If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 49

Προεπιλογή Astra J 2014 + Οθόνη Digital IQ + Android Auto

Καλησπέρα σας,

σε αναζήτηση για να βάλω πηγή 2DIN, η καλύτερη λύση που βρίσκω μέχρι τώρα είναι αυτή της Digital IQ που αντικαθιστά την οθονούλα πληροφοριών (υγρών κρυστάλλων ή ότι είναι) με 7" οθόνη με πηγή android 9.0.
    Το μοντέλο είναι το IQ-AN9072_GPS (https://digitaliq.gr/product/iq-an9072_gps/).

Το έχει βάλει κανείς να μου πει εντυπώσεις, ποιότητα κατασκευής συνολικά και απόκριση οθόνης και λειτουργικού, tips για την χρήση, αν κάτι δεν λειτουργεί και ένα βασικό ακόμα.
    Αν συνδέσει android κινητό, παίζει το Android Auto με όλο το UI που δίνει το Android Auto Και χειρισμό από την οθόνη?
    Spotify παίζει με stream από το κινητό με χειρισμό από οθόνη/τιμόνι ή πρέπει να έχεις κατεβάσει τα αρχεία στην πηγή ή κάποιο USB stick.

Ευχαριστώ πολύ

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

φιλε μου ο επεξεργαστης του ειναι αρκετα παλιός,η ram πλέον αρκετά μικρή όπως και η ανάλυση της οθόνης....
    Επίσης τα λεφτά πολλά....ριξε μια ματιά απέξω...
    Γιάννης

Προεπιλογή

καλημερα φιλε μου!
    Δεν το εχω μιας και το corsaκι μου εχει intellink r4.
    μπορω να σου πω τα εξεις:
    μεσω mirrorlink βλεπεις ολες τις εφαρμογες του τηλεφωνου στην οθονη εφοσον και το τηλεφωνο σου το υποστηριζει(mirrorlink), οποτε και android auto βλεπεις!
    spotify θα βλεπεις μιας και το a.a. το υποστηριζει αλλα και μεσω mirrorlink (νομιζω οτι λογω data ειναι ασυμφορο)
    χειρισμος τιμονιου:STEERING WHEEL COMMANDS with CAN BUS
    Απόλυτα συμβατό με μοντέλλα CD 300 – 400 – Στα μοντέλλα 450 – 500 – 600 – 800 δεν συνεργάζονται τα button
    Θ πρεπει να ψαξεις πιο μοντελο φοραει το δικο σου j μιας και εχει 4 μη συμβατα.
    Σε καθε περιπτωσει θα σου προτεινα να επισκεφτείς ενα δυο μαγαζια απο κοντα να δεις και το μηχανακι και να παρεις και τιμες για εγκατασταση , νομιζω οτι θα πρεπει να σηκωσει το μισο ταμπλο για την αλλαγη.
    Δεν ειναι οπως παλια : εβγαζες το ενα εβαζες το αλλο .Αν και τα χερια μου πιανουν μια τετοια επεμβαση δεν θα την εκανα μονος.....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου ο επεξεργαστης του ειναι αρκετα παλιός,η ram πλέον αρκετά μικρή όπως και η ανάλυση της οθόνης....
    Επίσης τα λεφτά πολλά....ριξε μια ματιά απέξω...
    Links??? Εγώ να κοιτάξω απέξω αλλά που και τι δεν ξέρω. Στα αποτελέσματα αυτό μου βγάζει σχεδόν στα περισσότερα. Έχεις εσύ κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις?
    Τώρα για τον επεξεργαστή που λες. Ναι παλιός είναι αλλά σε μερικά βιντεάκια δεν βλέπω να έχει θέμα κάπου. ¶μεσα αλλάζει τα μενού του. Δεν το παίρνω για κινητό ούτε να το φορτώσω με 50 εφαρμογές και να κάνω multitasking. Ούτε να κάνω chat μέσω της οθόνης. Οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον επεξεργαστή ή την μνήμη του για αυτή την χρήση. Η χρήση είναι καθαρά ράδιο, κλήσεις, google maps navigation, spotify. Τίποτα άλλο!

¶λλη λύση μετά, υπάρχει και η αλλαγή του πλαισίου της κονσόλας για να μπει 2 DIN πηγή στην θέση του εργοστασιακού αλλά η τιμή του πλαισίου έχει 200¤!!! Αγγλία το βρίσκω 300 λίρες φαντάσου. Μετά θες αντάπτορα για χειριστήρια που με ένα πρόχειρο δεν είναι ούτε αυτό φθηνό οπότε χωρίς πηγή για να λειτουργούν όλα θες ~250-300¤! Βάλε και την πηγή και έφυγες πολύ σε χρήματα. Μία Pioneer πχ που μου αρέσει, η 230 πάει στα ~350 άρα μιλάμε για ένα κόστος χοντρικά στα 700-800. ¶λλο 400 και άλλο 700-800 και αν λειτουργούν όλα μετά όπως τιμόνι.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dragonteo73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα φιλε μου!
    Δεν το εχω μιας και το corsaκι μου εχει intellink r4.
    μπορω να σου πω τα εξεις:
    μεσω mirrorlink βλεπεις ολες τις εφαρμογες του τηλεφωνου στην οθονη εφοσον και το τηλεφωνο σου το υποστηριζει(mirrorlink), οποτε και android auto βλεπεις!
    spotify θα βλεπεις μιας και το a.a. το υποστηριζει αλλα και μεσω mirrorlink (νομιζω οτι λογω data ειναι ασυμφορο)
    χειρισμος τιμονιου:STEERING WHEEL COMMANDS with CAN BUS
    Απόλυτα συμβατό με μοντέλλα CD 300 – 400 – Στα μοντέλλα 450 – 500 – 600 – 800 δεν συνεργάζονται τα button
    Θ πρεπει να ψαξεις πιο μοντελο φοραει το δικο σου j μιας και εχει 4 μη συμβατα.
    Σε καθε περιπτωσει θα σου προτεινα να επισκεφτείς ενα δυο μαγαζια απο κοντα να δεις και το μηχανακι και να παρεις και τιμες για εγκατασταση , νομιζω οτι θα πρεπει να σηκωσει το μισο ταμπλο για την αλλαγη.
    Δεν ειναι οπως παλια : εβγαζες το ενα εβαζες το αλλο .Αν και τα χερια μου πιανουν μια τετοια επεμβαση δεν θα την εκανα μονος.....
    Ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω δουλέψει ποτέ mirrorlink αλλά όπως το καταλαβαίνω, είναι ότι κάνει screen casting. Google Pixel 2XL έχω οπότε νομίζω θα υποστηρίζει. Οπότε εδώ θα πρέπει να έχω Android Auto ανοιχτό στο κινητό.
    Ωστόσο, αν ξέρω και θυμάμαι καλά, αν λειτουργείς το Android Auto στην πηγή με μία συνδεμένη συσκευή, τότε το κινητό δεν αλλάζει οθόνη σε android auto απλώς η οθόνη ανοίγει αντίστοιχο μενού. Το κινητό μπορείς να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς κανονικά σαν να μην το είχες συνδεμένο. Μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό. Οπότε γενικά το mirrorlink/screen cast δεν το θεωρώ ιδανικό. Καθώς θα πρέπει για παράδειγμα να το σταματήσω αν θέλω να απαντήσω σε ένα μήνυμα στο Viber ή στο Messenger αλλιώς θα δουν όσοι είναι στο αυτοκίνητο την συνομιλία.

Τώρα από θέμα πηγής έχω 300 ή 400 οπότε συμβατότητα υπάρχει. Επειδή είμαι Πάτρα από την άλλη, το live δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα!

Προεπιλογή

αν χρησημοποιης το android auto υποστηριζει και φωνητικη αναζητηση και εκφωνηση μηνύματος (στα ελληνικα εχει λιγο θεμα βεβαια). Εγω να σου πω την αληθεια το χρησημοποιω μονο ως navigation και μουσικη. για να μην σε μπερδευω εχω μια παλια συσκευη zte v580 με περασμενο το android auto και την μουσικη που μαρεσει εμενα και στις κορες μόνιμα συσδεδεμενο στο usb χωρις καρτα sim και του δινω data οταν θελω navigation απο το κινητο μου μέσω διαμοιμαρσμου δεδομενων. Ετσι εχεις και την ιδιωτικοτητα των μυνηματων σου
    Το android auto εχει σκοπο να κανη ο οδηγος οσα λιγοτερα γινεται. Ισως βγενω εκτος θεματος συγνωμη. Η μοναδα που φορας τωρα δεν υποστηριζει A.A.??
    theodor

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kappalambda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Links??? Εγώ να κοιτάξω απέξω αλλά που και τι δεν ξέρω. Στα αποτελέσματα αυτό μου βγάζει σχεδόν στα περισσότερα. Έχεις εσύ κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις?
    Τώρα για τον επεξεργαστή που λες. Ναι παλιός είναι αλλά σε μερικά βιντεάκια δεν βλέπω να έχει θέμα κάπου. ¶μεσα αλλάζει τα μενού του. Δεν το παίρνω για κινητό ούτε να το φορτώσω με 50 εφαρμογές και να κάνω multitasking. Ούτε να κάνω chat μέσω της οθόνης. Οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον επεξεργαστή ή την μνήμη του για αυτή την χρήση. Η χρήση είναι καθαρά ράδιο, κλήσεις, google maps navigation, spotify. Τίποτα άλλο!

¶λλη λύση μετά, υπάρχει και η αλλαγή του πλαισίου της κονσόλας για να μπει 2 DIN πηγή στην θέση του εργοστασιακού αλλά η τιμή του πλαισίου έχει 200¤!!! Αγγλία το βρίσκω 300 λίρες φαντάσου. Μετά θες αντάπτορα για χειριστήρια που με ένα πρόχειρο δεν είναι ούτε αυτό φθηνό οπότε χωρίς πηγή για να λειτουργούν όλα θες ~250-300¤! Βάλε και την πηγή και έφυγες πολύ σε χρήματα. Μία Pioneer πχ που μου αρέσει, η 230 πάει στα ~350 άρα μιλάμε για ένα κόστος χοντρικά στα 700-800. ¶λλο 400 και άλλο 700-800 και αν λειτουργούν όλα μετά όπως τιμόνι.
    Ριξε και μια ματιά στο aliexpress.
    Σαν προδιαγραφες μηχανηματος ειναι πολύ παλιές πάντως.Μπορει η χρηση που θα κανεις να ειναι πολύ απλή αλλα....
    Γιάννης

Προεπιλογή

την λυση tablet στη θεση της οθονης της εχεις σκεφτη?
    theodor

Προεπιλογή

Φίλε μου έχω παραγγείλει από aliexpress την συγκεκριμένη http://www.aliexpress.com/item/32856...archweb201603_. 340 ευρώ μου βγήκε. Ο συγκεκριμένος πωλητής είναι πολύ αξιοπίστος και σου εξηγεί τα πάντα (τοποθέτηση κλπ)
    Έχει έρθει αν θέλεις περίμενε μερικές μέρες που θα κάνω την τοποθέτηση να σχηματήσω μια "εικόνα" για να σου πω και την γνώμη μου. Με πολλά παιδιά που έχω μιλησει που έχουν βάλει είναι τρομερά ευχαριστημένοι. Είναι android 4g ram και 8πυρινος επεξεργαστής. Αν θέλεις να δώσεις πιο λίγα χρήματα με 200 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλο εργαλείο.

Προεπιλογή

αν χρησημοποιης το android auto υποστηριζει και φωνητικη αναζητηση και εκφωνηση μηνύματος (στα ελληνικα εχει λιγο θεμα βεβαια). Εγω να σου πω την αληθεια το χρησημοποιω μονο ως navigation και μουσικη. για να μην σε μπερδευω εχω μια παλια συσκευη zte v580 με περασμενο το android auto και την μουσικη που μαρεσει εμενα και στις κορες μόνιμα συσδεδεμενο στο usb χωρις καρτα sim και του δινω data οταν θελω navigation απο το κινητο μου μέσω διαμοιμαρσμου δεδομενων. Ετσι εχεις και την ιδιωτικοτητα των μυνηματων σου
    Το android auto εχει σκοπο να κανη ο οδηγος οσα λιγοτερα γινεται. Ισως βγενω εκτος θεματος συγνωμη. Η μοναδα που φορας τωρα δεν υποστηριζει A.A.??
    Θέλω το πλήρες πακέτο Android Auto. Να συνδέω το κινητό μου και όχι κάποιο άλλο. ¶ρα αυτό που λες δεν μου κάνει. Θέλω να έχω κλήσεις κλπ. Αλλά όλα αυτά μέσα από το συγκεκριμένο UI που επιτρέπει και συγκεκριμένα πράγματα και δίνει συγκεκριμένες ευκολίες. Η μονάδα που έχει τώρα είναι η εργοστασιακή χωρίς οθόνη άρα δεν υποστηρίζει ΑΑ. Οπότε θέλω να βάλω κάτι για να έχω AA. Αλλά όχι να έχω screen cast όλου του κινητού με ότι συνεπάγεται αυτό.

Ριξε και μια ματιά στο aliexpress.
    Σαν προδιαγραφες μηχανηματος ειναι πολύ παλιές πάντως.Μπορει η χρηση που θα κανεις να ειναι πολύ απλή αλλα....
    Θα κοιτάξω αλλά δεν νομίζω ότι και τα "κινέζικα" θα έχουν μεγάλη διαφορά σε specs. Τουλάχιστον σε κάτι τέτοιο που είναι built-in/oem λύση. Σε φάση κλασική 2DIN πηγή στην θέση της υπάρχουσας τότε ναι υπάρχουν επιλογές αν και όπως είπα εκεί θες 200-300 μόνο για τα περελκόμενα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kappalambda Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα κοιτάξω αλλά δεν νομίζω ότι και τα "κινέζικα" θα έχουν μεγάλη διαφορά σε specs. Τουλάχιστον σε κάτι τέτοιο που είναι built-in/oem λύση. Σε φάση κλασική 2DIN πηγή στην θέση της υπάρχουσας τότε ναι υπάρχουν επιλογές αν και όπως είπα εκεί θες 200-300 μόνο για τα περελκόμενα.
    ριξε μια ματια στου Μαριου απο πάνω....κάτι τετοιο λεω...
    Γιάννης

Προεπιλογή

την λυση tablet στη θεση της οθονης της εχεις σκεφτη?
    Τι εννοείς ακριβώς? TESLA look όπως αυτό που λέει ο @Mariosbusa? Ότι χειρότερο κατά την άποψη μου σε θέμα ομορφιάς. Δεν το θέλω με τίποτα!
    Γενικότερα θέλω κάτι που να μην χαλάσει όσο γίνεται την εμφάνιση αλλά να υποστηρίζει AA. Επίσης το tablet τι θα λύσει στο θέμα του AA?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου έχω παραγγείλει από aliexpress την συγκεκριμένη http://www.aliexpress.com/item/32856...archweb201603_. 340 ευρώ μου βγήκε. Ο συγκεκριμένος πωλητής είναι πολύ αξιοπίστος και σου εξηγεί τα πάντα (τοποθέτηση κλπ)
    Έχει έρθει αν θέλεις περίμενε μερικές μέρες που θα κάνω την τοποθέτηση να σχηματήσω μια "εικόνα" για να σου πω και την γνώμη μου. Με πολλά παιδιά που έχω μιλησει που έχουν βάλει είναι τρομερά ευχαριστημένοι. Είναι android 4g ram και 8πυρινος επεξεργαστής. Αν θέλεις να δώσεις πιο λίγα χρήματα με 200 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλο εργαλείο.
    ΟΚ. Δώσε όταν το βάλεις ένα feedback όσο αναφορά το Android Auto. Σαν look δεν μου αρέσει καθόλου και δεν μου κολλάει στο αυτοκίνητο οπότε απορρίπτεται αλλά θέλω να ξέρω αν προσφέρει Android Auto οπότε να δω άλλες λύσεις που προσφέρει ο ίδιος για το δικό μας.

Προεπιλογή

ριξε μια ματια στου Μαριου απο πάνω....κάτι τετοιο λεω...
    Ναι κατάλαβα τι λες. Δεν μου αρέσει καθόλου. Πολύ πιο ακριβό αλλά ουσιαστικά το ίδιο δίνει και η Digital IQ. https://digitaliq.gr/product/iq-an1972_gps-tesla/

Πάλι όμως υπάρχει το γνωστό πρόβλημα. Android Auto υποστηρίζει? Ή απλά Mirrorlink/screen cast?

Προεπιλογή

Εγώ πάλι το προτίμησα γιατί δεν με βολέυουν καθόλου τα τόσα κουμπιά που έχει σαν κονσόλα και γενικώς το navi 650 που έχω μόνο κλήσεις κάνει μέσω bluetooth. Οι χάρτες θέλουν αναβάθμιση και εκεί θέλει χρήματα κλπ, οπότε αποφάσισα να βάλω κάτι τέτοιο που τα κάνει όλα αυτά και μου αρέσει εμένα προσωπικά σαν εμφάνιση και γενικά σαν άνθρωπος μου αρέσουν αυτά τα τζιβιτζιλιάρικα (γούστα είναι αυτά)

Προεπιλογή

Καλά ναι! Εννοείται είναι γούστα του καθενός μας. Εγώ από την άλλη θέλω περισσότερο hardware σε κάποια πράγματα. Πχ αποθηκευμένοι σταθμοί, ροδέλα για volume. Αλλά όπως βολεύεται ο καθένας.
    Εγώ δεν έχω καν Navi οπότε δεν τίθεται θέμα χαρτών. Ωστόσο όπως είπα πιο πάνω δεν θέλω λύση απλά με mirror link.
    Ψάχνω φουλ λειτουργικό Android Auto όπως πχ αν έβαζες μια πηγή κλασική που το υποστηρίζει. Βλέπε pioneer 230DAB.

Αν βέβαια δεν βρω κάτι θα αρκεστω έστω σε αυτό.

Οπότε όταν το βάλεις δώσε ένα feedback αν παίζει σωστά ή μόνο μέσω mirrorlink.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kappalambda : 19-02-20 στις 16:53

Προεπιλογή

Επανέρχομαι με πληροφορίες πάνω στο θέμα της Digital IQ οθόνης. Μόλις έλαβα απάντηση από την Digital IQ.

https://digitaliq.gr/product/iq-carplay/

Με τον παραπάνω αντάπτορα έχεις κανονικά Android Auto ή και CarPlay της Apple αν κάποιος έχει Iphone. Φυσικά υπάρχει το mirrorlink απλώς το συζητάω στην βάση που κάποιος δεν θέλει mirrorlink.

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις κουμπι start-stop που το βαζεις...;
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι το κουμπί ECO? Υποψιάζομαι ότι όπως όλες οι ρυθμίσεις του αυτοκινήτου μπαίνουν σε εφαρμογή μέσα στο λειτουργικό, έτσι και αυτή η λειτουργία/ρύθμιση θα είναι επιλέξιμη μέσα εκεί για να την αλλάξεις. Δεν θα έχεις κουμπί πλέον.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SotosKon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνα με τον πωλητη υπαρχει λυση για να μπει το κουμπι ECO. Οταν το φερει παλι στην Ισπανικη αποθηκη θα το παραγγειλω και θα στειλει λεει τη λυση.

Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά την τοποθέτησα την οθόνη. Σαν τοποθέτηση όλα τα καλώδια ταιριάζουν δεν θέλει τίποτα κόψε ράψε. Την τοποθέτησα σε επαγγελματία που είναι και αντιπρόσωπος της Οθόνη Digital IQ και μου είπε είναι ακριβώς ίδια!!! Όλα λειτουργούν τέλεια (χειριστήρια στο τιμόνι κλπ) Ο ήχος βελτιώθηκε αρκετά σαν ποιότητα και volume. Είχε μαζί δώρο κάμερα οπισθοπορείας (φοβερή!!!) και τζαμάκι για προστασία. Με το κινητό συνδέεται πολύ γρήγορα κλήσεις κλπ τέλεια!!! Παίζει και τα τραγούδια του κινητού μεσω bluetooth. Βασικά είναι ένα τούμπανο τάμπλετ android στο αυτοκίνητο. Το gps δουλέυει τέλεια (και επιτέλους ενημερωμένοι χάρτες τις google) Τώρα για το android auto δεν το έχω ψάξει ακόμα. Συνδέεται και μεσω wifi με το κινητό και παίζει οτι δείχνει το κινητό εκείνη την ώρα. Παραπάνω δεν το έχω ψάξει. Έχω βάλει ήδη το torque (τέλειο!!!) youtube κλπ. Έχει playstore κανονικά και κατεβάζεις όποια εφαρμογή γουστάρεις!!! Αυτα προς το παρών, είμαι ξετρελαμένος και δεν την χορταίνω!!! Όλη η ιστορία μου βγήκε 400 ευρω. Φωτογραφίες θα βάλω τις επόμενες μέρες.

Προεπιλογή

Ορίστε και η φώτο! Αν θέλετε και άλλες από αλλές λειτουργίες της οθόνης πείτε μου να σας βγάλω

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Update astra k 2016 intelink navi900 Android Auto
    Από τον/την mmich στο forum Opel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-20, 09:16
  2. Astra K και Android Auto
    Από τον/την klekle στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-19, 16:03
  3. Android Auto
    Από τον/την George123 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-19, 22:31
  4. Android Auto
    Από τον/την dimkar121 στο forum Ανακοινωσεις / Νεα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-18, 22:53
  5. Astra K και Android Auto
    Από τον/την klekle στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-17, 03:46

Δικαιώματα - Επιλογές