If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή Ατύχημα με δεντρο! Αγορα νεου οχηματος. Προβλημα με κλιμα κ μηχανισμ. κλειδ. π.πορτας

Καλησπερα στα παιδια.

Ο τιτλος τα λεει ολα!

Ας μπω στο ψητο ομως...

Αφου πηρα ενα νεο Sport Tourer (12/2011) απο Βέλγιο με 117.000 εμφανησε στο παρθενικο (για'μενα) ταξιδι του απο Αθηνα για Διδυμοτειχο 2 προβληματα. Να προσθεσω οτι εχει service book κανονικα, αλλα το οχημα πρεπει να καθοταν αρκετο καιρο γιατι το τελευταιο του service ηταν στις 113.000 ΤΟ 2013!!!!

Και ενω προχωρουσα με Cruise στα 120, ξαφνικα εκανε το οχημα ενα κομπιασμα και μετα ο κρυος αερας απο το κλιμα εγινε 36 βαθμους οσο και ο εξωτερικος με αποτελεσμα να κανω τα υπολοιπα 500 χιλιομετρα με ανοιχτα παραθυρα!!!

Το αμαξι εχει κλιμα και οχι A/C. Φαινεται να δουλευει ο θερμοστατης, γιατι ανεβαζει ταχυτητα ο ανεμηστηρας προσπαθοντας να κρυωσει την καμπινα αλλα ματαια! Ο κομπρεσορας κομπλαρει οταν παταω το κουμπι πηγα και τον ειδα μπροστα στο μηχανοστασιο περαν του οτι τον ακουω και νιωθω και τα ρευματα του οχηματος να προσπαθουν εξτρα! Αλλα κρυος αερας πουθενα! Τι μπορει να ειναι?

Την επομενη ακριβως ημερα η ασφαλεια της πισω αριστερης πορτας, μια κατεβαινε, μια δεν κατεβαινε. Μια προσπαθουσε ελαχιστα ν'ανεβει και την αλλη τιποτα απολυτως! Εβγαλα το πανελ, εριξα λιγο σπρει σιλικονης στο σημειο το οποιο ειναι ενα κυκλικο κιτρινο πλαστικο πραγματακι, αλλα δεν βλεπω καμια βελτιωση. Επισης μπηκα να βρω ανταλλακτικο και δεν μπορω να βρω πουθενα. Ειναι πανω στον μηχανισμο της κλειδαριας της πισω πορτας.

Καντε και καμια προσευχη να μην ηταν σταματημενο το οχημα 5 χρονια, γιατι κι εγω δεν ξερω τι αλλο θ'αρχισει να βγαζει.

Κατα τ'αλλα ειναι κουκλι, ατρακαριστο με πολλα εξτρα, καλοταξιδο να το εχω και μακρια απο τα δεντρα.

Αν θελετε σας ανεβαζω και φωτο να δειτε τι παθαινει ενα Astra σε επαφη με πευκο 20 τονων....

Προεπιλογή

Ξεχασα ν'αναφερω οτι οταν ξεκινησα το ταξιδι ακουγα εναν θορυβο ο οποιος παιζει να ηταν απο τον κομπρεσορα του κλιματιστικου. Δεν τον κανει πλεον!

Προεπιλογή

Καλοριζικο και καλοταξιδο, απροβληματιστο να πω αφου κανεις τα θεματακια που εχει. Πιστευω να εχεις ελενξει το αμαξι εξωνυχιστικα πριν το παρεις και να μην βασιστικες στο βιβλιο σερβις μονο.
    Οσο για την φραση σου να προσευχομαστε να μην ηταν το αμαξι σε ακινησια, εγω θα σου ελεγα το αντιθετο, να ευχεσαι το αμαξι να ηταν σε ακινησια αυτα τα 5 χρονια, γιατι αν δεν ειναι ετσι μεσα 2 χρονια εκανε 117000km, βαλτα κατω και βγαλε ποσα εχει κανει τα επομενα 5 χρονια.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Αδερφε μεγαλα λογια δεν θελω να λεω γιατι εχω δει Astra του 2015 με 300.000χλμ το οποια αν του εβαζες ζελατινα τα πετουσες ανετα σε μια εκθεση καινουργιων, αλλα θελω να πιστευω πως δεν ειχει χιλιομετρα.

Φυσιολογικες φθορες σε πενταλ, τιμονι, λεβιε, το εσωτερικο του παει για οσκαρ με τα δερματα να μην εχουν το παραμικρο ιχνος φθορας εκτος απο τις ακρες της πλατης στο πορτ μπαγκαζ κατι που μου λεει οτι το οχημα φορτωνοταν πισω με πραγματα, αλλα κοσμος δεν περασε απο τα καθισματα, βαψιμο δεν ειδα πουθενα κι αν εχει ειναι τοσο καλο που τι να πω, χαλαλι του. Ενα σημειο μελανο (αν μπορει κανεις να το πει ετσι) ειναι οτι εχει ελαχιστες γρατζουνιες. Η το εβαψαν ολο στο μαμα χρωμα η το οχημα ηταν σε γκαραζ!

Εγω ειχα το δικο μου 3,5 χρονια και οσο και να το προσεχα ετσι δεν ηταν. Αυτο ειναι τοσο καθαρο που σε κανει και σκεφτεσαι... Εχει βεβαια κατω αριστερα στο μαρσπιε μια γρατζουναρα απο μπροστα μεχρι πισω, αλλα δεν ειναι βαθια και δεν φαινεται τοσο χαμηλα.

Σε εγκεφαλο μπηκε, σε λαμαρινα πηγε, Αγιασμο δεν εκανα ακομα, αλλα αν συνεχισει να βγαζει θα κανω μια επισκεψη τον Πατερα Γαβιηλ να πει καμια ευχη.

Το κλιμα πως το βλεπεις? Θα συμπληρωσω φρεον και ολα καλα η θα αδειασει η τζεπη μου κανενα 300αρι για κομπρεσορα?

Και μηχανισμο για την πισω πορτα πως να τον ψαξω γιατι δεν βρισκω κατι αντιστοιχο στο ιντερνετ.

Ευχαριστω προκαταβολικα..

Προεπιλογή

Να μην σε στεναχωρήσω αλλά το αμάξι σου στην καλύτερη έχει τα 2πλασια χλμ και στην χειρότερη τα 3πλασια.
    Αν ήταν νοικοκύρης αυτός που το είχε θα συνέχιζε τα σέρβις και ας καθόταν το αμάξι.
    Οι Γάλλοι και οι Βέλγοι πάνε τα αμάξια για σέρβις οσο είναι στην εγγύηση και από εκεί και μετά το χάος.
    Γενικά τα εισαγόμενα είναι ότι σαβουρα ξεμένει στην Ευρώπη.
    Αν μπορείς πήγαινε το σε μια Όπελ να σου διαβάσουν τα σωστά χλμ να είσαι σίγουρος.
    Από εκεί και πέρα θες καλό μάστορα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εάν είναι σωστός ο μαντράς που το πήρες ζητά του αντίγραφο απ' το χαρτί του τελωνείου να δεις πόσα χλμ είχε όταν ήρθε Ελλάδα. Και εάν σου το δώσει ΚΑΙ γράφει και τα σωστά χλμ όταν σε φέρει ο δρομος από Βόλο ελα να σου κάνω το τραπέζι... Καλορίζικο και καλόταξιδο σου εύχομαι. Αυτά τα προβλήματα που σου έβγαλε σου εύχομαι να είναι τα πρώτα και τα τελευταία του. Βρες έναν καλό και τίμιο μάστορα και όλα θα γίνουν. Καλημέρα και καλό μήνα.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Φιλε μου, απο αυτα που περιγραφεις, σχετικα με τον κλιματισμο, πιστευω οτι ο συμπιεστης παρουσιασε καποια βλάβη. Μαλλον το κομπερ του πρεπει να χαλασε, γι αυτο και το ξαφνικο κομπιασμα (εκεινη τη στιγμη μπλοκαρε).
    Δεν μπορεις να κανεις κατι διαφορετικο, απο το να πας σε συνεγειο να το ελεγξει. Δεν ξερω αν ανοιγει ο συμπιεστής ωστε να μπορει να διοθρωθει. Εκει θα σου πουν.

Προεπιλογή

Μακαρι να ειναι οπως τα λες, το αμαξι αφου το ελενξες εσυ ξες και την κατασταση του, απο καποια χρονια και μετα δεν συμπληρωνουν τα σερβις στο βιβλιο γιατι γινεται ηλεκτρονικα εφοσον παει το αμαξι στην αντιπροσωποια, πχ εμενα το δικο μου ειχε τελευταιο σερβις στο βιβλιο στα 90000km, και στο ηλεκτρονικο βιβλιο της αντιπροσωποιας ακομα ενα στα 120000km, πραγματικα 149000km, και γυρισμενα ξες στα ποσα??? στα 126000km !!!! Τυχαιο??? Δεν μπορουσε να το παει κοντα στις 90000km....

Τελος αν το αμαξι καθοταν οντως 5 χρονια, απο την εμπειρια μου που ειχα αγορασει αμαξι που ηταν ακινητο 2 χρονια, το αμαξι θα στο διξει, απο κολλαρα της μηχανης μεχρι τα σινεμπλοκ στις αναρτησεις, ολα αυτα φθηρονται απο τον χρονο.

Οσο για το κομπρεσερ, αφου εχεις αυτοματο κλιματισμο, το κομπρεσερ σου κατα μεγαλο ποσοστο ειναι συνεχους περιστροφης, δηλαδη δεν εχει συμπλεκτη, αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις οπτικα, αν με κλειστο το κλιμα η τροχαλια του περιστρεφεται, ειναι συνεχους, αν οχι ειναι με συμπλεκτη. Το τι φταει πρεπει να το δει τεχνικος, το ποιο απλο μπορει να θελει απλα φρεον.
    Για την πορτα πισω, αν εισαι σιγουρος οτι φταει η ηλεκτρονικη κλειδαρια, πρεπει να βρεις μια κλειδαρια, μπορεις να βρεις και μεταχειρησμενη, καινουρια θα ζηταει η οπελ μιση περουσια, αλλα πριν ριξε μια ματια στα καλωδια της πορτας που περνανε μεσα απο την φυσουνα, αφου λες εβγαλες τον ταμπλα, ποιανουν τα χερια σου, οποτε μηπως υπαρχει καποιο κομμενο καλωδιο, πασχουν αυτα εκει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 01-09-19 στις 09:19
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες.
    Και σε μας στην δουλειά ένα Mercedes Vito έκανε ακριβός το ίδιο πράγμα το A/C ξαφνικά έκανε ένα κομπιασμα και έβγαζε ζέστη, το κλείσαμε για 5 λεπτά και το ξαναέβαλα με σε λειτουργία και δουλεύει ακόμα, εδω και 2 μήνες... Ακόμα δεν το έχει δει κάποιος μηχανικός.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις απαντήσεις. Μακάρι όλα να πάνε καλά κι ας έχει χιλιόμετρα τι αμάξι. Θα το προσέξω. Στη τελική είναι και στο οδηγό τι συντηρη θα κάνει. Ήδη παρήγγειλα Κάιντα ζουμια μου (motorkote κλπ) και για λάδια και για πετρέλαια. Σέρβις το κάνω κάθε 10000 μόνος (τα βασικά τουλάχιστον) και αλλάζω κάθε φορά φίλτρα λαδιού και πετρελαίου. Castrol magnatec 5-40. Η ελπίδα μου πάντα όμως είναι στο Θεο όσο γραφικός κι αν ακουγομαι. Αμάξι για την οικογένεια μου πήρα όχι για εξόδους κλπ. Κακό σε άνθρωπο δεν έχω κάνει. Όλα καλά θα πάνε. Όσον αφορά τις καλωδιώσεις, αν κόπηκε κόπηκε ρε παιδιά το καλώδιο. Παίζει να κάνει μικρή επαφή και μια να δουλεύει μια οχι? Πάντως βλέπω ξεκλειδώνει το αμάξι. Δεν κλειδώνει όμως... Αυτό είναι το ζόρι μου. Ευχαριστώ και παλι...

Προεπιλογή

Τελικά είναι το κομπρεσέρ.... Βρήκα από Ελλάδα τον πιο φθηνό καινούργιο εδω

https://m.antallaktikaonline.gr/nrf/13865253

αλλά νικητής σε τιμή ήταν από εξωτερικό εδώ

https://s.click.aliexpress.com/e/nvM8Vhqg

Η να πάω σε κάτι ακριβό - δοκιμασμένο?

Μπορώ να έχω τις σκέψεις σας?

Προεπιλογή

Το πρώτο που έχεις βάλει δεν είναι Ελλάδα . Εξωτερικό είναι .

Προεπιλογή

Ψάξε στο ebay για κομπρέσορα , εγώ βρήκα τον γνήσιο delphi καινούργειο για astra j sport tourer 265 ευρώ , θα ψάξω και θα γράψω το link , μην ξεχάσεις στην αλλαγή του κομπρέσορα να αλλλάξεις και το φίλτρο αφυγραντήρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koratokva : 07-09-19 στις 13:03

Προεπιλογή

https://www.ebay.co.uk/itm/DELPHI-KL...8AAOSw9W5bUig2 o πωλητής λέγετε : mks-autoteile δεν ξέρω αν αυτός ο κομπρέσορας είναι για το αυτοκίνητο σου απλά ρίξε μια ματιά.

Περιοχή
    HelloPutaz
    Αυτοκίνητο
    Kadett C

Προεπιλογή

[url=https://bit.ly/2UNQO2X]non dep[/url] - [url=https://bit.ly/30GPVMt]non luoi trai[/url] - [url=https://bit.ly/3388Ul1]non snapback[/url]

Παρόμοια Θέματα

1. προβλημα με κλιμα
    Από τον/την panagiotis_1995 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 22:41
  2. OPEL CORSA D ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ
    Από τον/την butterfly7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-10, 10:51
  3. Προβλημα με το Κλιμα στο Vecta C
    Από τον/την sokgiorgos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-09, 20:09
  4. Αγορα νεου opel astra gtc 1.6t
    Από τον/την commandate στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-08, 17:44
  5. αγορα νεου astra H
    Από τον/την thomaskalimeris στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 16:50

Δικαιώματα - Επιλογές