If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 17 από 17

Arrow Astra H ανάβουν μόνα τους τα φώτα πορείας

Με τον διακόπτη φώτων στο off, μου ανάβουν αυτόματα μετά απο 1 λεπτό, και έπειτα ο διακόπτης δεν έχει καμία επίδραση... ούτε τα σβήνει, ουτε λαμπάκι στο καντράν, ούτε χαμήλωμα του φωτισμού στα όργανα...

Δοκίμασα να το ξεκινήσω και να προλάβω να ανάψω εγώ τα φώτα. Λειτουργούν όλα κανονικά. Όταν όμως τα σβήσω, τότε ξανά κάνει τα ίδια με παραπάνω μέσα σε 1 λεπτό, λές και εχει χρονοδιακοπτη.

Ευτυχώς όταν σβησω κινητηρα και βγαλω κλειδί, σβήνουν όλα. Δεν υπάρχει αισθητήρας ή σχετικός αυτοματισμός σαν αξεσουάρ στο αμάξι (z14xep)

Έχει 2 μέρες τώρα με τα κρύα, και λόγω φόρτου είπα πρώτα να ρωτήσω πριν επέμβω....

Μήπως του σφύριξαν (σε κανα πάρκινγκ που το άφησα) οτι το εξαγόρασαν οι γάλλοι και μπήκε στο πνευμα;;;

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον διακόπτη φώτων στο off, μου ανάβουν αυτόματα μετά απο 1 λεπτό, και έπειτα ο διακόπτης δεν έχει καμία επίδραση... ούτε τα σβήνει, ουτε λαμπάκι στο καντράν, ούτε χαμήλωμα του φωτισμού στα όργανα...

Δοκίμασα να το ξεκινήσω και να προλάβω να ανάψω εγώ τα φώτα. Λειτουργούν όλα κανονικά. Όταν όμως τα σβήσω, τότε ξανά κάνει τα ίδια με παραπάνω μέσα σε 1 λεπτό, λές και εχει χρονοδιακοπτη.

Ευτυχώς όταν σβησω κινητηρα και βγαλω κλειδί, σβήνουν όλα. Δεν υπάρχει αισθητήρας ή σχετικός αυτοματισμός σαν αξεσουάρ στο αμάξι (z14xep)

Έχει 2 μέρες τώρα με τα κρύα, και λόγω φόρτου είπα πρώτα να ρωτήσω πριν επέμβω....

Μήπως του σφύριξαν (σε κανα πάρκινγκ που το άφησα) οτι το εξαγόρασαν οι γάλλοι και μπήκε στο πνευμα;;;
    αλλαξε ενα διακοπτη για αρχη(φθηνος ειναι στα μεταχειρισμενα) και αν συνεχιζει ελεγξτε τον εγκεφαλο τιμονιου(cim)
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ο διακόπτης λειτουργεί κανονικά αν τον χειριστώ πριν πιάσει ο "αυτοματισμός".

Την CIM την έχω φτιάξει μόνος μου με κολλήσεις όπου είχε επαφές μέταλλο με μέταλλο (μόνο με κόρνα ειχα θέμα) και μέχρι τώρα δεν είχα θέμα.

Περισσότερο ρωτάω μήπως μου διαφέυγει κάποιος αυτοματισμός τύπου "όταν η θερμοκρασία ειναι κάτω απο Χ βαθμούς άναψε τα φώτα πορείας".
    Πρέπει να βάλω το opcom για αρχή να δω για σφάλματα κτλ, και μετά καναν πόλο μπαταρίας...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ο διακόπτης λειτουργεί κανονικά αν τον χειριστώ πριν πιάσει ο "αυτοματισμός".

Την CIM την έχω φτιάξει μόνος μου με κολλήσεις όπου είχε επαφές μέταλλο με μέταλλο (μόνο με κόρνα ειχα θέμα) και μέχρι τώρα δεν είχα θέμα.

Περισσότερο ρωτάω μήπως μου διαφέυγει κάποιος αυτοματισμός τύπου "όταν η θερμοκρασία ειναι κάτω απο Χ βαθμούς άναψε τα φώτα πορείας".
    Πρέπει να βάλω το opcom για αρχή να δω για σφάλματα κτλ, και μετά καναν πόλο μπαταρίας...
    Δεν υπαρχει τετοιος αυτοματισμος.ανοιξε να δεις τον διακοπτη αν ειναι καπου βραχυκυκλωμενος
    Γιάννης

Προεπιλογή

Λοιπον... ο αστραχάν όταν έχει πάνω απο 7-8 βαθμούς όλα καλα.... όταν πέφτει η θερμοκρασία (όπως σήμερα) αναβει πάλι μόνο του τα φώτα.

Απο αντίμετρα έχω δοκιμάσει μόνο να το αφήσω κάμποση ώρα με βγαλμένο πόλο μπαταρίας.
    Ο διακόπτης δουλέυει άψογα όταν δεν ανάψουν μόνα τους.

Υπάρχει περίπτωση κάποιο απο τα σχετικά ρελέ να τα έχει παιξει και να επηρεάζεται τόσο πολύ απο την θερμοκρασία;;;

Προεπιλογή

Πιάσανε τα κρύα και ξεκίνησε πάλι τους αυτοματισμούς....

Προβλήματα στο opcom δε βγαζει κανένα. Η μπαταρία έχει βγει 2-3 φορες για διάφορες συντηρήσεις που του έκανα. Την CIM την έκανα κούκλα όταν την έβγαλα και ειναι βράχος..

Κανένας άλλος με software του 2008 μπας και οι γερμαναράδες έχουν βάλει κάποιου είδους DRL λειτουργία στο ψύχος για ορατότητα;;;

Προεπιλογή

Ανοίγεις καπώ. Σκύβεις πάνω από τους ρελέδες, μετά από 1 λεπτό, σε απόλυτη ησυχία, κάποιος θα κλικάρει. Μετράς με πολύμετρο σε mV την ασφάλεια Νο 33 των 5Α, θα δείχνει ένα μικρό νούμερο.

Προεπιλογή

Αμ δε το κάνει σε στάση
    Πρέπει να περπατάει για να ανάψουν....

Θα το ξαναδοκιμάσω βέβαια καθώς αν δεν υπάρχει κάποιου είδους προγραμματισμός στο λογισμικό, τα ρελεδακια είναι το επόμενο βήμα

Προεπιλογή

Λοιπον, παραθέτω μια ενημέρωση καθώς μάλλον βρέθηκε το πρόβλημα.

Με το πολικο ψύχος των ημερών, τα φώτα του αυτοκινήτου άναβαν αμέσως με που γυρνούσα διακόπτη μίζας, οπότε μπόρεσα κι έκανα ένα βασικό troubleshooting.
    Διαπίστωσα σκαλίζοντας το σήμερα, οτι με ξεκουμπωμένη την φύσα του διακόπτη, το λογισμικό του αυτοκινήτου ειναι ρυθμισμένο στο default ON ως πιο ασφαλής ρύθμιση (αν οδηγείς και προκύψει κάποια βλάβη).
    Οπότε στα επόμενα κρύα αν το κάνει θα ξεκινήσω απο εκεί το σκάλισμα. Προς το παρον έκανα ενα καθάρισμα των επαφών

Δεν είμαι βέβαιος φυσικά οτι αυτό ειναι το πρόβλημα (οριακή επαφή κάποιου pin της φύσας, η οποία επηρεάζεται σε χαμηλές θερμοκρασίες), αλλά οι έως τώρα παρατηρήσεις αυτό δείχνουν.

Αναλυτικά για τους μερακλήδες:

Παρατηρήσεις με το έντονο κρύο:
    - ο συναγερμός (MED 7000) δεν απασφάλιζε. Με αποτέλεσμα να χτυπάει μετά σε άσχετες στιγμές. Δε μου το έκανε αυτο παλιότερα
    - τα φώτα άναβαν με το γύρισμα του διακόπτη και έσβηναν μόνο μετά απο δούλεμα του αυτοκινήτου (πχ μετά απο μιση ωρα διαδρομής όταν εσβηνε και το ξαναβαζα ηταν οκ)
    - σε μέρα με πολύ κρύο, έβαλα μπροστά με τα φώτα αναμένα απο τον διακόπτη για πείραμα, τα έκλεισα (δεν εσβησαν) και στο δρόμο διαπίστωσα οτι χτυπούσε ο συναγερμός καθε φορά που προσπαθούσα να τα ανάψω

Επειδή όλα δείχνανε κάτι με τον συναγερμό, το σκάλισα μια κρύα βραδιά και παρατήρησα τα παρακάτω:
    - όταν ξεκούμπωνα την φύσα του συναγερμού, στην πρώτη δοκιμή τα φώτα άναβαν (γύρισμα του κλειδιου μίζας), αλλά απο τη 2η δοκιμή και μετά όλα οκ. Έκανα πολλές δοκιμές για να αποκλείσω την τυχαιότητα
    - όταν ξανασύνδεα την φύσα του συναγερμού, στο πρώτο γύρισμα διακοπτη μίζας αναβαν παλι φωτα.

Εκείνη τη βραδιά, παλευοντας με τα καλωδια, κάποια στιγμή άρχισε να συμπεριφέρεται κανονικά (ουτε φωτα να αναβουν, ουτε προβλημα με την ενεργοποιηση συναγερμου).
    Οπότε θεώρησα οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την πλακέτα ή την καλωδίωση του συναγερμού

Σήμερα που ξετύλιξα όλο το καλωδιομάνι του ηλεκτρολόγου προσπαθώντας να βρω τι φταίει, δεν βρήκα καμία χοντράδα, πέρα απο ένα καλώδιο του συναγερμού που ήταν τυλιγμένο χωρίς κάποια κόλληση επάνω στον διακόπτη των φώτων.
    Δε ξέρω τι δουλειά έχει ο συγκεκριμένος συναγερμός με τον διακόπτη φώτων...
    Η πλακέτα του συναγερμού ηταν πεντακάθαρη, οπότε τα μαζεψα με σκοπό να φτιάξω το καλωδιάκι κάποια άλλη στιγμή.

Τότε ήταν που διαπίστωσα οτι με ξεκουμπωμένη την φύσα του διακόπτη, το λογισμικό του αυτοκινήτου ειναι ρυθμισμένο στο default ON όταν δεν υπάρχει διακόπτης συνδεδεμένος.

Δυστυχώς με 15βαθμους θερμοκρασία δε μπορώ να επιβεβαιώσω τίποτα ακόμα, αλλα ελπιζω να είναι αυτό

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Εμένα πάντως που νομίζω οτι έχω med συναγερμό,όταν χτυπάει ο συναγερμός ανιχνεύοντας κάποια παραβίαση,αναβοσβήνουν τα φώτα θέσης οπότε ίσως υπάρχει σύνδεση με την προτελευταία παράγραφο του επισυναπτόμενου μηνύματος σου.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Σωστός! Για χρήση οπτικης ένδειξης εκτός απο τη σειρήνα. Αν έβρισκα εγχειρίδιο απο αυτή την ανύπαρκτη (πλέον) εταιρεία δε θα είχα τέτοιες απορίες...

Αναμονή τώρα για το επόμενο κρύο μπας και επιβεβαιώσω την επίλυση

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Θα κοιτάξω να δω αν έχω το βιβλιαρακι οδηγιών που μου είχαν δώσει.
    Βιβλίο οδηγιών ψάχνεις η τεχνικό εγχειρίδιο?
    Πάντως έχουμε ισόβια εγγύηση οπότε δεν κάνεις μια βόλτα σε αντιπροσωπεία?
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ψάχνω οποιαδήποτε πληροφορία κι αν έχεις, ακόμα και διαφημιστικό για να δω τι υποστηρίζει. Αποτι κατάλαβα ψάχνωντας, MED 7000 και MED 7450 (ακόμα πωλείται) ταυτίζονται...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως έχουμε ισόβια εγγύηση οπότε δεν κάνεις μια βόλτα σε αντιπροσωπεία?
    Αυτό με την εγγύηση το έχω διαβάσει κι αλλού σαν πληροφορία, αλλά δε βλέπω κάποιον αντιπρόσωπο της εταιρείας (που πλέον δεν υφίσταται).
    Η τοποθέτηση έγινε σε αντιπροσωπεία OPEL Θεσ/νίκης και πλεον δύσκολα θα βρεθώ εκεί με το αμάξι.

Προς το παρόν βέβαια δεν έχω καταλήξει τι φταίει. Περιμένω να πιάσει καμια παγωνιά για να δω αν επαναληφθούν τα συμπτώματα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ψάχνω οποιαδήποτε πληροφορία κι αν έχεις, ακόμα και διαφημιστικό για να δω τι υποστηρίζει. Αποτι κατάλαβα ψάχνωντας, MED 7000 και MED 7450 (ακόμα πωλείται) ταυτίζονται...

Αυτό με την εγγύηση το έχω διαβάσει κι αλλού σαν πληροφορία, αλλά δε βλέπω κάποιον αντιπρόσωπο της εταιρείας (που πλέον δεν υφίσταται).
    Η τοποθέτηση έγινε σε αντιπροσωπεία OPEL Θεσ/νίκης και πλεον δύσκολα θα βρεθώ εκεί με το αμάξι.

Προς το παρόν βέβαια δεν έχω καταλήξει τι φταίει. Περιμένω να πιάσει καμια παγωνιά για να δω αν επαναληφθούν τα συμπτώματα.
    Δυστυχως δεν το βρισκω αλλα θα ψαξω και στο φακελο του αυτοκινητου το απογευμα .Παρε ενα τηλ σε μια αντιπροσωπεια opel να ρωτησεις για αντιπροσωπο med.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Βρήκα ένα manual για προγραμματισμό απο την ρώσικη αντιπροσωπεία, κάπου στο πουθενά.
    Κουτσοβγάζεις συμπέρασμα απο την μετάφραση, αν και θα αποφύγω να πειραματιστώ προς το παρόν μέχρι να επιβεβαιώσω αν το πρόβλημα έφτιαξε με το καθάρισμα της φύσας του διακόπτη

Τα επισυνάπτω και τα 2 (αμετάφραστο και μετεφρασμένο google translate) αν ενδιαφέρεται κάποιος...
    Οπως κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα online, ο MED7000 ταυτίζεται με τον MED7450 που ακόμα πωλείται

https://drive.google.com/drive/folde...Jq?usp=sharing

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Βρήκα το φυλλάδιο με τις οδηγίες ,στο επισυναπτω
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Βασικά στειλε μου πμ με το mail σου να στο στείλω γιατι δεν το ανεβάζει
    Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

1. Ανάβουν τα φώτα μόλις ξεκλείδωσω;
    Από τον/την loukas_pap στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-19, 21:26
  2. opel astra GTC 1400 cc 2008 σε τι χρώματα βγαίνει από την μάνα του?
    Από τον/την chris17 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-18, 19:35
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-18, 01:05
  4. Άναψαν τα φώτα μόνα τους
    Από τον/την engine36 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-08, 17:26
  5. φώτα πορείας (ψίρες)
    Από τον/την Xenophon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-08, 11:43

Δικαιώματα - Επιλογές