If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Προεπιλογή Πάω για σασμάν?

Καλησπερα, το τελευταίο 6μηνο παρατήρησα ενα θόρυβο οταν οδηγούσα σαν μεταλλικό "γρύλισμα" επίσης εδω και δέκα μερες περισσότερο η 3 και 4 σχεση στις χαμηλές στροφές εχει κραδασμούς , το πηγα σε ενα συνεργείο και ο μάστορας εκει μου λεει οτι ειναι για πέταμα το σασμαν.
    Το αυτοκίνητο ειναι corsa D 1.3 cdti 2007 185,000κμ και ποτε ακόμα και τωρα δεν εχω παρατηρήσει να μην μπαινει κάποια ταχύτητα η να μου κλωτσάει ταχύτητες , ειναι δυνατόν ενα σασμαν
    που δεν εχει τα παραπάνω προβλήματα παράλληλα να ειναι για πέταμα? κάποιος που ειπε οτι μπορεί να ειναι βολάν.
    Ειναι το 5ταχυτο κιβώτιο εχει κανεις παρόμοιο πρόβλημα?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο george.Cdti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, το τελευταίο 6μηνο παρατήρησα ενα θόρυβο οταν οδηγούσα σαν μεταλλικό "γρύλισμα" επίσης εδω και δέκα μερες περισσότερο η 3 και 4 σχεση στις χαμηλές στροφές εχει κραδασμούς , το πηγα σε ενα συνεργείο και ο μάστορας εκει μου λεει οτι ειναι για πέταμα το σασμαν.
    Το αυτοκίνητο ειναι corsa D 1.3 cdti 2007 185,000κμ και ποτε ακόμα και τωρα δεν εχω παρατηρήσει να μην μπαινει κάποια ταχύτητα η να μου κλωτσάει ταχύτητες , ειναι δυνατόν ενα σασμαν
    που δεν εχει τα παραπάνω προβλήματα παράλληλα να ειναι για πέταμα? κάποιος που ειπε οτι μπορεί να ειναι βολάν.
    Ειναι το 5ταχυτο κιβώτιο εχει κανεις παρόμοιο πρόβλημα?
    Πες του μαστορα οτι τα σασμαν επισκευαζονται.αν εισαι απο Λευκαδα βεβαια θα ταλαιπωρηθεις...
    Βρες αλλο μαστορα
    Γιάννης

Προεπιλογή

Αν είναι σασμαν μαλλον είναι ρουλεμαν.. Τα γνησια opel με κωδικο πανω στο ρουλεμαν (οχι πλαισιο), εργασια ανεβα/κατεβα(πρεπει να λυθει κρεμαγιερα κλπ), τσιμουχες, βαλβολινες opel, μου κοστισε 400 ευρωπουλα.. Σε opel astra h cdti 1.3 6αρι...σήμερα 40.000 χιλιόμετρα μετα ολα οκ..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rizand1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι σασμαν μαλλον είναι ρουλεμαν.. Τα γνησια opel με κωδικο πανω στο ρουλεμαν (οχι πλαισιο), εργασια ανεβα/κατεβα(πρεπει να λυθει κρεμαγιερα κλπ), τσιμουχες, βαλβολινες opel, μου κοστισε 400 ευρωπουλα.. Σε opel astra h cdti 1.3 6αρι...σήμερα 40.000 χιλιόμετρα μετα ολα οκ..
    Που το επισκεύασες φίλε μου, αν δεν θέλεις να γράψεις εδώ στείλε μου πμ.

Προεπιλογή

Μπαμπη καλημερα... Στη λαμια στον Ντουλακη... Μέχρι πριν δυο χρόνια ειχε την οπελ.. Τωρα εχει τη φορντ σαν αντιπροσωπεία αλλα το knowhow υπάρχει..

Προεπιλογή

Το θέμα μπαμπη είναι ότι αν κατεβασεις σασμάν, μπορεί να χρειαστεί δισκο πλατω τρομπακι και βολάν... Εκει θα ξεφύγει η κατάσταση... Να υπολογιζεις 1200 ευρω συνολικά...

Προεπιλογή

Update!!! σταμάτησε να εχει κραδασμούς εντελώς, αλλά κάνει ενα χαρακτηριστικο ηχο σαν να κινείσαι με οπισθεν
    πιο πολυ για ρουλεμάν το κόβω πλέον σαν ηχο, αλλά δεν μπορω να καταλάβω γιατι σταμάτησε να εχει κραδασμούς!
    Μια ερώτηση αληθεύει οτι φοράει ATF dexron ii σαν λαδι στο κιβώτιο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george.Cdti : 5 Μέρες πρίν στις 22:32

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rizand1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα μπαμπη είναι ότι αν κατεβασεις σασμάν, μπορεί να χρειαστεί δισκο πλατω τρομπακι και βολάν... Εκει θα ξεφύγει η κατάσταση... Να υπολογιζεις 1200 ευρω συνολικά...
    Σε ευχαριστώ φίλε, και εγώ προσπαθώ να το καθυστερήσω όσο γίνετε για να αλλάξω όλο το σετ. έμενα ακούγετε μόνο λίγο στην έκτη ταχύτητα, ελπίζω να πάει καμιά 50000 χλμ ακόμα και να τα αλλαξω όλα.

Παρόμοια Θέματα

1. M32 σασμάν βαλβολίνες
    Από τον/την CORSAD14 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-16, 15:04
  2. Σασμάν?
    Από τον/την AcidDuke στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 14:26
  3. Αυτόματο Σασμάν
    Από τον/την filippidis στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 18:53
  4. OPC και σασμάν
    Από τον/την bsklikas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 23:25
  5. Σασμάν f20 ή f18?
    Από τον/την sten7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-07, 21:47

Δικαιώματα - Επιλογές