If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 65

Προεπιλογή

Μακάρι να είναι η Ν75 .

Προεπιλογή

Τι οδηγιση του κανεις για να κολλησαν τα μεταβλητα?? Αλλα και τι καυσιμο βαζεις??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Οδήγηση του κάνω εκτός πόλης με αρκετά ταξίδια και γενικά έχω βαρύ πόδι! Φοβάμαι πως αυτή η βλάβη προυπήρχε από όταν το πήρα... Πρίν στον προηγούμενο ιδιοκτήτη το αυτοκίνητο δεν έκανε χιλιόμετρα και τα πιο πολλά ήταν σε αστικό κύκλο. Καύσιμο βάζω πάντα το καλό και ανα τακτά διαστήματα ρίχνω και κανένα diesel kleen - stanadyne.

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά! Κάναμε μια ακόμη δοκιμή εχθές στο αυτοκίνητο βγάλαμε το σωληνάκι που της υποπίεσης που έρχεται απο την Ν75 και το αυτοκίνητο στα ψηλά ανέβαζε 1,4. Οπότε τα μεταβλητά έχουν μείνει ανοιχτά. Αυτές τις μέρες θα κατεβάσω τουρμπίνα να δούμε την συνέχεια.

Προεπιλογή

Κακά μαντάτα , καλή συνέχεια Μάριε .

Έχεις και λίγα χιλιόμετρα στο καντράν σου , για το πρόβλημα που σου είχε δείξει κάποια σημάδια .

Προεπιλογή

Επρεπε να ειναι κλειστα δηλαδη με βγαλμενο το σωληνακι??? Δηλαδη με πιεση τα ανοιγει??
    Εμενα πχ οταν περνει μπρος το μοτερ, το τραβαει το ακτουατορ, και οσο πατας το μετακινει αντιθετα, αλλα δεν ξερω πως και τι κανει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακά μαντάτα , καλή συνέχεια Μάριε .

Έχεις και λίγα χιλιόμετρα στο καντράν σου , για το πρόβλημα που σου είχε δείξει κάποια σημάδια .
    Τι να πω ρε Γιώργο... ελλαττωματική η τουρμπίνα??? Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω... Να την κάνω υβρίδιο να τους πατάω όλους??? Μετά θα θέλει και άλλο πρόγραμμα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επρεπε να ειναι κλειστα δηλαδη με βγαλμενο το σωληνακι??? Δηλαδη με πιεση τα ανοιγει??
    Εμενα πχ οταν περνει μπρος το μοτερ, το τραβαει το ακτουατορ, και οσο πατας το μετακινει αντιθετα, αλλα δεν ξερω πως και τι κανει.
    Όταν δουλεύει στο ρελαντί και βγάλω το σωληνάκι της υποπίεσης το ακτουατορ τραβιέται κάτω οπότε λογικά ναι... φαντάσου χωρίς την υποπίεση ανεβάζει 1,4 με την υποπίεση πάνω ανεβάζει πάνω απο 2 bar (ο map μέχρι εκεί μπορεί να διαβάσει) ενώ κανονικά έπρεπε να κάνει underboost και να πετάει safe mode, αυτό τίποτα ανεβάζει κανονικά ψηλά όσο την disared πίεση. Μόνο στα χαμηλά είναι λίγο πιο ψόφιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mariosbusa : 28-03-22 στις 21:10

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Το πρόβλημα σου είναι στην τουρμπίνα και κατά 99% στον ενεργοποιητή της τουρμπίνας (που ανοίγει/κλείνει τα μεταβλητά) στον οποίο είναι ενσωματωμένος ένας αισθητήρας θέσης.
    Φίλος με Corsa D A13DTE (που συντηρώ εγώ) είχε την ίδια βλάβη για κανά χρόνο χωρίς συμπτώματα μέχρι που μια μέρα τρύπησε το actuator και δεν έκλεινε τα μεταβλητά (το αμάξι δεν τούρμπιζε, έκανε διακοπές κτλ). Πήγα την τουρμπίνα για έλεγχο σε τουρμπίνα (δεν ήθελε service), άλλαξε τον ενεργοποιητή με έναν aftermarket, τον ρύθμισε και 3 χρόνια τώρα όλα καλά.

Ο ενεργοποιητής λειτουργεί με υποπίεση και τραβάει/κλείνει τα μεταβλητά στο ρελαντί και όταν σηκώσει πίεση τα ανοίγει.

Η βλάβη αυτή σου λέει (στο περίπου τώρα) ότι την στιγμή που κάνει τον έλεγχο ο εγκέφαλος για την θέση των μεταβλητών πτερυγίων στο ρελαντί, η τάση (δηλαδή η θέση) του αισθητήρα δεν είναι η αναμενόμενη.

Προεπιλογή

Ναι το θέμα όμως είναι ότι πραγματικά δεν έιναι η αναμενόμενη θέση. Γιατί το αυτοκίνητο (όπως έγραψα και παραπάνω) στην βόλτα φουλ πίεση ζητάει (desired) 1,4 και αυτό φουσκώνει πάνω απο 2 bar. Αυτό πάει να πεί ότι κάτι είναι κολλημένο και λειτουργούνε σωστά το μεταβλητά.

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά. Λοιπόν κατέβηκε η τουμπίνα μας και μετά από τόσο καιρό και ξύλο 2+bar την έχει ακούσει για τα καλά η καημένη... Έχει φύγει ήδη στον τουρμπινά για φουλ service και βλέποντας και κάνοντας...
    Το αυτοκίνητο έχει 130 χιλάδες χιλιόμετρα και για μένα είναι απαράδεκτο να συμβεί αυτό σε αυτά τα χιλιόμετρα...

Προεπιλογή

Αυτό που βλέπετε στην τουρμίνα λέγεται σπηλαίωση λόγω πολλών στροφών. Βέβαια η σπηλαίωση εμφανίζεται πιο πολύ όταν υπάρχουν υγρά... τώρα τι να πω... Θα δούμε στην συνέχεια!

Προεπιλογή

Μηπως εχει φυγει κατι μεσα στην εισαγωγη?? και το τεμαχισε, ετσι μου φενεται, το εχω παθει να εχει φυγει oring απο aftermarket σκαστρα, να το τεμαχισει και να στραβωσει ομως ο στροβιλος. Αλλα να μου πεις η φθορα ειναι μονο στα πρωτα φτερα.
    Σαφως για diesel σε αυτα τα km ειναι απαραδεκτη ζημια.

Προεπιλογή

Το θέμα είναι για ποιο λόγο ανέβασε τόση πίεση.
    Δεν φαίνεται να έχει πάρει κάτι μέσα. Ίσως να έγινε από την τεράστια ταχύτητα.
    Ο άξονας έχει τζόγο?

Προεπιλογή

Μάριε κάτι ρούφηξε η φτερωτή , και εάν μπορώ να καταλάβω από τις φώτο είναι φρέσκα .
    Γενικός έχουν φάει τσαμπουκά όλες η μεγάλες λεπίδες .

Τώρα θα δείξει και η νεκροψία .

Προεπιλογή

Αν εχει φυγει κατι, θα το βρεις μεσα στο ιντερκουλερ, εμενα εκει ειχαν σταματησει ολα τα ευρηματα.

Προεπιλογή

Παιδιά η τουρμπίνα ανέβαζε μπορεί και πάνω απο 2,5 bar... αφού δεν έσπασε το μοτέρ είναι θαύμα! Όχι δεν έιχε τζόγο καθόλου αλλά φαίνεται αρκετά ζορισμένη. Για αρκετό καιρό πρέπει να σήκωνε πολύ πίεση. Το θέμα είναι πως το γ@@μενο το torque δείχνει την desired πίεση και όχι την πραγματική... Εγώ έβλεπα την πίεση και νόμιζα όλα καλά.

Προεπιλογή

στην θεση σου θα ειχα βαλει ενα μπαρομετρο για να βλεπω πιεση . ειχα παλια ενα ηλεκτρονικο που ειχε και warning για να ξερεις ποτε ξεπερναει το νουμερο που εχεις ορισει.
    και εμενα η εικονα μου λεει οτι κατι εχει κουρεψει τα φτερα . υπαρχει επαφη δλδ εκει.

απο την στιγμη που σηκωνει 2,5 και ειναι ρυθμισμενο για 1.4 πρεπει να στεγνωνει , οποτε το προγραμμα πρεπει να το εντοπισει και να σου κλεισει την πεταλουδα.

καλα ρε γκαζιαρη δεν το καταλαβες στο ποδι οτι σηκωνει τοσο πολυ ?

για τα χιλιομετρα του αυτοκινητου ειμαστε σιγουροι 100% ?

Προεπιλογή

Diesel ειναι δεν εχει θεμα απο πιεση, με περισια αερα δουλευει, δεν στεγνωνει οπως οι βενζινες, αν θες να το βγαλεις off το μοτερ, ενω δουλευει ρελαντι, ριξε μισο φλυντζανακι του καφε πετρελαιο στην εισαγωγη, να φυγουν ολα απο κατω!!!

Αλλα εγω αλλο σκεφτομαι, αν ανεβαζε 2μπαρα, δεν εχει δικλειδες ασφαλειας να κοψει ο εγγεφαλος???

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά η τουρμπίνα ανέβαζε μπορεί και πάνω απο 2,5 bar... αφού δεν έσπασε το μοτέρ είναι θαύμα! Όχι δεν έιχε τζόγο καθόλου αλλά φαίνεται αρκετά ζορισμένη. Για αρκετό καιρό πρέπει να σήκωνε πολύ πίεση. Το θέμα είναι πως το γ@@μενο το torque δείχνει την desired πίεση και όχι την πραγματική... Εγώ έβλεπα την πίεση και νόμιζα όλα καλά.
    Στο είχα πει εδώ και καιρό ότι δεν είναι αξιόπιστο αυτό το μαραφέτι .

Εάν θέλεις τοποθετεις ένα σωστό τουρμπόμετρο ή με καλό διαγνωστικό.

Για αυτό έκανε ρεπρίζ και η 3τη σου... Χα χα χα.

Δεν το κατάλαβε ς ότι κάτι δεν δούλευε σωστά!!!!!!
    Τώρα ότι και εάν είναι θα φτιαχτεί.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. P003A-00 Turbocharger boost control position not learned
    Από τον/την VasilisG στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-20, 21:06
  2. steering position signal
    Από τον/την AggelosS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-18, 13:22
  3. Check Right Position Lamp
    Από τον/την morpheous στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 10:02
  4. Astra H 2009/1.6- P0365 Camshaft Position Sensor Circuit + rear fog light +++
    Από τον/την deauman1974 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 12:06

Δικαιώματα - Επιλογές