλλάξω μαζί με ψυκτικό υγρό. Θα σου πρότεινα λοιπόν αφού τσεκάρεις παρατεταμένα θερμοκρασίες μέσα/έξω από την πόλη αν συνεχίσεις να έχεις σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες όπως αυτές που ανέφερες, να τον αλλάξεις.

Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
    Στη τελευταια μεγαλη διαδρομη που εκανα παρατηρησα σταθερη θερμοκρασια 89-93 βαθμους και σε ενα μικρο ανοιγμα εφτασε μεχρι 96.Αν μεινει στο ρελαντι ανεβαζει θερμοκρασια μεχρι 107 και μετα ανοιγει το βεντιλατερ για περιπου 20 δευτερολεπτα και το ριχνει στους 99-100.Νομιζω οτι δεν εχει προβλημα να φτασει στους 90 βαθμους.Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι μια φορα επεσε σε σταθερη πορεια στους 78 αν και ανεβηκε παλι σχετικα γρηγορα στους 90.Φανταζομαι υπολειτουργει ο θερμοστατης.Απλα δεν ειμαι σιγουρος πια πρεπει να ειναι η θερμοκρασια που πρεπει να δουλευει σε σταθερη πορεια.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Κοίταξε, εφόσον ο θερμοστάτης στο μοτέρ σου ξεκινά (το τονίζω αυτό) να ανοίγει από τους 105, με τις θερμοκρασίες που έχει έξω αυτή την εποχή (15-20 βαθμούς χοντρικά) δε μου φαίνεται λογικό να βλέπεις μετά από μισή ώρα λειτουργίας του μοτέρ σε πορεία κάτω από 97-98 βαθμούς ενώ σε μποτιλιάρισμα έπρεπε να βλέπεις και αρκετά πάνω από 105 (γύρω στους 110). Βέβαια σε μποτιλιάρισμα δεν καταλαβαίνεις γενικά τι παίζει με το θερμοστάτη, αν μείνει αρκετή ώρα στο ρελαντί το μοτέρ με σταματημένο το όχημα, ακόμα και με κολλημένο ανοιχτό θερμοστάτη κάποια στιγμή θα σηκώσει θερμοκρασίες. Σε πορεία γίνεται πάντα ο έλεγχος. Εκεί θα φανεί αν μπορεί το αμάξι να πιάσει τις νορμάλ θερμοκρασίες, αυτές δηλαδή που έχει καθορίσει ο κατασκευαστής για κάθε κινητήρα ότι έχει πιο αποδοτική λειτουργία (βέλτιστη κατανάλωση καυσίμου, λιγότερες εκπομπές ρύπων, σωστή λειτουργία καταλύτη). Από αυτά που μου λες πρέπει να είσαι 4-5 βαθμούς πιο χαμηλά από αυτές τις θερμοκρασίες, ακριβώς όπως στη δική μου περίπτωση τελευταία (αντί να βλέπω 90-92 σε πορεία βλέπω γύρω στους 85-86). Οπότε πιθανότατα έχει θεματάκι ο θερμοστάτης σου. Εφόσον έχεις αρκετά χρόνια το αμάξι και δεν έχει αλλαχτεί ποτέ ο θερμοστάτης είναι και λογικό κάπου να ε΄χει κολλήσει (είτε μας αρέσει είτε όχι ο θερμοστάτης θεωρείται αναλώσιμος, κι εγώ όταν άλλαξα πρώτη φορά προ 5ετίας πίστευα ότι δεν θα χρειαστεί να ξανααλλάξω αλλά τρίχες, πάλι θέλει αλλαγή τελικά).

Προεπιλογή

Αυτο πιστευω και εγω lazarefa οτι δουλευει λιγο χαμηλα οποτε παω για αλλαγη θερμοστατη στην πρωτη ευκαιρια.Να βαλω γνησιο η καποιον αξιοπιστο aftermarket ?Και τη τιμη περιπου εχει ο γνησιος ?

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Χρειαζεται αλλαγη ο θερμοστατης σου. Το ιδιο θεμα ειχα και εγώ από τον Σεπτεμβριο μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που άλλαξα τον τριτο στη σειρά θερμοστάτη μεσα σε 6 μήνες. Οι 2 πρώτοι ήταν γνησιοι. Τώρα πήγα σε calorstat-vernet.

Προεπιλογή

Ποσο ηταν το κοστος επισκευης με γνησιο?Και ποσο με τον αφτερμαρκετ?3 σε 6 μηνες μην μου λες τετοια !

Προεπιλογή

Σημερα ανοιξα καπο και περιμενα να ζεσταθει το μοτερ και πιανοντας το κολαρο που παει απο θερμοστατη στο ψυγειο παρατηρησα οτι οταν το κρυφο μενου εγραφε 85 βαθμους ηδη το κολαρο ειχε καψει αρκετα που σημαινει οτι ηταν ηδη ανοιχτος ενω κανονικα αυτο επρεπε να γινει στους 105 βαθμους σωστα?Οποτε απο δευτερα παω για θερμοσταση.Σκεφτομαι να παω στο σφακιανακη λαρισα μηπως μου ξεκλειδωσει και το BC που δεν ειναι ενεργοποιημενο στο αμαξι.Ελπιζω να μην μου πει κανενα εξωφρενικο ποσο και φυγω και με το κεφαλι κατω!Τι τιμη να περιμενω για γνησιο θερμοστατη και αλλαγη?

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε. Εγω έχω τον Z14XEP. Σε εμένα είναι πολύ εύκολη η αλλαγή και τον άλλαξα μόνος μου. Περίπου 20€ ήταν οι γνήσιοι και 13€ ο calorstat μαζί με τη φλατζούλα τους.
    ο δικός σου σαν aftermarket στοιχίζει https://www.onparts.gr/opel/astra-h-...tatis?mid=1286..
    Στην opel δεν θα ήθελα να μάθω πόσο στοιχίζει.....

Ο δικός σου αλλάζει έτσι https://www.youtube.com/watch?v=mGOGWnECN_k
    Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σαν εργασία και αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου θεωρώ ότι είναι σχετικά απλή η αντικατάστασή του...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Από όσο θυμάμαι όταν έψαχνα την πρώτη φορά για το δικό μου θερμοστάτη, ο θερμοστάτης του μοτέρ Ζ18ΧΕR (140PS) είναι σχετικά σύνθετος γιατί αφενός πουλιέται μαζί με το περίβλημα/καβούκι και τον αισθητήρα θερμοκρασίας κι αφετέρου (αν δεν κάνω λάθος) είναι ηλεκτρονικά ελεγχόμενος (δηλαδή η διαστολή του κεριού ελέγχεται μέσω ηλεκτρικής αντίστασης) οπότε ο γνήσιος πρέπει να κοστίζει περί τα 150 ευρώ.
    Ψάχνοντας σε σάιτ ανταλλακτικών όπελ βλέπω 2 κωδικούς για μοτέρ Ζ18ΧΕR:
    1338178, http://www.opelbouga.gr/gm-opel-el.html , και:

1338402, Βάση & θερμοστάτης OPEL ASTRA H GM OPEL, http://www.opelbouga.gr/basi-thermos...l-1338177.html

Το πρώτο κοστίζει περί τα 117 ευρώ, το δεύτερο 193...

Αν πας σε αφτερμάρκετ θα πρότεινα κατά σειρά: Wahler, Behr/Hella/Mahle (είναι ίδια εταιρεία και οι 3 πλέον), Calorstat/Vernet, Gates. Σε κάθε περίπτωση να τσεκάρεις προσεκτικά τους κωδικούς των αφτερμάρκετ ότι ταιριάζουν με τον κωδικό του γνήσιου, κατά προτίμηση μέσα από τις σελίδες των αφτερμάρκετ εταιρειών κι όχι μόνο από τα σάιτ των ηλ. καταστημάτων πώλησης ανταλλακτικών.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Edit: Από όσο είδα και στο βίντεο του φίλου billnick05 σου κάνει ο πρώτος κωδικός καθώς η πλαστική βάση δεν χρειάζεται απαραίτητα αλλαγή. Όντως ο θερμοστάτης σου έχει και την ηλεκτρική αντίσταση. Πήγαινε άλλαξε τον να τελειώνεις.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Πράγματι ο γνήσιος στοιχιζει ματί με το καβούκι του (γιατι να αλλαχτεί και αυτό????) 192€ σε ανταλλακτικά opel.
    http://www.opelbouga.gr/basi-thermos...l-1338177.html

Υπάρχει όμως μόνο ο θερμοστάτης http://www.opelbouga.gr/gm-opel-el.html

ή ακόμα καλύτερα εδώ https://www.opelstock.gr/shop/%ce%b8...ectrainsignia/

Προσωπικά μετά την καζούρα με τους 2 γνησιους θερμοστάτες που άλλαξα θα πήγαινα σε aftermarket και στις μαρκες που λέει ο lazarefa...

Προεπιλογή

Θερμοστάτης σε οπελ και ιμιτασιον δεν πάνε μαζί.
    Ο νοών νοείτω...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νοών νοείτω...
    Δεν αμφιβάλλω...
    Όμως και το 2002 είχα αλλάξει θερμοστάτη στο corsa με γνήσιο και σε μια βδομάδα τον άλλαξα ξανά με calorstat τον οποίο είχε πανω το αυτοκίνητο μέχρι το 2007 που το πουλησα...
    Πέτυχα όλες τις ελαττωματικές παρτίδες??? τι να πω .... ίσως...
    Αλήθεια οι θερμοστάτες της opel τι μάρκα είναι? Ποια εταιρία τους κατασκευάζει?

Προεπιλογή

Και behr εχει βαλει και valeo και vernet.
    Δε βγαζεις ακρη

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Στο δικό μου μοτέρ ο αρχικός γνήσιος ήταν Behr. Eν συνεχεία που τον άλλαξα ήταν Wahler. Ο τωρινός γνήσιος που έχω αγοράσει είναι πάλι Behr, καθότι παλιός κωδικός.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νοών νοείτω...
    Εννοείς Χρήστο ότι με ιμιτασιόν θα έχει κάποιος θέματα στο τι μετράει ο αισθητήρας που είναι κουμπωμένος πάνω στο θερμοστάτη ή κάτι άλλο; Γιατί πχ για το δικό μου μοτέρ (Ζ18ΧΕ) όλοι οι θερμοστάτες, είτε γνήσιοι είτε ιμιτασιόν, είναι στους 92 βαθμούς.

Προεπιλογή

Είσαι απ τους τυχαιρούς.
    Σπάνια σε όλες μάρκες έχω δει ιμιτασιον να κρατάει θερμοκρασία χειμώνα στην εθνική

Παρόμοια Θέματα

1. Θερμοκρασια astra j
    Από τον/την petros61 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-19, 16:46
  2. Opel Astra F Θερμοκρασια
    Από τον/την Hiden στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 22:11
  3. θερμοκρασια astra f 1.4 16v
    Από τον/την peterenigmatic στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 23:43
  4. υψηλη θερμοκρασια σε astra g
    Από τον/την kostassoula1 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-12, 23:34
  5. Αυξημένη θερμοκρασια σε ASTRA G
    Από τον/την kosmasg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-11, 10:54

Δικαιώματα - Επιλογές