If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 71

Προεπιλογή

Το οτι εχει 1400++ ο γνησιος, δεν σημαινει οτι ειναι και ποιοτικα καλος, αν ραγιζει πολλαπλη...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Σίγουρα, εννοώ πάντως για το κομμάτι του καταλύτη ότι πρέπει να είναι καλός.

Προεπιλογή

Καλά κοίτα...κατα πάσα πιθανότητα κ ο γνήσιος walker είναι.
    Όχι οτι συγκρίνω το γνήσιο με του εμποριου, απλά θέλω να πω ότι η walker δεν είναι της πλάκας
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Εγώ δυστυχώς δεν είχα αποτέλεσμα. Το μαγαζί που ρώτησα δεν το έχει φέρει ποτέ. Από Δευτέρα τρίτη ίσως μου πει έστω ενδεικτικά μια τιμή.
    Και επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον κουμπάρο.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Γιάννη ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον. Από δική μου έρευνα διαπίστωσα κι ο ίδιος ότι τα ελληνικά μαγαζιά δεν στοκάρουν αυτό το ανταλλακτικό. Εδώ αμφιβάλλω αν υπάρχει σε στοκ και στην ελληνική αντιπροσωπεία της όπελ (λογικά κι εκεί αν βρεθεί κάποιος θαραλλέος θα του κάνουν παραγγελία από έξω για να τη φέρουν σε 10-15 μέρες).
    Χρήστο (κουμπάρε) έχεις γνωστούς που άλλαξαν πολλαπλή σε όπελ ή αλλης μάρκας αυτοκίνητα και έβαλαν κάποια συγκεκριμένη μάρκα αφτερμάρκετ (όχι χειροποίητη ανοξείδωτη) και τους βγήκε καλή; Αν ναι θα ήθελα να μου πεις. Το συνεργείο εξατμίσεων που έκανε τη διάγνωση του προβλήματος της ραγισμένης πολλαπλής μου ανέφερε και τη βρετανική εταιρεία
    www.bmcatalysts.co.uk η οποία για το μοτέρ μου βγάζει την παρακάτω πολλαπλή:
    https://www.bmcatalysts.co.uk/catalo...021H/1308888/#
    Την έχεις υπόψη την εν λόγω εταιρεία; Θα την προτιμούσες σε σχέση με Walker; Τη συγκεκριμένη μπορώ να τη βρω από Γερμανία γύρω στα 170 ευρώ με τα μεταφορικά.

Προεπιλογή

Κανα 2 αυτοκινητα που ξερω δεν ηταν ετσι το ανταλλακτικο τους. Ηταν ο κλασσικος καταλυτης απο κατω. Βαλανε και οι 2 μεταλλικο ανοξειδωτο και τελειωσε η υποθεση. Ειδικα το ενα που ηταν mercedes w203 2λιτρο κομπρεσορας εχει κανει απο τοτε πανω απο 120000χλμ χωρις κανενα προβλημα. Όπως δούλευε εργοστασιακο δουλεύει και τώρα. Σε αυτόν έσπασε απο μια έξοδο σε χωράφι και χτυπήθηκε απο κάτω.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Να ρωτήσω τους γνώστες, φλάντζες (πολλαπλής εξαγωγής, εξάτμισης) αγοράζω γνήσιες ή εμπορίου σε γνωστές μάρκες (πχ Elring, Corteco κλπ). Η διαφορά τιμής δεν είναι τραγική (περίπου 15 + 5 οι γνήσιες, τα μισά οι εμπορίου) απλά και οι γνήσιες μου είπαν ότι πρέπει να γίνουν παραγγελία γιατί δεν τις στοκάρουν. Επίσης θα προτείνατε να αλλάξω (προληπτικά) και παξιμάδια/μπουζόνια ή όχι; (τα μαμά είναι, προφανώς, θερμικά καταπονημένα και οξειδωμένα).

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Τελικά έγινε παραγγελία και του καταλύτη/πολλαπλής χθες από το autodoc.gr . Κόστος με μεταφορικά λίγο πάνω από τα 200 ευρώ (μαζί με φλάντζες και 2-3 άλλα ψιλολόγια). Στην αναμονή πλέον για την παράδοση των υλικών και μετά για την τοποθέτηση, ελπίζοντας να μην έχουμε άλλα παρατράγουδα. Συνολικό κόστος υλικών (μαζί με το μεσαίο καζανάκι εξάτμισης που ήδη παραγγέλθηκε) περί τα 295 ευρώ.
    Ερώτηση: Για την τοποθέτηση του σετ πολλαπλής/καταλύτη και του μεσαίου καζανιού εξάτμισης, τι τιμή εργατικών να αναμένω; Γύρω στα 70 ευρώ σύνολο είναι λογική τιμή ή να υπολογίσω κάτι παραπάνω; (εννοείται ότι θα κρατήσω ο ίδιος το παλιό σετ πολλαπλής/καταλύτη).

Προεπιλογή

Ε λογικά κάπου τόσο θα πάει

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ενημερωτικά αύριο έχω ραντεβού με το συνεργείο για τοποθέτηση των ανταλλακτικών (πολλαπλή με καταλύτη και μεσαίο καζανάκι εξάτμισης). Τα ανταλλακτικά αγοράστηκαν χωριστά, το μεν μεσαίο καζανάκι από το γερμανικό ebay και είναι της Imasaf, στα 89 ευρώ τελική τιμή μαζί με τα μεταφορικά (παρεπιπτόντως φαίνεται εξαιρετικής ποιότητας, χοντρές λαμαρίνες, ωραίες κολλήσεις), η δε πολλαπλή αγοράστηκε από το autodoc.gr και κόστισε περίπου 200 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά (φαίνεται κι αυτή, οπτικά τουλάχιστον, αξιοπρεπής, χυτεύσεις μαντεμιού, κατεργασία κλπ). Και τα 2 ανταλλακτικά ήρθαν περίπου σε 10-11 μέρες αφότου απεστάλησαν από τους εμπόρους με απλό ταχυδρομείο DHL (το αναφέρω γιατί είναι βαριά και ογκώδη αντικείμενα). Να δούμε αύριο τι θα γίνει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε απρόοπτα είτε στο θέμα της αφαίρεσης της παλιάς πολλαπλής (βλέπε σπασμένες βίδες), είτε στο θέμα του νέου καταλύτη (μια στο τόσο μήπως μου ανάψει λαμπάκι λ με τον νέο, που δεν το πολυπιστεύω, αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά).

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Λάζαρε όλα καλά θα πάνε και το άστρα σου θα είναι πάλι μάχιμο ! Εύχομαι με το τέλος του έτους να τελειώσουν ΚΑΙ όλα όσα σε ταλαιπωρησαν.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Γιώργο σε υπερευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι το 2019 για μένα τα είχε (σχεδόν) όλα. Από τη ζημία στο αυτοκίνητο μέχρι τραυματισμό από πτώση με δίκυκλο (παπάκι) το καλοκαίρι, που θα μπορούσε να αποβεί μοιραίος (ευτυχώς τη γλύτωσα πολύ ελαφρά), ακόμα και αλλαγή εργασίας (με δική μου πρωτοβουλία, ευτυχώς για καλύτερα).
    Στα δικά μας, πριν μερικές ώρες παρέλαβα το αμάξι από το συνεργείο εξατμίσεων που έγινε η τοποθέτηση των ανταλλακτικών. Το πήγα νωρίς το πρωί, μου το είχαν έτοιμο μετά από περίπου 5 ώρες και το παρέλαβα απόγευμα. Κόστος εργατικών στα 80 ευρώ (αντικατάσταση πολλαπλής/καταλύτη συν μεσαίο καζανάκι, με υλικά δικά μου). Συνολικό κόστος ζημίας περίπου 400 ευρώ (περαστικά μου...). Τουλάχιστον φαίνεται να έπεσα σε καλά κι έντιμα μαστόρια εκεί που το πήγα.
    Πρώτες εντυπώσεις: σίγουρα δεν ακούγεται εξίσου τραχύς ο ήχος του κινητήρα κατά τα πρώτα λεπτά από κρύα εκκίνηση, και προφανώς δεν ακούγεται ο μεταλλικός ήχος από το μεσαίο καζανάκι. Θεωρητικά θα πρέπει να παρατηρήσω και μια ελαφριά βελτίωση σε κατανάλωση καυσίμου και τράβηγμα του μοτέρ. Αυτά θα τα διαπιστώσω εν καιρώ, καθώς σήμερα μετά την αλλαγή στο συνεργείο έκανα μόνο μια διαδρομή 9-10 χλμ προς το σπίτι (και με τους περισσότερους δρόμους με αρκετή κίνηση και άρα όχι δυνατότητα σοβαρής χρήσης γκαζιού).

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο σε υπερευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι το 2019 για μένα τα είχε (σχεδόν) όλα. Από τη ζημία στο αυτοκίνητο μέχρι τραυματισμό από πτώση με δίκυκλο (παπάκι) το καλοκαίρι, που θα μπορούσε να αποβεί μοιραίος (ευτυχώς τη γλύτωσα πολύ ελαφρά), ακόμα και αλλαγή εργασίας (με δική μου πρωτοβουλία, ευτυχώς για καλύτερα).
    Στα δικά μας, πριν μερικές ώρες παρέλαβα το αμάξι από το συνεργείο εξατμίσεων που έγινε η τοποθέτηση των ανταλλακτικών. Το πήγα νωρίς το πρωί, μου το είχαν έτοιμο μετά από περίπου 5 ώρες και το παρέλαβα απόγευμα. Κόστος εργατικών στα 80 ευρώ (αντικατάσταση πολλαπλής/καταλύτη συν μεσαίο καζανάκι, με υλικά δικά μου). Συνολικό κόστος ζημίας περίπου 400 ευρώ (περαστικά μου...). Τουλάχιστον φαίνεται να έπεσα σε καλά κι έντιμα μαστόρια εκεί που το πήγα.
    Πρώτες εντυπώσεις: σίγουρα δεν ακούγεται εξίσου τραχύς ο ήχος του κινητήρα κατά τα πρώτα λεπτά από κρύα εκκίνηση, και προφανώς δεν ακούγεται ο μεταλλικός ήχος από το μεσαίο καζανάκι. Θεωρητικά θα πρέπει να παρατηρήσω και μια ελαφριά βελτίωση σε κατανάλωση καυσίμου και τράβηγμα του μοτέρ. Αυτά θα τα διαπιστώσω εν καιρώ, καθώς σήμερα μετά την αλλαγή στο συνεργείο έκανα μόνο μια διαδρομή 9-10 χλμ προς το σπίτι (και με τους περισσότερους δρόμους με αρκετή κίνηση και άρα όχι δυνατότητα σοβαρής χρήσης γκαζιού).
    Μακαρι να λυθηκαν τα προβληματα σου Λαζαρε,καλα χιλιομετρα
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιάννη. Ας το ελπίσουμε...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ανασταίνω το θέμα 2,5+ χρόνια μετά...
    Σήμερα νωρίς το πρωί ξεκινώ να φύγω με το αμάξι για δουλειά (17 χλμ απόσταση). Δεν προλαβαίνω να κάνω 300 μέτρα από το σπίτι, ξαφνικά ακούω έναν θόρυβο λες και το αμάξι έγινε παπί καγκουράδικο χωρίς εξάτμιση. Σταματώ επί τόπου, σβήνω τον κινητήρα. Λάδια - νερά ήταν οκ (αναμενόμενα). Οπτικά δε φαινόταν (όσο φυσικά μπόρεσα να δω) κάτι ξεχαρβαλωμένο από το σύστημα εξαγωγής καυσαερίων.
    Θυμίζω ότι προ 10ημέρου άλλαξα σετ συμπλέκτη σε συνεργείο, όπου μου επιβεβαίωσαν ότι για την αλλαγή απαιτείται το λύσιμο του κομματιού μετά τον καταλύτη, με την τρίγωνη φλάντζα και τις 3 βίδες, αυτό με το εύκαμπτο τμήμα - σπιράλ (στο αμάξι μου ο καταλύτης βρίσκεται μαζί με την πολλαπλή εξαγωγής):
    https://www.quality-tuning.eu/images...S/91141523.jpg
    Να έκαναν πατάτα στο συνεργείο κατά την επανατοποθέτηση αυτού του κομματιού και να μην έσφιξαν κάτι καλά; (καλό σενάριο).
    Φυσικά γύρισα πίσω σπίτι και όπου νά ναι θα πάω σε εξατμισά για διάγνωση...

Προεπιλογή

Πιθανόν κατι δεν έσφιξε καλά.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Λάζαρε το διάβασα όλο από την αρχή ...αρκετά ενημερωτικό !!!
    Ελπίζω να είναι απλό το θέμα.
    Εγώ ευτυχώς ακόμα τίποτα τέτοιο....τελικά είχα πέσει σε καλό κομμάτι αυτοκινήτου
    Astra H -1800 cosmo (2005) Z18XE

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Λοιπόν, τελικά σήμερα ήταν μια δύσκολη (από πολλές πλευρές: νεύρα, ταλαιπωρία, τσαντίλα, λεφτά...) μέρα, για μένα πάνω από όλα και για το αμάξι (όπως αποδείχθηκε).
    Ας τα πάρω με τη σειρά. Αφού διαπιστώθηκε το πρόβλημα με τον ήχο σαν ελευθέρας από την εξαγωγή του αυτοκινήτου, γυρνάω στο σπίτι, περιμένω να περάσει λίγο η ώρα (βλέπετε το σκηνικό με τον ήχο έπαιξε 6:20 το πρωί), βρίσκω έναν εξατμισά κοντά στο σπίτι (2,5 χλμ) του τηλεφωνώ αν μπορεί να δει το αμάξι, μου λέει φέρτο, και κατεβαίνω μετά από λίγο στο πάρκινκ για να πάρω το αμάξι να πάω στο συνεργείο.
    Όπως φτάνω μπροστά στο αυτοκίνητο βλέπω (αφού είχε βγει για τα καλά ο ήλιος) κάτι περίεργο. Σαν κάτι να φαίνεται να προεξέχει πίσω από την ποδιά του μπροστινού προφυλακτήρα. Σκύβω για να δω και βλέπω ότι το κάτω άκρο του καταλύτη μαζί με το πρώτο κομμάτι της σωλήνας εξαγωγής (αυτό με το σπιράλ) στέκεται κάπως χαμηλά. Σηκώνομαι, ανοίγω το καπώ, και αντικρύζω μπροστά από τη μηχανή, την παρακάτω εικόνα:
    https://ibb.co/YPbw2FQ
    https://ibb.co/bKHKHBQ
    Όπως καταλαβαίνετε, κόπηκε το μεταλλικό κέλυφος από το βαρελάκι του καταλύτη μετά την πολλαπλή εξαγωγής! Το δε βαρελάκι το συγκρατούσε από το να μην πέσει στο έδαφος, εν μέρει η γέφυρα (Π) του κινητήρα κι εν μέρει η σωλήνα της εξαγωγής μετά την τριγωνική φλάντζα στο κάτω μέρος του.
    Όλα τα περίμενα αλλά ότι θα δω και τέτοια ζημία δεν μπορούσα να φανταστώ.
    Ξανά τηλέφωνο στον εξατμισά, έχοντας πλέον την πραγματική εικόνα της ζημίας. Τον ρωτώ κατά πόσο είναι ασφαλές να του φέρω το αμάξι οδηγώντας το σε αυτή την κατάσταση. Μου λέει φέρτο σιγά σιγά, πολύ δύσκολο να πάθεις κάτι.
    Τελικά καταφέρνω και το πηγαίνω συνεργείο με την ψυχή στο στόμα και μέσα στη ντροπή, μια που ο θόρυβος από τη λειτουργία του μοτέρ ήταν όπως καταλαβαίνετε εκκωφαντικός και άκρως ενοχλητικός, θυμίζοντάς μου καταστάσεις που δε θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήμουν εγώ πρωταγωνιστής.
    Εξηγώ στον άνθρωπο το ιστορικό με το σετ πολλαπλής εξαγωγής/καταλύτη για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (ότι αλλάχθηκε πριν από 2,5 χρόνια με ιμιτασιόν λόγω ρήγματος πολλαπλής κλπ). Μου λέει ότι πρέπει να ξηλώσει από τον κινητήρα την πολλαπλή με το άνω μέρος του βαρελιού του καταλύτη για να δει τη συνολική εικόνα και να μου πει τι μπορεί να γίνει για την επισκευή.
    Του αναφέρω επίσης ότι έχω κρατήσει από την προηγούμενη φορά την μαμά πολλαπλή (αυτή με το ρήγμα στον έναν αυλό) και τον καταλύτη της, οπότε αν τυχόν χρειαστεί, είναι κι αυτή στο παιχνίδι. Μου λέει άσε να κατεβάσω την πολλαπλή που φοράς τώρα και βλέπουμε.
    Μετά κανά 2ώρο με καλεί στο τηλέφωνο για να μου πει τα νέα. Αφού αφαίρεσε την πολλαπλή προσπάθησε να κολλήσει το βαρελάκι πάνω της, αλλά, όπως μου τονίζει με έμφαση, "είναι σάπιο το μαντέμι της" και δεν μπορεί να πιάσει σωστά η κόλληση, οπότε το μόνο που μένει είναι να του φέρω την γνήσια πολλαπλή που έχω σπίτι να την δει κι αυτήν και να δει τι μπορεί να κάνει.
    Μετά καμιά ώρα λοιπόν του πάω την γνήσια πολλαπλή στο συνεργείο (αυτή που άλλαξα λόγω ρήγματος στον έναν αυλό) και του τη δείχνω.
    Προτού την δει, μου λέει, κοίταξε κάτι, το αμορτισέρ από το καπό σου δεν κρατάει και όπως το είχαμε σηκωμένο για να ξηλώσουμε την πολλαπλή, έπεσε δύο φορές και από τύχη δεν χτύπησε το βοηθό μου, ενώ παράλληλα μου δείχνει το αμάξι στους γρύλους όπου έχουν στερεώσει όρθιο το καπό με ένα σκουπόξυλο... Συνεχίζει δε ο εξατμισάς προσθέτοντας, ευτυχώς δεν χτύπησε κανένας, ωστόσο είχαμε το πλαστικό καπάκι του κινητήρα βγαλμένο μπροστά στη μετώπη της μηχανής κι όπως έπεσε το καπό, το έσπασε, και μου το δείχνει σε δύο κομμάτια...
    Καταλαβαίνετε τη σύγχυσή μου παιδιά, καθώς μέσα σε όλα έτυχε κι αυτό. Εκείνη τη στιγμή δεν το έκανα θέμα, αλλά ήξερα μέσα μου ότι μιλάμε για σεβαστή λυπητερή (και μεταχειρισμένο και ακριβό).
    Συνεχίζοντας ο εξατμισάς τα της ζημίας, αφού μου δείχνει την πολλαπλή με τον καταλύτη πάνω σε μια μέγγενη όπου αποπειράθηκε (ανεπιτυχώς) να κολλήσει το βαρελάκι που άνοιξε το πρωί, μου λέει, αναφορικά με την πολλαπλή που του πήγα (μαμά) κι αφού την εξέτασε με το μάτι: κοίταξε, μπορώ να σου κολλήσω το ρήγμα που έχει στον αυλό, αλλά επειδή το κεραμικό του μαμά καταλύτη (αυτό που φορούσε από το εργοστάσιο) είναι σχεδόν βουλωμένο (και γιαυτό το λόγο μου λέει, έκανε και παλιότερα το ρήγμα, γιατί λόγω βουλωμένου καταλύτη ανέβαζε θερμοκρασίες), θα ξανανοίξει αργά ή γρήγορα (το πιθανότερο). Του λέω, αν ανοίγαμε το μαμά βαρελάκι και τοποθετούσαμε σε αυτό (αφού κολλήσει το ρήγμα στον αυλό της γνήσιας πολλαπλής) το κεραμικό του αλλαγμένου/ιμιτασιόν καταλύτη (αυτού που κόπηκε το άνω μέρος σήμερα), δε θα ήμασταν καλυμμένοι, αφού το ιμιτασιόν κεραμικό έχει μόνο 34.000χλμ; Όχι μου λέει κατηγορηματικά, γιατί και το νεότερο (ιμιτασιόν) κεραμικό, σίγουρα έχει αρχίσει κι αυτό να βουλώνει λόγω χαμηλής ποιότητας κατασκευής του (απόδειξη άλλωστε μου λέει, ότι λόγω θερμικής καταπόνησης έκοψε σήμερα το βαρελάκι), οπότε αν σου το βάλω μέσα στο μαμά καταλύτη (αφού μου κολλήσει τον αυλό με το ρήγμα) κι αυτό θα ανεβάζει σύντομα θερμοκρασίες και πάλι θα σου κάνει ρήγμα η πολλαπλή, οπότε φαύλος κύκλος.
    Μου λέει εν τέλει, αυτό που μπορώ να σου κάνω είναι να σου ανοίξω το μαμά καταλύτη και να του αλλάξω το κεραμικό στοιχείο με μεταλλικό, που τουλάχιστον δε θα βουλώνει και δε θα φρακάρει τη ροή των καυσαερίων για να ανεβάζει θερμοκρασίες, οπότε σαυτή την περίπτωση το κόλλημα που θα σου κάνω στον αυλό της μαμάς πολλαπλής θα αντέξει (με καλές πιθανότητες) ενώ και το μαντέμι της γνήσιας πολλαπλής επειδή είναι καλής ποιότητας, θα αντέξει τη συγκόλληση του βαρελιού (αυτό που θα ανοιχθεί για να του αλλαχθεί το μαμά κεραμικό με μεταλλικό).
    Τον ρωτώ τι κόστος έχουμε σαυτή την περίπτωση, και μου λέει, με μια έκπτωση που σου κάνω θέλω για άνοιγμα βαρελιού καταλύτη, αλλαγή στοιχείου καταλύτη, συγκόλληση βαρελιού, συγκόλληση ρήγματος γνήσιας πολλαπλής, και φυσικά το βγάλε-βάλε της πολλαπλής 200 ευρώ. Τον ρωτώ αν σε αυτή την περίπτωση θα μπορέσει να τελειώσει με την επισκευή σήμερα, και μου απαντά κατηγορηματικά, ναι, εννοείται, μέχρι το απόγευμα θα είναι έτοιμο.
    Μη έχοντας κάποια εναλλακτική και με δεδομένο ότι δεν είχα κανένα περιθώριο (δυστυχώς) να πάρω το αμάξι χωρίς κάποιας μορφής επισκευή και να φύγω για να ψαχτώ με την ησυχία μου (είναι και η κωλοπερίοδος όπου αφενός είχα προγραμματίσει την ερχόμενη Παρασκευή να φύγω με θερινή άδεια, και αφετέρου όλα τα συνεργεία και οι έμποροι ανταλλακτικών μπαίνουν σιγά σιγά σε mood (και mode) διακοπών), δέχομαι τη λύση που μου πρότεινε.
    Συμφωνούμε λοιπόν στην επισκευή που θα γίνει, και μου λέει ότι θα μου τηλεφωνήσει αργότερα όταν θα είναι έτοιμο το αμάξι για να ξαναέρθω να το πάρω. Του ζητώ το σπασμένο καπάκι πριν φύγω και μου το δίνει σε 2 κομμάτια. Τον ρωτώ που είναι οι 2 βίδες που το συγκρατούν στο ψευτοκάπακο της μηχανής και μου λέει τις έχω αφήσει πάνω στη μηχανή. Οκ του λέω και φεύγω από το συνεργείο.
    Περίπου 2,5 ώρες μετά με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει να περάσω από το συνεργείο γιατί το αμάξι είναι έτοιμο κι όλα καλά.
    Πραγματικά πηγαίνω από εκεί, μου επιβεβαιώνει κι από κοντά ότι όλα έγιναν όπως τα συμφωνήσαμε και τον πληρώνω (περίμενα ότι θα μου ζητήσει μετρητά για ευνόητους λόγους, αλλά παραδόξως ενώ έβγαλα να πληρώσω με κάρτα στο POS, δεν είπε κάτι, του τύπου είναι κι ο ΦΠΑ κλπ). Τέλος πάντων, αφού πληρώνω μου δίνει τα κλειδιά, το αμάξι το είχε ήδη παρκάρει έξω στο πεζοδρόμιο και πάω στο αυτοκίνητο.
    Ανοίγω το καπώ να δω τι γίνεται και πέφτει το μάτι κατευθείαν στο ότι απ' το ψευτοκάπακι έλειπαν οι 2 βίδες που μου είχε πει και καλά ότι τις είχε αφήσει εκεί όταν αφαίρεσε το καπάκι (που εντέλει το έσπασε). Πηγαίνω πίσω στο συνεργείο, του λέω το και το, που είναι οι βίδες που μου είπες, ρωτά τον έναν βοηθό που ήταν εκεί εκείνη την ώρα, του λέει ότι ασχολήθηκε άλλος βοηθός που σχόλασε, τον παίρνει τηλέφωνο, του λέει τις άφησα στο νεροχύτη του καπό (το μαύρο πλαστικό που βρίσκονται οι υαλοκαθαριστήρες)...Πηγαίνουμε μαζί στο αμάξι, πάπαλα οι βίδες. Πάμε πάλι μέσα, και καλά να ψάξει λίγο δεξιά αριστερά, τζίφος.
    Δεν μπόρεσα πλέον να κρατηθώ και του λέω, μάστορα, με συγχωρείς αλλά μια που έσπασες το πλαστικό καπάκι, το οποίο θα πρέπει να πληρώσω από την τσέπη μου (λες και το χρώσταγα) και το είδα στα μεταχειρισμένα στο car.gr από 50ρικο μέχρι 100ρικο (καινούριο έχει 170 ευρώ και δεν το στοκάρει η αντιπροσωπεία, ενώ δεν υπάρχει διαθέσιμο με το λογότυπο Opel (σταμάτησε να παράγεται) αλλά μόνο με το λογότυπο της Vauxhall...) και μια που έχασες τις βίδες από το καπάκι (κόστος αντιπροσωπείας από ότι έμαθα μετά 2,15 ευρώ η μία, άρα άλλα 4,30 ευρώ χασούρα), αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα.
    Παρεξηγιέται ο μάγκας, και μου αρχίζει (σε κόσμιο ύφος) καλά, εδώ πως δεν σκοτωθήκαμε με το καπό που έπεσε 2 φορές, κι εσύ το κάνεις θέμα για 2 βίδες που χάθηκαν; Κι αν κάποιος χτυπούσε και πήγαινε νοσοκομείο; Και γιατί δεν μας ενημέρωσες ότι το καπό έχει πρόβλημα και δεν στέκεται; Μα του λέω, για το καπό, πριν 10 μέρες είχα πάει το αμάξι συνεργείο για αλλαγή συμπλέκτη (του το χα πει και στο τηλέφωνο πριν του πάω το αμάξι σήμερα) και δεν μου είπαν τίποτα για το καπό, απεναντίας, έβγαλαν και την μπαταρία για να αλλάξουν συμπλέκτη, και λάδια/φίλτρο αέρα μηχανής άλλαξαν, οπότε δεν μπορεί να ήταν τόσο χάλια το καπό και να μην είπαν κάτι σε μένα.
    Και γιατί ρε φίλε του λέω εγώ, άφησες το καπάκι πάνω στη μηχανή και δεν το έβαλες στον πάγκο αφού το έλυσες από τον κινητήρα, αν είναι έτσι και θες να βγεις κι από πάνω;
    Μου το γυρνάει τότε το βιολί και μου λέει, κοίτα να δεις, εγώ ήθελα να μείνεις ευχαριστημένος από την εργασία μου, και σου έκανα καλύτερη τιμή αναγνωρίζοντας ότι θα πληρώσεις και το καπάκι που έσπασε, κι αν ήταν να ξέρω ότι θα μου γκρινιάξεις για 2 βίδες που χάθηκαν θα σου έλεγα να πας να φτιάξεις τη βλάβη σου σε άλλο συνεργείο εξατμίσεων... Του λέω, στην τελική, το καπάκι που σπάσατε, δεν είναι απλά διακοσμητικό. Αφενός περιορίζει κάπως τον θόρυβο από τον κινητήρα κι αφετέρου κόβει από τη διάχυση της θερμότητας στο άνω μέρος προς το καπό και το χρώμα του (για να επηρεάζεται λιγότερο από τη θερμοκρασία του κινητήρα).
    Να μην τα πολυλογώ παιδιά, φυσικά άκρη δεν βγάλαμε (σιγά μην έβγαινε), στο τέλος μου είπε ο εξατμισάς, αν δεν βρεις καπάκι να μου πεις να ψάξω εγώ να σου βρω (σώθηκα) και, ότι θέμα τυχόν προκύψει, μη διστάσεις να με πάρεις τηλέφωνο... Μου χάρισε δε 2 κοινές αλλενόβιδες ως εναλλακτικές, για να κάνω δουλειά (είδατε τι ωραίες λύσεις που έχουν για όλα; Μ6Χ18 με κεφαλή αρσενικό torx οι γνήσιες, Μ6Χ20 με κεφαλή άλεν αυτές που μου έδωσε και φυσικά άλλο κράμα μετάλλου, αλλά όλα καλά, αφού "βιδώνουν κι αυτές").
    Έφυγα στενοχωρημένος (για άλλη μια φορά) με τη νοοτροπία των (περισσότερων, με βάση την εμπειριά μου) Ελλήνων "μαστόρων", που εν τέλει δείχνουν ότι δε σέβονται όσο πρέπει την περιουσία που τους εμπιστευόμαστε κάθε φορά. Γιατί μπορεί το αμάξι μου ρε φίλε να είναι παλιό, αλλά είναι καλοσυντηρημένο και προσεγμένο από μένα όσο γίνεται κι έχω την απαίτηση να το σέβεσαι, αφού στο κάτω κάτω σου πληρώνω ότι μου ζητάς και δεν σου κάνω καν παζαράκια για να δικαιούσαι (και καλά) να κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα της δουλειάς σου.
    Φτάνοντας στο σπίτι και ρίχνοντας άλλη μια ματιά στο χώρο του κινητήρα, βρήκα άλλο ένα ωραίο. Η μία από τις 2 βίδες που κουμπώνει ο μανδύας προστασίας από τη θερμότητα στην πολλαπλή, έχει στραβοπιάσει στο σπείρωμά της (κάθεται κάπως λοξά κι όχι πρόσωπο, όπως από την άλλη πλευρά)...
    Ο καιρός θα δείξει τέλος πόσο θα αντέξει το νέο "μπάλωμα" στο σετ πολλαπλής εξαγωγής - καταλύτη του κινητήρα.
    Αυτά τα "ολίγα" και συγνώμη για το σεντόνι παιδιά.

Προεπιλογή

Λαζαρε σε νιωθω απολυτα αν και δεν εχω σχεσεις με μαστορια πλεον, πλην φανοποιον, που οποτε παω μου γυρνανε τα μυαλα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Λάζαρε για οποιοδηποτε μηχανικό θέμα έχεις,να πας στον Λομιό Κλεάνθη στα Γλυκά νερα,επι της Λαυρίου.
    Ο μάστορας είναι φοβερος.
    Μην ασχολείσαι με δευτεράντζες...
    Γιάννης

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ραγισμένη πολλαπλή εξαγωγής σε Astra H 1.8. Kαι τώρα τι;
    Από τον/την lazarefa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 19:34
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 20:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 21:45
  4. Πρόβλημα στον εγκέφαλο,στο γκάζι ή κάτι άλλο?help!!!
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-09, 17:12
  5. Σπασμένη πολλαπλή εξαγωγής
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 14:07

Δικαιώματα - Επιλογές