If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή Θορυβος σε χαμηλες ταχυτητες

Καλημερα!

Εχω το εξης προβλημα σε Opel Astra J... Σε χαμηλες ταχυτητες (εως 30 χλμ/ωρα το πολυ), και οχι παντα, ακουω ενα σφυριγμα απο την δεξια πλευρα του αυτοκινητου (και μαλλον απο την ροδα). Με το που παταω το φρενο (ακομα και ισα ισα να πατησω μισο χιλιοστο το πεταλι του φρενου), σταματαει τελειως αυτος ο θορυβος. Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι?

Το εχω παει σε συνεργεια. Απο αντιπροσωπεια μεχρι και στο συνεργειο της γειτονιας μου. Με εχουν βαλει να αλλαξω τα γυρω γυρω των φρενων (τακακια, δισκοπλακες) αλλα τιποτα. Ορισμενες φορες εχει τυχει να μην το κανει για αρκετο καιρο ωστε να το ξεχασω, ομως το τον τελευταιο καιρο το κανει πολυ εντονα και νομιζω ηρθε η ωρα να το ξαναπαω να το δουνε. Μεχρι τοτε ομως ηθελα και καμια εξτρα γνωμη μιας και εχω ταλαιπωρηθει αρκετα με αυτο και δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Σας ευχαριστω!

Προεπιλογή

Εχεις κανονικό χειρόφρενο, ή ηλεκτρικό;

Προεπιλογή

Κανονικο. Μοντελο 2011.

Προεπιλογή

Κάνε μια δοκιμή μετά απο διαδρομή χωρίς φρεναρίσματα σταμάτα και δοκίμασε να πιάσεις την δισκόπλακα (με προσοχή!) να δείς αν είναι ζεστή.
    Αν ναι τότε μάλλον ή η δαγκάνα σου δεν έχει καλή επιστροφή (το κυλινδράκι) ή μαγκώνει έστω ελάχιστα το αξονάκι που έχει για να μετακινείται η δαγκάνα ανάλογα με την φθορά που έχει το τακάκι. Υπάρχουν σετάκια-κιτάκια (όπως θες πες τα) επισκευής και για τα 2. Πριν κάνεις όλα αυτά κάνε και ένα καλό καθάρισμα τις δαγκάνες σου με καθαριστικό φρένων και δές σε τί κατάσταση είναι οι ντίζες του χειροφρένου σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mariosbusa : 3 Εβδομάδες πρίν στις 13:11

Προεπιλογή

Κάνε μια δοκιμή μετά απο διαδρομή χωρίς φρεναρίσματα σταμάτα και δοκίμασε να πιάσεις την δισκόπλακα (με προσοχή!) να δείς αν είναι ζεστή.
    Αν ναι τότε μάλλον ή η δαγκάνα σου δεν έχει καλή επιστροφή (το κυλινδράκι) ή μαγκώνει έστω ελάχιστα το αξονάκι που έχει για να μετακινείται η δαγκάνα ανάλογα με την φθορά που έχει το τακάκι. Υπάρχουν σετάκια-κιτάκια (όπως θες πες τα) επισκευής και για τα 2. Πριν κάνεις όλα αυτά κάνε και ένα καλό καθάρισμα τις δαγκάνες σου με καθαριστικό φρένων και δές σε τί κατάσταση είναι οι ντίζες του χειροφρένου σου.

Προεπιλογή

Φίλε μου κανε έναν έλεγχο στους πύρους που έχουν η δαγκάνες, εάν έχει χαλάσει το λαστιχάκι δεν κάνει σωστή επαναφορά.
    Ρίξε μια ματιά.
    Και μια αλλαγή υγρών - εξαερωση, εάν έχεις χρόνια να κάνεις.

Παρόμοια Θέματα

1. Θορυβος στις χαμηλες στροφες
    Από τον/την Argwstarantevou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-18, 01:02
  2. Θορυβος σε αλλαγη ταχυτητας
    Από τον/την nickma στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-16, 18:35
  3. περιεργος θορυβος στις χαμηλες στροφες
    Από τον/την laed στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 15:29
  4. Βουητο/θορυβος κινητηρα σε υψηλες ταχυτητες
    Από τον/την DimitrisM. στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-13, 23:29
  5. σφυρηγμα με πολυ χαμηλες ταχυτητες
    Από τον/την lover007 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-09, 01:22

Δικαιώματα - Επιλογές