If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή Corsa D Θέμα με τιμονι

Καλημέρα!

Corsa D αυτόματο 1.4 190.000χλμ

Εχω το εξής θέμα με το τιμόνι(???)
    Στις πολύ χαμηλές ταχύτατες και σε ελαφρες ανωμαλίες ακούγεται ένας θόρυβος (γκλουπ γκλουπ) σαν κατι να εχει λασκαρει στο τιμονι, μεσα στην καμπίνα όμως, σα να ερχεται κατω απο το πλαστικό του τιμονιου.
    Ταυτόχρονα κάποιες φορές παλι σε χαμηλες ταχύτητες σε στροφές μέσα στη πόλη, απο στενο σε στενό οταν στριβει το τιμόνι στα μισα της στροφής, ακουγεται ενας μονός χτύπος σαν κατι να κλωτσάει.
    Ο μηχανικός το οδηγησε τα τσεκαραμε ολα λεει κρεμαργιερα. Ο λαστιχας που το ειδε μιας και ειχα παει για άσχετο λογο, λεει κολώνα.
    Ιδεες;;;;
    Αν βοηθάει, να πω πως η επαναφορα δουλεύει κομπλε και δε μου φαινεται να χάνει το τιμονι σε ακρίβεια στο δρομο. Αμορτισέρ, τοπ μαουντ έχουν αλλαχτεί πρόσφατα.

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Το έχω εδώ και 10 χρόνια στο Corsa c. Κολώνα τιμονιού είναι. Ένας σύνδεσμος έχει μπόσικα. Δεν αξίζει να αλλάξεις κολώνα τιμονιού για αυτό. Αφού το έψαξα όσα μισούσα έχει μείνει 10 χρόνια έτσι και πέρα από το εκνευριστικό του πράγματος δεν έχω άλλο πρόβλημα.

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Το έχω εδώ και 10 χρόνια στο Corsa c. Κολώνα τιμονιού είναι. Ένας σύνδεσμος έχει μπόσικα. Δεν αξίζει να αλλάξεις κολώνα τιμονιού για αυτό. Αφού το έψαξα όσα μπορούσα έχει μείνει 10 χρόνια έτσι και πέρα από το εκνευριστικό του πράγματος δεν έχω άλλο πρόβλημα.

Προεπιλογή

Ελενξε πρωτα τον πανω σταυρο της κολωνας μεσα στο αμαξι, εχει μια τρυπα πανω στο ηλεκτρικο τιμονι για να περασει προεκταση, μιας και ο σταυρος ειναι απο την πανω μερια, αν δεν σταματησει απο εκει, ειναι αλλου το θεμα, και εμενα κανει ενα τακ μονο στα κρυα, τωρα το χειμωνα ξανααρχισε, και μολις ζεστενεται η καμπινα σταματαει. Εγω δεν δοκιμασα να τον σφιξω ακομα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Karaman σε πιο σημειο ακριβως ειναι αυτο που λες;
    Ευχαριστώ

Προεπιλογή

Κατω απο τιμονι, θα δεις πανω στο υδραυλικο τιμονι εχει μια τρυπα οπου απο πανω ειναι ο σταυρος της κρεμαριερας, γυρνας το τιμονι και με το που δεις την βιδα του σταυρου μεσα απο την τρυπα, βαζεις κλειδι και σφιγγεις.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Παρόμοια Θέματα

1. Τιμονι corsa C
    Από τον/την Karaman στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-15, 17:40
  2. Opel Corsa D - Θέμα με το Ραδιόφωνο
    Από τον/την Kostasunion στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 22:03
  3. ΤΙΜΟΝΙ CORSA Β
    Από τον/την Skoutelis_babis στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-13, 14:55
  4. ΤΙΜΟΝΙ CORSA B
    Από τον/την nick_papag στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-10, 12:30
  5. Corsa C πλέον λέμε!!!!!
    Από τον/την Legend στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-06, 01:19

Δικαιώματα - Επιλογές