If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 54 από 54

Προεπιλογή

Το οτι εχει 1400++ ο γνησιος, δεν σημαινει οτι ειναι και ποιοτικα καλος, αν ραγιζει πολλαπλη...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Σίγουρα, εννοώ πάντως για το κομμάτι του καταλύτη ότι πρέπει να είναι καλός.

Προεπιλογή

Καλά κοίτα...κατα πάσα πιθανότητα κ ο γνήσιος walker είναι.
    Όχι οτι συγκρίνω το γνήσιο με του εμποριου, απλά θέλω να πω ότι η walker δεν είναι της πλάκας
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Εγώ δυστυχώς δεν είχα αποτέλεσμα. Το μαγαζί που ρώτησα δεν το έχει φέρει ποτέ. Από Δευτέρα τρίτη ίσως μου πει έστω ενδεικτικά μια τιμή.
    Και επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον κουμπάρο.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Γιάννη ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον. Από δική μου έρευνα διαπίστωσα κι ο ίδιος ότι τα ελληνικά μαγαζιά δεν στοκάρουν αυτό το ανταλλακτικό. Εδώ αμφιβάλλω αν υπάρχει σε στοκ και στην ελληνική αντιπροσωπεία της όπελ (λογικά κι εκεί αν βρεθεί κάποιος θαραλλέος θα του κάνουν παραγγελία από έξω για να τη φέρουν σε 10-15 μέρες).
    Χρήστο (κουμπάρε) έχεις γνωστούς που άλλαξαν πολλαπλή σε όπελ ή αλλης μάρκας αυτοκίνητα και έβαλαν κάποια συγκεκριμένη μάρκα αφτερμάρκετ (όχι χειροποίητη ανοξείδωτη) και τους βγήκε καλή; Αν ναι θα ήθελα να μου πεις. Το συνεργείο εξατμίσεων που έκανε τη διάγνωση του προβλήματος της ραγισμένης πολλαπλής μου ανέφερε και τη βρετανική εταιρεία
    www.bmcatalysts.co.uk η οποία για το μοτέρ μου βγάζει την παρακάτω πολλαπλή:
    https://www.bmcatalysts.co.uk/catalo...021H/1308888/#
    Την έχεις υπόψη την εν λόγω εταιρεία; Θα την προτιμούσες σε σχέση με Walker; Τη συγκεκριμένη μπορώ να τη βρω από Γερμανία γύρω στα 170 ευρώ με τα μεταφορικά.

Προεπιλογή

Κανα 2 αυτοκινητα που ξερω δεν ηταν ετσι το ανταλλακτικο τους. Ηταν ο κλασσικος καταλυτης απο κατω. Βαλανε και οι 2 μεταλλικο ανοξειδωτο και τελειωσε η υποθεση. Ειδικα το ενα που ηταν mercedes w203 2λιτρο κομπρεσορας εχει κανει απο τοτε πανω απο 120000χλμ χωρις κανενα προβλημα. Όπως δούλευε εργοστασιακο δουλεύει και τώρα. Σε αυτόν έσπασε απο μια έξοδο σε χωράφι και χτυπήθηκε απο κάτω.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Να ρωτήσω τους γνώστες, φλάντζες (πολλαπλής εξαγωγής, εξάτμισης) αγοράζω γνήσιες ή εμπορίου σε γνωστές μάρκες (πχ Elring, Corteco κλπ). Η διαφορά τιμής δεν είναι τραγική (περίπου 15 + 5 οι γνήσιες, τα μισά οι εμπορίου) απλά και οι γνήσιες μου είπαν ότι πρέπει να γίνουν παραγγελία γιατί δεν τις στοκάρουν. Επίσης θα προτείνατε να αλλάξω (προληπτικά) και παξιμάδια/μπουζόνια ή όχι; (τα μαμά είναι, προφανώς, θερμικά καταπονημένα και οξειδωμένα).

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Τελικά έγινε παραγγελία και του καταλύτη/πολλαπλής χθες από το autodoc.gr . Κόστος με μεταφορικά λίγο πάνω από τα 200 ευρώ (μαζί με φλάντζες και 2-3 άλλα ψιλολόγια). Στην αναμονή πλέον για την παράδοση των υλικών και μετά για την τοποθέτηση, ελπίζοντας να μην έχουμε άλλα παρατράγουδα. Συνολικό κόστος υλικών (μαζί με το μεσαίο καζανάκι εξάτμισης που ήδη παραγγέλθηκε) περί τα 295 ευρώ.
    Ερώτηση: Για την τοποθέτηση του σετ πολλαπλής/καταλύτη και του μεσαίου καζανιού εξάτμισης, τι τιμή εργατικών να αναμένω; Γύρω στα 70 ευρώ σύνολο είναι λογική τιμή ή να υπολογίσω κάτι παραπάνω; (εννοείται ότι θα κρατήσω ο ίδιος το παλιό σετ πολλαπλής/καταλύτη).

Προεπιλογή

Ε λογικά κάπου τόσο θα πάει

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ενημερωτικά αύριο έχω ραντεβού με το συνεργείο για τοποθέτηση των ανταλλακτικών (πολλαπλή με καταλύτη και μεσαίο καζανάκι εξάτμισης). Τα ανταλλακτικά αγοράστηκαν χωριστά, το μεν μεσαίο καζανάκι από το γερμανικό ebay και είναι της Imasaf, στα 89 ευρώ τελική τιμή μαζί με τα μεταφορικά (παρεπιπτόντως φαίνεται εξαιρετικής ποιότητας, χοντρές λαμαρίνες, ωραίες κολλήσεις), η δε πολλαπλή αγοράστηκε από το autodoc.gr και κόστισε περίπου 200 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά (φαίνεται κι αυτή, οπτικά τουλάχιστον, αξιοπρεπής, χυτεύσεις μαντεμιού, κατεργασία κλπ). Και τα 2 ανταλλακτικά ήρθαν περίπου σε 10-11 μέρες αφότου απεστάλησαν από τους εμπόρους με απλό ταχυδρομείο DHL (το αναφέρω γιατί είναι βαριά και ογκώδη αντικείμενα). Να δούμε αύριο τι θα γίνει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε απρόοπτα είτε στο θέμα της αφαίρεσης της παλιάς πολλαπλής (βλέπε σπασμένες βίδες), είτε στο θέμα του νέου καταλύτη (μια στο τόσο μήπως μου ανάψει λαμπάκι λ με τον νέο, που δεν το πολυπιστεύω, αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά).

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Λάζαρε όλα καλά θα πάνε και το άστρα σου θα είναι πάλι μάχιμο ! Εύχομαι με το τέλος του έτους να τελειώσουν ΚΑΙ όλα όσα σε ταλαιπωρησαν.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Γιώργο σε υπερευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι το 2019 για μένα τα είχε (σχεδόν) όλα. Από τη ζημία στο αυτοκίνητο μέχρι τραυματισμό από πτώση με δίκυκλο (παπάκι) το καλοκαίρι, που θα μπορούσε να αποβεί μοιραίος (ευτυχώς τη γλύτωσα πολύ ελαφρά), ακόμα και αλλαγή εργασίας (με δική μου πρωτοβουλία, ευτυχώς για καλύτερα).
    Στα δικά μας, πριν μερικές ώρες παρέλαβα το αμάξι από το συνεργείο εξατμίσεων που έγινε η τοποθέτηση των ανταλλακτικών. Το πήγα νωρίς το πρωί, μου το είχαν έτοιμο μετά από περίπου 5 ώρες και το παρέλαβα απόγευμα. Κόστος εργατικών στα 80 ευρώ (αντικατάσταση πολλαπλής/καταλύτη συν μεσαίο καζανάκι, με υλικά δικά μου). Συνολικό κόστος ζημίας περίπου 400 ευρώ (περαστικά μου...). Τουλάχιστον φαίνεται να έπεσα σε καλά κι έντιμα μαστόρια εκεί που το πήγα.
    Πρώτες εντυπώσεις: σίγουρα δεν ακούγεται εξίσου τραχύς ο ήχος του κινητήρα κατά τα πρώτα λεπτά από κρύα εκκίνηση, και προφανώς δεν ακούγεται ο μεταλλικός ήχος από το μεσαίο καζανάκι. Θεωρητικά θα πρέπει να παρατηρήσω και μια ελαφριά βελτίωση σε κατανάλωση καυσίμου και τράβηγμα του μοτέρ. Αυτά θα τα διαπιστώσω εν καιρώ, καθώς σήμερα μετά την αλλαγή στο συνεργείο έκανα μόνο μια διαδρομή 9-10 χλμ προς το σπίτι (και με τους περισσότερους δρόμους με αρκετή κίνηση και άρα όχι δυνατότητα σοβαρής χρήσης γκαζιού).

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο σε υπερευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι το 2019 για μένα τα είχε (σχεδόν) όλα. Από τη ζημία στο αυτοκίνητο μέχρι τραυματισμό από πτώση με δίκυκλο (παπάκι) το καλοκαίρι, που θα μπορούσε να αποβεί μοιραίος (ευτυχώς τη γλύτωσα πολύ ελαφρά), ακόμα και αλλαγή εργασίας (με δική μου πρωτοβουλία, ευτυχώς για καλύτερα).
    Στα δικά μας, πριν μερικές ώρες παρέλαβα το αμάξι από το συνεργείο εξατμίσεων που έγινε η τοποθέτηση των ανταλλακτικών. Το πήγα νωρίς το πρωί, μου το είχαν έτοιμο μετά από περίπου 5 ώρες και το παρέλαβα απόγευμα. Κόστος εργατικών στα 80 ευρώ (αντικατάσταση πολλαπλής/καταλύτη συν μεσαίο καζανάκι, με υλικά δικά μου). Συνολικό κόστος ζημίας περίπου 400 ευρώ (περαστικά μου...). Τουλάχιστον φαίνεται να έπεσα σε καλά κι έντιμα μαστόρια εκεί που το πήγα.
    Πρώτες εντυπώσεις: σίγουρα δεν ακούγεται εξίσου τραχύς ο ήχος του κινητήρα κατά τα πρώτα λεπτά από κρύα εκκίνηση, και προφανώς δεν ακούγεται ο μεταλλικός ήχος από το μεσαίο καζανάκι. Θεωρητικά θα πρέπει να παρατηρήσω και μια ελαφριά βελτίωση σε κατανάλωση καυσίμου και τράβηγμα του μοτέρ. Αυτά θα τα διαπιστώσω εν καιρώ, καθώς σήμερα μετά την αλλαγή στο συνεργείο έκανα μόνο μια διαδρομή 9-10 χλμ προς το σπίτι (και με τους περισσότερους δρόμους με αρκετή κίνηση και άρα όχι δυνατότητα σοβαρής χρήσης γκαζιού).
    Μακαρι να λυθηκαν τα προβληματα σου Λαζαρε,καλα χιλιομετρα
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιάννη. Ας το ελπίσουμε...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. Ραγισμένη πολλαπλή εξαγωγής σε Astra H 1.8. Kαι τώρα τι;
    Από τον/την lazarefa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 19:34
  2. Πρόβλημα ή κάτι άλλο
    Από τον/την kohatzim στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 20:13
  3. Πρόβλημα σε δίσκο ή κάτι άλλο?
    Από τον/την pkouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-11, 22:45
  4. Πρόβλημα στον εγκέφαλο,στο γκάζι ή κάτι άλλο?help!!!
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-09, 18:12
  5. Σπασμένη πολλαπλή εξαγωγής
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 14:07

Δικαιώματα - Επιλογές