If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή ASTRA H: Καλώδια πίσω πόρτας

Ενα αλλο πρόβλημα που έχω ειναι η πλεξούδα στις πίσω πόρτες που κοβονται τα καλώδια της με το ανοιξε-κλείσε της καθε πόρτας. Εχω επισκευάσει τη μια πόρτα (δεν δουλευε το παραθυρο) απλά κολώντας ενα κοματι δικό μου καλωδιο, γνωριζοντας ομως οτι ειναι μια προσωρινη λύση. Τωρα ξεκινησε το παραθυρο της απέναντι πόρτας.

Με αφορμή την "νεα" βλαβη, θελω να βρώ καλώδια να αντικαταστασω τα κομένα καθώς και τα δύο που επισκεύασα. Απο ερευνα στο διαδικτυο είδα οτι η κλέμα ολόκληρη ειναι απλησίαστη είτε γνήσια είτε ιμιτασιον. Το μόνο που αξίζει ειναι να βρώ τους ακροδέκτες που ειναι μεσα στη φύσα είτε μονους τους είτε μαζι με καλώδιο. Αν και έχω βρει κατι απο εξωτερικό θα ήθελα πριν προχωρήσω στην παραγγελία να μου πει καποιος αν εχει κανει κατι αναλογο, απο Ελλαδα ή εξωτερικό.

Επίσης εχω την υποψία οτι οι ακροδεκτες αυτοι πανε και σε φύσες σε αλλα σημεια του αυτοκινητου (πχ φώτα) ή ακομη και σε αλλες μαρκες αυτοκινητων πχ VWm, AUDI, MERCEDES. Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να το επιβεβαιωσει ωστε να μου διευκολύνει την αναζήτηση τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fisakis : 3 Εβδομάδες πρίν στις 04:26
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)
    Θανάσης

Προεπιλογή

να ελέγξεις και τη φυσσούνα της 5ης πόρτας

Προεπιλογή

αν και το έχω υπ οψιν μου δεν εχω σκοπό.... ενα ένα!
    Ευχαριστώ!
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)
    Θανάσης

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Θανάση το μοντελο που έχουμε έχει βγάλει σε πολλούς προβλήματα με τις καλωδιώσεις στις πίσω πόρτες. Σε εμένα μου παρουσιάστηκε το βράδυ μετά την βάφτιση του μωρού μας. 30 Ιουλίου 2016. Γύρισα στο αμάξι μετά το φαγητό και βρήκα το πίσω αριστερά παράθυρο ανοικτό. Ο συναγερμός είχε μπει κανονικά αλλά δεν είχε ανεβάσει το παράθυρο. Εμεινα 4 μέρες με μαύρη σακούλα στο πίσω τζάμι. Από Σάββατο βράδυ που το έπαθα μέχρι Τετάρτη μεσημέρι που το έφτιαξα. Και αυτό γιατί όλοι εκαναν λάθος διάγνωση για γρύλο παράθυρου.
    Ευτυχώς πήγα στο ένα γάτο ηλεκτρολόγο που φώναζε στο τηλέφωνο να μην παραγγείλω γρύλο εάν δεν το δει αυτός ! Έτσι πήγα εκεί πρώτα κοίταξε τον διακόπτη και μετά άνοιξε καπλαμα και βρήκε ένα καλώδιο εντελώς κομμενο και άλλα δύο έτοιμα να κοπούν. Κόστος 20 ευρώ. Μου το ξαναέκανε πάλι Περυσι καλοκαίρι , πήγα πάλι στον ίδιο και βρήκε άλλο ένα καλώδιο κομμενο και άλλο ένα έτοιμο να κοπεί. Τουλάχιστον μετά Από δύο φορές που το έπαθα ξέρω ότι δεν είναι γρύλος παραθύρου.......
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ελέγξεις και τη φυσσούνα της 5ης πόρτας
    Έχεις κάποια πληροφορία ότι είναι και αυτή προβληματική ? Εγώ μόνο για τις πίσω πόρτες ήξερα και το διάβασα και εδω σε ένα θέμα για κάποιον που ήθελε να αγοράσει Άστρα Η. Στα προβλήματα που του έγραψαν ότι βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν και οι κομμένες πίσω καλωδιώσεις στις πόρτες. Σε εμένα πάντως που είχα θέμα με την πίσω πιτσιλιθρα και τα ξηλωσαμε όλα δύο φορές η πλεξούδα σε μένα δεν ήταν κομμενη.....
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Απ όσο ξέρω ολα τα astra g ,H,Meriva,Zafira A,B, εχουν ίδιες φυσούνες και πριζες στις πόρτες και παγκαζ.Οταν υπάρχει ηλεκτρολογικό πρόβλημα στην καμπίνα γενικά πρέπει να ελέγχονται.Ακόμα και μία κομμενη γείωση εμφανίζει κουφά προβλήματα.

Παρόμοια Θέματα

1. Μπαίνει νερό από το πάνω stop της πίσω πόρτας. Opel Astra H
    Από τον/την panosh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-15, 00:37
  2. Opel Corsa C Λάστιχο πίσω πόρτας
    Από τον/την panosh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 00:06
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-11, 20:56
  4. Αντιθαμβωτικές αντιστάσεις πίσω πόρτας σε Αstra G
    Από τον/την stamvag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 20:04
  5. Τρύπες στις πόρτες για τα καλώδια
    Από τον/την dimpas στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-07, 05:26

Δικαιώματα - Επιλογές