If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή Astra H κλαπέ ανακύκλωσης αέρα

Ο λόγος για το κλαπέ επιλογής εσωτερικού-εξωτερικού αέρα, που έχει φτιαχτεί για να σπάει για πλάκα...

Για όσους δεν έχουν υπόψη τους το θέμα, παραθέτω σελίδα στα ρωσικά (με google translate βγαίνει άνετα νόημα στα αγγλικά)
    http://www.astra-h.ru/zaslonka.html

Το έχω ανοίξει, το έχω κολλήσει (και το ενίσχυσα με πλαστικό και δικές μου πατέντες), αλλά επειδή δεν έφτιαξα το κυκλωματάκι (που ουσιαστικά ρίχνει την ισχύ του μοτέρ) έσπασε παλι σχεδόν αμέσως.
    Δεν είχα χρόνο να αφήσω το αμάξι διαλυμένο για να κάνω κάποιου είδους σιδερένια προσθήκη όπως έχει στις εικόνες

Λίγο καιρό μετά, βρήκα την δουλειά που έκανε ένας Ιταλός συμ-παθών, ο οποίος κατασκέυασε σε 3d μια προσθήκη η οποία ελπίζω να δουλέψει - σε συνδυασμό με το έξτρα κυκλωματάκι (ή μία αντίσταση σε σειρά)
    https://www.thingiverse.com/thing:1928767
    Υπάρχουν και φωτογραφίες που εξηγούν πως τοποθετείται

Σε ονλαιν προσφορά εκτύπωσης με 15 ευρώ σου φτιάχνουν 10 τεμάχια απο το εν λόγω αντικείμενο, σε υλικό PLA και με 100% πυκνότητα.

Ερώτησεις:
    - έχει ασχοληθεί κανένας; Βρήκε κάποια καλύτερη λύση;
    - είναι κανένας σχετικός με τα υλικά της 3d εκτύπωσης για να κάνω σωστή επιλογή και να δω μηπως το φτιάξω έτσι;

Προεπιλογή

Επειδή κι εγώ για χρόνια αγνοούσα το πρόβλημα... άκουγα τον ήχο του μοτερ και νόμιζα οτι όλα ήταν οκ, να σας δώσω τις βασικές οδηγίες για να καταλάβετε ότι έχει σπάσει σε όλους σας:

Εαν όταν πατάς το κουμπί ανακύκλωσης:

- αν ακούγεται ήχος του μοτέρ για 2-3 δευτερόλεπτα μαζί με το χαρακτηριστικό "κλαπ" όταν κλείνει η τάπα, τότε όλα οκ
    - αν ο ήχος του μοτέρ ειναι παρατεταμένος και μεγαλύτερος απο 3 δευτερόλεπτα, άσχεται αν ακούγονται ήχοι που παραπέμπουν σε κλείσιμο, τότε το κλαπέ έχει σπάσει και δε κλείνει ποτέ στην πραγματικότητα

Το πρόβλημα οφείλεται στο οτι οι πανέξυπνοι μηχανικοί, δεν βάλανε ούτε κάποιο μικροδιακόπτη, ούτε κάποιο ηλεκτρονικό κόφτη μόλις αυξηθεί η κατανάλωση του μοτέρ.
    Δίνουν απλά ρευμα για 7-10 δευτερόλεπτα, και λόγω του μειωτήρα η τεράστια ροπή τα σπάει όλα καποια στιγμή, στο σημείο του άξονα.

Γι αυτό, μετά την αποκατάσταση των πλαστικών που έχουν σπάσει, η μόνη λύση ειναι να δώσεις λιγότερη ισχύ στο μοτέρ για να μη μπορεί να τα ξανασπάσει.

Προεπιλογή

Ειχα το ιδιο θεματακι και απλά αλλαξα το κλαπετο, αγοράζοντας ενα ιμιτασιον απο Αγγλια.

Το μονο που έκανα ήταν να χτίσω δύο αυτάκια σε συγκεκριμένα σημεία, τα οποια σε συνδιασμό με το αυτάκι που έχει ο άξονας (ο οποίος ήταν στη συσκευασία του νέου κλαπέτου), δουλεύουν ως τέρματα. Ετσι δεν τερματίζει μονο το κλαπέτο αλλα τερματίζει και ο άξονας πάνω στο κουτί του μηχανισμού και ετσι μοιράζεται η δύναμη. Δυστηχως δεν εχει περάσει πολύ χρόνος ωστε να δουλεψει αρκετα για να σου πω αν εχει επιτυχία.

Το αυτί του άξονα είναι το βελάκι της φωτο εδω και αν θυμαμαι καλα ήταν στη συσκευασία του κλαπέτου που αγόρασα και αντικαθιστά το ασπρο που φαίνεται στη φωτόεδω. Στη φωτό φαίνεται και το κουτί του μηχανισμού οπου εχτισα τα δύο αυτια. Δυστηχώς δεν εβγαλα φωτο για να τα εχω αρχείο και δεν μπορώ να σου τα δείξω τώρα.

Βασικά σε ενα αλλο ρωσσόφωνο φορουμ είχα διαβάσει οτι η delphi πλεον εχει αλλαξει το κουτί του μηχανισμού και τα καινουργια της μοτέρ εχουν τα αυτακια αυτα στο κουτί τους και γι αυτό ο τύπος που πουλαει το νεο αξονακι, εχει και αυτός προσθέσει αυτάκι. Από εκει εκλεψα την ιδέα.

Ελπίζω να εγινα κατανοήτος.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)
    Θανάσης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Να είστε καλά παιδιά που δώσατε τα φώτα σας γιαυτό το πολύ συχνό και χαζό πρόβλημα που βγάζουν πάρα πολλά άστρα Η. Το συγκεκριμένο θέμα το αντιμετώπισα κι εγώ το 2011 (το αμάξι ήταν 6 ετών). Ένα πρωινό καλοκαιριού με το που έβαλα μπροστά για να φύγω για τη δουλειά ακουγόταν ένας έντονος ήχος από το βάθος του ταμπλώ σαν κάποιο πλαστικό να χτυπιέται μέσα σε κάτι. Τελικά ήταν το κλαπέτο της ανακύκλωσης. Είχαν σπάσει τα μεντεσεδάκια (αυτάκια) στα άκρα του που προφανώς τραβάνε ζόρι από το άνοιξε κλείσε του μοτέρ που το ελέγχει. Τότε το αντικατέστησα με καινούριο (γύρω στα 55 ευρώ το ανταλλακτικό και γύρω στα 30 η εργασία). Σήμερα αν γνώριζα όλα αυτά που γράφατε θα επιχειρούσα επισκευή. Αυτό το πρόβλημα μαζί με άλλα 2, τους ηλεκτρικούς καθρέπτες που με τον καιρό χάνουν τη δυνατότητα ρύθμισης καθώς και το δοχείο υαλοκαθαριστήρων που με τα χρόνια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ραγίσει σε ένα συγκεκριμένο σημείο και να χάνει σταδιακά το νερό, είναι τα χαζοπροβλήματα που εγώ έχω παρατηρήσει (και αντιμετωπίσει, πλην του θέματος με τους καθρέπτες όπου απλά το έχω αφήσει, κακώς) στο άστρα Η.

Προεπιλογή

Τελικά δε πήγα στην λύση με το 3d printing, αλλά με κάτι πιο χοντροκομμένο.

Πήρα απο Leroy Merlin σωλήνα 1 μέτρου με εξωτερική διάμετρο 12mm, με 2 ευρώ
    https://www.leroymerlin.gr/gr/kigale...s-1m-62291992/

και αφού έκοψα ένα κομμάτι 3-4εκ κατα μήκος, το πέρασα σαν δακτυλίδι επάνω απο το αδύναμο σημείο. Θα ανεβάσω φωτογραφία απο ένα 2ο ίδιο που έκοψα για να φτιάξω ενα άλλο αμάξι με ιδιο πρόβλημα.

Διαπίστωσα οτι το πλαστικό κλαπέ είναι απολύτως συμμετρικό, και επιπλέον απο την άλλη πλευρά είναι εσωτερικά τετραγωνισμένο και μπαίνει κανονικά το πλαστικό του μοτέρ.
    Οπότε το γύρισα τούμπα, έκοψα απο την "καλη" πλευρά το κομμάτι που προεξέχει, εκανα και την εγκοπή για το πλαστικό του μοτέρ, το άνοιξα και λιγάκι με μια λίμα εσωτερικά για να μπαίνει πιο βαθιά χωρίς ζόρι.

Απο την σπασμένη πλευρά αντίστοιχα έπρεπε να "χτίσω" μια προέκταση αντίστοιχη με αυτή που έκοψα απο την "καλη". Δε μου κοψε εκείνη την ώρα να κολλήσω το πλαστικό που είχα κόψει πριν, οπότε σφήνωσα ένα μικρό ούπα και το "έχτισα" απο πάνω με μια εποξική πάστα AXTON πάλι απο Leroy που πλάθεται σαν πηλός.

Αμέσως μετά έκανα όση γλυπτική μπορούσα στο σκελετό του συστήματος με αφαίρεση πλαστικού (ξύσιμο) ώστε να δημιουργήσω χώρο για να παίζει ελέυθερα το κλαπέ με τον όγκο του δαχτυλιδιού. Όλα τέλεια με τα μηχανικά

Έφτιαξα και το κυκλωματάκι των Ρώσων που μειώνει τη δύναμη του μοτέρ, αλλά τελικά το άφησα προς το παρόν μόνιμα στην εισαγωγή αέρα, γιατί πάλι έβλεπα οτι έχει πολύ δύναμη.
    Είμαι σε αναζητηση πατέντας με τα ηλεκτρονικά σε επόμενη ευκαιρία.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα το ιδιο θεματακι και απλά αλλαξα το κλαπετο, αγοράζοντας ενα ιμιτασιον απο Αγγλια.

Το μονο που έκανα ήταν να χτίσω δύο αυτάκια σε συγκεκριμένα σημεία, τα οποια σε συνδιασμό με το αυτάκι που έχει ο άξονας (ο οποίος ήταν στη συσκευασία του νέου κλαπέτου), δουλεύουν ως τέρματα. Ετσι δεν τερματίζει μονο το κλαπέτο αλλα τερματίζει και ο άξονας πάνω στο κουτί του μηχανισμού και ετσι μοιράζεται η δύναμη. Δυστηχως δεν εχει περάσει πολύ χρόνος ωστε να δουλεψει αρκετα για να σου πω αν εχει επιτυχία.

Το αυτί του άξονα είναι το βελάκι της φωτο εδω και αν θυμαμαι καλα ήταν στη συσκευασία του κλαπέτου που αγόρασα και αντικαθιστά το ασπρο που φαίνεται στη φωτόεδω. Στη φωτό φαίνεται και το κουτί του μηχανισμού οπου εχτισα τα δύο αυτια. Δυστηχώς δεν εβγαλα φωτο για να τα εχω αρχείο και δεν μπορώ να σου τα δείξω τώρα.

Βασικά σε ενα αλλο ρωσσόφωνο φορουμ είχα διαβάσει οτι η delphi πλεον εχει αλλαξει το κουτί του μηχανισμού και τα καινουργια της μοτέρ εχουν τα αυτακια αυτα στο κουτί τους και γι αυτό ο τύπος που πουλαει το νεο αξονακι, εχει και αυτός προσθέσει αυτάκι. Από εκει εκλεψα την ιδέα.

Ελπίζω να εγινα κατανοήτος.
    Ναι, τα διάβασα κι εγώ όλα τα παραπάνω με τα έξτρα σημεία τερματισμού. Δεν ήθελα να πληρώσω ολόκληρο κλαπέ πριν δοκιμάσω να το φτιάξω με δική μου εργασία, αλλά και δε το πίστευα και τόσο σαν λύση....

Τώρα θελω να ψάξω για τα ηλεκτρονικά, και πώς θα σταματάει το μοτέρ όταν ακίνητοποιείται (stall ονομάζεται αυτή η κατάσταση, και το χαρακτηριστικό της είναι οτι το μοτέρ αυξάνει την κατανάλωσή του).
    Το σύστημα χρειάζεται κάτι ανάλογα με τα ηλεκτρικά παράθυρα, τα οποία όταν τερματίσουν ή αν τυχόν εμποδιστεί η κίνησή τους προς τα πάνω (πχ το σταματήσεις με το χέρι), σταματάνε χωρίς να ζορίζουν το μοτερ.
    Υπάρχουν κάποια shields για arduino, πρέπει να δω αν κάνουν...

Οι γνώσεις μου ειναι περιορισμένες δυστυχώς, ψάχνω βυθισμένος στην ημιμάθεια και ρωτάω όποιον βρω.
    Οι ρώσοι έχουν 88 σελίδες για το θέμα αυτό, αλλά χανομαι στην μετάφραση λίγο που τους διαβάζω
    http://astraclub.ru/threads/13198-%D...80%D0%BB%D0%B0.

Προεπιλογή

Σήμερα επειδή βαριόμουν είπα να ανοίξω να δω τι γίνεται στο κλαπετο.. Κλασσικά σπασμένο και ήταν ανοιχτό, επειδή δεν είχα ούτε ανταλλακτικά ούτε τίποτα ειπα να τα κλείσω τελείως.. Έβαλα ένα ταιραπς και το έκλεισα..
    Μία χαρά θα είναι και έτσι.. Μέχρι να το ανοίξω ώστε να κάνω την σπασμένη βάση...

Προεπιλογή

θα σου θολώνουν τα τζαμια

Προεπιλογή

Ε τώρα καλοκαίρι, δεν νομίζω να έχω θέμα..
    Αν και στο επαγγελματικό το έχω συνέχεια κλειστό, δουλεύει κανονικά αυτό, δεν θολώνουν τα τζάμια...

Παρόμοια Θέματα

1. κλαπετο ανακύκλωσης αέρα.....
    Από τον/την nikkos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 11:00
  2. Μοτεράκι ανακύκλωσης αέρα?
    Από τον/την G-power στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 22:03
  3. Θόρυβος από αεραγωγούς σε astra GTC- Κλαπέ ανακύκλωσης;
    Από τον/την lazarefa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-12, 18:51
  4. Πρόβλημα ανακύκλωσης αέρα σε astra g
    Από τον/την kostas g στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-10, 15:13
  5. Κλαπέτα ανακύκλωσης αέρα.
    Από τον/την opelmaniac στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-09, 16:20

Δικαιώματα - Επιλογές