If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Περιοχή
    Προκόπι Ευβοίας
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή Καπνός κατά την εκκίνηση και μετά από ρελαντί. Τουρμπίνα;

Καλημέρα παιδιά.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι κατά την εκκίνηση το αυτοκίνητο (Astra h gtc 1.6t) πετάει πολύ καπνό. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Δηλαδή γίνεται συνήθως όταν έχει ζεσταθεί καλά η μηχανή και αφού το σβήσω κρυώσει. Μόλις το βάλω μπρος μετά πετάει ένα ντουμάνι. Μυρίζει περισσότερο σαν ακαυτη. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ενώ έχει ζεσταθεί το αυτοκίνητο αν δουλέψει για λίγο στο ρελαντί μόλις πατήσω γκάζι τότε πετάει καπνό που μυρίζει αμυδρά λάδι. Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο και φοράει εξάτμιση με αγωνιστικο-συρματινο καταλύτη. Φίλος μου μηχανικός μου είπε ότι ευθύνεται η τουρμπίνα. Έχει τζόγο η φτερωτή και περνάει λάδι στον θάλαμο καύσης. Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν. Και αν έχετε καμία ιδέα για το αν είναι σίγουρα αυτό; Μην μπαίνω σε έξοδα και τελικά δεν λύσω το πρόβλημα. Παραθέτω και σύνδεσμο με το βίντεο για να δείτε ακριβώς τι κάνει.

https://youtu.be/8i32WlCO_vU

Προεπιλογή

Τι λαδια βαζεις; Πεφτει η σταθμη των λαδιων γενικως;
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    Προκόπι Ευβοίας
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Βάζω gm 5-30 dexos 1 gen2. Δεν πέφτει. Δηλαδή τώρα περίπου 3000χλμ δεν έχω παρατηρήσει κάποια μείωση λαδιών. Ούτε κάποια μειώσει στο ψυκτικό υγρό.

Προεπιλογή

Αμα δεν πεφτει ισως δε βλεπεις λαδια. Καυσαερια βλεπεις. Αν περναγε η τουρμπινα λαδια θα επεφτε η σταθμη
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Περιοχή
    Προκόπι Ευβοίας
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Τις περισσότερες φορές μυρίζει σαν ακαυτη τα καυσαέρια. Λάδια μυρίζει περιστασιακά και πολύ λίγο που πιστεύω είναι και φυσιολογικό για τούρμπο αυτοκίνητο. Λες δηλαδή να είναι θέμα καταλύτη επειδή είναι πιο ελεύθερος από τον μαμά;

Περιοχή
    Προκόπι Ευβοίας
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά. Επιστρέφω μετά από καιρό να συμπληρώσω το θέμα και αν γνωρίζει κάποιος το οτιδήποτε να με βοηθήσει. Τελικά τα λάδια έπεφταν με ρυθμο περίπου 1λ στα 2000χλμ, ίσως και λιγότερο. Πριν έναν μήνα έγινε επισκευή τουρμπίνας και όταν ο μηχανικός έβγαλε το κολάρο από το intercooler είχε πολύ λάδι μέσα. Από τότε μέχρι σήμερα ο καπνός συνεχίζει να φαίνεται στις εκκινήσεις και ειδικά όταν το αυτοκίνητο έχει κάνει πριν κάποια πορεία. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι ο καπνός βγαίνει και όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστο, δηλαδή όταν το βεντιλατερ παίρνει μπρος για να κρυώσει την μηχανη. Κυρίως όταν σταματάω σε φανάρια. Μου κάνει εντύπωση γιατί είναι λες και όταν γίνεται διαστολή λόγω θερμοκρασίαε τότε βγάζει καπνό και καίει λάδι. Σε πορεία δεν φαίνεται καπνός πίσω. Μόνο σε στάσεις. Χθες μου άναψε λαμπάκι χαμηλής στάθμης λαδιού και από την τελευταία φορά που είχα βάλει λάδι έχω κάνει περίπου 1200χμλ. Αν έχει κανένας καμιά ιδέα μέχρι να το πάω σε συνεργείο οπου είχε γίνει η επισκευή της μηχανής για να δούμε τι θα γινει, θα με βοηθούσε πολύ.

Παρόμοια Θέματα

1. Ασταθές ρελαντί σε εκκίνηση με - 13
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-18, 08:47
  2. Βλάβη κατά την εκκίνηση
    Από τον/την CostasLR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-17, 19:27
  3. πρόβλημα κατά την εκκίνηση;
    Από τον/την johnb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-12, 22:05
  4. Astra j-Ήχος κατά την εκκίνηση
    Από τον/την 6600user στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 13:22
  5. 1.6T Θόρυβος κατά την εκκίνηση
    Από τον/την catha στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-10, 11:00

Δικαιώματα - Επιλογές