If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 140 από 153

Θέμα: Astra j 2011

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απιστευτο... Εγώ κάτω από 8λιτρα σε ταξιδι δεν έχω δει ποτέ... Βέβαια πάντα φορτωμένος με 5 άτομα μπαγκάζια και κλιματισμό... Φοράω και 18αρες που παίζει ρόλο... Είναι και η εξάτμιση.... Ε κάπως έτσι φτάνω το πολύ 630χλμ σε ταξιδι μέχρι λαμπακι βενζινης
    Εσύ όμως έχεις ακόμα πιο βαριά καρότσα και τούρμπο. Ααααα και βαρύ πόδι!!!
    Επίσης παίζει ρόλο και η διαδρομή. Αν τα μεγαλύτερα κομμάτια είναι κατηφορικά είναι λογικό να πέφτει η κατανάλωση. Ασχέτως των λεπτομερειών, Κωνσταντίνε το νούμερο είναι πολύ καλό.

Προεπιλογή

Ο δρόμος που έκανα είναι όλο ανηφόρες και κατηφόρες, τόσο στο πήγαινε, όσο και στο έλα. Πήγα και γύρισα από τον ίδιο δρόμο (Ιόνια και Εγνατία).

Η ελάχιστη κατανάλωση που έχω δει φορτωμένος με 4 άτομα , είναι από Αρτα σε Πρέβεζα, με ταχύτητες 60-70-80. Ήταν 4,9-5,1 λίτρα στα 100 (σύμφωνα με το trip computer)

Προεπιλογή

Παιδιά, έχετε αλλάξει ποτέ λάστιχο στην ρεζέρβα? Αναφέρομαι στα στενά λάστιχα εξοικονόμησης χώρου, με όριο μέχρι 80 km/h.

Προεπιλογή

Είχα ρωτήσει,για να αλλάξω στο mondeo.
    Ο λαστιχας με απέτρεψε. Δεν χρειάζεται μου είπε.
    Κατά την γνώμη μου θα ήθελε μια αλλαγή . Δεν την έχω κάνει.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Γιάννη, η απορία αυτή μου δημιουργήθηκε προχθές που της είχα βάλει αέρα.
    Για πείτε και άλλοι την γνώμη σας.
    Για παράδειγμα το corsa έχει κανονική ρεζέρβα 185/65/15. Εκεί ναι, είναι εύκολο να αλλάξεις.
    Επίσης, το υλικό της μικρής ρεζέρβας που έχει το j μου φαίνεται πιο πλαστικό. Μήπως αυτό κάπου παίζει ρόλο? Και, τέλος, που μπορούμε να βρούμε τέτοιο μικρό λάστιχο?

Προεπιλογή

σε μαγαζι ελαστικων το κανεις παραγγελια..
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αύριο καλοκαίρι! Οπότε είπα να βάλω τις custom μοκέτες!
    Τα πλαστικά πατάκια έξω στη βροχή να μουλιάσουν με σουαζ...

Σώθηκα με αυτά.... Τα λαστιχένια είναι μόνο για χειμώνα. Τώρα το καλοκαίρι λίγη σκόνη να έχουν τα παπούτσια, στο μαύρο κάνουν στάμπα!
    Με αυτά δεν φαίνεται τίποτα!

Προεπιλογή

Βόλτα στην θάλασσα!

Προεπιλογή

Ωραίος!!!!
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση...
    Οταν το αυτοκίνητο έχει κάνει μια μεγάλη διαδρομή και σρο τέλος αυτής της διαδρομής (στο ρελαντί) η τάση του βολτομετρου που έχω στον αναπτήρα δείχνει 13.5 ν (αντί πχ 14.5 που είναι στην αρχή της ίδιας διαδρομής), σημαίνει ότι η μπαταρία είναι φορτισμένη ή απλά ότι είναι σε κατάσταση πχ πάνω από 80% ?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος!!!!

Προεπιλογή

Απλό και γρήγορο custom σύστημα ψύξης φορτιστή, χαχαχα!

Προεπιλογή

Παιδιά, επειδή φέτος δεν έκανα πολλά km με το astra (λόγω corsa. Αλλά από Σεπτέμβριο θα κάνει αρκετά...), για να έχω φρέσκια βενζίνη δεν το γέμιζα ποτέ φουλ το ντεπόζιτο, παρά μόνο σε ταξίδια. Δηλαδή ο δείκτης ήταν τις περισσότερες φορές μεταξύ 1/4 και 2/4. Όχι κάτω από 1/4.
    Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή τη χρήση?

Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση...
    Οταν το αυτοκίνητο έχει κάνει μια μεγάλη διαδρομή και σρο τέλος αυτής της διαδρομής (στο ρελαντί) η τάση του βολτομετρου που έχω στον αναπτήρα δείχνει 13.5 ν (αντί πχ 14.5 που είναι στην αρχή της ίδιας διαδρομής), σημαίνει ότι η μπαταρία είναι φορτισμένη ή απλά ότι είναι σε κατάσταση πχ πάνω από 80% ?
    Ναι καπως έτσι ειναι, το 14,2 ως 14,5V ειναι ταση φορτισης, οσο η μπαταρια γεμίζει το νουμερο αυτο μειώνεται.

Προεπιλογή

Παιδιά, επειδή φέτος δεν έκανα πολλά km με το astra (λόγω corsa. Αλλά από Σεπτέμβριο θα κάνει αρκετά...), για να έχω φρέσκια βενζίνη δεν το γέμιζα ποτέ φουλ το ντεπόζιτο, παρά μόνο σε ταξίδια. Δηλαδή ο δείκτης ήταν τις περισσότερες φορές μεταξύ 1/4 και 2/4. Όχι κάτω από 1/4.
    Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή τη χρήση?
    ?

Προεπιλογή

Κανενα προβλημα, το μονο προβλημα ειναι οτι εξασθενηται η ''δυναμη'' της βενζινης, το golf που ειχα, το αφηνα 10 μηνες με 20 λιτρα περιπου βενζινη, δεν παθαινε τιποτα, με το που εβαζα φρεσκια βενζινη, επερνε τα πανω του...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ναι, η "δυναμη" της βενζίνης χάνεται με τον καιρό. Γι΄αυτό δεν το είχα ποτέ γεμάτο όταν δεν έκανα χιλιόμετρα. Ώστε να υπάρχει λίγη παλιά βενζίνη και να αναμιγνύεται με την καινούρια (σε τουλάχιστον ίση ποσότητα με την παλιά). Αν το είχα γεμάτο και έβαζα βενζίνη πχ όταν πήγαινε στα 3/4, τότε λόγω των λίγων χιλιομέτρων η παλιά δεν θα έφευγε ποτέ... Όταν έκανα πολλά χιλιόμετρα (και τώρα που θα κάνω πάλι αρκετά) το γέμιζα φουλ όταν έφτανε περίπου στην μέση (1/2).

Προεπιλογή

Είσαι μερακλής ρε φιλε
    Μπράβο
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Astra J Kombi 2011
    Από τον/την phoenixpx2003 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-16, 01:29
  2. Διαφορές Astra J 2010 vs 2011
    Από τον/την Airfatkos στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio