If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 70
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παιδιά ειλικρινά χαίρομαι που τουλάχιστον μέσα σε όλα αυτά, αν μη τι άλλο μπορείτε να με καταλάβετε και να ρθείτε στη θέση μου. Τα ίδια συζητούσα σήμερα και με συνάδελφο που κι εκείνος έχει να λέει για το τι καγκουριές έχει πετύχει κατά καιρούς σε συνεργεία. Να πληρώνεις αγόγγυστα τα λεφτά σου, αλλά από απαιτήσεις για σωστή και νοικοκυρεμένη δουλειά, ότι κάτσει να είναι η φάση...
    Δυστυχώς όσο περισσότερα καταλαβαίνει κανείς κι όσο περισσότερα κατέχει περί τα τεχνικά, τόσο περισσότερο χαλιέται με τη συμπεριφορά και τη νοοτροπία αρκετών "μαστόρων" ελληνικής κοπής. Όπως είπε και ο φίλος karaman, κι εγώ όποτε είναι να πάω το αμάξι συνεργείο, ακόμα και μόνο για λάδια, πιάνεται η καρδιά μου μέχρι να φύγω. Μάλιστα, τα τελευταία 3 χρόνια προσπαθώ ακόμα και στην αλλαγή λαδιών να είμαι παρών για να είμαι σίγουρος ότι δε θα κάνουν καμιά χοντράδα. Βέβαια αυτό δεν είναι δουλειά, και σίγουρα δεν πάει μακριά η βαλίτσα έτσι αν σκεφτόμαστε και για τις πιο απλές δουλειές τι πρέπει να κάνουμε για να αποφύγουμε χαζοζημίες.
    Καθόμουν και σκεφτόμουν εκ των υστέρων βρε παιδιά, εμένα προχθές ο εξατμισάς, δε φτάνει που μου έκανε τη ζημιά (σπασμένο καπάκι καθαρά από βλακεία δική του ή του βοηθού του), αλλά απεναντίας, την πρώτη φορά που μου το είπε (όταν του πήγα από το σπίτι την γνήσια πολλαπλή να τη δει), ούτε ένα ψεύτικο συγνώμη δε μου ζήτησε ο ξεφτίλας. Λες και του το χρώσταγα. Τη δε δεύτερη (και τελευταία φορά) που του έκανα παρατήρηση για τις χαμένες βίδες του καπακιού, μόνο που δε μου είπε να του ζητήσω εγώ συγνώμη επειδή τόλμησα και του είπα ότι, "εντάξει, μου έσπασες το καπάκι και δεν είπα τίποτα νωρίτερα, αλλά τώρα που μου λες ότι έχασες και τις βίδες ήταν το κερασάκι στην τούρτα"... Ήμαρτον δηλαδή ρε πστ
    μου.
    Να προσθέσω επίσης σε σχέση με την αρχική ζημία (κομμένο βαρελάκι καταλύτη που αλλάχθηκε πριν 2,5 χρόνια και δεν είχε δουλέψει παρά μόνο για σκάρτα 34.000χλμ) σκεφτόμουν την πιθανότητα να έκαναν πατάτα στο συνεργείο που άλλαξα συμπλέκτη τέλη Ιουνίου. Τι εννοώ: Οι ίδιοι μου είπαν ότι για να κατεβάσουν συμπλέκτη θα πρέπει πρώτα να ξηλώσουν το πρώτο κομμάτι της εξαγωγής μετά τον καταλύτη. Μήπως στην προσπάθειά τους να ξηλώσουν αυτό το κομμάτι της εξαγωγής (αυτό με την τρίγωνη φλάντζα που έχει και το σπιράλ κομμάτι) το κομμάτι δεν έβγαινε εύκολα από τον καταλύτη (να είχε ψιλοκολλήσει λόγω θερμοκρασιών κλπ) και ζόρισαν την κατάσταση κοπανόντας άγαρμπα με καμία ματσόλα (ή ακόμα χειρότερα με απλό σφυρί) το τελικό κομμάτι του καταλύτη στο σημείο της φλάντζας, οπότε προκάλεσαν κάποιο ρήγμα στην κόλληση στο άνω μέρος στην περιφέρεια στο βαρελάκι που ακολούθως με τις θερμοκρασίες που ανέπτυξε λειτουργώντας για κοντά 1000χλμ (συστολές -διαστολές) την άκουσε κανονικά και κόπηκε σαν πράσο. Μιλάω για αυτό το κομμάτι στη φλάντζα που βρίσκεται στο κάτω μέρος του βαρελιού:
    https://static.car.gr/6872665_3_z.jpg
    Μπορεί να παίρνω και αμαρτία, αλλά θα μπορούσε να είχε παιχθεί κάτι ανάλογο και να επιτάχυνε (ή και να προκάλεσε) τη ζημία.
    Για την ιστορία το σενάριο αυτό το ανέφερα στον εξατμισά και το θεωρούσε απίθανο να σχετίζεται το κόψιμο του βαρελιού με την εργασία αλλαγής του συμπλέκτη στο άλλο συνεργείο.
    Αυτός ήταν κατηγορηματικός ότι τη ζημία την προκάλεσε το μπούκωμα του στοιχείου του αφτερμάρκετ καταλύτη, το οποίο προκαλούσε παραμονή των καυσαερίων για περισσότερο χρόνο στον καταλύτη και κατά συνέπεια αυξημένες θερμοκρασίες στο σύστημα καταλύτη πολλαπλής εξαγωγής. Τώρα βέβαια, πόσο λογικό σας κάνει να μπούκωσε νέος καταλύτης με μόνο 34.000χλμ λειτουργίας (όσο μάπα και να ήταν σαν αφτερμάρκετ, που δε νομίζω να ήταν και τόσο μάπα καθώς αγόρασα τότε καταλύτη σχετικά σοβαρής εταιρείας, βρετανική BM Catalysts, την οποία μου πρότεινα κι ο εξατμισάς που πήγα το 2019 για την τοποθέτηση του νέου καταλύτη σαν σωστή αφτερμάρκετ λύση), αυτό το αφήνω στην κρίση σας.

Senior Member
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Λάζαρε κουράγιο, αβαρίες συμβαίνουν πάντα, ποιο κωδικό της BM σου έστειλε ο έμπορος το 19?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάζαρε κουράγιο, αβαρίες συμβαίνουν πάντα, ποιο κωδικό της BM σου έστειλε ο έμπορος το 19?
    Να σαι καλά φίλε μου. Ο κωδικός που μου έστειλαν (αυτός που παρήγγειλα δηλαδή) ήταν ο BM91021H.

Προεπιλογή

Λάζαρε το σενάριο που αφορά το συνεργείο που έκανε την αλλαγή συμπλέκτη μου φαίνεται πολύ πιθανό.
    Οι απόψεις του εξατμισά δεν με πείθουν καθόλου.
    Εύχομαι να σταματήσουν εδώ τα προβλήματα.
    Astra H -1800 cosmo (2005) Z18XE

Senior Member
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

αν δεν έχει σημάδια είναι αστοχία υλικού. Ενημέρωση του autodoc για ελλιπή ποιότητα προιόντος, καταχώρηση αιτήματος για μερική επανόρθωση

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μάλλον είναι διαχρονικό (για μένα) το θέμα αυτό που άνοιξα προ 3ετίας...
    Μετά την καλοκαιρινή "περιπέτεια" που ανέφερα προ 4μήνου, και με δεδομένο ότι η "λύση" (συγκόλληση ρήγματος παλιάς πολλαπλής και αντικατάσταση του παλιού "μπισκότου" καταλύτη με νέο στην παλιά μαμά πολλαπλή) και η επισκευή που έγινε από τον εξατμισά που είχα πάει το αυτοκίνητο τότε δεν μου πολυγέμισε το μάτι, είχα τις υποψίες μου ότι πιθανότατα το πράγμα δεν θα πάει μακριά (δεδομένου ότι, πέραν των άλλων ζητημάτων, σχεδόν ποτέ συγκόλληση σε μαντεμένια πολλαπλή με ρήγμα δεν αντέχει σε βάθος χρόνου)..
    Τις τελευταίες 2-3 μέρες λοιπόν, πήρε το αυτί μου έναν περίεργο ήχο από το μεσαίο καζανάκι της εξάτμισης, κάτι σαν μικρά θραύσματα που χτυπάνε μέταλλο ή "κουδουνίζουν". Ο θόρυβος όπως πρόχειρα τον κατέγραψα σε βίντεο είναι αυτός που διακρίνεται ανάμεσα στο θόρυβο του κινητήρα στο παρακάτω βίντεο:
    https://vimeo.com/774564520
    Φοβάμαι λοιπόν ότι πάλι έχω θέμα με την επισκευασμένη πολλαπλή (ότι άνοιξε το ρήγμα της δηλαδή) και μάλλον έχει ξεκινήσει να προκαλεί ζημιά στο μεσαίο καζανάκι (πετροβάμβακας κλπ) λόγω εισρόφησης περίσσειας οξυγόνου από το ρήγμα και πλούσιου μίγματος που με τη σειρά του οδηγεί σε πιο θερμά καυσαέρια, οπότε την "ακούει" το μεσαίο καζανάκι.
    Υπενθυμίζω ότι άλλαξα ήδη μια φορά το μεσαίο καζανάκι (το Δεκέμβριο του 2019) με νέο (IMASAF).
    Οπότε πάλι είμαι για εξατμισά για εκ νέου διάγνωση και επισκευή...

Προεπιλογή

Μηπως να κοιτουσες καμια μεταχειρησμενη και οσο παει. Δες και απο ebay βρησκεις ευκαιριες...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Επισκέφτηκα σήμερα το μεσημέρι το συνεργείο εξατμίσεων στο οποίο είχε γίνει προ τριετίας η αντικατάσταση σε πολλαπλή εξαγωγής/καταλύτη καθώς και στο μεσαίο καζανάκι (όπου βέβαια φέτος τον Ιούλιο, η πολλαπλή/καταλύτης ξανααλλάχθηκε με την παλιά πολλαπλή και με τοποθέτηση νέου καταλύτη σε άλλο συνεργείο εξατμίσεων, από τη δουλειά του οποίου δεν έμεινα ικανοποιημένος).
    Το μοτέρ στο αμάξι ήταν φυσικά ζεστό όταν πήγα, κι έτσι οι άνθρωποι το έβαλαν κατευθείαν στο λάκκο για να ψάξουν για το θόρυβο. Ψάχτηκαν λοιπόν με το μεσαίο καζανάκι, το "κοπάνησαν"/κούνησαν αρκετές φορές για να τσεκάρουν αν υπάρχει σε αυτό θόρυβος που να παραπέμπει σε ξεκολλημένο/σπασμένο πετροβάμβακα (ή ότι άλλο έχει μέσα του τέλος-πάντων). Επίσης άκουσαν αρκετές φορές για ήχους από το μηχανοστάσιο μαρσάροντας τον κινητήρα. Το συμπέρασμά τους ήταν ότι δεν διαπίστωσαν ούτε ρήγμα στην πολλαπλή εξαγωγής (καλό αυτό προφανώς) αλλά ούτε και κάποιο συγκεκριμένο θέμα με το μεσαίο καζανάκι. Επίοης ούτε στο σπιράλ μετά τον καταλύτη δεν δισπίστωσαν κάποιο θέμα που να δείχνει ότι υπάρχει κάποιος θόρυβος που να προκαλείται από αυτό.
    Τους έβαλα φυσικά να ακούσουν και τον ήχο που ηχογράφησα σήμερα το πρωί στο κινητό, όπου ο θόρυβος που με προβληματίζει ακουγόταν. Τον άκουσαν κι αυτοί αλλά μου είπαν ότι κατά την άποψή τους δεν σχετίζεται με το κύκλωμα εξαγωγής καυσαερίων (πολλ. εξαγωγής, σπιράλ, μεσαίο καζανάκι) και μου πρότειναν να επισκεφτώ συνεργείο αυτοκινήτων, πράγμα που θα κάνω άμεσα (αύριο το μεσημέρι).
    Να αναφέρω εδώ, ότι προ 2 εβδομάδων είχα πάλι θέμα με το αμάξι: Το είχα πάει συνεργείο για αλλαγή στα μπροστινά τακάκια (ήταν αρκετά φαγωμένα) και για να τσεκάρουν έναν μεταλλικό ήχο που είχε αρχίσει να ακουγόταν μετά το Σεπτέμβρη από την πλευρά των ιμάντων (αριστερά του κινητήρα όπως κοιτάμε), ενώ είχα αλλάξει προς τα τέλη Σεπτέμβρη το σετ ιμάντα εκκεντροφόρου (μπήκε γνήσιο), και τελικά ήταν η αντλία νερού, η οποία έκανε τον θόρυβο (αλλάχθηκε άμεσα με νέα γνήσια, παρότι γνήσια κι αυτή, και είχε αλλαχθεί το 2016, στα 171.000χλμ, όταν η "μαμά" αντλία αλλάχθηκε τότε καθαρά προληπτικά, ούτε θόρυβοι ούτε διαρροές ούτε τίποτα).
    Εν τω μεταξύ, τσεκάροντας αργότερα σήμερα για άλλη μια φορά για περίεργους ήχους από το μηχανοστάσιο του κινητήρα ενώ δούλευε στο ρελαντί, το αυτί μου έπιασε έναν ανεπαίσθητο μεταλλικό θόρυβο (πέρα από τον ήχο των βαλβίδων) σαν πολύ ελαφρύ γρατζούνισμα μετάλλων (παρόμοιο αλλά αρκετά πιο μικρής έντασης με τον ήχο από την αντλία νερού), καθώς και κάτι σαν σφύριγμα αέρα, ενδεχομένως από την εισαγωγή του κινητήρα.
    Επίσης παρατήρησα ότι στο ρελαντί είχα κάποια σκαμπανεβάσματα (όχι κάτι τραγικό, απλά η βελόνα έπαιζε λίγο πάνω - κάτω από τις στροφές ρελαντί. Να ήταν θέμα ποιότητας καυσίμου ή κάτι άλλο, δεν ξέρω, λογικά πάντως δεν νομίζω να σχετίζεται με τον ήχο που κατέγραψα στο κινητό. Ελπίζω αύριο στο συνεργείο που θα τα αναφέρω όλα αυτά να βγάλουν κάποια άκρη.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισκέφτηκα σήμερα το μεσημέρι το συνεργείο εξατμίσεων στο οποίο είχε γίνει προ τριετίας η αντικατάσταση σε πολλαπλή εξαγωγής/καταλύτη καθώς και στο μεσαίο καζανάκι (όπου βέβαια φέτος τον Ιούλιο, η πολλαπλή/καταλύτης ξανααλλάχθηκε με την παλιά πολλαπλή και με τοποθέτηση νέου καταλύτη σε άλλο συνεργείο εξατμίσεων, από τη δουλειά του οποίου δεν έμεινα ικανοποιημένος).
    Το μοτέρ στο αμάξι ήταν φυσικά ζεστό όταν πήγα, κι έτσι οι άνθρωποι το έβαλαν κατευθείαν στο λάκκο για να ψάξουν για το θόρυβο. Ψάχτηκαν λοιπόν με το μεσαίο καζανάκι, το "κοπάνησαν"/κούνησαν αρκετές φορές για να τσεκάρουν αν υπάρχει σε αυτό θόρυβος που να παραπέμπει σε ξεκολλημένο/σπασμένο πετροβάμβακα (ή ότι άλλο έχει μέσα του τέλος-πάντων). Επίσης άκουσαν αρκετές φορές για ήχους από το μηχανοστάσιο μαρσάροντας τον κινητήρα. Το συμπέρασμά τους ήταν ότι δεν διαπίστωσαν ούτε ρήγμα στην πολλαπλή εξαγωγής (καλό αυτό προφανώς) αλλά ούτε και κάποιο συγκεκριμένο θέμα με το μεσαίο καζανάκι. Επίοης ούτε στο σπιράλ μετά τον καταλύτη δεν δισπίστωσαν κάποιο θέμα που να δείχνει ότι υπάρχει κάποιος θόρυβος που να προκαλείται από αυτό.
    Τους έβαλα φυσικά να ακούσουν και τον ήχο που ηχογράφησα σήμερα το πρωί στο κινητό, όπου ο θόρυβος που με προβληματίζει ακουγόταν. Τον άκουσαν κι αυτοί αλλά μου είπαν ότι κατά την άποψή τους δεν σχετίζεται με το κύκλωμα εξαγωγής καυσαερίων (πολλ. εξαγωγής, σπιράλ, μεσαίο καζανάκι) και μου πρότειναν να επισκεφτώ συνεργείο αυτοκινήτων, πράγμα που θα κάνω άμεσα (αύριο το μεσημέρι).
    Να αναφέρω εδώ, ότι προ 2 εβδομάδων είχα πάλι θέμα με το αμάξι: Το είχα πάει συνεργείο για αλλαγή στα μπροστινά τακάκια (ήταν αρκετά φαγωμένα) και για να τσεκάρουν έναν μεταλλικό ήχο που είχε αρχίσει να ακουγόταν μετά το Σεπτέμβρη από την πλευρά των ιμάντων (αριστερά του κινητήρα όπως κοιτάμε), ενώ είχα αλλάξει προς τα τέλη Σεπτέμβρη το σετ ιμάντα εκκεντροφόρου (μπήκε γνήσιο), και τελικά ήταν η αντλία νερού, η οποία έκανε τον θόρυβο (αλλάχθηκε άμεσα με νέα γνήσια, παρότι γνήσια κι αυτή, και είχε αλλαχθεί το 2016, στα 171.000χλμ, όταν η "μαμά" αντλία αλλάχθηκε τότε καθαρά προληπτικά, ούτε θόρυβοι ούτε διαρροές ούτε τίποτα).
    Εν τω μεταξύ, τσεκάροντας αργότερα σήμερα για άλλη μια φορά για περίεργους ήχους από το μηχανοστάσιο του κινητήρα ενώ δούλευε στο ρελαντί, το αυτί μου έπιασε έναν ανεπαίσθητο μεταλλικό θόρυβο (πέρα από τον ήχο των βαλβίδων) σαν πολύ ελαφρύ γρατζούνισμα μετάλλων (παρόμοιο αλλά αρκετά πιο μικρής έντασης με τον ήχο από την αντλία νερού), καθώς και κάτι σαν σφύριγμα αέρα, ενδεχομένως από την εισαγωγή του κινητήρα.
    Επίσης παρατήρησα ότι στο ρελαντί είχα κάποια σκαμπανεβάσματα (όχι κάτι τραγικό, απλά η βελόνα έπαιζε λίγο πάνω - κάτω από τις στροφές ρελαντί. Να ήταν θέμα ποιότητας καυσίμου ή κάτι άλλο, δεν ξέρω, λογικά πάντως δεν νομίζω να σχετίζεται με τον ήχο που κατέγραψα στο κινητό. Ελπίζω αύριο στο συνεργείο που θα τα αναφέρω όλα αυτά να βγάλουν κάποια άκρη.
    Καποιο νεότερο;
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Λοιπόν, πήγα την Παρασκευή το μεσημέρι σε συνεργείο που εμπιστεύομαι απόλυτα στα νότια προάστεια. Ο μηχανικός επιβεβαίωσε (όπως κι ο εξατμισάς την πεοηγούμενη μέρα) ότι δεν αντιλαμβάνεται απώλεια καυσαερίων/ρήγμα πολλαπλής, όπως επίσης δεν διαπίστωσε ούτε αυτός θέμα με το μεσαίο καζανάκι της εξάτμισης.
    Ωστόσο αυτός μου πρότεινε να αλλάξω άμεσα το σπιράλ σωλήνα της εξάτμισης (το τμήμα αμέσως μετά τον καταλύτη) γιατί όπως το είδε, το σπιράλ έχει αρκετή φθορά και κατά την εκτίμησή του έχει αρχίσει σιγά σιγά να χάνει καυσαέρια. Την προηγούμενη μέρα βέβαια, ο εξατμισάς που το είδε, μου είπε ότι έχει κάποια φθορά αλλά δεν απαιτεί άμεσα αντικατάσταση.
    Επειδή όμως εμπιστεύομαι περισσότερο τον μηχανικό (που είναι και αρκετά λεπτολόγος) ήδη έχω παραγγείλει από εξωτερικό νέο σπιράλ σωλήνα για να κάνω αλλαγή στον τωρινό.
    Επίσης για το θέμα του θορύβου, ο μηχανικός μου είπε ότι αφενός το σπιράλ επειδή έχει αρκετή φθορά "παίζει" αρκετά, κι αφετέρου τα υπάρχοντα ελαστικά στηρίγματα στο μεσαίο καζανάκι δεν είναι τα σωστά κι ενδεχομένως να οφείλεται και σε αυτά ο θόρυβος που ακούω αυτές τις μέρες από κάτω από το πάτωμα (αυτός του βίντεο που είχα τραβήξει προ ημερών).

Τα σωστά ελαστικά κατά τον μηχανικό είναι αυτά:
    https://www.autodoc.gr/walker/1012817
    ενώ στο μεσαίο καζανάκι ήταν τοποθετημένα αυτά:
    https://www.autodoc.gr/walker/1011538
    Βέβαια, να πω εδώ, ότι και το 2019 που άλλαξα το μεσαίο καζανάκι, φορούσε τα υποτιθέμενα λάθος ελαστικά στηρίγματα, κι όχι τα "σωστά", οπότε αν έγινε κάποια πατάτα δεν είχε γίνει από τον εξατμισά. Θυμάμαι ωστόσο ότι όταν το αμάξι έκλεινε 2 χρόνια κι έληγε η φουλ εργοστασιακή εγγύηση (τον Αύγουστο του 2007) σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είχαν αλλάξει χωρίς χρέωση στο πλαίσιο της εγγύησης τον σπιράλ σωλήνα με νέο, γιατί όπως μου είχαν πει τότε, υπήρχε σχετική οδηγία της Opel, σχετικά με αντιμετώπιση κάποιων θορύβων αν θυμάμαι από το σύστημα της εξαγωγής. Ίσως λοιπόν τότε να μου έβαλαν άλλα ελαστικά στηρίγματα από τα αρχικά.
    Πέρα των ανωτέρω, επειδή εδώ και πάνω από χρόνο έχω δει ότι υπάρχει μια σχετική διαρροή λαδιών από το καπάκι των βαλβίδων (φλάντζα καπακιού) ο μηχανικός είδε αυτή τη διαρροή (που εγώ θεωρούσα αμελητέα) και μου είπε ότι πρέπει να αλλάξουμε φλάντζα καπακιού και τσιμούχες εκκεντροφόρων, ενώ επειδή είδε και λερωμένο το πλαινό του κάρτερ λαδιού, μου είπε ότι πιθανότατα πρέπει να κατεβάσει το κάρτερ για να αλλάξει φλάντζα ή να βάλει φλανζόκολλα (αν κατάλαβα σωστά) κι επίσης θέλει να τσεκάρει και το χώρο πίσω από το πλαστικό καπάκι του σετ ιμάντα εκκεντροφόρου (στα αριστερά της μηχανής) για να ελέγξει για τυχόν διαρροές από την τσιμούχα στροφάλου.
    Μου πρότεινε λοιπόν να αλλάξω πρώτα οπωσδήποτε το σπιράλ σωλήνα της εξάτμισης μαζί με τα ελαστικά στηρίγματα κι εν συνεχεία να του φέρω το αμάξι για να τσεκάρει και να αποκαταστήσει τις όποιες διαρροές λαδιού.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. Ραγισμένη πολλαπλή εξαγωγής σε Astra H 1.8. Kαι τώρα τι;
    Από τον/την lazarefa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 19:34
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 20:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 21:45
  4. Πρόβλημα στον εγκέφαλο,στο γκάζι ή κάτι άλλο?help!!!
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-09, 17:12
  5. Σπασμένη πολλαπλή εξαγωγής
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 14:07

Δικαιώματα - Επιλογές