If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή Corsa 1.4 twinpot πρόβλημα στην εκκίνηση

Καλησπέρα έχω ένα Corsa 1.4 twinpot του 2005 με υγραέριο και 152000 χλμ ξαφνικά ιδιαίτερα το πρωί, αλλά και γενικά όποτε είναι κρύο όταν βάζω μπροστά και πάω να ξεκινήσω ρετάρει σαν να πάει να σβήσει, ( το ρελαντί δεν ανεβαίνει όπως πριν, παραμένει στις στροφές που έχει όταν είναι ζεστό) πολύ γρήγορα σε 100-200 μέτρα έχει στρώσει και δεν παρουσιάζει τίποτα (ούτε και όταν γυρνάει σε αέριο) αν δεν ξεκινήσω αμέσως και περιμένω 2-3 λεπτά να ζεσταθεί πάλι δεν παρουσιάζει τίποτα, το πήγα στην αντιπροσωπία και επειδή δεν έδειχνε (ούτε είχε κάποιο σφάλμα αποθηκευμένο) τίποτα το άφησα για να το δουν κρύο, κατέληξαν οτι το πρόβλημα ήταν τα μπεκ τα οποία καθάρισαν και για 4 ημέρες ήταν οκ ( το πρωί με το έβαζα μπροστά ανέβαιναν λίγο οι στροφές όπως πριν) τώρα 'ομως άρχισε να το ξαναπαρουσιάζει , έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ? θα το ξαναπάω βέβαια γιατί τα παιδιά στην αντιπροσωπία είναι πολύ εξυπηρετικά, απλά οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Προεπιλογή

Ξέχασα να γράψω ότι την πρώτη φορά που το έκανε και το πήγα να το δουν το έβαλαν στον εγκέφαλο και αφού δεν είδαν κάτι, μάλλον αν κατάλαβα του ανέβασαν λίγο το ρελαντί, με αποτέλεσμα να δουλέψει για 2 ημέρες αλλά μετά το ξανά έκανε οπότε το άφησα για να το δουν κρύο

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Εχεις δοκιμασει να το δουλεψεις μια ολοκληρη μερα με βενζινη να δεις εαν σου παρουσιαζει το ιδιο προβλημα την επομενη μερα το πρωι? Εαν οχι, δοκιμασε το και πες μας.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ceedboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δοκιμασει να το δουλεψεις μια ολοκληρη μερα με βενζινη να δεις εαν σου παρουσιαζει το ιδιο προβλημα την επομενη μερα το πρωι? Εαν οχι, δοκιμασε το και πες μας.
    Καλημέρα, εχτές το δούλεψα όλη την ημέρα με βενζίνη και όντως δεν το έκανε σήμερα το πρωί, απλά μόλις ξεκίνησα άναψε το λαμπάκι του κινητήρα, έσβησα τον κινητήρα τον άναψα και έσβησε,συνέχισα κανονικά και δεν ξανά άναψε, τι νομίζεις οτι φταίει?

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή

Μαλλον κατι γινεται με το αεριο και ξεφευγουν οι ρυθμισεις του λαμδα (fuel trims). Πρεπει να πας στο εγκαταστατη σου να δει τι γινεται (εκτος εαν εχεις εργοστασιακο κιτ).

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ceedboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον κατι γινεται με το αεριο και ξεφευγουν οι ρυθμισεις του λαμδα (fuel trims). Πρεπει να πας στο εγκαταστατη σου να δει τι γινεται (εκτος εαν εχεις εργοστασιακο κιτ).
    Πρέπει να έχεις δίκιο, αυτό μου είπαν στην αντιπροσωπία, θα το πάω για έλεγχο του υγραερίου, ευχαριστώ, θα ενημερώσω όταν βρω το πρόβλημα

Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,
    Είχα και έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα φίλε. Είμαι κι εγώ με υγραέριο και μου κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα όταν είναι κρύο το αμάξι. Σκέψου εγώ το βγάζω το πρωί και από γκαράζ με ανηφόρα οπότε ζορίζετε αρκετά μόλις ζεσταθεί λίγο όλα καλά. Είχα δοκιμάσει κι εγώ να το έχω στη βενζίνη να δω άμα το κάνει αλλά και πάλι ήταν το ίδιο. Δεν μπορούσε κανείς να βρει τι φταίει. Κάποια στιγμή μου άναψε λαμπάκι και ήταν αισθητήρες Λ. Άλλαξα και τους 2. Για κανα μήνα το πρόβλημα είχε διορθωθεί μετά άρχισε πάλι να το κάνει. Αν βρεις κάτι επιπλέον κι εσύ πες μας να το ξέρουμε.

Προεπιλογή

Τελικά είναι τα μπεκ βενζίνης, πάω για αλλαγή,ο καθαρισμός βελτίωσε λίγο την κατάσταση, αλλά δεν το εξαφάνισε, φαίνεται οτι το έπαθε επειδή δουλεύει αποκλειστικά μέσα στην πόλη με χαμηλές στροφές,και σχεδόν μόνο με υγραέριο, τελικά πρέπει να δουλεύουμε λίγο και με βενζίνη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panathasta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά είναι τα μπεκ βενζίνης, πάω για αλλαγή,ο καθαρισμός βελτίωσε λίγο την κατάσταση, αλλά δεν το εξαφάνισε, φαίνεται οτι το έπαθε επειδή δουλεύει αποκλειστικά μέσα στην πόλη με χαμηλές στροφές,και σχεδόν μόνο με υγραέριο, τελικά πρέπει να δουλεύουμε λίγο και με βενζίνη
    Καλησπέρα. Είναι και τα 4 μπεκ? Εγώ πχ ξέρω ότι έχει το 1 μπεκ θεματάκια. Πάντος θα συμφωνήσω κι εγώ με το καθαρισμό για ένα διάστημα ήταν οκ αλλά μετά επανήλθε πάλι. Αν θυμάμαι καλά χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πάει γυρω στα 150 ευρώ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kachilas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Είναι και τα 4 μπεκ? Εγώ πχ ξέρω ότι έχει το 1 μπεκ θεματάκια. Πάντος θα συμφωνήσω κι εγώ με το καθαρισμό για ένα διάστημα ήταν οκ αλλά μετά επανήλθε πάλι. Αν θυμάμαι καλά χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πάει γυρω στα 150 ευρώ.
    Ναι και τα 4 θέλουν αλλαγή, περίπου τόσο κοστίζουν (150)

Προεπιλογή

Επανέρχομαι για να ενημερώσω πως λύθηκε το πρόβλημα, απλά με την αλλαγή μπαταρίας!!!!!!που ήταν σχεδόν νεκρή!!!!!! τώρα όταν είναι κρύο και ιδιαίτερα το πρωί ανεβάζει κανονικά το ρελαντί μέχρι να ζεσταθεί και ξεκινάει κανονικά χωρίς να παρουσιάζει αυτά που έχω γράψει πιο πάνω, τόσο πρόβλημα απο την μπαταρία? !!!!!!

Προεπιλογή

Πάλι καλά. Γλύτωσες τα χειρότερα.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παρομοιο προβλημα ειχα και εγω στο golf της αδερφης μου, ενω γυρναγε η μιζα κανονικα, επερνε μπρος και για τα πρωτα δευτερολεπτα ρεταριζε, και ειχε βγαλει και μια βλαβη για αντλια βενζινης, και εγω αποφασισα να αλλαξω μπαταρια προλυπτικα, η οποια αποδειχτικε οτι προκαλουσε το προβλημα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα έχω ένα Corsa 1.4 twinpot του 2005 με υγραέριο και 152000 χλμ ξαφνικά ιδιαίτερα το πρωί, αλλά και γενικά όποτε είναι κρύο όταν βάζω μπροστά και πάω να ξεκινήσω ρετάρει σαν να πάει να σβήσει, ( το ρελαντί δεν ανεβαίνει όπως πριν, παραμένει στις στροφές που έχει όταν είναι ζεστό) πολύ γρήγορα σε 100-200 μέτρα έχει στρώσει και δεν παρουσιάζει τίποτα (ούτε και όταν γυρνάει σε αέριο) αν δεν ξεκινήσω αμέσως και περιμένω 2-3 λεπτά να ζεσταθεί πάλι δεν παρουσιάζει τίποτα, το πήγα στην αντιπροσωπία και επειδή δεν έδειχνε (ούτε είχε κάποιο σφάλμα αποθηκευμένο) τίποτα το άφησα για να το δουν κρύο, κατέληξαν οτι το πρόβλημα ήταν τα μπεκ τα οποία καθάρισαν και για 4 ημέρες ήταν οκ ( το πρωί με το έβαζα μπροστά ανέβαιναν λίγο οι στροφές όπως πριν) τώρα 'ομως άρχισε να το ξαναπαρουσιάζει , έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ? θα το ξαναπάω βέβαια γιατί τα παιδιά στην αντιπροσωπία είναι πολύ εξυπηρετικά, απλά οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
    Για αρχή το αμάξι είναι μετατροπή υγραέριο . Διάβασα οτι το δούλεψες 1-2 ημερες βενζίνη.
    Εάν έχεις >60.000 χιλιόμετρα με υγραέριο , δές τα μπέκ του υγραερίου (ίσως έχει κάποιο διαρροή ) και το πνέυμονα.
    Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δουλέψεις βενζίνη και να κλείσεις παροχή εντελώς του υγραεριου.
    Μετά όπως πολύ σωστά γράφτηκε να δείς τα Fuel Trims να γνωρίζεις οτι σε σχέση με της βενζίνης πρέπει να έχεις απόκλιση +2%

Προεπιλογή

Για αρχή το αμάξι είναι μετατροπή υγραέριο . Διάβασα οτι το δούλεψες 1-2 ημερες βενζίνη.
    Εάν έχεις >60.000 χιλιόμετρα με υγραέριο , δές τα μπέκ του υγραερίου (ίσως έχει κάποιο διαρροή ) και το πνέυμονα.
    Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δουλέψεις βενζίνη και να κλείσεις παροχή εντελώς του υγραεριου.
    Μετά όπως πολύ σωστά γράφτηκε να δείς τα Fuel Trims να γνωρίζεις οτι σε σχέση με της βενζίνης πρέπει να έχεις απόκλιση +2%
    Πές του εγκαταστάτη σου του υγραεριου να βάλει λιγο να ψεκάζει και βενζίνη στο φορτιο και μετα τις 3000 στροφές ωστε να διατηρείς τα μπέκ βενζίνης .
    Επιπλέον ανα διαστήματα δούλεψε και 10-15 χιλιόμετρα με βενζίνη και συχνή ανανέωση

Παρόμοια Θέματα

1. Περίεργο και "Άλυτο"πρόβλημα στην Εκκίνηση
    Από τον/την nick_papag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 12:34
  2. Πρόβλημα στην εκκίνηση astra h
    Από τον/την .::Haris::. στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-15, 12:38
  3. Πρόβλημα στην εκκίνηση
    Από τον/την johnb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 00:12
  4. c20XE Περίεργο πρόβλημα στην εκκίνηση
    Από τον/την dimpas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-11, 14:26
  5. πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα σε astra G (όχι μπαταρία)
    Από τον/την xristos2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-09, 23:12

Δικαιώματα - Επιλογές