If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 66
    Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ναι ακριβώς. Εδειξε (πολυμετρο) 14,3-14,4v . το τελευταιο τριμηνο βγαζει 12,9-13,4 και μου αδειαζει η μπαταρια. Ελεγα οτι φταιει το δυναμο αλλα τελικα η γειωση πρεπει να ειναι το προβλημα. Εσυ τι γειωσεις εβαλες;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβώς. Εδειξε (πολυμετρο) 14,3-14,4v . το τελευταιο τριμηνο βγαζει 12,9-13,4 και μου αδειαζει η μπαταρια. Ελεγα οτι φταιει το δυναμο αλλα τελικα η γειωση πρεπει να ειναι το προβλημα. Εσυ τι γειωσεις εβαλες;
    Να ελεγχεις και τη γειωση που φευγει απο το δυναμο και παει στον θετικο πολο.
    Βεβαια αυτη ειναι δυσκολο να τη βρεις και λογικα πρεπει να σηκωσεις το αμαξι για να ελεγχεις αν ειναι σωστα σφιγμένη.

Εγω εφτιαξα χειροποητες, δεν θυμαμαι ακριβως παχος πρεπει να τις μετρησω, αλλα χοντρικα διπλασιες απο τις μαμα, συν οτι εβαλα σε σημειο που δεν ειχε το αμαξι πριν. Μπορουσα να βαλω για αλλες αλλα δεν ειχε νοημα δεδομενου του αυτοκινητου και τον απαιτήσεων του.
    Το αποτελεσμα το βλεπω στο κρυφο μενου με σταθερο ρευμα, καμια σχεση με πριν που επαιζαν τα νουμερα πανω-κατω συν οτι τωρα αναβω τα αλαρμ και δεν παιζουν τα φωτα μεσα στο αυτοκινητο αν π.χ. αφησω τη πορτα ανοιχτη!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Λοιπόν έχω νέα. Χτες ξεβίδωσα τη μία από τις 2 γειώσεις της μπαταρίας (Αυτή που πιάνει στο σασί πάνω από το θόλο) την έτριψα λίγο και την βίδωσα ξανά . Πλέον έχω 14,0-14,2v όπως παλιά. Τόσο απλά. Χάρη στο βιντεάκι από το youtube και στον GEO-07 Που είχε ανοίξει post για τις γειώσεις. !!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σκέφτομαι να ρίξω σε όσες γειώσεις φτάνω λίγο σπρέι επαφών. Λογικά θα βοηθήσει.
    Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι η ένδειξη Mode στο κρυφό μενού όπως παραπάνω όταν φορτίζει δείχνει U. Όταν για οποιοδήποτε λόγο δεν φορτίζει τότε δείχνει NONE.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Σκέφτομαι να ρίξω σε όσες γειώσεις φτάνω λίγο σπρέι επαφών. Λογικά θα βοηθήσει.
    Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι η ένδειξη Mode στο κρυφό μενού όπως παραπάνω όταν φορτίζει δείχνει U. Όταν για οποιοδήποτε λόγο δεν φορτίζει τότε δείχνει NONE.
    Ναι Βασιλη , η φορτιση (ο ελεγχος της γινεται ηλεκτρονικα).Δηλαδη το δυναμο δινει σταθερη ταση αλλα ο εγκεφαλος ρυθμιζει το αν η μπαταρια θα φορτιζει ή οχι.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ωραία δουλειά Βασίλη. Η βοήθεια του Γιώργου GEO- 07 είναι πάντα ουσιαστική . Όπου μπορεί να βοηθήσει το κάνει με χαρά.
    Άλλη μια φορά που χαίρομαι που στοClub έχω βρει τόσο καλά και συνεργασία παιδιά.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Έτσι ειναι Γιάννη. Η πλάκα είναι ότι σε φίλο με citroen c4 που είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και πήγε σε ηλεκτρολόγο του άλλαξε αυτοματο μαζί με το service του δυναμό και .... του καθάρισε τις γειώσεις ....γιατί όπως του είπε καλό είναι να καθαρίζονται..... και του πήρε και 125€.... οπότε μάλλον μούφα η βλάβη...
    Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά....
    Γεγονός είναι πως ακόμα μα φορά μέσα από το forum και την κατάθεση εμπειριών βρέθηκε λύση και μάλιστα χωρίς κόστος.

Προεπιλογή

Λοιπόν έχω νέα. Χτες ξεβίδωσα τη μία από τις 2 γειώσεις της μπαταρίας (Αυτή που πιάνει στο σασί πάνω από το θόλο) την έτριψα λίγο και την βίδωσα ξανά . Πλέον έχω 14,0-14,2v όπως παλιά. Τόσο απλά. Χάρη στο βιντεάκι από το youtube και στον GEO-07 Που είχε ανοίξει post για τις γειώσεις. !!!
    Ωραια χαιρομαι που εβγαλες ακρη!
    Οι γειωσεις ειναι σημαντικες και σε αμαξια και σε αλλες εφαρμογες!
    Αν βρεις και τις υπολοιπες γειωσεις, ξεβιδωσετες, τριψτες ελαφρα με ψιλό γυαλοχαρτο και επανατοποθετήσες. Με τον καιρο οξειδώνονται-σκουριαζουν, καποιες λασκαρουν κι ολας και χανουν τη σωστη επαφη τους δημιουργωντας διαφορα θεματα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία δουλειά Βασίλη. Η βοήθεια του Γιώργου GEO- 07 είναι πάντα ουσιαστική . Όπου μπορεί να βοηθήσει το κάνει με χαρά.
    Άλλη μια φορά που χαίρομαι που στοClub έχω βρει τόσο καλά και συνεργασία παιδιά.
    Φιλε Γιαννη, οσα ξερω και μπορω να δωσω σωστες πληροφοριες το κανω!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μπράβο παιδιά και συγχαρητήρια που μοιράζεστε αυτές τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες στο φόρουμ και ειδικά όταν μιλάμε για αυτοκίνητα 10+ ετών που αναμενόμενα έχουν αρχίσει και δείχνουν τα χρονάκια τους. Θα ήταν χρήσιμο και για μας τους υπόλοιπους αν μπορούσε ο φίλος Βασίλης (billnick05) να έβαζε και καμιά φωτό από τις οδεύσεις των γειώσεων με τις οποίες ασχολήθηκε (εφόσον βέβαια φαίνονται) ώστε αυτές οι χρήσιμες πληροφορίες περί γειώσεων σε Astra H να αποκτήσουν το χαρακτήρα μίνι οδηγού.

Προεπιλογή

Μάλλον τελικά ο συναγερμός δημιουργούσε το πρόβλημα με την μπαταρία. Το έχω παρκαρισμένο από το περασμένο Σάββατο 18/1 και σήμερα 23/1 πήρε μπρος πάλι. Συνήθως σε τρεις μέρες τελειώνει η μπαταρία. Τώρα απλά έβγαλα την ασφάλεια του συναγερμού ώστε να μην τραβάει καθόλου ρεύμα από την μπαταρία. Τελικά ο μάστορας από τη Λαμία το βρήκε το πρόβλημα!

Προεπιλογή

Το έχω πάθει με την μηχάνη αυτό. Κάπου έχει διαρροή ο συναγερμός σου.

Προεπιλογή

Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα με το δικο μου Αστρα Η .Κατεβηκα να το παρω σημερα και παπαλα η μπταταρια η οποια ειχε αδειασει.Το εβαλα μπροστα με καλωδια.Η μπαταρια ηταν bosch s5 ηλικιας 9 μηνων.Δυστυχως ειχα χασει την αποδειξη.Με το που εβαλα μπροστα φορτισε αμεσως αρα δεν ηταν προβλημα φορτισης.Εντοπισα όμως το παρακατω:
    1.το λαμπακι στο ντουλαπακι μαλλον μενει ανοιχτο για καποιο λογο.Δεν βρισκω να εχει επαφη και μαλλον σβήνει με το διακοπτη κανονικα αλλα αυτο μενει ανοιχτο.
    Εσβησα το αυτοκινητο εβγαλα διακοπτη αφου ειχα ανοιξει τα τζαμια και ανοιξα το ντουλαπακι.Το φως ανοιχτο.Ομως δεν ξερω πως θα λυσω το προβλημα και απλα εβγαλα την λαμπουλα και θα δω

Προεπιλογή

Τελικά δεν πρέπει να είναι πρόβλημα συναγερμού μόνο. Εμεινε πάλι από μπαταρία την περασμένη Δευτέρα. Ηρθε οδική βοήθεια και είδε τη μπαταρία αδεια. Εβαλε μπρος, έκανα μία μεγάλη βόλτα πρωί και απόγευμα και γύρισα και το άφησα. Το επόμενο Σάββατο όμως, 5 μερες μετά, εχω πάλι τα ίδια. Πραγματικά με έχει κουράσει αυτή η κατάσταση. Πέρασε και το μεγάλο σέρβις πριν μία εβδομάδα σε συνεργείο Opel με ηλεκτρολόγο όπου έλεγξαν και τη μπαταρία και την είχαν βρει προς φόρτιση όπως μου είπαν αλλά τίποτε άλλο από ηλεκτρολογικό πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να κάνω πια. Να του αλλάξω άλλη μια φορά μπαταρία και να το πουλήσω και να πάω να πάρω ένα μεταχειρισμένο μικρότερο με εργοστασιακό φυσικό αέριο ή να συνεχίζω να ξοδεύω χωρίς να βρίσκεται ποτέ λύση; Ενα είναι σίγουρο όμως ότι όταν έρθει η ώρα να αλλάξω αυτοκίνητο ΠΟΤΕ δεν θα ξαναπάρω Opel

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά δεν πρέπει να είναι πρόβλημα συναγερμού μόνο. Εμεινε πάλι από μπαταρία την περασμένη Δευτέρα. Ηρθε οδική βοήθεια και είδε τη μπαταρία αδεια. Εβαλε μπρος, έκανα μία μεγάλη βόλτα πρωί και απόγευμα και γύρισα και το άφησα. Το επόμενο Σάββατο όμως, 5 μερες μετά, εχω πάλι τα ίδια. Πραγματικά με έχει κουράσει αυτή η κατάσταση. Πέρασε και το μεγάλο σέρβις πριν μία εβδομάδα σε συνεργείο Opel με ηλεκτρολόγο όπου έλεγξαν και τη μπαταρία και την είχαν βρει προς φόρτιση όπως μου είπαν αλλά τίποτε άλλο από ηλεκτρολογικό πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να κάνω πια. Να του αλλάξω άλλη μια φορά μπαταρία και να το πουλήσω και να πάω να πάρω ένα μεταχειρισμένο μικρότερο με εργοστασιακό φυσικό αέριο ή να συνεχίζω να ξοδεύω χωρίς να βρίσκεται ποτέ λύση; Ενα είναι σίγουρο όμως ότι όταν έρθει η ώρα να αλλάξω αυτοκίνητο ΠΟΤΕ δεν θα ξαναπάρω Opel
    απο την αρχη σου εχω αναφερει να ξηλωσεις απο πανω το ηχοσυστημα για μια εβδομαδα να δεις αν προκαλεί αυτό τη ζημιά
    Γιάννης

Προεπιλογή

Αν έχει κάποιος διαροη ας παρακολουθήσει το βίντεο
    https://www.youtube.com/watch?v=mRQWDfS8UdE

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο την αρχη σου εχω αναφερει να ξηλωσεις απο πανω το ηχοσυστημα για μια εβδομαδα να δεις αν προκαλεί αυτό τη ζημιά
    Ναι, το σκέφτηκα αλλά πια είναι η ασφάλεια του ηχοστυστήματος; Και σήμερα το πρωί της Δευτέρας πάλι έμεινε από μπαταρία. Το Σάββατο το μεσημέρι το έβαλε μπρος η οδική βοήθεια, έκανα περίπου 30 χιλιόμετρα στην Αθηνών Λαμίας για να μην παω σταμάτα ξεκίνα σε κίνηση, την επόμενη μέρα την Κυριακή πήρε μπρος και τη Δευτέρα το πρωί πάλι πάπαλα. Το πήγα τώρα για έλεγχο και φόρτιση της μπαταρίας στο μαγαζί που άλλαξα την μπαταρία τον περασμένο Μαιο και μου έβαλε μια παλιά για να την κρατήσει λίγες μέρες για φόρτιση.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το σκέφτηκα αλλά πια είναι η ασφάλεια του ηχοστυστήματος; Και σήμερα το πρωί της Δευτέρας πάλι έμεινε από μπαταρία. Το Σάββατο το μεσημέρι το έβαλε μπρος η οδική βοήθεια, έκανα περίπου 30 χιλιόμετρα στην Αθηνών Λαμίας για να μην παω σταμάτα ξεκίνα σε κίνηση, την επόμενη μέρα την Κυριακή πήρε μπρος και τη Δευτέρα το πρωί πάλι πάπαλα. Το πήγα τώρα για έλεγχο και φόρτιση της μπαταρίας στο μαγαζί που άλλαξα την μπαταρία τον περασμένο Μαιο και μου έβαλε μια παλιά για να την κρατήσει λίγες μέρες για φόρτιση.
    ασε την ασφαλεια.πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογο να σου βγαλει εξω το ηχοσυστημα και να βγαλει το βυσμα τροφοδοσίας.
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από ακινησία 10 ημερών και με το συναγερμό ενεργοποιημένο είχα μια αμφιβολία σήμερα το πρωί για την κατάσταση φόρτισης της μπαταρίας. Λοιπόν πήρε αμέσως μπροστά κανονικά, και αμέσως άρχισε να φορτίζει στα 14.5V. Το πρόβλημα φόρτισης εξαιτίας της γείωσης λύθηκε ..... χάρη στο forum...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ηλεκτρολογικό πρόβλημα με air-condition astra F
    Από τον/την Hiden στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-14, 16:55
  2. Opel Astra G - Z14XE Πρόβλημα
    Από τον/την gdafnas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 00:05
  3. Πρόβλημα με air condition σε opel astra F
    Από τον/την Hiden στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 11:57
  4. Πρόβλημα με πόρτα (opel astra H)
    Από τον/την thunderlord1983 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-11, 00:22
  5. Βίσματα και Φίς ηλεκτρολογικά
    Από τον/την chiskos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 16:02

Δικαιώματα - Επιλογές