If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 49
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλτε τον αισθητήρα λάμδα να δείτε αν έχει πανω του το καπακι. Και τους 2 λαμδα...μπορει να χει σπασει και να χει πεσει μεσα. Ειναι συχνο. Εγω θα έφτιαχνα ανοξείδωτο ΑΘΟΡΥΒΟ αν δεν εβρισκα απο εδω κατι. Στο λεω γιατι την εταιρεια που μου λες δεν την ξερω. Βεβαια οτι δεν την ξερω.εγω δεν παει να πει οτι ειναι κακη. Προς Θεου.
    Ένας εξατμισάς που ρώτησα από τηλεφώνου, μου είχε πει ότι μπορεί να κόψει το τωρινό καζανάκι από τις σωλήνες του και να μου κολλήσει στη θέση του ανοξείδωτο χειροποίητο με 80 ευρώ τελική τιμή. Θα έκανες κάτι τέτοιο σε σχέση με το να αλλάξεις όλο το κομμάτι (καζανάκι κομπλέ με τις σωλήνες του) με καινούριο, ή είναι πιθανό είτε οι τωρινές σωλήνες μετά από λίγο καιρό να σαπίσουν και οι ίδιες οπότε πάλι από την αρχή ή ακόμα και στα σημεία που θα συγκολληθούν αν κόψει να αφαιρέσει το παλιό και κολλήσει το καινούριο, να αναπτυχθούν οξειδώσεις και μετά από λίγο να τρυπήσει;

Προεπιλογή

Απαντηση στην πρωτη ερωτηση.
    Αν φυγει το καπακι του λαμδα δεν χαλαει αμεσως ο λαμδα...μπορει να περασει κ ενας χρονος...και ναι αν αφαιρεθει το καζανακι κ κουνηθει με δυναμη πανω κατω ναι θα βγει.
    Στη 2η ερωτηση τωρα...
    Με 80Ε ανοξειδωτο...φυσικα αυτο θα εκανα....αλλα να σου υποσχεθει οτι δε θα αλλαξει ο ηχος του οχηματος
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Όταν λέμε καπάκι του λ εννοούμε το διάτρητο μεταλλικό πλαίσιο που φαίνεται στη φωτό, σωστά;
    https://jpg.autotriti.gr/parts/1013/700/280395.jpg

Μπορεί αυτό το πράγμα να φύγει από το σώμα του αισθητήρα;
    Θεωρητικά με την ίδια λογική, θα μπορούσε πχ να σπάσει κεραμικό από τον καταλύτη, να παρασυρθεί από τη ροή των καυσαερίων και να εγκλωβιστεί στο μεσαίο καζανάκι (οπότε ο θόρυβος να προέρχεται από εκεί) αλλά την ίδια στιγμή τα καυσαέρια να είναι σωστά;
    Τώρα για το άλλο που είπες για το ανοξείδωτο, ναι τα 80 ευρώ είναι καλή τιμή, αλλά το κόβω μάλλον απίθανο να σου υποσχεθεί οποιοσδήποτε εξατμισάς ότι ο θόρυβος μετά από τέτοια μετατροπή θα παραμείνει ακριβώς ο ίδιος.

Προεπιλογή

https://s19532.pcdn.co/wp-content/up...icture-004.jpg
    Εσένα κάπως έτσι είναι μπροστά ο λαμδα και ναι ξεκολλάει.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Τελικά σήμερα κάναμε διάγνωση...Σπασμένη, όχι ραγισμένη,πολλαπλή εξαγωγής. Έχει σπάσει στη βάση του πρώτου από αριστερά σωλήνα της...Η διάγνωση έγινε σε εξατμισά όπου ο άνθρωπος αφού τσέκαρε επί ώρα τα καζανάκια και επιβεβαίωσε ότι το μεσαίο έχει "διαλύσει" όπως είπε χαρακτηριστικά, έλυσε το μανδύα της πολλαπλής και να σου το σπάσιμο. Έβγαλε και τον αισθητήρα λ και είδε με ενδοσκόπιο (κάμερα) τον καταλύτη και μου είπε ότι αυτός φαίνεται ΟΚ. Σε όλα αυτά ήμουν συνεχώς παρών και τα είδα με τα μάτια μου. Το σπάσιμο φαίνεται καθαρά στην παρακάτω φωτό:

https://imgur.com/UJ2iKH1

Το ερώτημα βέβαια είναι τι κάνω από δω και πέρα. Επιλογές: 1) Αγορά γνήσιας μεταχειρισμένης από Ελλάδα. Τιμή γύρω στα 150 ευρώ. Μαζί με εργατικά, φλάντζες κλπ 250-300 ευρώ τελικό κοστολόγιο, σοβαρό ρίσκο ότι δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει κι αυτή που θα βάλεις, πόσο ταλαιπωρημένη ήταν στο αμάξι που την φόραγε κλπ. 2) Αγορά καινούριας εμπορίου είτε από Ελλάδα είτε από έξω. Κόστος: 250-400 ευρώ ανάλογα τι θα πάρεις (Walker, Bosal κλπ)..Μαζί με περαστικά εκτιμώ να πάει 350-450 ευρώ... Ερωτηματικό πόσο καλά θα συμπεριφερθεί κι αυτή στο χρόνο, ακόμα μεγαλύτερο ερωτηματικό η ποιότητα του ενσωματωμένου καταλύτη της.
    Όσο για το καζανάκι κι αυτός ο εξατμισάς μου είπε ότι βρίσκει σε στοκ Asso γιατί όπως μου πε ο κόσμος ζητάει τα φθηνότερα και ουσιαστικά γιαυτό δεν κυκλοφορούν στην εγχώρια αγορά οι άλλες καλές εταιρείες. Μάλιστα μου είπε χαρακτηριστικά ότι πριν καμιά 10ετία αν του πήγαινες καζανάκι Asso στο έδινε στο χέρι (δεν το πέρναγε).

Προεπιλογή

Τα asso ειναι σκετη σαβουρα. Αστο εχω φαει φολες.
    Αν βρεις μια πολλαπλη walker δε σε νοιαζει τιποτα

Προεπιλογή

Απο το ραγισμα την εφαγε το μεσαιο, δυστηχως... Εμενα τοτε αφου ειχα καψει το 2ο καζανακι το ειχα παει σε αναλυτη καυσαερειων και εβγαζε πολυ οξυγονο στα καυσαερεια, οποτε και για αυτο εκαιγε τα καζανακια, μετα που εκανα την διαρροη δεν ξαναειχα προβλημα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο το ραγισμα την εφαγε το μεσαιο, δυστηχως... Εμενα τοτε αφου ειχα καψει το 2ο καζανακι το ειχα παει σε αναλυτη καυσαερειων και εβγαζε πολυ οξυγονο στα καυσαερεια, οποτε και για αυτο εκαιγε τα καζανακια, μετα που εκανα την διαρροη δεν ξαναειχα προβλημα.
    Μιλώντας πριν λίγο με μηχανικό σε συνεργείο Opel τον οποίο εκτιμώ, μου είπε, αφού είδε τη φωτό από το σπάσιμο της πολλαπλής ότι είναι σχεδόν βέβαιος πως η θερμικής καταπόνηση που προκάλεσε τη θραύση προέρχεται από καυσαέρια που είχαν εγκλωβιστεί λόγω βουλωμένου καταλύτη...Μάλιστα πριν του πω κάτι παραπάνω, μόνος του μου ανέφερε και για καμμένο μεσαίο καζανάκι σε τέτοιες περιπτώσεις, οπότε ήρθε κι έκατσε το πράγμα...

Προεπιλογή

Αν εχεις μερικως βουλωμενο καταλυτη, το αμαξι δεν πρεπει να πηγαινει βημα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Το αμάξι πηγαίνει κατά 95% όσο πήγαινε τα πρώτα χρόνια. Απλά δεν έχει τα ξεσπάσματα (ροπές) που είχε αυτό το μοτέρ πάνω από τις 3500 στροφές (κανονικά εκεί είχε ένα τίναγμα ροπής, τώρα μάλλον το νιώθω απλά να ανεβάζει γραμμικά αλλά όχι απότομα), λογικά λόγω του θέματος με τη σπασμένη πολλαπλή. Κατά τα λοιπά κρατά σταθερό ρελαντί στις σωστές στροφές, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες πέρα από τα αναμενόμενα (μπαίνω και τις βλέπω αρκετά συχνά από το κρυφό μενού) ενώ και η κατανάλωση βενζίνης αν έχει ανέβει θα είναι το πολύ 0,2 λτ/100χλμ και αν. Επίσης λάδια, νερά είναι οκ.

Προεπιλογή

1) Την κολλας και οσο αντεξει.
    2) Φτιαχνεις μια καινουργια πολλαπλη χειροποιητη .
    3) Βαζεις μια καινουργια !!!

Τωρα για το καταλλυτη υπαρχουν στο εμποριο καλη καταλυτες μεταλικη ,και χειροποιητο καζανακι και τελος .

Το θεμα ειναι ποσα λεφτα διαθετεις , υπαρχουν λυσεις .

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις υποδείξεις σας παιδιά. Λοιπόν, έχω δει χτες και σήμερα 3 γνήσιες μεταχειρισμένες πολλαπλές σε ισάριθμα μαγαζιά μεταχειρισμένων της περιοχής της Φραντζή στο Ν. Κόσμο. Και οι 3 είχαν μικρά ή μεγάλα θέματα. Εξηγούμαι. Μια που είδα χτες ενώ εξωτερικά φαινόταν ΟΚ από ρήγματα εσωτερικά στον πρώτο αυλό, στον ίδιο δηλαδή που έχω κι εγώ το σοβαρό ρήγμα φαινόταν περίπου πάνω στην κούρμπα ένα μικρό ευθύγραμμο σημάδι γύρω στα 5 χιλιοστά μήκος, το οποίο θα μπορούσε να είναι είτε, ενδεχομένως, ατέλεια χύτευσης είτε έναρξη ρήγματος. Ο καταλύτης από όσο φαινόταν από την τρύπα του αισθητήρα λ και από την κάτω φλάντζα, φαινόταν εντάξει (δεν φαινόταν δηλαδή κάτι χοντρό). Φοβήθηκα ωστόσο να προχωρήσω στην αγορά. Η δεύτερη που είδα σήμερα, ενώ ο καταλύτης της φαινόταν μάλλον οκ αν κι εξωτερικά το βαρελάκι ήταν σε κάποιο σημείο βουλιαγμένο (με ότι μπορεί αυτό να σημαίνει για το κεραμικό/μονόλιθο μέσα του), είχε εμφανή θέματα εσωτερικά στους αυλούς και μάλιστα στον ένα φαινόταν ξεκάθαρα ρήγμα κατά μήκος του. Το έδειξα στον έμπορο και το παραδέχθηκε κι ο ίδιος...Η τρίτη που είδα επίσης σήμερα, ενώ το τμήμα της πολλαπλής φαινόταν οκ, ο καταλύτης της ήταν εμφανώς ταλαιπωρημένος (για να μην πω διαλυμένος) καθώς από την τρύπα του λ φαινόταν ότι ένα τμήμα του είχε καθήσει (υποχωρήσει) σε σχέση με το υπόλοιπο. Το είπα στον έμπορο, το παραδέχθηκε, αλλά όταν του ζήτησα να μου ρίξει αρκετά την τιμή (ζητούσε 170 συν ΦΠΑ, εφόσον έκοβα απόδειξη προφανώς) αυτός μου αντέτεινε ότι οι εταιρείες καταλυτών του δίνουν 130 ευρώ μόνο για τα μέταλλα του καταλύτη, οπότε έφυγα άπρακτος.
    Δυστυχώς μετά από αυτά, πέρα από την ταλαιπωρία και το χάσιμο χρόνου να ψάχνω κάθε μέρα στα παλιατζίδικα, νομίζω ότι το να ψάχνω σε γνήσια μεταχειρισμένα σωστή πολλαπλή είναι αρκετά ρίσκο, να μην πω χάσιμο χρόνου.
    Έχω βρει στο autodoc.gr πολλαπλή Walker στα περίπου 250 ευρώ (μαζί με φλάντζες, παξιμάδια κλπ), και σκέφτομαι μήπως τελικά πάρω αυτήν κι ότι γίνει. Υποτίθεται έχει και 2 χρόνια εγγύηση. Τι λέτε;

Προεπιλογή

Αφου δεν βρηκες κατι της προκοπης σε μεταχειρισμενο, μην το σκεφτεσαι καθολου, walker autodoc...250€ ειναι καλη τιμη, καταλυτη μονο περνεις εδω ελλαδα με αυτα τα λεφτα, οχι και πολλαπλη εξαγωγης μαζι. Να σου παρουν και κανα 50αρικο να στην περασουν??

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Η τιμή είναι σίγουρα πολύ καλή για πακέτο καταλύτη/πολλαπλής απλά καταλαβαίνεις, όταν η όπελ πουλάει τη δική της από 1400 μέχρι 1800 τιμή καταλόγου Ελλάδα (είναι 2 κωδικοί ενεργοί για το δικό μου μοντέλο) προβληματίζομαι λίγο για τη διαφορά τιμής. Και ναι μεν, τα 1400-1800 είναι εξωφρενική τιμή και από όσο έψαξα σε Αγγλία η γνήσια κοστίζει γύρω στο 1000αρικο, αλλά και πάλι, είναι 1 προς 4. Να σου πω την αλήθεια, αν η πολλαπλή αφτερμάρκετ είναι ΟΚ σαν ποιότητα χυτού και δεν είναι σούπερ ο καταλύτης που πάει πακέτο (πιθανό σενάριο) δε θα πεθάνω. Κρατάω τον δικό μου και αν τα φτύσει ο αφτερμάρκετ τον αφαιρώ και βάζω τον δικό μου. Το θέμα μου είναι μήπως και το χυτό μαντέμι της αφτερμάρκετ πολλαπλής είναι μάπα και βγάλει ρήγμα κι αυτό πχ στα 2 χρόνια ή δεν κουμπώσει σωστά στο μπλοκ της μηχανής, οπότε τότε έχουμε θέμα. Από την άλλη όπως εξήγησα οι μεταχειρισμένες είναι μεγάλο λαχείο, με δεδομένο ότι στα 1800άρια μοτέρ (Ζ18ΧΕ) είχαν συχνά θέμα, συν το ότι όλες λογικά προέρχονται από αμάξια με 150+ χιλ. χλμ, άρα έχουν φάει τα θερμικά ζόρια τους συν την οξείδωση...Οπότε, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα φίλε.

Προεπιλογή

Εγώ θα πήγαινα καινούρια aftermarket.
    Ακόμα και να κρατήσει 2 χρόνια που λες και πάλι σε συμφέρει.
    Άσε που σίγουρα θα κρατήσει πολύ παραπάνω

Προεπιλογή

Σε συμφέρει γιατί για να φτάσεις τα λεφτά της καινούριας γνήσια θα περάσουν 8 με 10 χρόνια.
    Μέχρι τότε μπορεί να μην έχεις καν το ίδιο αμάξι.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εννοείται Γιάννη ότι την γνήσια δεν την συζητάω καν, ακόμα κι αν είχα τα χρήματα που ζητά, πόσο μάλλον που δεν, εφόσον μιλάμε για αμάξι 14 ετών 222.000χλμ.
    Ερώτηση, έχει κανείς φίλος εδώ αλλάξει εργοστασιακό καταλύτη, πολλαπλή ή σετ των 2 με αφτερ μάρκετ, κι αν ναι, τι εντυπώσεις είχε;

Προεπιλογή

Γράφεις λίγο μοντέλο κυβικά και χρονολογία να ρωτήσω και εγώ αύριο σε ένα μαγαζί?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Astra H GTC 2005 1.8, μοτέρ Ζ18ΧΕ (125 PS), κωδικός γνήσιου ανταλλακτικού που φοράει τώρα 55556533.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ραγισμένη πολλαπλή εξαγωγής σε Astra H 1.8. Kαι τώρα τι;
    Από τον/την lazarefa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 19:34
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 20:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 22:45
  4. Πρόβλημα στον εγκέφαλο,στο γκάζι ή κάτι άλλο?help!!!
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-09, 18:12
  5. Σπασμένη πολλαπλή εξαγωγής
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 14:07

Δικαιώματα - Επιλογές