If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Exclamation Corsa 3/2009 automatic

Καλησπέρα σεόλους, πρωτάρης στο φόρουμ και στην οδήγηση γενικά. ¨Εχω ένα μεταχειρισμένο corsa του 09 από τον περασμένο Ιόυλιο. Έχω παρατηρήσει μερικά θέματα από τότε μέχρι τώρα και θα ήθελα την γνώμη σας για το τι θα μπορούσα να κάνω.
    1. Έχει σβήσει 2 φορές το καλοκαίρι σε φανάρι η μια με ανοιχτο aircondition. Που μπορεί να ωφείλεται ?
    2. Το παραφλού μειώνεται περίπου 200-500 γραμ ανά μήνα. Το πήγα στην αντιπροσωπέια που το έβαλαν στην πρέσα και δεν φάνηκε κάτι..
    3. Το καλοριφέρ του εδώ και κανα 2 μέρες βγάζει πολύ χλιαρό έχοντας τελείως στο κόκκινο τη μία στρόφιγγα και στο 2 από 4 στη μεσαία στρόφιγγα του ανεμιστήρα. Έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης πιστέυετε?
    4. Τέλος δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μου φαίνεται σε σχέση με τον πρώτο καιρό ότι "μουγκρίζει" περισσότερο η μηχανή όταν πατάω γκάζι χωρίς να ακούγεται κάποιος θόρυβος άλλος. Μπορεί να ωφείλεται κάπου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

1. Καθάρισε την πεταλούδα και δοκίμασε το να δεις εάν στο ξανακάνει.
    2. Εάν δεν έχεις (εμφανή) διαρροή, άνοιξε την τάπα(πλήρωσης) του λαδιού και δες εάν έχει πάνω της καθόλου υγρασία ή λάδι σαν "μαγιονέζα".
    3. Πολλά μπορεί να είναι....από θερμοστάτη έως βουλωμένο ψυγείο καλοριφέρ.
    4. Ανέβασε κανένα βιντεάκι. Το μουγκριτό δεν λέει και πολλά!

Προεπιλογή

Καταρχάς σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ceedboy!
    Το καλοριφέρ ήταν όντως βουλωμένο.. Μου πήρε 60 ευρω , δεν ξέρω αν ήταν πολλά ή λίγα μιας και είμαι νέος όπως προείπα..
    Έβαλε στο ίδιο συνεργείο ένα υγρό στεγανοποιητικό το οποίο υποτίθεται θα έπιανε μια μικρή διαρροή αλλά μετά από 5 μέρες πάλι έχει μια μικρή μείωση.. Τσπ, θα το ξαναπάω στην αντιπροσωπεία να το πρεσάρουν λογικά μηπως βρουν κατι τώρα..Η ταπα του λαδιού δεν έχει κάτι..
    Με την πρωτη ευκαιρία θα ανεβάσω και βιντεο..

Προεπιλογή

Μια ερώτηση έχω ακόμα αν γνωρίζετε.. Την τελευταία εβδομάδα παρατηρώ ότι μόλις το ξεκινάω πατινάρει λίγο. Μετά από 1-2 λεπτά μοιάζει να λειτουργεί κομπλέ. Να σημειώσω ότι είναι αυτόματο με σερβαρισμένο δίσκο.
    Επίσης να πω ότι είχε αρκετό κρύο τις τελευταίες ημέρες. Το αναφέρω μήπως έχει σχέση με το ότι στην αρχή είναι κρύο το αμάξι..
    Ευχαριστώ πολύ!

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa OPC Άσπρο μοντέλο 05/2009
    Από τον/την thester στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-17, 12:04
  2. Opel Corsa COSMO AUTOMATIC '07
    Από τον/την diamantis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 11:58
  3. corsa d 2009 vs corsa d facelift 2011
    Από τον/την amaliada στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-11, 10:36
  4. corsa b 1994 automatic sos
    Από τον/την pooup στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-11, 16:14
  5. Automatic Park Assist στο Corsa Sport
    Από τον/την Sanshiro στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-09, 00:23

Δικαιώματα - Επιλογές