If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή Αλλαγη ελαστικων και αισθητηρες πιεσης.

Καλησπερα στην παρεα.Μετα την αποκτηση του Opel Astra K πριν 15 ημερες (μεταχειρισμενο) αυριο το πρωι εχω κλεισει ραντεβου να παω να αλλαξω λαστιχα.Το αμαξι φοραει δυο πολυ φρεσκα 10 εβδομαδα του 2019 μπροστα και κατι χρεπια πισω οποτε αν και ελεγα εξ αρχης να αλλαξω τετραδα αποφασισα τελικα μιας και τα μπροστινα ειναι ουσιαστικα καινουρια να αγορασω αλλα δυο ιδια να τα βαλω μπροστα και τα ηδη μπροστινα πισω και να ειμαι κομπλε.Απο την ημερα που το πηρα μου αναβε η ενδειξη για χαμηλη πιεση ελαστικων πηγα σε ενα βενζιναδικο εβαλα 33 σε ολα αλλα εξακολουθει να αναβει η συγκεκριμενη ενδειξη οπως και να γραφει διαφορετικες πιεσεις στην οθονη,λεω μαπα εργαλειο θα ηταν το μανομετρο οποτε αφου θα τα αλλαξω θα ειναι ολα ενταξει.Ελα ομως που καθως ξεφυλιζα το Manual του αμαξιου δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγαματα.Θελει λεει επαναπρογραμματισμο ο καθε αισθητηρας μετα την αντικατασταση των ελαστικων οπως επισης service στον καθε αισθητηρα κτλ.Και η ερωτηση ειναι η εξης,ο λαστιχας θα τα κανει ολα αυτα θα πρεπει να τα κανω εγω ? (σιγα να μην κατεχω)η μετα την αλλαγη θα πρεπει το αμαξι να παει Οπελ για να ειναι ολα οκ και να σβησει και το λαμπακι ? Ευχαριστω πολυ.

Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Στην θέση σου θα έβαζα τα καινούργια πίσω κ όταν έρθει η ώρα κανείς τα μπρος πίσω κανονικά

Προεπιλογή

Για να γινει εκμαθηση, χρειαζεται καποιο εργαλειο της Opel. Δεν γινεται απο μόνη της. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.
    Το εχω παθει και εγω οταν αλλαξα για 1η φορα ελαστικά, και μου εβαλε ο μαστορας σε αλλη θεση τις ζαντες. Εβλεπα χαμηλη πιεση πχ εμπρος δεξια, φουσκωνα με αερα, και δεν διορθωνοταν. Μετα απο 2 προσπαθειες το καταλαβα, και βαζοντας - βγαζοντας αερα εμαθα ποια ζαντα επρεπε να παει σε ποια πλευρα. Ετσι τα αλλαξα μεταξυ τους και ελυσα το προβλημα.
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να βαλεις καθε ζαντα στην αρχικη της θεση, αλλιως πρεπει να το πας αντιπροσωπια για να κανουν την εκμαθηση.

Προεπιλογή

Επειδη το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο και ειχε γινει ηδη μια αλλαγη ελαστικων και ισως και σκαντζα ζαντες μπρος-πισω η χιαστι δεν μπορω να ξερω το λαμπακι αναβε απο την αρχη και μου εδειχνε λαθος αερα σε 3 λαστιχα.Οπως και να εχει σημερα αλλαξα λαστιχα τελικα εβαλα και την πιεση που εγραφε στην πορτα(την πρωτη επιλογη συγκεκριμενα Comfort)με ηλεκτρονικο μανομετρο μαλιστα αλλα τωρα παλλι μου αναβει λαμπακι και δεχνει πλεον λαθος αερα σε ενα λαστιχο το πισω δεξι.Σιγουρα θελει νεα εκμαθηση και μετα απο ψαξιμο βρηκα και εκανα ηδη παραγγελια απο Amazon ΑΥΤΟ .Οπως ειδα σε διαφορα βιντεο ειναι πολυ απλο στην χρηση ταιριαζει με το μοντελο,κανει αυτα που γραφει στο Manual του αυτοκινητου και ελπιζω να βρω την λυση για τωρα αλλα και για μελλοντικες αλλαγες των ελαστικων.

Προεπιλογή

Τάσο αυτό το μαραφετι πήρα και εγώ.
    Όντως δουλεύει άψογα στο Κ.
    Μπες και στο Facebook opel astra K fun gr είναι η ομάδα μας.

Παρόμοια Θέματα

1. αισθητηρας πιεσης πολαπλης εισαγωγης
    Από τον/την kiriakosg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-18, 20:23
  2. Αισθητηρας πιεσης λαδιου
    Από τον/την Karaman στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-15, 22:36
  3. TIREMONI ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
    Από τον/την sokgiorgos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 09:40
  4. Αισθητηρες πιεσης και ειδικη ταπα για φορτωμα αερα
    Από τον/την bsklikas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-08, 19:50
  5. Ενδειξη πιεσης ελαστικων
    Από τον/την chaos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-07, 19:20

Δικαιώματα - Επιλογές