If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12

Προεπιλογή Δυναμομετρηση Astra K

Καλησπερα παιδια.Την περασμενη εβδομαδα μπηκα στην διαδικασια να τσιμπησω το Opel μου ενα Astra K CDTI 136ps.Εγινε επαναπρογραμματισμος της ECU απο την αρχη(οχι κονσερβα)και μια αλλαγη φιλτρου αερα της BMC.Αν και αποτι μου ειπε ο μαστορας που το ανελαβε οτι ουσιαστικα το χαιδεψε μονο δηλαδη οτι μαμα ανεβαζε πιεση 1,029 και τωρα ανεβαζει 1,039 με 1,040 τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα απο ολες τις αποψεις και το αμαξι (οχι οτι πριν δεν πηγενε) πλεον δεν θυμιζει σε καμια περιπτωση πετρελαιο σε ολο το φασμα των στροφων του.Στο δια ταυτα τωρα εκει που εγινε η αναβαθμιση δεν υπηρχε δυνατοτητα δυναμομετρησης οπως επισης το αυτοκινητο μου ειναι αυτοματο και το αναφερω αυτο γιατι πηρα τηλεφωνο την Chiptronic στον Nεο Κοσμο και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν δυναμομετρηση σε αυτοματο Opel,μετα απο αυτο καλεσα την Revlimit στην Πατρα (διαμενω Κορινθο) εκει που τους ρωτησα μου ειπαν οτι γινετε κανονικα και οτι το κοστος ειναι 70ευρω και οτι εαν θελω και εναν διαγνωστικο ελεγχο παει στα 100.Ερωτηση πρωτη τι απο τα δυο ισχυει ? εαν κανω εκει την δυναμομετρηση θα δειξει ακριβης νουμερα λογο αυτοματου και μεταβαλομενης ροπης η θελουν να τσιμπησουν το 70αρι που το θεωρω και πολυ για μια δυναμομετρηση ? κανουν την δυναμομετρηση ισως με την επιλογη του σασμαν στο Manual και οχι στο αυτοματο ? τελος διαγνωστικος ελεγχος για πιο λογο τον ανεφεραν ? δεν μου αναβει κανενα λαμπακι η οτιδηποτε αλλο.Oποιος εχει αποψη επι του θεματος η προταση για καποιο αλλο δυναμομετρητη θα μου ηταν πολυ χρησιμη ευχαριστω.

Προεπιλογή

Βασικά η δυναμομετρηση είναι μια ένδειξη η απόδειξη είναι το τι βλέπεις στον δρόμο.
    Αν βλέπεις μεγάλη διαφορά μην κάνεις τιποτα.
    Απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο υπάρχουν μεγάλες διαφορές.
    Και όντως το Κ όπως σου είπε με χαιδεμα ανεβαίνει πολύ.
    Την πίεση την ανεβάζουν 0.1 έως 0.2 bar στα πετρέλαια είναι το μυστικό.μαμα είναι πολύ στεγνά.
    Που έβαλες το πρόγραμμα και τι χρονολογιας είναι το δικό σου?

Προεπιλογή

Το εβαλα σε δικο ανθρωπο ιδιωτη(δεν εχει καταστημα)στην Πατρα.Ειναι 3/17

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εβαλα σε δικο ανθρωπο ιδιωτη(δεν εχει καταστημα)στην Πατρα.Ειναι 3/17
    Εμένα 4ος του 17 και είχε κλειδωμένο εγκέφαλο εσένα πως τον προγραμμάτισε?

Προεπιλογή

Τι να σου πω ? Delco εγκεφαλο εχει το δικο μου οποτε υποθετω και το δικο σου τον ιδιο θα εχει και τον διαβασε κανονικα.Εμενα για την ακριβεια ειναι 30/3/17 οποτε σχεδον 4/17 οπως εσενα.Η διαδικασια ηταν καπως περιπλοκη με την ενοια του οτι ηρθε διαβασε τον εγκεφαλο τον αντεγραψε ουσιαστικα και μετα απο καμια εβδομαδα ειχε ετοιμο το προγραμμα.Δωσαμε ραντεβου οταν ειχε ετοιμο το προγραμμα καλωδιωσε το αμαξι και το πηγαμε βολτα οδηγωντας εγω και αυτος διπλα στην θεση του συνοδηγου κοιταγε στο λαπτοπ του καναμε ανοιγματα και σε αυτοματο και σε χειροκινητο το σασμαν και ολα αυτα πριν περασει το προγραμμα,επειτα γυρισαμε περασε το προγραμμα και ξανα η ιδια διαδικασια αλλα μου ελεγε να το πιεσω οσο μπορω και αν εβλεπα διαφορα εβλεπα οντος μεγαλη διαφορα εκανε και ενα διαγνωστικο για να μην εχει γραψει καποιο error δεν ειχε γραψει τιποτα και ολα οκ.Βεβαια για την δυναμομετρηση που ανεφερα στην αρχη του post μου ειπε οτι νπορει να μου κανει και ο ιδιος εκεινη την ωρα με Vbox αλλα αφενος δεν ειχα χρονο και επρεπε να φυγω και αφετερου αποτι μου ειπε δεν ξερει εαν θα δειξει τα απολυτα νουμερα μιας και το σασμαν ειναι αυτοματο και επισης οτι οταν το κανουμε δεν πρεπει το αμαξι να χασει σε καμια περιπτωση προσφυση απο την ασφαλτο(σπιναρισμα δηλαδη)γιατι θα του βγαλει error και ξανα απο την αρχη.Τελος μολις βρω τον χρονο μαλλον θα το παω να το δοκιμασουμε με αυτον τον τροπο και οτι μας δειξει.

Προεπιλογή

Καλημερα , καταρχας και καλα χιλ τωρα με το προγραμμα .

Δυο τινά μπορει να συμβαινουν: ο γνωστο σου ειναι μεγάλος Άλ Καπόνε (με την καλη εννοια) ή εχει καποιον εξωτερικο συνεργατη απο Ελλαδα ή Εξωτερικο .

Για να γινει δυναμομετρηση με το Vbox λιγο δυσκολο γιατι πρεπει να βρεις οδοστρωμα ισιο , γιατι το Vbox θα διαβαζει τις κλισεις του οδοστρωματος και θα βγαζει error .(Ανηφορα - Κατηφορα ) .

Αφου εισαι ευχαριστημενος , οκ .

Ποσο ηταν το κοστος του προγραμματος?

Προεπιλογή

εχω κανει μετρηση με το vbox και ειναι πολυ απλο . δεν θα βγαλεις συμπερασμα ομως για ιπποδυναμη.
    και μονο απο τα στοιχεια κ την πιεση σου ο προγραμματιστης σου πρεπει να ξερει ποσα αλογα ειναι.

καλο θα ηταν να γινει μετρηση πριν κ μετα για να υπαρχει συγκριτικο . αφου πηγες πατρα να ρυθμισεις δεν εκανες κ ενα νταινο να εχεις εικονα? αν εχεις μιλησει με τον φωτη
    δυσκολο να σου ειπε ανακριβειες.

Προεπιλογή

Επικοινωνησα με Revlimit αλλα επειδη ειχα περιορισμενο χρονο (ημουν μονο 2 ημερες) δεν βρηκαμε ραντεβου οποτε θα παει η δουλεια στην επομενη βολτα με κλεισμενο ραντεβου κανα 2-3 ημερες πριν.Τωρα να κανω πριν οκ καλα θα ηταν αλλα λιγο πολυ την ιπποδυναμη την ξερουμε και τα 70ευρω πολλα για να κανω 2 φορες 140 δηλαδη.Οποτε αναμενω και θα δειξει τι φτιαξαμε στο εργαλειο

Προεπιλογή

Επειδη τυγχανει το παιδι να ειναι πολυ φιλος και οχι απλα γνωστος εχω δει την δουλεια του οταν διαβαζει τον εγκεφαλο και κανει τα δικα του.Συνεργατες ναι εχει αποτι ξερω τουλαχιστον εγω 2 επωνυμους κιολας εδω στην Ελλαδα που τους δινει προγραμματα οπως και καταργηση DPF-EGR κτλ .Για την τιμη ειλικρινα δεν μπορω να την αναφερω επειδη ειναι τιμη δικη μου και οχι αυτη που θα παρει σε καποιον ξενο.Να σημειωσω ακομα οτι μου εχει βαλει το προγραμμα να λειτουργει μονο οταν εχω πατημενο το Sport Button στην κονσολα αφου με ρωτησε πρωτα εαν το θελω ετσι για περισσοτερη οικονομια σε αστικο κυκλο και του ειπα οκ.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α σημειωσω ακομα οτι μου εχει βαλει το προγραμμα να λειτουργει μονο οταν εχω πατημενο το Sport Button στην κονσολα αφου με ρωτησε πρωτα εαν το θελω ετσι για περισσοτερη οικονομια σε αστικο κυκλο και του ειπα οκ.
    μεγάλη μαγκιά αυτό!!!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεγάλη μαγκιά αυτό!!!
    πολυ ωραιο αυτο με το button, γίνεται άραγε και σε αμαξι που δεν έχει sport button? να ενεργοποιηθεί ένα αλλο κένο κουμπί για την αλλαγη της χαρτογραφισης.

Προεπιλογή

Δεν το γνωριζω αυτο εαν και πως μπορει να γινει εαν δεν εχει το αμαξι Sport Button.Αυτο που ξερω ομως αφου μου το ειπε ο φιλος ειναι οτι εαν δεν εχει Sport το μονο που μπορει να γινει για να υπαρχει καποια οικονομια στην καθημερινη μετακινηση ειναι το προγραμμα να λειτουργει μετα το 20% στο πατημα του γκαζιου.Τωρα θα μου πεις πως μπορει να ξερει κανεις που ειναι το 20% οταν παταμε το γκαζι ? Αυτο μου ειπε αυτο αναφερω και εγω

Παρόμοια Θέματα

1. Βοηθεια σε δυναμομετρηση..?
    Από τον/την WhItE NoIsE στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-11, 01:30
  2. Εχει κάνει κανείσ δυναμομετρηση σε astra H 1.6 montelo 2007?
    Από τον/την koukos_1980 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-08, 12:37
  3. Απαντήσεις: 224
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-07, 21:32
  4. ομαδικη δυναμομετρηση
    Από τον/την ASTRAMAN στο forum Group Buy's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 20:26
  5. ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΠΡΙΝ Κ ΜΕΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕ CORSA C
    Από τον/την antonis στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-07, 12:02

Δικαιώματα - Επιλογές