If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 66

Προεπιλογή

Ωραίος Βασίλη. Μια χαρά. Πράγματι μπορεί να έχουμε μείνει λίγοι στο forum και αυτό να έχει τα όποια προβλήματα. Αλλά η βοήθεια είναι σημαντική που υπάρχει!
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis20vt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως η μπαταρια ειναι off ;

Βγαλε εναν πολο και μετρα την μετα απο καποια ωρα να δεις αν εχει πεσει η ταση της....
    Το έκανα και αυτό. Δεν πέφτει η τάση της μπαταρίας όταν είναι ένας πόλος βγαλμένος. Ετσι το αφήνω τώρα όταν το αφήνω για μέρες σε ακινησία και πάντα παίρνει μπρος.

Προεπιλογή

Επίσης έβαλα πάλι ένα πολύμετρο για να δω αν έχει διαρροή το αυτοκίνητο βγάζοντας τον θετικό πόλο και ακουμπώντας τον ένα ακροδέκτη στον πόλο και τον άλλο στο καλώδιο της μπαταρίας και στην αρχή μου έβγαλε 0,83 Amper. Γυρισμένο πάντα στη μέτρηση Amper και στη σωστή θέση για μέτρηση Amper ο ένας ακροδέκτης. Αφήνοντάς το κάπου 10 λεπτά και αφού έσβησαν όλα τα λαμπάκια η ένδειξη κατέβηκε στα 0,02 Αmper. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει διαρροή και η μόνη λογική εξήγηση είναι μέσα σ αυτές τις δύο μέρες που μένει από μπαταρία το αυτοκίνητο κάποιο σύστημά του ενεργοποιείται χωρίς λόγο. Να είναι το ραδιοσιντί, να είναι ο ανεμιστήρας; Πώς μπορείς να το ελέγξεις αυτό; Τα βίντεο που παρουσιάζονται παραπάνω είναι πολύ βοηθητικά αλλά τελικά μάλλον δεν είναι γι αυτή την περίπτωση.

Υπάρχει καμία συσκευή που μπορεί να την αγοράσει κανείς από το Ιντερνετ και να τη βάλει πάνω στο αυτοκίνητο ή στη μπαταρία και να καταγράφει συνεχώς τα αμπεράζ και μετά να τα εξάγουμε σε έναν υπολογιστή και να δούμε ποια ώρα ανεβαίνουν τα αμπεραζ; Κάτι σαν τον ηλεκτρονικό έλεγχο που έκανε η Opel και ο Τσοπελογιάννης με τη χρήση αισθητήρων που μαζεύουν πληροφορίες για την τάση από τα διάφορα συστήματα του αυτοκινήτου; Αν βρω τη βλάβη πραγματικά θα γράψω ένα εκτενέστατο review για τις αντιπροσωπείες της Opel ότι είναι άχρηστοι και θα μπει σε όλα τα sites που μπορώ να σκεφτώ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αυτό που είπες για τις αντιπροσωπείες φίλε μου, νομίζω δεν είναι απλά ότι είναι άχρηστοι, αλλά δυστυχώς για εμάς, η λογική τους είναι σχεδόν πάντα ότι δεν ασχολούνται με προβλήματα/σπαζοκεφαλιές που θέλουν αρκετό ψάξιμο, ειδικά για αυτοκίνητα αρκετών ετών, για τον απλούστατο λόγο ότι θεωρούν πως δεν τους συμφέρει οικονομικά. Με άλλα λόγια, με τα κοστολόγια εργατικών που χρεώνουν, δεν έχει νόημα γιαυτούς (δεν αξίζει από οικονομική σκοπιά) γενικά να κάτσουν να φάνε αρκετές εργατώρες και να δεσμεύσουν θέσεις εργασίας στο συνεργείο τους, όταν ξέρουν ότι δεν πρόκειται κανείς που έχει πχ ένα αμάξι 10ετίας με αγοραία αξία 5-6.000 ευρώ (ενδεικτικά τα ποσά) να δώσει 200-300 ευρώ εργατικά για να ψάξουν απλά ένα πρόβλημα σαν το δικό σου (άσε που εφόσον δεν ασχολούνται εξαρχής με τέτοιες βλάβες, και να ασχοληθούν κάποια στιγμή δεν θα έχουν την εμπειρία από που να πιαστούν για να διαγνώσουν το όποιο πρόβλημα). Τα ίδια λεφτά βγάζουν αλλάζοντας λάδια φίλτρα και τακάκια σε 2 αυτοκίνητα που θα τους πάνε και είναι όλοι ευχαριστημένοι (οι πελάτες που και καλά θα πάνε το αμάξι σε αντιπροσωπεία για να γίνει "σωστή" δουλειά, και φυσικά οι αντιπροσωπείες που θα χρεώσουν πχ από 50+ ευρώ εργατικά για λάδια φίλτρα και τακάκια αντίστοιχα). Δε σημαίνει αυτό ότι θεωρώ όλες τις αντιπροσωπείες και όλες τις περιπτώσεις που πάει ένα αμάξι σε αντιπροσωπεία για τα μπάζα. Υπάρχουν και σχετικά σωστές αντιπροσωπείες, αλλά και περιπτώσεις όπου έχει νόημα να πάει κάποιος το αμάξι του σε σωστό συνεργείο αντιπροσωπείας. Απλά δυστυχώς για εμάς ξαναλέω, σχεδόν ποτέ δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά με τα προβλήματα παλαιότητας που εμφανίζονται σε αμάξια κάποιας ηλικίας, για τους λόγους που προανέφερα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έβαλα πάλι ένα πολύμετρο για να δω αν έχει διαρροή το αυτοκίνητο βγάζοντας τον θετικό πόλο και ακουμπώντας τον ένα ακροδέκτη στον πόλο και τον άλλο στο καλώδιο της μπαταρίας και στην αρχή μου έβγαλε 0,83 Amper. Γυρισμένο πάντα στη μέτρηση Amper και στη σωστή θέση για μέτρηση Amper ο ένας ακροδέκτης. Αφήνοντάς το κάπου 10 λεπτά και αφού έσβησαν όλα τα λαμπάκια η ένδειξη κατέβηκε στα 0,02 Αmper. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει διαρροή και η μόνη λογική εξήγηση είναι μέσα σ αυτές τις δύο μέρες που μένει από μπαταρία το αυτοκίνητο κάποιο σύστημά του ενεργοποιείται χωρίς λόγο. Να είναι το ραδιοσιντί, να είναι ο ανεμιστήρας; Πώς μπορείς να το ελέγξεις αυτό; Τα βίντεο που παρουσιάζονται παραπάνω είναι πολύ βοηθητικά αλλά τελικά μάλλον δεν είναι γι αυτή την περίπτωση.

Υπάρχει καμία συσκευή που μπορεί να την αγοράσει κανείς από το Ιντερνετ και να τη βάλει πάνω στο αυτοκίνητο ή στη μπαταρία και να καταγράφει συνεχώς τα αμπεράζ και μετά να τα εξάγουμε σε έναν υπολογιστή και να δούμε ποια ώρα ανεβαίνουν τα αμπεραζ; Κάτι σαν τον ηλεκτρονικό έλεγχο που έκανε η Opel και ο Τσοπελογιάννης με τη χρήση αισθητήρων που μαζεύουν πληροφορίες για την τάση από τα διάφορα συστήματα του αυτοκινήτου; Αν βρω τη βλάβη πραγματικά θα γράψω ένα εκτενέστατο review για τις αντιπροσωπείες της Opel ότι είναι άχρηστοι και θα μπει σε όλα τα sites που μπορώ να σκεφτώ.
    Έχοντας ένα ίδιο πρόβλημα όταν είχα τα Άστρα Η (5 ή 6 μήνα, αγορά καινούριο) στα 7' που έκλεινε το κύκλωμα παροχής τροφοδοσίας ρεύματος χτυπούσε ο συναγερμός (έβλεπε ότι κάπου υπήρχε διαρροή ρεύματος), τελικά μετά από αρκετά προσωπικό ψάξιμο βρήκα ότι έμενε ανοικτή η πλαφονιέρα από το ντουλαπάκι (δεν πατιόταν ο διακόπτης για να κλείσει), έβαλα ένα χοντρό αυτοκόλλητο, όσο χρειαζόταν για να πιέζει να κάνει επαφή ο διακόπτης ον/οφ, βέβαια όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία και το διαπίστωσαν μου έβαλαν νέο διακόπτη (εντός εγγύησης) αλλά για τον φόβο τον ιουδαίων την πατέντα την διατηρήσαν την έβγαλαν φωτογραφία και την έστειλαν Γερμανία !!
    Για να διαπιστώσεις αν έχεις αυτό το πρόβλημα δες με προσοχή σε σκοτάδι από το παράθυρο του συνοδηγού αν από τις χαραμάδες του ντουλαπιού έχει φως.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skyrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας ένα ίδιο πρόβλημα όταν είχα τα Άστρα Η (5 ή 6 μήνα, αγορά καινούριο) στα 7' που έκλεινε το κύκλωμα παροχής τροφοδοσίας ρεύματος χτυπούσε ο συναγερμός (έβλεπε ότι κάπου υπήρχε διαρροή ρεύματος), τελικά μετά από αρκετά προσωπικό ψάξιμο βρήκα ότι έμενε ανοικτή η πλαφονιέρα από το ντουλαπάκι (δεν πατιόταν ο διακόπτης για να κλείσει), έβαλα ένα χοντρό αυτοκόλλητο, όσο χρειαζόταν για να πιέζει να κάνει επαφή ο διακόπτης ον/οφ, βέβαια όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία και το διαπίστωσαν μου έβαλαν νέο διακόπτη (εντός εγγύησης) αλλά για τον φόβο τον ιουδαίων την πατέντα την διατηρήσαν την έβγαλαν φωτογραφία και την έστειλαν Γερμανία !!
    Για να διαπιστώσεις αν έχεις αυτό το πρόβλημα δες με προσοχή σε σκοτάδι από το παράθυρο του συνοδηγού αν από τις χαραμάδες του ντουλαπιού έχει φως.
    Το έχω ξηλώσει το λαμπάκι από το ντουλαπάκι. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Πάλι έμεινε από μπαταρία μετά που το ξήλωσα. Μια συσκευή ελέγχου υπάρχει που να καταγράφει συνεχώς για τουλάχιστον 24 ώρες και μετά να τα κάνει εξαγωγή σε Excel;

Προεπιλογή

Το έχω ξηλώσει το λαμπάκι από το ντουλαπάκι. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Πάλι έμεινε από μπαταρία μετά που το ξήλωσα. Μια συσκευή ελέγχου υπάρχει που να καταγράφει συνεχώς για τουλάχιστον 24 ώρες και μετά να τα κάνει εξαγωγή σε Excel;
    Δεν έχω κάτι υπόψη μου για τέτοια συσκευή.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Βγαλε λαμπακι πλαφονιερας,λαμπακι ντουλαπιου και πορτ παγκαζ και αποσυνεδεσε το ραδιο σιντι και ξανακανε δοκιμη...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαλε λαμπακι πλαφονιερας,λαμπακι ντουλαπιου και πορτ παγκαζ και αποσυνεδεσε το ραδιο σιντι και ξανακανε δοκιμη...
    Για μην παιδεύεται ας βγάλει καλύτερα τις εκάστοτε ασφάλειες και να τις προσθέτει μια μια !!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skyrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μην παιδεύεται ας βγάλει καλύτερα τις εκάστοτε ασφάλειες και να τις προσθέτει μια μια !!
    Και αυτο γινεται...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά τα παραπάνω. Αλλά όταν το ίδιο το πολύμετρο με τις συσκευές όλες συνδεμένες και μετά από λίγα λεπτά που κλείνουν όλα δείχνει απειροελάχιστη κατανάλωση τι νόημα έχει;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που είπες για τις αντιπροσωπείες φίλε μου, νομίζω δεν είναι απλά ότι είναι άχρηστοι, αλλά δυστυχώς για εμάς, η λογική τους είναι σχεδόν πάντα ότι δεν ασχολούνται με προβλήματα/σπαζοκεφαλιές που θέλουν αρκετό ψάξιμο, ειδικά για αυτοκίνητα αρκετών ετών, για τον απλούστατο λόγο ότι θεωρούν πως δεν τους συμφέρει οικονομικά. Με άλλα λόγια, με τα κοστολόγια εργατικών που χρεώνουν, δεν έχει νόημα γιαυτούς (δεν αξίζει από οικονομική σκοπιά) γενικά να κάτσουν να φάνε αρκετές εργατώρες και να δεσμεύσουν θέσεις εργασίας στο συνεργείο τους, όταν ξέρουν ότι δεν πρόκειται κανείς που έχει πχ ένα αμάξι 10ετίας με αγοραία αξία 5-6.000 ευρώ (ενδεικτικά τα ποσά) να δώσει 200-300 ευρώ εργατικά για να ψάξουν απλά ένα πρόβλημα σαν το δικό σου (άσε που εφόσον δεν ασχολούνται εξαρχής με τέτοιες βλάβες, και να ασχοληθούν κάποια στιγμή δεν θα έχουν την εμπειρία από που να πιαστούν για να διαγνώσουν το όποιο πρόβλημα). Τα ίδια λεφτά βγάζουν αλλάζοντας λάδια φίλτρα και τακάκια σε 2 αυτοκίνητα που θα τους πάνε και είναι όλοι ευχαριστημένοι (οι πελάτες που και καλά θα πάνε το αμάξι σε αντιπροσωπεία για να γίνει "σωστή" δουλειά, και φυσικά οι αντιπροσωπείες που θα χρεώσουν πχ από 50+ ευρώ εργατικά για λάδια φίλτρα και τακάκια αντίστοιχα). Δε σημαίνει αυτό ότι θεωρώ όλες τις αντιπροσωπείες και όλες τις περιπτώσεις που πάει ένα αμάξι σε αντιπροσωπεία για τα μπάζα. Υπάρχουν και σχετικά σωστές αντιπροσωπείες, αλλά και περιπτώσεις όπου έχει νόημα να πάει κάποιος το αμάξι του σε σωστό συνεργείο αντιπροσωπείας. Απλά δυστυχώς για εμάς ξαναλέω, σχεδόν ποτέ δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά με τα προβλήματα παλαιότητας που εμφανίζονται σε αμάξια κάποιας ηλικίας, για τους λόγους που προανέφερα.
    Παρόλαυτά αν καταφέρω και λύσω το πρόβλημα μόνος μου θα γράψω εκτενέστατο review για τις αντιπροσωπείες και για τους μαστόρους που ασχολήθηκαν και δεν βρήκαν το πρόβλημα και κανείς δεν μου έχει δώσει σαφή απάντηση μέχρι τώρα. Ή μια λύση για το πώς θα εντοπιστεί το πρόβλημα, που με βάσει τις μετρήσεις μου με το πολύμετρο δεν έχει διαρροή το αυτοκίνητο. Δηλαδή πρέπει κάπου μέσα στις 48 ώρες που μένει από μπαταρία κάποια συσκευή ή κάποιο ρελέ να παίρνει μπρος και να τραβάει ρεύμα.

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παρόλαυτά αν καταφέρω και λύσω το πρόβλημα μόνος μου θα γράψω εκτενέστατο review για τις αντιπροσωπείες και για τους μαστόρους που ασχολήθηκαν και δεν βρήκαν το πρόβλημα και κανείς δεν μου έχει δώσει σαφή απάντηση μέχρι τώρα. Ή μια λύση για το πώς θα εντοπιστεί το πρόβλημα, που με βάσει τις μετρήσεις μου με το πολύμετρο δεν έχει διαρροή το αυτοκίνητο. Δηλαδή πρέπει κάπου μέσα στις 48 ώρες που μένει από μπαταρία κάποια συσκευή ή κάποιο ρελέ να παίρνει μπρος και να τραβάει ρεύμα.
    Ανα κάποια ώρα δουλεύει το κλαπέτο ανακύκλωσης αέρα κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού όταν είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο. Το θυμάμαι διότι πρόσφατα περίμενα σχεδόν 2 ώρες στο αυτοκίνητο με τη μηχανή σβηστή και το άκουγα αρκετές φορές να ανοιγει ή να κλείνει. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις και αυτό μήπως είναι από εκεί.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Βασίλη επειδή και εγώ έχω κάτσει μέσα στο αμάξι και σβηστό που ήταν το άκουγα το κλαπετο να δουλεύει, γνωρίζεις με ποιον τρόπο μπορούμε να το απομονώσουμε ? Έχει κάποια δικη του ασφάλεια ?
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν είναι πολύ καθαρες οι φωτό αλλά Οκ...
    Τις έχω από τότε που έφτιαξα το κλαπέτο της ανακύκλωσης.

Εδώ είναι η ανακύκλωση κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.

Αριστερά υπάρχει αυτό το μοτεράκι της ανακύκλωσης που συνδέεται στο ρεύμα με ένα φισάκι με 2 καλώδια Ανοίγεις λίγο τα "αυτάκια" που έχει με ένα ψιλό κατσαβιδάκι, το τραβάς και το βγάζεις...

Προεπιλογή

Το κλαπέτο ανοίγει με το που θα βάλεις το κλειδί στην μίζα και το γυρίσεις και κλείνει μόλις διακοπεί το κύκλωμα παροχής (βγάλσιμο του κλειδιού από την μίζα) δηλαδή σε 7' με 8' περίπου ίσως και λίγο παραπάνω, αν για κάποιο λόγο συνεχίσει να (γυρίζει)δουλεύει το κλαπέτο κάτι δεν πάει καλά !!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Οχι. Το κλαπέτο ανοίγει μολις ξεκλειδώσει το αυτοκίνητο. Από εκεί και πέρα ανοίγει και κλείνει πολλές φορές. Δεν γνωρίζω το λόγω. Επίσης με βγαλμένο το κλειδί επειδή περίμενα 2+ ώρες στο αυτοκίνητο το άκουγα περιστασιακά να ανοιγει και να κλείνει. Και πάλι δεν γνωρίζω το λόγο....

Προεπιλογή

Και με κλειδωμενο το αμαξι, το κλαπε δουλευει σε ασχετες ωρες, δεν ξερω αν παιζει ρολο η υπαρξη αισθητηρα ποιοτητας αερα, να το ενεργοποιει για καποιο λογο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι το κλαπέ που ακούγεται με σβηστό το αυτοκίνητο. Κανονικά σβήνοντας αυτό το κλαπέ ανοίγει και μένει ανοιχτό. Άλλωστε κάθε φορά που σβήνεις και ξαναβάζεις μπροστά πρέπει να το ξανακλείσεις αν το θέλεις κλειστό.
    Αυτό που ακούγεται πρέπει να είναι το κλαπέ που ρυθμίζει πόσο ζεστός ή κρύος θα είναι ο αέρας που μπαίνει στην καμπίνα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Μιλατε για οχηματα με a/c ή με κλιματισμο;
    Γιάννης

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ηλεκτρολογικό πρόβλημα με air-condition astra F
    Από τον/την Hiden στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-14, 16:55
  2. Opel Astra G - Z14XE Πρόβλημα
    Από τον/την gdafnas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 00:05
  3. Πρόβλημα με air condition σε opel astra F
    Από τον/την Hiden στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 10:57
  4. Πρόβλημα με πόρτα (opel astra H)
    Από τον/την thunderlord1983 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-11, 00:22
  5. Βίσματα και Φίς ηλεκτρολογικά
    Από τον/την chiskos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 16:02

Δικαιώματα - Επιλογές