If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 17 από 17

Προεπιλογή Astra J 2010 1400cc 140hp - ερωτήσεις για "βλάβες" μετά από έλεγχο

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω ερωτήσεις καθώς ψάχνομαι για την αγορά Astra J 1400cc 140hp και χθες πήγα για έλεγχο ένα υποψήφιο. Είχε 115.000 χλμ.

Από τον έλεγχο προέκυψαν κάποιες διαρροές λαδιού, λάστιχα και τσιμούχες όπως πχ κάτι λάστιχα στα μεταβλητά. Η σημαντικότερη ήταν όμως στο ψυγείο λαδιού που είναι και κάτι ακριβό. Για την ακρίβεια, ο μηχανικός είπε ότι αυτή η διαρροή δεν είναι σίγουρη αλλά αφού καθαριστεί θα πρέπει να ελεγχθεί ξανά. Ωστόσο μιλάμε για ένα ακριβό ανταλλακτικό και όχι τύπου 30€ που έχουν λαστιχάκια και λοιπά. Η τιμή της Opel είναι 550! Αλλά ΟΚ το βρίσκεις φαντάζομαι αρκετά λιγότερα σε aftermarket.

Ακόμα είχε ανάψει check engine με σφάλμα, φτωχό μείγμα, ξεχάστηκε και το έσβησε πριν μου πει κωδικό, αλλά μου είπε ότι είναι η βαλβίδα αναθυμιάσεων ρεζερβουάρ που είναι πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής. Κόστος Opel 80€.

Τα θέματα που είχε το αυτοκίνητο ήταν αυτά! Δεν ακούγονται σημαντικά, αλλά έχουν ένα κόστος. Είναι ωστόσο θέματα που βγάζουν γενικότερα ή είναι κάτι που έβγαλε μόνο το συγκεκριμένο?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει και μελλοντικά. Αν πάρω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει τις sport αναρτήσεις που αν έχω καταλάβει καλά έχουν ρύθμιση μέσα από τα κουμπιά sport/tour μέσα στο ταμπλό. Η opel λέει για 1000€!!! τα 2! Γελάω. Αν βάλω εγώ συμβατικά αμορτισερ εγώ και απλά χάσω αυτή την λειτουργία σε επίπεδο ανάρτησης θα έχω κάποιο θέμα? Πχ να ανάβει κάποια βλάβη στον εγκέφαλο, να μην λειτουργεί γενικά κάτι καλά?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε μου θα σου απαντήσω για το θέμα των ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενων αμορτισέρ που έχω κι εγώ στο Astra H GTC. Αν αλλάξεις τα αμορτισέρ με συμβατικά λογικά το μόνο που θα βλέπεις θα είναι μια ένδειξη στο ταμπλό (στο Η η όπελ έχει την ένδειξη IDS+, δεν ξέρω αν στο J έχει ονομάσει διαφορετικά τη λειτουργία αυτή). Σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα να ξαναβάλεις τα ηλεκτρονικά αμορτισέρ της όπελ, δεδομένου του κόστους τους. Βάζεις καλά συμβατικά αμορτισέρ και είσαι άρχοντας.
    Τα υπόλοιπα θα στα πουν καλύτερα τα παιδιά που έχουν το J.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ θα σου έλεγα ΜΑΚΡΥΑ, αφού ο πωλητής δεν καταφέρνει να σβήσει τα σφάλματα ούτε μέχρι να γίνει ο έλεγχος και να στο πουλήσει. Φαντάσου τι άλλο θα σου βγει στο επόμενο διάστημα!

Προεπιλογή

Μην ασχοληθείς καν με το αμάξι αυτό φίλε
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Μακρυα, οπως ειπαν και παραπανω, 115000km και γεματο διαρροες λαδιου???? Μηπως εχει παραπανω??? Μακρυα...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

το χρημα μιλαει παντα.

αν δεν μας πεις την τιμη που το παζαρευεις δεν μπορει να βγει πορισμα.

το ψυγειο λαδιου ειναι πολυ συχνο, πονανε αυτα εκει.

Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω καλύτερα να δείς κάποιο άλλο φίλε μου.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Το έχω βάλει στην άκρη αυτό το αυτοκίνητο. Βέβαια αν κατέβει 1,5χιλ κάτω ο πωλητής τότε ίσως το ρισκάρω γιατί από τρακαρίσματα είναι εντελώς καθαρό και σε κυριολεκτικά άριστη κατάσταση! Θα κοιτάξω και άλλα βέβαια, απλώς υπάρχει και το έξοδο ανέβα/κατέβα Αθήνα που όπως και να το κάνεις έχει την διαδικασία του αλλά και σημαντικότερο, το κόστος του.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου θα σου απαντήσω για το θέμα των ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενων αμορτισέρ που έχω κι εγώ στο Astra H GTC. Αν αλλάξεις τα αμορτισέρ με συμβατικά λογικά το μόνο που θα βλέπεις θα είναι μια ένδειξη στο ταμπλό (στο Η η όπελ έχει την ένδειξη IDS+, δεν ξέρω αν στο J έχει ονομάσει διαφορετικά τη λειτουργία αυτή). Σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα να ξαναβάλεις τα ηλεκτρονικά αμορτισέρ της όπελ, δεδομένου του κόστους τους. Βάζεις καλά συμβατικά αμορτισέρ και είσαι άρχοντας.
    Τα υπόλοιπα θα στα πουν καλύτερα τα παιδιά που έχουν το J.
    Το λαμπάκι αυτό δεν σβήνει δηλαδή με τίποτα? Δεν θέλω να βάλω πάλι τα ηλεκτρονικά αλλά δεν θέλω να έχω και λαμπάκι ανοιχτό και να σκέφτομαι μονίμως ότι κάτι συμβαίνει.

Προεπιλογή

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, δεν αξίζει όπως φαίνεται. Τα J του 10' είχαν γενικότερα θέματα - όπως με το ψευτοκάπακο (350€). Επιπλέον θα πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας με βάση τα κυβικά. Κατά την γνώμη μου ακόμα και πιο φτηνά να στο δώσει δεν αξίζει. Κοίτα μοντέλα του 11' και μετά. Αν έχεις "κολλήσει" όμως με το συγκεκριμένο, το λαμπάκι σβήνει.

Προεπιλογή

Δεν έχω κολλήσει. Δεν έχω κολλήσει καν στο μοντέλο, εννοώ αν θα είναι Opel Astra. Ψάχνομαι για αγορά αυτοκινήτου, έχω 3-4 μοντέλα που μου αρέσουν και θα ήθελα κάτι στα 1400/1600(άντε βαριά 1800) με 130+ και 10ετίας μέγιστο Και για αυτά δεν έχω να διαθέσω πάνω από 8, άντε 8,5 αν είναι κάτι πραγματικά καλό οπότε κοιτάξω ότι παίζει με μέγιστη αυτή την τιμή μαζί με τα μαζέματα που μπορεί να θέλει, κόστος μεταβίβασης και λοιπά άμεσα έξοδα.

Προεπιλογή

Τα προβλήματα που λες είναι συνήθη για το αυτοκίνητο. Έχω τα ίδια, με περίπου 190.000. Νομίζω έχουν να κάνουν με τα χρόνια και όχι τόσο με τα χλμ. Π.χ οι τσιμούχες ξεραίνονται με τον καιρό και αρχίζουν οι διαρροές. Για το λαμπάκι, είναι πολύ πιθανό να είναι η βαλβίδα που σου είπαν πάνω στην πολλαπλή. Όταν δουλεύει, εάν ανοίξεις την τάπα του ρεζερβουάρ πιθανά να ακούσεις ροή αέρα να εισέρχεται στο τεπόζιτο. Ρουφάει περισσότερο αέρα από αυτόν που μετράει και βγαίνει το μίγμα εκτός στοιχειομετρίας (φτωχό). Το ψυγείο λαδιού, ναι χάνει λάδια και νομίζω είναι από τις τσιμούχες που έχει ανάμεσα σε ψυγείο και κορμό κινητήρα. Εγώ δεν το εχω αλλάξει ακόμη λόγω οικονομικών. Μάλιστα φαίνεται στο κάτω μέρος της εξάτμισης, στην καμπύλη που κάνει, λάδι. Πιθανά να υπάρχει και οσμή λαδιών όταν ζεσταίνεται η εξάτμιση, ειδικά εάν οι αποστάσεις που κάνει ειναι μικρές και συχνές. Μου έχουν προτείνει να το αλλάξω ολόκληρο και όχι μόνο τις τσιμούχες, γιατί μόλις τις αλλάξω μετά από λίγο καιρό θα σπάσει εσωτερικά το ψυγείο λαδιού. Πέρα από το κόστος του ανταλλακτικού, έχει και αρκετά εργατικά γιατί βγάζουν την πολλαπλή, τουρμπίνα, σπάνε και κάποια πλαστικά της τουρμπίνας κτλ.
    Κατά τα άλλα πιθανά να χρειαστείς, και κάποια κολάρα συστήματος ψύξης, κανένα θερμοστάτη, καμια αντλία νερού (αν δεν την έχει αλλάξει)
    Εάν έχει αλλάξει πολλαπλή εισαγωγής και καπάκι, νομίζω είτε αυτό, είτε κάποιο μεταγενέστερο μοντέλο θα είναι τα ίδια σε ό,τι αφορά βλάβες και συντήρηση. Εάν θες, κοίταξε κωδικούς ανταλλακτικών ψευτοκάπακου και πολλαπλής εισαγωγής για να σου πούμε εάν είναι αλλαγμένα ή όχι.

Α και κάτι τελευταίο. Το λαμπάκι με το μίγμα, νομίζω μπορεί να είναι και από το πρόβλημα με την πολλαπλή/ψευτοκάπακο.
    Ένα γενικότερο θέμα με το λαμπάκι είναι πόσο καιρό το λειτουργεί με το λαμπάκι ανοιχτό και τι επιπτώσεις θα μπορούσε να έχει το συνεχές φτωχό μίγμα στον κινητήρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη capthookb : 06-02-20 στις 09:25
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Το ψυγειο λαδιου δεν χρειαζεται αντικατασταση...υπαρχουν τα λαστιχακια του σε γνησιο ανταλλακτικο... Ιμιτασιον δε βαζεις γιατι σε 6 μηνες παλι θα χανει
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προβλήματα που λες είναι συνήθη για το αυτοκίνητο. Έχω τα ίδια, με περίπου 190.000. Νομίζω έχουν να κάνουν με τα χρόνια και όχι τόσο με τα χλμ. Π.χ οι τσιμούχες ξεραίνονται με τον καιρό και αρχίζουν οι διαρροές. Για το λαμπάκι, είναι πολύ πιθανό να είναι η βαλβίδα που σου είπαν πάνω στην πολλαπλή. Όταν δουλεύει, εάν ανοίξεις την τάπα του ρεζερβουάρ πιθανά να ακούσεις ροή αέρα να εισέρχεται στο τεπόζιτο. Ρουφάει περισσότερο αέρα από αυτόν που μετράει και βγαίνει το μίγμα εκτός στοιχειομετρίας (φτωχό). Το ψυγείο λαδιού, ναι χάνει λάδια και νομίζω είναι από τις τσιμούχες που έχει ανάμεσα σε ψυγείο και κορμό κινητήρα. Εγώ δεν το εχω αλλάξει ακόμη λόγω οικονομικών. Μάλιστα φαίνεται στο κάτω μέρος της εξάτμισης, στην καμπύλη που κάνει, λάδι. Πιθανά να υπάρχει και οσμή λαδιών όταν ζεσταίνεται η εξάτμιση, ειδικά εάν οι αποστάσεις που κάνει ειναι μικρές και συχνές. Μου έχουν προτείνει να το αλλάξω ολόκληρο και όχι μόνο τις τσιμούχες, γιατί μόλις τις αλλάξω μετά από λίγο καιρό θα σπάσει εσωτερικά το ψυγείο λαδιού. Πέρα από το κόστος του ανταλλακτικού, έχει και αρκετά εργατικά γιατί βγάζουν την πολλαπλή, τουρμπίνα, σπάνε και κάποια πλαστικά της τουρμπίνας κτλ.
    Κατά τα άλλα πιθανά να χρειαστείς, και κάποια κολάρα συστήματος ψύξης, κανένα θερμοστάτη, καμια αντλία νερού (αν δεν την έχει αλλάξει)
    Εάν έχει αλλάξει πολλαπλή εισαγωγής και καπάκι, νομίζω είτε αυτό, είτε κάποιο μεταγενέστερο μοντέλο θα είναι τα ίδια σε ό,τι αφορά βλάβες και συντήρηση. Εάν θες, κοίταξε κωδικούς ανταλλακτικών ψευτοκάπακου και πολλαπλής εισαγωγής για να σου πούμε εάν είναι αλλαγμένα ή όχι.

Α και κάτι τελευταίο. Το λαμπάκι με το μίγμα, νομίζω μπορεί να είναι και από το πρόβλημα με την πολλαπλή/ψευτοκάπακο.
    Ένα γενικότερο θέμα με το λαμπάκι είναι πόσο καιρό το λειτουργεί με το λαμπάκι ανοιχτό και τι επιπτώσεις θα μπορούσε να έχει το συνεχές φτωχό μίγμα στον κινητήρα.
    ΟΚ θα το κοιτάξω αν και τσεκάρω και άλλα αυτοκίνητα! Τα ανταλλακτικά που λες να δω κωδικούς που τα βλέπω? Το ψευτοκάπακο είναι η πολλαπλή εισαγωγής ή κάτι άλλο? Για το μείγμα δεν φάνηκαν στην Opel να το τονίζουν με έμφαση ως κάτι επικίνδυνο και να το αναφέρουν ως μεγάλο πρόβλημα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ψυγειο λαδιου δεν χρειαζεται αντικατασταση...υπαρχουν τα λαστιχακια του σε γνησιο ανταλλακτικο... Ιμιτασιον δε βαζεις γιατι σε 6 μηνες παλι θα χανει
    Στην Opel μου είπαν ότι πρέπει να αλλαχτεί όλο. Τώρα το λένε έτσι για να τα τσεπώσουν ή όχι δεν ξέρω. Δεν είμαι μηχανικός αυτοκινήτου οπότε δεν μπορώ να ξέρω και αν λένε αλήθεια ή ψέματα. Τώρα για aftermarket δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο που λες αν είναι από μία σοβαρή εταιρεία. Ή πχ μπορεί η Opel να χρησιμοποιεί της Bosch. Μπορεί έξω να το βρίσκεις μισή τιμή από ότι στο δίνει η αντιπροσωπεία.

Προεπιλογή

Σύμφωνα με την αντιπροσωπεία της Opel στην Πάτρα, αναφέρουν ότι μπορείς να βάλεις συμβατικά αλλά θα βγάζει σφάλμα. Ωστόσο δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα πειστικοί στο ότι γνωρίζουν αν τελικά μπορεί να παρακαμφθεί αυτό με κάποιο τρόπο.
    Μάλιστα ο υπεύθυνος του συνεργείου ήταν και αρκετά "πιεστικός" στο κομμάτι και γιατί να βάλεις συμβατικά, ο λόγος του sport είναι αυτός λες και του πέφτει λόγος αν θέλω εγώ την εν λόγω λειτουργία ή όχι και αν την χρησιμοποιώ.
    Επίσης όταν είπα γιατί το κόστος είναι εξωφρενικό, το πήγε και στη φάση και γιατί να τα αλλάξεις με ύφος τύπου δεν παθαίνουν τίποτα τα αμορτισέρ.

Γενικά δεν μου φάνηκαν επαγγελματίες στις απαντήσεις τους και το όχι ήταν κάπως στην φάση του σου λέμε όχι για να βάλεις τα ηλεκτρικά και να πληρώσεις το 2000λιαρο. Ή τουλάχιστον αυτό φαινόταν στον τρόπο που το λέμε.

Έχει κανείς κάποια άλλη γνώση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα για το συγκεκριμένο μοντέλο. Διαφορετικά αποτελεί αρκετά μεγάλο ανασταλτικό παράγοντα με τους ελληνικούς δρόμους.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kappalambda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με την αντιπροσωπεία της Opel στην Πάτρα, αναφέρουν ότι μπορείς να βάλεις συμβατικά αλλά θα βγάζει σφάλμα. Ωστόσο δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα πειστικοί στο ότι γνωρίζουν αν τελικά μπορεί να παρακαμφθεί αυτό με κάποιο τρόπο.
    Μάλιστα ο υπεύθυνος του συνεργείου ήταν και αρκετά "πιεστικός" στο κομμάτι και γιατί να βάλεις συμβατικά, ο λόγος του sport είναι αυτός λες και του πέφτει λόγος αν θέλω εγώ την εν λόγω λειτουργία ή όχι και αν την χρησιμοποιώ.
    Επίσης όταν είπα γιατί το κόστος είναι εξωφρενικό, το πήγε και στη φάση και γιατί να τα αλλάξεις με ύφος τύπου δεν παθαίνουν τίποτα τα αμορτισέρ.

Γενικά δεν μου φάνηκαν επαγγελματίες στις απαντήσεις τους και το όχι ήταν κάπως στην φάση του σου λέμε όχι για να βάλεις τα ηλεκτρικά και να πληρώσεις το 2000λιαρο. Ή τουλάχιστον αυτό φαινόταν στον τρόπο που το λέμε.

Έχει κανείς κάποια άλλη γνώση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα για το συγκεκριμένο μοντέλο. Διαφορετικά αποτελεί αρκετά μεγάλο ανασταλτικό παράγοντα με τους ελληνικούς δρόμους.
    Φίλε kappalambda μια φορά πήγα αντιπροσωπεία στη Πάτρα να ρωτήσω κάτι και τελικά τη λύση τη βρήκα μόνος μου! Ότι να ναι μου λέγανε...Πάρε ρώτα και σε άλλες αντιπροσωπείες ή καλύτερα σε συνεργεία Opel.!

Δε έχω το ίδιο αμάξι να σε βοηθήσω αλλά δε νομίζω να έχεις θέμα όσο αναφορά να βάλεις απλά αμορτισέρ! Κάνουν αλλά και άλλα στα αμάξια αυτό δεν θα μπορούν να κάνουν;;; Λέω εγώ τώρα...

Προεπιλογή

Εννοείται πως μπορείς να βάλεις ότι ανάρτηση aftermarket θες και εννοείται χωρίς σφάλμα....
    Γνωρίζω ότι η μαμά ανάρτηση έχει ζωή τουλάχιστον 200.000χλμ....Εγω έχω 68.000χλμ και είναι σαν καινούρια....
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Στο δικό μου Astra H με ηλεκτρονικά ελεγχόμενα αμορτισέρ, αλλάχθηκαν στα 156.000χλμ. Ναι μεν τα μαμά δεν ήταν τελειωμένα αλλά είχαν χάσει μεγάλο ποσοστό της σωστής λειτουργίας τους. Τα 200.000χλμ θεωρώ ότι είναι νούμερο που μπορεί να πιάσει κάποιος με πολλές παραχωρήσεις στο κομμάτι της οδικής συμπεριφοράς/ασφάλειας.

Παρόμοια Θέματα

1. ΑΛΛΑΓΗ ΡΥΘΜΗΣΕΩΝ "SPORT MENU"ΣΕ OPEL ASTRA J SPORT ΑΠΟ "PC COM".
    Από τον/την BLACKNIK στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-18, 23:51
  2. opel astra g 1.4 16V 2003 "σερβις" και ερωτήσεις
    Από τον/την d_gkal στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-16, 16:15
  3. Ανακοίνωση σχετικά με τον "δίφατσο" ή αλλιώς "TwoFace" ή αλλιώς "Disturbed"
    Από τον/την ASCONAN στο forum Κανόνες Χρήσης / Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 00:17
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-11, 23:39
  5. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-11, 11:18

Δικαιώματα - Επιλογές