If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12

Προεπιλογή Αλλαγή setpoint βεντιλατερ

Καλησπέρα σε όλους.
    Ως κάτοχος του astra J τα συνεχόμενα προβλήματα που μου έχει βγάλει αφορά το σύστημα ψύξης...
    Και επειδή το βεντιλατερ παίρνει μόλις η θερμοκρασία του ψυκτικού φτάσει τους 108 με 109 βαθμούς υπάρχει τρόπος να ορίσουμε στον εγκέφαλο να ξεκινά σε χαμηλότερη θερμοκρασία για να αποφύγουμε τις υπερθερμάνσεις που προκαλούν βλάβες στα πλαστικά , σωληνάκια κλπ;

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Μονο με επεμβαση προγραμματιστη στο software
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Καλημέρα! Γίνεται όμως? Αν γίνεται μέσω προγράμματος θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!

Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.
    Πάλι είχα διαρροή παραφλού απο σωληνάκι του ψυγείου λαδιού. Πάλι μέσα για συντήρηση του ψυγείου λαδιού που έχανε και λάδια και επισκευή και της διαρροής του παραφλού.
    Το έχω ξαναγράψει , όλα μου τα έξοδα πλην service τα έχω δωσει για το κύκλωμα ψύξης (μια σωληνάκια, μια καβουκάκι , μία παγούρι κλπ) και δεν σας κρύβω πως έχω ξενερώσει με την opel. Ρώτησα τον μάστορα για την αλλαγή του setpoint και μου είπε πως δεν γίνεται... και πως την θέλουμε την υψηλή θερμοικρασία για χαμηλές εκπομπές ρύπων και χαμηλή κατανάλωση. Το καταλαβσίνω αλλά η opel θα έπρεπε να έχει φροντίσει και για την ανθεκτικότητα των εξαρτημάτων στις υψηλές θερμοκρασίες , σωστά?

Προεπιλογή

Και τι νομιζεις; Οτι αν κανεις το βεντιλατερ να δουλεψει νωριτερα θα σταματησουν οι φθορες; Ουτε για αστειο...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Τουλάχιστον να μείωνα την συχνότητα των φθορών ήθελα...

Προεπιλογή

Καλησπερα & χρονια πολλά ... δε μου λες εμενα στο J μου ειχε ερθει ανακληση και μου τοποθετησαν ενα μαραφέτι στο βεντιλατερ να δινει περισσοτερες στροφες απ' οτι καταλαβα ένα ρελέ που ενώνεται με το βεντιλατέρ... το έχεις βάλει αυτό; είχε και εσένα αυτή την ανάκληση;
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Όχι σε εμένα δεν έχει έρθει ανάκληση γενικότερα. Είναι Οκτωβρίου του 2011 το αμάξι , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Το μπέρδεμα που παθαίνουν λάδια νερό από ψυγείο λαδιού δεν φταίνε οι υψηλές θερμοκρασίες..
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μπέρδεμα που παθαίνουν λάδια νερό από ψυγείο λαδιού δεν φταίνε οι υψηλές θερμοκρασίες..
    Δεν διαφωνώ απλά η ανάγκη επισκευής του ψυγείου λαδιού ανακαλύφθηκε μετά από επίσκεψη για διαρροή παραφλου από σωληνάκι. Με ένα σμπαρο 2 τρυγωνια. Το πρόβλημα στο astra J στο κύκλωμα ψύξης λόγω θερμοκρασιών νομίζω ότι είναι αδιαμφισβήτητο...

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Αν θες να το προσπαθήσεις μιλά με mgi τον γιαννη
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Καλημέρα και ευχαριστώ θεωρείς αν γίνεται θα έχει αποτέλεσμα ;

Παρόμοια Θέματα

1. Βεντιλατερ astra j
    Από τον/την petros61 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 23:35
  2. Προβλημα με το βεντιλατερ!!!!
    Από τον/την Nikos_Ped στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 18:31
  3. αντισταση στο βεντιλατερ
    Από τον/την BILL VECTRA στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-10, 17:12
  4. ρελε βεντιλατερ
    Από τον/την xristos886 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-10, 01:51
  5. Ηλεκτρικο βεντιλατερ!!!!!!
    Από τον/την MARKOS1 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-09, 02:27

Δικαιώματα - Επιλογές