If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 30

Προεπιλογή Ηλεκτρολογικό πρόβλημα σε Opel Astra H

Έχω ένα ηλεκτρολογικό πρόβλημα σε Astra H μοντέλο 2008. Όταν το αφήσω σε ακινησία σε τρεις ημέρες έχει αδειάσει η μπαταρία. Υπέθεσα ότι είναι από προβληματικό συναγερμό, που έχει εγκατασταθεί από την εταιρία από τότε που το αγόρασα. Laserline ο συναγερμός που ενεργοποιείται και απενεργοποιείται από το κλειδί. Εβαλα το συναγερμό σε κατάσταση Parking για να μη σφυρίζει χωρίς λόγο και τρώει την μπαταρία αλλά δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας. Με μπαταρία 8 μηνών Bosch δεν πιστεύω ότι είναι προβληματική.

Το έχω πάει στην Opel και δεν του βρήκαν κανένα πρόβλημα ενώ η μπαταρία του δείχνει καλή αποφόρτιση. Επειδή του έχω βάλει υγραέριο (σύστημα stag από Τσοπελογιάννη τον Ιούνιο του 2018) μου είπαν από την Opel ότι το κύκλωμα του υγραερίου έχει μια μικρή παραπάνω κατανάλωση. Εβγαλα και την ασφάλεια του κυκλώματος υγραερίου και πάλι τίποτα. Το πήγα στον Τσοπελογιάννη όπου το κράτησαν σχεδόν 2 24ωρα και πάλι δεν διαπίστωσαν τίποτα εκτός από του ότι ο συναγερμός χτύπησε χωρίς λόγο μία ή δύο φορές. Αυτό το έκανα πριν βάλω τον συναγερμό σε κατάσταση parking.

Εχω πραγματικά βαρεθεί να πηγαίνω σε συνεργεία και τίποτα να μη γίνεται. Δεν το ξαναπάω για έλεγχο στην Opel εφόσον δεν βρήκαν τίποτα. Θέλω έναν αξιόπιστο ηλεκτρολόγο που να καταφέρει να εντοπίσει τη βλάβη.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Είτε έχεις κάποια διαρροή ρεύματος (κρυφή κατανάλωση) είτε ενδεχομένως δεν φορτίζει σωστά το alternator την μπαταρία. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται τσεκάρισμα το αμάξι σε έναν σοβαρό ηλεκτρολόγο. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία ηλεκτρολόγου να σου προτείνω. Αν μένεις Αθήνα και σε βολεύουν τα νότια προάστια, μπορώ να σου προτείνω ένα συνεργείο που εμπιστεύομαι τον μηχανικό και που συνεργάζεται με κάποιον, λογικά καλό, ηλεκτρολόγο για να σε κατευθύνει περαιτέρω.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Έχε ενδεικτικά υπόψη ότι η μπαταρία όταν φορτίζει πρέπει το alternator να δίνει μεταξύ 13,9 και 14,4 βολτ. Αυτό μπορείς χονδρικά να το τσεκάρεις κι ο ίδιος από το κρυφό μενού. Έχει σε κάποιο υπομενού την τάση στη μπαταρία. Δες εκεί σε πορεία τι τιμές δίνει. Αν δε βλέπεις καθόλου τις τάσεις που ανέφερα αλλά πάντα χαμηλότερες, λογικά εκεί έχεις θέμα και δε φορτίζει σωστά η μπαταρία με αποτέλεσμα να είναι χώμα στο τριήμερο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα ηλεκτρολογικό πρόβλημα σε Astra H μοντέλο 2008. Όταν το αφήσω σε ακινησία σε τρεις ημέρες έχει αδειάσει η μπαταρία. Υπέθεσα ότι είναι από προβληματικό συναγερμό, που έχει εγκατασταθεί από την εταιρία από τότε που το αγόρασα. Laserline ο συναγερμός που ενεργοποιείται και απενεργοποιείται από το κλειδί. Εβαλα το συναγερμό σε κατάσταση Parking για να μη σφυρίζει χωρίς λόγο και τρώει την μπαταρία αλλά δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας. Με μπαταρία 8 μηνών Bosch δεν πιστεύω ότι είναι προβληματική.

Το έχω πάει στην Opel και δεν του βρήκαν κανένα πρόβλημα ενώ η μπαταρία του δείχνει καλή αποφόρτιση. Επειδή του έχω βάλει υγραέριο (σύστημα stag από Τσοπελογιάννη τον Ιούνιο του 2018) μου είπαν από την Opel ότι το κύκλωμα του υγραερίου έχει μια μικρή παραπάνω κατανάλωση. Εβγαλα και την ασφάλεια του κυκλώματος υγραερίου και πάλι τίποτα. Το πήγα στον Τσοπελογιάννη όπου το κράτησαν σχεδόν 2 24ωρα και πάλι δεν διαπίστωσαν τίποτα εκτός από του ότι ο συναγερμός χτύπησε χωρίς λόγο μία ή δύο φορές. Αυτό το έκανα πριν βάλω τον συναγερμό σε κατάσταση parking.

Εχω πραγματικά βαρεθεί να πηγαίνω σε συνεργεία και τίποτα να μη γίνεται. Δεν το ξαναπάω για έλεγχο στην Opel εφόσον δεν βρήκαν τίποτα. Θέλω έναν αξιόπιστο ηλεκτρολόγο που να καταφέρει να εντοπίσει τη βλάβη.
    Τελικά ακόμα και για την προβληματική φόρτιση της μπαταρίας η δικαιολογία είναι η ίδια .... ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.
    μέτρα volt με ενα πολύμετρο. Λογικά το δυναμό σου θέλει επισκευή. Όπως και το δικό μου που βγάζει 12,9 με 13,5v και μου αδειάζει την μπαταρία, αλλά όγω υποχρεώσεων θα το κοιτάξω από Δευτέρα.
    Πάντως από αυτόν που σου είπε ότι φταίει το σύστημα υγραερίου ουτε απ'εξω να μην ξαναπεράσεις.
    Πάντως συνηθως η συντήρηση του δυναμό πάει 50€. Εγώ σκέφτομαι να κάνω και μια στη μίζα (άλλα 50€) για να είναι ΟΚ.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Φιλε μου μιας και εχεις το astra h ,αποσυνδεσε το radio cd του αυτοκινητου ή βγαλε την ασφάλεια του,εφ οσον φορας το εργοστασιακο και ξανακανε τον ελεγχο.
    Ισως εχεις διαρροη απο το ραδιοφωνο,το εχουν παρουσιασει αρκετα astra h
    Γιάννης

Προεπιλογή

Συνηθης υποπτος για το προβλημα σου (αν ψαξεις και στο forum θα το βρεις) ειναι συχνα και το cd30 αν εχεις ακομη την εργοστασιακη πηγη.
    Ποια σειρα Bosch εχεις? Μοντελο?

Προεπιλογή

Το ξανάκανε πάλι αφού το είχα αφήσει από τις 5/1 μέχρι τις 8/1. Δεν έπαιρνε όχι απλά μπρος ούτε ένα λαμπάκι δεν άναβε όταν γύριζα το κλειδί. Το είχα στη Λαμία και ήρθε το προηγούμενο Σάββατο οδική βοήθεια και έβαλε μπρος. Πήγα σε έναν καλό ηλεκτρολόγο εκεί, που δούλευε στην τοπική αντιπροσωπεία της Opel και πλέων έχει δικό του συνεργείο και συστημένο από γνωστό μάστορα αυτοκινήτων. Το παλικάρι έκανε ό,τι είναι δυνατόν να κάνει και δεν βρήκε καμία σοβαρή διαρροή. Μάλιστα βρήκε ότι ο συναγερμός δεν είχε ασφάλεια και του πέρασε και μία ασφάλεια ώστε να μπορώ να τον απενεργοποιώ εντελώς. Φαγαμε πάνω από τρεις ώρες στο συνεργείο με τον ένα έλεγχο πίσω από τον άλλο. Χωρίς συναγερμό, χωρίς υγραέριο, με υγραέριο και με συναγερμό οι διαφορές στην κατανάλωση ήταν πάντα στα κανονικά πλαίσια. Πάντα έβαζε πολύμετρο και το άφηνε τουλάχιστον ένα τέταρτο πριν πάρει τις ενδείξεις γιατί όπως μου εξήγησε τα συστήματα του αυτοκινήτου θέλουν 15 λεπτά πριν πέσουν σε "ύπνο" για να δούμε αν υπάρχει κάποια κατανάλωση. Δεν έδειξε τίποτα σοβαρό από διαρροή που να δικαιολογεί να αδειάσει εντελώς την μπαταρία με τρεις μέρες ακινησία και μάλιστα μετά από ταξίδι 210 χμ στην εθνική οδό.

Δύο χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσε και στις μεταδίδω είναι οι εξής. Η γνωστή βλάβη του ραδιοcd του Opel μπορεί να ευθύνεται για το άδειασμα αλλά δεν το έχω παρατηρήσει. Θα μου πειτε αφού τη βρίσκω εντελώς άδεια άρα έχει σβήσει και το ραδιόφωνο. Μία φορά όμως δεν ήταν τελείως άδεια η μπαταρία και το ράδιο δεν ήταν ανοιχτό.
    Η δεύτερη περίπτωση είναι το σύστημα του καλοριφέρ και του ανεμιστήρα, που μου το έδειξε. Είναι κάτι σαν χτένι, που αυτό έχει πάντα ρεύμα ακόμη κι αν είναι σβηστό το αυτοκίνητο. Μπορεί να πάθει βλάβη και να λειτουργήσει ο ανεμιστήρας και το καλοριφέρ και όταν πάω να το πάρω να λειτουργεί το καλοριφέρ και το αυτοκίνητο να το βρω ζεστό ή να φυσάει συνέχεια ο αέρας ακόμη κι αν το έχω στο 0!
    Μου είπε επίσης ότι είναι καλό να υπάρχει μόνιμα ένα CD στο ραδιοCD για την περίπτωση που παίξει μόνο του το ραδιόφωνο. Κάτι τελευταίο που μου είπε είναι ότι η μπαταρία που έβαλα, μια Bosch δεν κάνει γι αυτό το αυτοκίνητο αλλά θα χρειαστεί μία άλλη, την οποία δεν μου είπε τελικά αλλά μπορώ να του τηλεφωνήσω να μου πει πια μπαταρία. Ετσι κι αλλιώς αν δεν βρεθεί η βλάβη δεν αλλάζω μπαταρία.

Επίσης μερικές ακόμη συμβουλές από τον ίδιο. Είναι καλό να μην χρησιμοποιείτε αυτά τα starters για την μπαταρία γιατί μπορεί να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου επειδή δίνουν πολύ ρεύμα απότομα για να ξυπνήσει η μπαταρία και να πάρει μπρος το αυτοκίνητο. Στη δικιά μου περίπτωση, που η μπαταρία ήταν άδεια δεν έκανε απολύτως τίποτα εκτός του ότι άναψαν τα λαμπάκια στο ταμπλό και πήγε να ξεκινήσει η μίζα (που λέει ο λόγος. Ενα τσακ έκανε κι αυτό ήταν όλο). Καλύτερα να έχουμε ένα συντηρητή μπαταρίας ο οποίος μπορεί να φορτίσει την μπαταρία με το ρεύμα του σπιτιού μας. Μπορεί να τοποθετηθεί κάτω από το καπό και να τραβήξεις μπαλαντέζα μέσα στο σπίτι. Προπόνηση για τα μελλοντικά ηλεκτρικά αυτοκίνητα το λέω εγώ αυτό!

Από το περασμένο Σάββατο 11/1 μέχρι σήμερα το βάζω μπρος κάθε μέρα και το κοιτάζω. Ή το κάνω βόλτα στο τετράγωνο για να φορτίσει λίγο η μπαταρία και να μη μείνει.

Ενα χρόνο και πάνω που συμβαίνει αυτό κανείς μέχρι τώρα δεν είχε ασχοληθεί τόσο πολύ. Μπορεί να μην βρέθηκε το πρόβλημα αλλά καταλαβαίνετε ότι ούτε η επίσημη αντιπροσωπεία ούτε ο υγραεριας Τσοπελογιάννης δεν βρήκε τίποτα και βρήκε κάτι έστω ένας απλός ηλεκτρολόγος τον οποίο ούτε καν τον γνώριζα και μάλιστα σε επαρχιακή πόλη. Μάλλον θα πάω να του το αφήσω μια βδομάδα το αυτοκίνητο να το ελέγξει γιατί βλέπω πάλι να ξαναμένει σύνταμα και θα με βαρεθούν από την οδική βοήθεια.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αφού ασχολήθηκε τόσες ώρες ο ηλεκτρολόγος που πήγες, τσέκαρε τουλάχιστον και αν ο εναλλακτήρας (δυναμό) δίνει την σωστή τάση όταν πάει να φορτίσει την μπαταρία;

Προεπιλογή

βγαλε εκτος ασφαλεια μπλαφονιερας και ραδιοσιντι

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Το ραδιοσιντι ενεργοποιειται μονο του σε ασχετες στιγμες,δεν μπορεις να το ελεγξεις.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ναι, κοίταξε τα πάντα. Δεν βρήκε πρόβλημα. Και το δυναμό. Σήμερα πάλι έκανε το ίδιο όταν πήγα να το βάλω μπρος. Και το είχα κινήσει λίγο χθες. Γυρίζει λίγο τη μίζα αλλά δεν παίρνει μπρος. Η μπαταρία έδειχνε 10 volt μέσα από το κρυφό μενού όταν γυρίζω το κλειδί. Ο μάστορας μου είπε ότι έχει κάψει στοιχείο η μπαταρία και θέλει άλλη τεχνολογίας EFB. Δύο πράγματα έκανα πριν πάω να την αλλάξω για τρίτη φορά. Εβγαλα την ασφάλεια του συναγερμού και του υγραερίου και θα πάω να τσεκάρω αν έπεσε κι άλλο η μπαταρία το απόγευμα.

Η ασφάλεια του ραδιοσιντί ποια είναι; Πού θα τη βρω; Μέσα στην ασφαλειοθήκη; Και τι χρώμα έχει; Νομίζω όμως ότι χθες βράδυ κατά τις 12 και κάτι το βράδυ βάραγε ο συναγερμός αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος γιατί μέχρι να βγω έξω να δω σταμάτησε.

Προεπιλογή

Μέτρηση στις 5 το απόγευμα με πολύμετρο. Η μπαταρία είχε πέσει άλλο 1 Volt με απενεργοποιημένο συναγερμό και υγραέριο

Προεπιλογή

Μηπως η μπαταρια ειναι off ;

Βγαλε εναν πολο και μετρα την μετα απο καποια ωρα να δεις αν εχει πεσει η ταση της....

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Αν μετρησει αμπερ εκκινησης ο ηλεκτρολογος θα δει αν εχει προβλημα η μπαταρια.Πηγαινε σε αλλο ηλεκτρολογο φίλε μου
    Και επισης οσο εχεις θεμα βαλε ενα cd Μεσα στο ραδιοσιντι ωστε να παρακαμπτεις τυχον προβλημα του
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ακόμα και για την προβληματική φόρτιση της μπαταρίας η δικαιολογία είναι η ίδια .... ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.
    μέτρα volt με ενα πολύμετρο. Λογικά το δυναμό σου θέλει επισκευή. Όπως και το δικό μου που βγάζει 12,9 με 13,5v και μου αδειάζει την μπαταρία, αλλά όγω υποχρεώσεων θα το κοιτάξω από Δευτέρα.
    Πάντως από αυτόν που σου είπε ότι φταίει το σύστημα υγραερίου ουτε απ'εξω να μην ξαναπεράσεις.
    Πάντως συνηθως η συντήρηση του δυναμό πάει 50€. Εγώ σκέφτομαι να κάνω και μια στη μίζα (άλλα 50€) για να είναι ΟΚ.
    Μήπως ξέρει κανείς πού έιναι οι γειώσεις για την μπαταρία στο astra h 1.4?

Προεπιλογή

Μήπως ξέρει κανείς πού έιναι οι γειώσεις για την μπαταρία στο astra h 1.4?
    Οι γειώσεις απο τη μπαταρια, ξεκινούν απο τη μπαταρια και καταληγουν ο αρνητικος στο σασι και ο θετικος στην ασφαλειοθηκη και δυναμο απ'οσο ξερω.
    Μηπως ψαχνεις τις υπολοιπες γειωσεις του αυτοκινητου;
    Ποιος ο λογος ομως;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ασφάλεια του ραδιοσιντί ποια είναι; Πού θα τη βρω; Μέσα στην ασφαλειοθήκη; Και τι χρώμα έχει; Νομίζω όμως ότι χθες βράδυ κατά τις 12 και κάτι το βράδυ βάραγε ο συναγερμός αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος γιατί μέχρι να βγω έξω να δω σταμάτησε.
    Συνήθως στο βιβλιαράκι του αυτοκινητου αναγραφεται η καθε ασφαλεια που θα βρεις στο αμαξι σου με τον αντίστοιχο κωδικό, σε τι ανήκει !

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γειώσεις απο τη μπαταρια, ξεκινούν απο τη μπαταρια και καταληγουν ο αρνητικος στο σασι και ο θετικος στην ασφαλειοθηκη και δυναμο απ'οσο ξερω.
    Μηπως ψαχνεις τις υπολοιπες γειωσεις του αυτοκινητου;
    Ποιος ο λογος ομως;
    Τη γείωση της μπαταρίας ψάχνω. Ο λόγος είναι ότι δεν φορτίζει σωστά η μπαταρία μου διότι παίρνει 12,9-13,4V.Ψάχνοντας όμως είδα στο internet οτι πολλές και εφόσον το δυναμό δίνει σωστό ρεύμα είναι θέμα γείωσης. Πριν πάω λοιπόν για επισκευή δυναμό δοκίμασα αυτή τη λύση βάζοντας μια προχειρη γείωση Από τον κινητηρα στον αρνητικό της μπαταρίας και αμέσως το ρευμα φόρτισης πήγε 14,3V. Άρα έχω θέμα με τη γειωση που πάει στην μπαταρία.
    Αυτή ψάχνω να βρώ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς έκανα.

https://www.youtube.com/watch?v=DBJVxjvN4bc

Θέλω όμως να βρώ τη δική του γείωση και να την καθαρίσω, Να μην προσθέσω έτσι άλλη όπως αυτος στο video.

Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς έκανα.

https://www.youtube.com/watch?v=DBJVxjvN4bc

Θέλω όμως να βρώ τη δική του γείωση και να την καθαρίσω, Να μην προσθέσω έτσι άλλη όπως αυτος στο video.
    Το εκανες και ειχες το ιδιο αποτελεσμα με το video;

H γειωση απο τον αρνητικο της μπαταριας φευγει απο τη μπαταρια και παει εκει κοντα σε αυτην, στο σασι,σε ραμφος,φτερο κατι μεταλλικο τελος παντων. Ακολουθα το καλωδιο και θα δεις που καταληγει!
    Υπαρχουν και αλλες γειωσεις ομως στο χωρο της μηχανης, αναλογα το αμαξι βεβαια και τις απαιτησεις του.

Κακο δεν κανεις να βαλεις και αλλη/ες ! Εγω εχω βαλει 3 ακομα χωρις να ειχα καποιο θεμα και εχω ποιο σταθερο ρευμα στο αμαξι!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ηλεκτρολογικό πρόβλημα με air-condition astra F
    Από τον/την Hiden στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-14, 17:55
  2. Opel Astra G - Z14XE Πρόβλημα
    Από τον/την gdafnas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 01:05
  3. Πρόβλημα με air condition σε opel astra F
    Από τον/την Hiden στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 11:57
  4. Πρόβλημα με πόρτα (opel astra H)
    Από τον/την thunderlord1983 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-11, 01:22
  5. Βίσματα και Φίς ηλεκτρολογικά
    Από τον/την chiskos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 17:02

Δικαιώματα - Επιλογές