If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 65

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Diesel ειναι δεν εχει θεμα απο πιεση, με περισια αερα δουλευει, δεν στεγνωνει οπως οι βενζινες, αν θες να το βγαλεις off το μοτερ, ενω δουλευει ρελαντι, ριξε μισο φλυντζανακι του καφε πετρελαιο στην εισαγωγη, να φυγουν ολα απο κατω!!!

Αλλα εγω αλλο σκεφτομαι, αν ανεβαζε 2μπαρα, δεν εχει δικλειδες ασφαλειας να κοψει ο εγγεφαλος???
    Βρε δικλείδες έχει αλλά πρέπει να το ζορίσεις αρκετά για κάποια δευτερόλεπτα η κάποιο χρονικό διάστημα για να σε κόψει και μετά με έριχνε σε safe mode ...1-5-10 φορές η ζημία και να που έγινε...εγώ πιστέυω ανέβαζε αρκετά παραπάνω από 2 bar γιατί ο Maf μετράει μέχρι 2... Από εκεί και πέρα έκανε ένα τραπέζι στην πίεση...οπότε ένας θεός ξέρει που έφτανε...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο είχα πει εδώ και καιρό ότι δεν είναι αξιόπιστο αυτό το μαραφέτι .

Εάν θέλεις τοποθετεις ένα σωστό τουρμπόμετρο ή με καλό διαγνωστικό.

Για αυτό έκανε ρεπρίζ και η 3τη σου... Χα χα χα.

Δεν το κατάλαβε ς ότι κάτι δεν δούλευε σωστά!!!!!!
    Τώρα ότι και εάν είναι θα φτιαχτεί.
    Χαχαχα Γιώργο και εγώ έλεγα γιατί πάει τόσο καλά???

Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά η τουρμπίνα ανοίχτηκε... ο άξονας της έχει φάει αρκετό ζόρι (είναι μελανιασμένος) τα μεταβλητά όντως ήταν κολλημένα περίπου κάπου στην μέση, από μπροστά τα είδατε τα χάλια της, οπότε πάπαλα η τουρμπινίτσα μας. Πάω για καινούρια και άντε γειά... Δεν αξίζει να την επισκευάσω (όχι ότι δεν γίνεται) αλλά δεν θα μείνει τίποτα πάνω, μόνο η μούρη και το μαντέμι της είναι οκ.

Προεπιλογή

Ηθικό δίδαγμα παιδιά όταν βλέπουμε λαμπάκι πότε δεν το σβήνουμε και λέμε "έτυχε μωρέ τίποτα δεν είναι" Το ψάχνουμε μέχρι αηδίας. Εμένα προσωπικά πιστεύω το torque με "έφαγε" γιατί έβλεπα τις βλάβες και το reatime data και έλεγα οκ όλα μια χαρά είναι (πιέσεις θερμοκρασίες κλπ) έλα μου ντε που δεν ήταν... Αφού δεν πήρα το μοτέρ στο χέρι πάλι καλά... Πάλι καλά τα diesel έχουν γερά σωθικά.

Προεπιλογή

Δεν μπορεις να βρεις μονο κορμο και να κρατησεις μαντεμι και αλουμινιο τα δικα σου??? Για ποιο οικονομικα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Πόσο έχει μια καινούργια Μάριε???

Προεπιλογή

Καινούρια την βρήκα 900€. επισκευή η δική μου έχει 460€ βρήκα μια καινούρια από λάθος παραγγελία δουλεμενη ούτε για 100 χλμ στα 550€ οπότε μάλλον αυτή θα πάρω.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Τσούζει λίγο ,αλλά ήταν να γίνει.
    Με το καλό να τοποθετηθεί και να τελειώνεις!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Την 550 χωρις σκεψη, δεν εχει παθει τιποτα 100km αν δουλεψε. Κρατα και τα μεταλα της δικης σου στην ακρη, αν και στα diesel πχ το μαντεμι δεν παθαινει τιποτα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά update. Έγινε αλλάγη τουρμπίνας ολα καλά όλα οκ το βγάζουμε δοκιμή όλα μια χαρά...στον γυρισμό από την δοκιμή το πατάω μια ακόμη φορά να το over πάλι... Ο μηχανικός μου λέει δεν υπάρχει κάτι άλλο να δούμε πέρα από την Ν75. Αλλάζουμε και Ν75 (η παλιά αν την χτυπήσεις στο χέρι σου φαίνεται πως κάτι παίζει μέσα που λογικά δεν θα έπρεπε να παίζει) οπότε υποθέσαμε ότι είναι βλαμμένη... Βγήκαμε για δοκιμή έχει αρκετή διαφορά με πριν το πως φουσκώνει κλπ αλλά πάλι κάνει over σε παρατεταμένο πάτημα... Οπότε καταλήγουμε στο πρόγραμμα... από βδομάδα θα βάλω το μαμά να δούμε τι κάνει με το μαμά και βλέπουμε... Να ήταν βλαμμένος ο εγκέφαλος δεν θα έκανε και άλλα χαζά??? Με έχει ξενερώσει αρκέτα όλη η φάση...

Προεπιλογή

Αφού έφτασες στην πηγή κα τα ψάξατε όλα με τον μηχανικό σου , κάνε λίγο υπομονή ακόμα και θα βρεις ποιος φταίει για την ζημιά που έπαθε το αμάξι και η τσέπη σου . Αφού βάλεις το εργοστασιακό πρόγραμμα , άμεσα ...

Να σου πω και την δικιά μου ιστορία :
    Το 2004 παράγγειλα το αμάξι καινούργιο τότε και με πρόγραμμα REVO , το στρώσαμε με ευλάβεια και ξεκίνησαν τα πατήματα , δεν μου άρεσε το αμάξι έκανε κάτι τρελά ...

Τελικά πήγα σε γνωστό που έβαζε αυτά τα προγράμματα και του είπα τότε τι έκανε το αμάξι , το φυσωσε για το δει το πρόγραμμα και μου είπε κατά λέξη ΤΙ ΜΑΛ@ΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ , τελικά ξαναπεράστηκε το πρόγραμμα από την αρχή , και για 11 χρόνια που το είχα δεν έκανε κιχ .

Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν Μάριε γιατί σε λίγο θα το μάθεις και εσύ απο που προήλθε αυτή την ζημιά .

Προεπιλογή

Μάριε, να πω μια γνώμη που πολύ πιθανόν να είναι χαζομάρα... Έχεις συνδεδεμένο στην obd μόνιμα Bluetooth/WiFi διαγνωστικο? Μήπως έχει κάποιο θέμα και ευθύνεται αυτό...?

Προεπιλογή

Όχι Κωνσταντίνε δεν το έχω συνέχεια αλλά πολύ καλή παρατήρηση! Εγώ πιστεύω έγινε από το πρόγραμμα. Αναμένω να βάλω το μαμά!

Προεπιλογή

Έχει ένας γνώστος corsa d a13dte με 160,000 εντελώς εργοστασιακό .
    Κάναμε έλεγχο με το διαγνωστικό και μας έβγαλε ακριβώς το ίδιο σφάλμα :
    P003A-00 Turbocharger Boost Control Position Not Learned .
    Να ξεκινήσουμε απο τή βαλβίδα N75 ως πιο το πιο οικονομικό για αρχή , και να δούμε ;
    Τι συμπτώματα σου είχε παρουσιασει ;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 12-04-22 στις 18:47

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ένας γνώστος corsa d a13dte με 160,000 εντελώς εργοστασιακό .
    Κάναμε έλεγχο με το διαγνωστικό και μας έβγαλε ακριβώς το ίδιο σφάλμα :
    P003A-00 Turbocharger Boost Control Position Not Learned .
    Να ξεκινήσουμε απο τή βαλβίδα N75 ως πιο το πιο οικονομικό για αρχή , και να δούμε ;
    Τι συμπτώματα σου είχε παρουσιασει ;
    Ναι η N75 μάλλον την έκανε την δουλειά... Συμπτώματα σχεδόν κανένα αντιληπτό εκτός από το λαμπάκι. Πές του να το ψάξει μην το αφήσει όπως εμένα. Διάβασε στο επόμενο post θα γράψω αναλυτικά τι συνέβη.

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά. Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι έτοιμο. Το βασικό πρόβλημα προερχόταν από την Ν75 η οποία ήταν "χαλαρή" η χαλαρό το ελατήριο της (όπως θέλετε πείτε το) συν ότι τα πτερύγια της τουμπίνας μου δεν άνοιγαν και έκλειναν στο 100% της κίνησης τους, συν ότι είχε πρόγραμμα το αυτοκίνητο (αρκετά πιεσμένο με πιέσεις + μεταβλητές και safe mode αρκετά ψηλά ίσως και ακυρωμένα)και ανέβαζε αρκετά υψηλή πίεση (overboost) γιατί η Ν75 δεν έδινε σωστή εντολή στα "ταλαιπωρημένα" πτερύγια για να "ξεφουσκώσει" και όλο αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να την ακούσει η τουμπίνα μου. Πάλι καλά το πρόλαβα και δεν πήραμε κανένα μοτέρ στο χέρι... Στο αυτοκίνητο έγινε καινούριο πρόγραμμα από την αρχή (σε άλλο προγραμματιστή) δουλεύει τέλεια, είναι αρκετά πιο ζωηρό στα χαμηλά (μάλλον λόγω καινούριου turbo και επίσης λειτουργούν τα πτερύγια όπως πρέπει) Είναι πιο γραμμικό σε όλο το φάσμα των στροφών (ενώ πρίν έκανε ένα ξέσπασμα και μετά ψιλοκρεμούσε) Αυτά και βλέπουμε στο μέλλον πως θα πάει.

Προεπιλογή

Οπότε παιδιά ο κωδικός βλάβης P003A-00 είναι ότι το αυτοκίνητο κάνει έλεγχο μέσω του ηλεκρονικού actuator να δεί την θέση από τα πτερύγια τα οποία μετακινούνται μέσω της βαλβίδας Ν75. Άρα ή τουρμίνα έχει πρόβλημα ή βαλβίδα Ν75 ή κάποια υποπίεση ή το ηλεκτρονικό κύκλωμα του actuator. Αυτά έγινα γκουρού του κωδικού P003a

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά. Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι έτοιμο. Το βασικό πρόβλημα προερχόταν από την Ν75 η οποία ήταν "χαλαρή" η χαλαρό το ελατήριο της (όπως θέλετε πείτε το) συν ότι τα πτερύγια της τουμπίνας μου δεν άνοιγαν και έκλειναν στο 100% της κίνησης τους, συν ότι είχε πρόγραμμα το αυτοκίνητο (αρκετά πιεσμένο με πιέσεις + μεταβλητές και safe mode αρκετά ψηλά ίσως και ακυρωμένα)και ανέβαζε αρκετά υψηλή πίεση (overboost) γιατί η Ν75 δεν έδινε σωστή εντολή στα "ταλαιπωρημένα" πτερύγια για να "ξεφουσκώσει" και όλο αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να την ακούσει η τουμπίνα μου. Πάλι καλά το πρόλαβα και δεν πήραμε κανένα μοτέρ στο χέρι... Στο αυτοκίνητο έγινε καινούριο πρόγραμμα από την αρχή (σε άλλο προγραμματιστή) δουλεύει τέλεια, είναι αρκετά πιο ζωηρό στα χαμηλά (μάλλον λόγω καινούριου turbo και επίσης λειτουργούν τα πτερύγια όπως πρέπει) Είναι πιο γραμμικό σε όλο το φάσμα των στροφών (ενώ πρίν έκανε ένα ξέσπασμα και μετά ψιλοκρεμούσε) Αυτά και βλέπουμε στο μέλλον πως θα πάει.
    Προφανώς δεν είχε πουθενά safe mode το πρόγραμμα !!!! Είχαν ακυρωθεί ???????
    Όταν λες σήκωνε πίεση 2 bar ή 2,5 bar χωρίς safe mode .
    Από μια Ν75 & ακυρωμένα τα safe mode ...

Τώρα με το καινούργιο πρόγραμμα και καινούργια τουρμπίνα & Ν75 θα ειναι πιο ξεκούραστο το αμάξι .

Πάλι καλά που δεν ανέβηκα το καλοκαίρι στην Ξάνθη , γιατι θα μου ξέσκιζες τον

Τώρα θα δεις πως θα δουλέψει το αμάξι με τα νέα δεδομένα

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν είχε πουθενά safe mode το πρόγραμμα !!!! Είχαν ακυρωθεί ???????
    Όταν λες σήκωνε πίεση 2 bar ή 2,5 bar χωρίς safe mode .
    Από μια Ν75 & ακυρωμένα τα safe mode ...

Τώρα με το καινούργιο πρόγραμμα και καινούργια τουρμπίνα & Ν75 θα ειναι πιο ξεκούραστο το αμάξι .

Πάλι καλά που δεν ανέβηκα το καλοκαίρι στην Ξάνθη , γιατι θα μου ξέσκιζες τον

Τώρα θα δεις πως θα δουλέψει το αμάξι με τα νέα δεδομένα
    Χαχαχαχα γελάω με την περιγραφή και τα εικονίδια.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Μετά από μερικές μέρες όλα καλά παιδιά!! Ούτε λαμπάκια ούτε τίποτα! Το αυτοκίνητο δουλεύει τέλεια και με το νέο πρόγραμμα νομίζω ακόμη καλύτερα.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. P003A-00 Turbocharger boost control position not learned
    Από τον/την VasilisG στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-20, 21:06
  2. steering position signal
    Από τον/την AggelosS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-18, 13:22
  3. Check Right Position Lamp
    Από τον/την morpheous στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 10:02
  4. Astra H 2009/1.6- P0365 Camshaft Position Sensor Circuit + rear fog light +++
    Από τον/την deauman1974 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 12:06

Δικαιώματα - Επιλογές