If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 20
    Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή Corsa E 2015 ουρανος με πιτσιλιες

Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Εχω το Κορσακι με τον 1000αρη - 90hp,αγορασμενο απο το 2015. Το αγορασα για την γυναικα μου και ειναι ξετρελαμενη μαζι του.

Εντελως τυχαια παρατηρησα χτες οτι ο ουρανος του που ειναι χρωματος γκρι-υπολευκο εχει γεμισει πιτσιλιες (μικρα σημαδακια) στο χρωμα της σκουριας.
    Καθαριζεται αυτο αραγε,ξερει κανενας?

Και μια επιπροσθετη ερωτηση.
    Το χρωμα του,το κοκκινο, (λογω του οτι σταθμευει στον ηλιο ως επι το πλειστον) εχει λιγο θαμπωσει. Οχι τρομερα,αλλα που το ειδα διπλα διπλα σε ενα καινουργιο στην αντιπροσωπεια,εχει διαφορα.
    Εχω δει ενα γυαλιστικο με κερι στο Praktiker της Sonax για κοκκινα χρωματα. Λετε να βοηθησει?

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Aν τα σημαδια στον ουρανο ειναι μεταλακια που σκουριαζουν θα πρεπει να τα βγαλεις το συντομοτερο γιατι θα σου κανουν μεγαλη ζημια!
    Δεν εχουμε φωογραφιες, μιλαω παντα υποθετικα.

Θα παρεις μαλακο πηλο και με ειδικο λιπαντικο ή σαπουναδα ή μειγμα νερου/υγρου κεριου θα χαιδευεις τον ουρανο χωρις καμια πιεση. Ο πηλος θα τραβηξει τα σωματιδια.
    Αν αυτα ειναι πολλα θα σε βοηθησει ενα σπρει iron remover (αυτο που ειναι διαφανο και μετα γινεται μωβ)
    Δες στο youtube πως χρησιμοποιειται για να μην κανεις ζημια ή μιλα με καποιον που κανει detailing

το υπολοιπο αμαξι (και ο ουρανος) θα χρειαστουν ενα ελαφρυ γυαλισμα και μετα προστασια uv μεσω sealant ή κεριου. Το κοκκινο χρωμα ξεθοριαζει παντα πιο γρηγορα απο τα αλλα γιατι εγκλοβιζει περισσοτερο τις uv αφου ειναι στο αντιθετο φασμα απο πχ το μπλε

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Εισαστε ωραιος κυριε μου

Θα φροντισω να βγαλω μια φωτο και την ποσταρω εδω για περαιτερω εξεταση.

Στα του πλυσιματος,φοβερο αυτο για το κοκκινο,εχω την εντυπωση κιολας οτι δεν ειναι μεταλλικο.
    Οπως και να εχει,συνηθως το πλενω σε πλυντο μονος σου,οποτε αν και στο σαμπουαν δεν εχω επιλογη,θα ηθελα κατι ως περιποιηση μετα.
    Ειδα στο Πρακτικερ αυτο που ειναι 2 σε 1 https://www.praktiker.gr/p/gyalistik...o-0-25lt-41445

Απο οτι διαβασα η Sonax ειναι γενικα καλη εταιρεια
    να το προτιμησω η να παω σε ξεχωριστο γυαλιστικο και ξεχωριστο κερι?
    Θα πρεπει σε καθε πλυσιμο να τα περναω η σε περιοδικη βαση?

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

αυτο που δειχνεις ειναι ΑΙΟ (all in one) με χρωστικη

τα aio ειναι ευκολα γενικα στην χρηση, με μετρια αποτελεσματα και οχι μεγαλη διαρκεια
    ομως ειναι ενα πολυ καλο 1ο βημα, οπου μαθαινεις, και με τον καιρο πας σε καλυτερα προιοντα και μεθοδους

το κακο με αυτα που εχουν χρωστικη ειναι οτι δεν ειναι για αλλες επιφανειες, πχ διχρωμιες
    και οτι στα σημεια που φευγει με τον καιρο ψιλοφαινεται μια μικρη διαφορα, οποτε επαναλαμβανεις.

το καλο ειναι οτι τονωνουν την επιφανεια με λιγο παραπανω βαθος στο χρωμα

εσυ αποφασιζεις πως θα ασχολειθεις, αλλα το συμαντικο ειναι ΠΡΙΝ απο αυτο το βημα
    να καθαρισεις καλα την επιφανεια. Και δεν εννοω με σαπουνι, εννοω με iron remover και πηλο (clay)
    Προσοχη μονο γιατο οσο καλο κανουν, αλλη τοση ζημια μπορει να προκαλεσουν.

ξεκινας με πολλα βιντεακια να δεις τεχνικες,
    και μετα μικρα κομματια στο αυτοκινητο σε σημεια που δεν φαινονται πολυ.

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

OK,ευχαριστω για την συμβουλη.
    Θα το ξεκινησω σιγα σιγα με το all in one και θα προσπαθησω να το εξελιξω με περισσοτερο εξειδικευμενα προιοντα.

Οι φωτο για τον ουρανο που σας ελεγα

Προεπιλογή

Φιλε tutuyo και εμενα ετσι ειναι ειναι ο ουρανος!Εργοστασιακα ηρθε ετσι αλλα δεν το παρατηρησα στην αρχη και μετα ντραπηκα να πω στην αντιπροσωπεια για να το αναλαβουν αυτοι...
    Μαλλον οι παρτιδες του 2015 βγηκαν με αυτο το ελλατωμα.Μπορουμε λετε να μαζευτουμε 5-10 ανθρωποι και να τους πιεσουμε να το καθαρισουν;

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

ααα μαλιστα.
    Αρα ειναι γενικευμενο το προβλημα. Φανταζομαι οτι ειναι βρωμια,δεν νομιζω να ειναι τιποτα σκουρια που περναει απο πανω πιο μεσα...τι να πω μπορει να εχει νοημα μια συλλογικη κινηση. Οπως και να εχει, θα κανω μια ερωτηση στην αντιπροσωπεια να δω εαν τους το εχει κανει παραπονο και αλλος

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ρε συ...
    εγω νομιζα εξω στο βερνικι οτι ελεγες!

καλα δεν καταλαβες οτι ο πηλος δεν κανει για υφασματα;

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

χαχχαχχααχχαχα ενταξει ειπαμε ειμαστε ασχετοι αλλα οχι τοσο ωστε να μην κανουμε μια ψακτικη για τον πηλο.
    Λεω και εγω τι μου λεει ο τρελος!!!!!!

τεσπα,βρηκα αυτο https://www.praktiker.gr/p/katharist...kou-xorou-7833
    λεω να το παρω να κανω καναδυο σημαδακια τοπικα. Αμα βγει καλως
    Αν οχι θα το κρατησω για τον εσωτερικο καθαρισμο

Προεπιλογή

Καλησπερα,
    προχωπικά εχω βγαλει βρωμιά απο ουρανό αυτοκινητου με καθαριστικό λεκέδων χαλιού. Μεγαλη προσοχή στο τριψιμο, γιατι μπορει να καταστραφεί η φόρμα ή η κολλα που έχουν απο πισω και να κρεμάσει με τον καιρο.
    Γνωμη μου ειναι να ενοχλησεις την αντιπροσωπια για το συγκεκριμένο θεμα, μιας και ειναι σχετικά καινουργιο.

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
    Επανερχομαι με ενα εξτρα θεματακι,εχω αυτο το μικρο χτυπηματακι μπροστα στο καπω. Μονο χρωμα εχει φυγει οπως νομιζω
    Τι προτεινετε?
    Εχω ενα φιαλιδια με χρωμα απο την αντιπροσωπεια αλλα φοβαμαι μηπως κανει διχρωμια και φαινεται ασχημο..
    Καμια αλοιφη καλη θα κανει δουλεια?

Προεπιλογή

Να πας να σου δωσουν λιγο βερνικι, να ξεφλουδισεις οτι εχει πεταξει και να το γεμισεις, αυτο δεν στρωνει με αλοιφη, αν το αφησεις ετσι θα επεκταθει.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tutuyo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
    Επανερχομαι με ενα εξτρα θεματακι,εχω αυτο το μικρο χτυπηματακι μπροστα στο καπω. Μονο χρωμα εχει φυγει οπως νομιζω
    Τι προτεινετε?
    Εχω ενα φιαλιδια με χρωμα απο την αντιπροσωπεια αλλα φοβαμαι μηπως κανει διχρωμια και φαινεται ασχημο..
    Καμια αλοιφη καλη θα κανει δουλεια?

Και εγω το ιδιο χρώμα εχω, και μετα απο 3 χρόνια εχει σημαδακια σε διάφορα σημεία. Εχω παρει το ιδιο χρωμα αλλα φαίνεται ξεκάθαρα οταν γεμισεις τέτοια σημαδακια. Καθεται σαν σταγόνιδιο.
    Στο Αγγλικο φόρουμ εχουν χρησιμοποιησει το παρακάτω και λένε οτι κανε άριστη δουλειά, αλλα πρέπει να το παραγγείλεις απεξω. Αν εχει κανεις δοκιμασμένη λυση πχ απο παρόμοιο απο πρακτικερ ή κάπου Ελλάδα ας το πει. Σκέφτομαι να το παραγγείλω

https://colorndrive.com/en/touch-up-...162941/details

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους. Εντελώς τυχαία είδα το παρόν τόπικ και κοίταξα με λεπτομέρεια το αυτοκίνητό μου.

Όντως και σε εμένα είναι έτσι ο ουρανός (Κόρσα 1.0Τ 90hp 2015).
    Είναι σε μερικά σημεία, αλλά πολύ λίγο πρέπει να το δεις πολύ-πολύ κοντά ώστε να το προσέξεις οπότε δεν ξέρω και από πότε είναι έτσι.

Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;

Προεπιλογή

μην εχει κανα θεμα η κολλα κ εχει περασει απο τους πορους στην κατω μερια?

Προεπιλογή

Σε ολο το καπο εχεις θεμα φιλε μου και οχι μονο σε ενα σημειο , ειναι το βερνικι που εχει φυγει και οσο περναει ο καιρος θα γινεται χειροτερα .

Ολικο βαψιμο καπο , τιποτα αλλο .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην εχει κανα θεμα η κολλα κ εχει περασει απο τους πορους στην κατω μερια?
    Καταρχάς ΤΙ είναι αυτό; Ξερή κόλλα; Σκουριά;

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chapapak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Εντελώς τυχαία είδα το παρόν τόπικ και κοίταξα με λεπτομέρεια το αυτοκίνητό μου.

Όντως και σε εμένα είναι έτσι ο ουρανός (Κόρσα 1.0Τ 90hp 2015).
    Είναι σε μερικά σημεία, αλλά πολύ λίγο πρέπει να το δεις πολύ-πολύ κοντά ώστε να το προσέξεις οπότε δεν ξέρω και από πότε είναι έτσι.

Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;
    Στο δικο μου ειναι κυριως στις χειρολαβες. Με νερακι σκετο δεν βγαινει το προσπαθησα. Εχω και ενα καθαριστικο SONAX εσωτερικου χωρου,θα το προσπαθησω και με αυτο. Θελει ομως απαλα γιατι ειναι πολυ λεπτο το υφασμα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sosimple Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω το ιδιο χρώμα εχω, και μετα απο 3 χρόνια εχει σημαδακια σε διάφορα σημεία. Εχω παρει το ιδιο χρωμα αλλα φαίνεται ξεκάθαρα οταν γεμισεις τέτοια σημαδακια. Καθεται σαν σταγόνιδιο.
    Στο Αγγλικο φόρουμ εχουν χρησιμοποιησει το παρακάτω και λένε οτι κανε άριστη δουλειά, αλλα πρέπει να το παραγγείλεις απεξω. Αν εχει κανεις δοκιμασμένη λυση πχ απο παρόμοιο απο πρακτικερ ή κάπου Ελλάδα ας το πει. Σκέφτομαι να το παραγγείλω

https://colorndrive.com/en/touch-up-...162941/details
    Ναι,εστω και σε εμενα,παρολο που ειναι την αντιπροσωπειας,φαινεται ενα τονο πιο σκουρο.
    Θενκς για το λινκ,ειναι λιγο ψιλοακριβο ειναι η αληθεια,θα το σκεφτω και εγω να το παρω

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ολο το καπο εχεις θεμα φιλε μου και οχι μονο σε ενα σημειο , ειναι το βερνικι που εχει φυγει και οσο περναει ο καιρος θα γινεται χειροτερα .

Ολικο βαψιμο καπο , τιποτα αλλο .
    Τι εννοεις? Οτι ειναι περα της φυσιολογικης φθορας?
    Δεν θυμαμαι ποσο χρονια εγγυηση δινει στο χρωμα η Opel,υπαρχει καπου αυτη η πληροφορια?

Προεπιλογή

εάν είναι σκουριά, η opel δίνει 12 χρόνια.

Από το βιβλίο εγγύησης:

jiji.jpg

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Εισαι ΦΟΒΕΡΟΣ

Θα τους το πάω και θα αναφερω οτι το εχουν και αλλοι το προβλημα.

Νομιζω γενικα η εγγυηση ειναι 2 χρονια η εργοστασιακη+ 4 χρονια απο την αντιπροσωπεια

Παρόμοια Θέματα

1. Ταπετσαρια ουρανου για corsa c 5θυρο καινουργια
    Από τον/την KOYRKOYBINIS στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-18, 12:36
  2. OPEL CORSA 1.3 DTI 12/2015
    Από τον/την ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 10:57
  3. Νεο Corsa 2015
    Από τον/την lia στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 10:29
  4. OPEL CORSA 2015
    Από τον/την opcdmax στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-15, 15:35
  5. Ζητειται ουρανος με ηλιοροφη corsa b
    Από τον/την CorsakiasXania στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 08:57

Δικαιώματα - Επιλογές