If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Προεπιλογή Astra H 5θ : Οπτική και ηχητική ένδειξη ανοιχτής πόρτας χώρου αποσκευών

Καλησπέρα στην ομάδα!!

Καποιες φορες ενω η πόρτα του χωρου αποσκευών ειναι κλειστή εχω ηχητική και οπτική ενδειξη οτι ειναι ανοιχτή. Οταν ανοιξω και κλείσω τη πόρτα συνήθως σταματάει. Επισης δεν ασφαλίζει πάντα η πόρτα, δήλαδη την κλείνω με μια σχετική δύναμη και δεν κλεινει αμέσως αλλα με τη δευτερη προσπάθεια.

Για πείτε μου απο πού να ξεκινήσω το "γαργάλημα" γιατι καποια στιγμή βλεπω να μή σταματαει και τα νευρα να γίνονται τσατάλια.

1) καλωδίωση φυσούνας πόρτας χωρου αποσκευών
    2) κλειδάρια πόρτας
    3) διακόπτη εντολής για ενδειξη ανοιχτής πόρτας? Αλήθεια, πού βρίσκεται?
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)
    Θανάσης

Προεπιλογή

Εγώ θα ξεκίναγα μάλλον από φαναρτζη να μου ρύθμισει την πόρτα. Έτσι όπως το περιγράφεις μου θυμίζει ένα πρόβλημα που είχα με άλλο αμαξι. Έκανε τα ίδια συμπτώματα και τελικά ήθελε ρύθμιση η θέση της κλειδαριάς. Ίσως με κάποιο δυνατό κλείσιμο της πόρτας να έχει αλλάξει λίγο η θέση της.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ από τότε που το πήρα. Εάν βάλεις λίγο περισσότερη δύναμη δεν το κανει.... Δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω. Κάτι σε ρύθμιση βλέπω να θέλει. Την επόμενη φορά που θα πάω σε φαναρτζη θα το φτιάξω. Εάν βρεις ότι φταίει κάτι άλλο ενημέρωσε μας φίλε μου.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Ακόμη δεν εχω ασχοληθει. Το περίεργο ειναι οτι μου το κάνει κυρίως οταν ο χωρος αποσκευών ειναι γεματος, οποτε και εγω πιστεύω οτι ειναι καποια μικρορύθμιση. Αν ασχοληθω και το βρώ θα ενημερώσω οπως κανω πάντα!
    Θανάσης

Προεπιλογή

Καλημέρα. Έχει στην πόρτα κάποια λαστιχάκια του στόπ (για να μήν κοπανάει όταν κλείνει) εκείνα βιδώνουν-ξεβιδώνουν και ανεβάινου-καταιβαίνουν,
    δηλαδή ρυθμίζουν ανάλογα ποσο θα τα βιδώσεις. Παίξε λίγο με εκείνα και θα την φέρεις στο σημείο που θέλεις για να κλείνει με την μια.

Προεπιλογή

Πρέπει να ήταν το λάστιχο στεγανοποίησης της πόρτας δεν ειχε μπεί καλα στο ύψος του αριστερού φανού επειδή εβρισκε στην επενδυση-μοκέτα του χώρου αποσκευών. Το διόρθωσα και μένει να το δούμε στη πορεία!
    Κοίταξα αυτο με τα στοπ που λεει ο mariosbusa αλλα δεν καταλαβαίνω πως ξεβιδώνουν. Τα περιστρέφεις με το χέρι ή πρέπει να βάλεις γερμανικό κλειδι στο μεγάλο πλαστικό παξιμάδι που έχει? Γενικά δεν το ζόρισα να μην το σπάσω γιατι ανάλογα στοπ σε παλαιοτερα αυτοκινητα που είχα περιστρεφονταν ευκολα.
    Θανάσης

Προεπιλογή

Καλημέρα. Με το χέρι γυρνάνε και ανεβαίνουν-κατεβαίνουν πολύ λίγο ίσα για να ρυθμίσεις την πόρτα (με το μάτι δεν φαίνεται) Οσο βιδώνεις τόσο πιο μεσα κλείνει η πόρτα και το αντίθετο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σήμερα ασχολήθηκα και εγώ λόγω εκτάκτου εξωτερικού πλυσιματος. Πήραξα και εγώ τις βίδες που έγραψε ο Μάριος. Έχουν πολύ μικρή διαφορά από το βιδωμα στο ξεβιδωμα. Εγώ τις βίδωσα τέρμα με το χέρι. Θα το παρακολουθήσω και θα σας πω εάν άλλαξε κάτι.

Προεπιλογή

Το ίδιο έπαθα και εγώ την Παρασκευή αγόρασα το αμάξι από την opel mega motors Πειραιά. Την Κυριακή το πορτμπαγκάζ δεν έκλεινε καλά μόνο με λίγη δύναμη. Σταμάτησε να δουλεύει να ανοίγει για την οροφή. Δεν πρόλαβα να το χαρώ δεν ξέρω τι να κάνω και εδώ στην Πάτρα δεν ξέρω κανέναν να πάω στην opel

Προεπιλογή

Βασικά να τους πάρεις τηλ εκεί που το πήρες και να μιλήσεις μαζί τους.
    Αυτοί θα σου βρουν λύση
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ασχολήθηκα και εγώ λόγω εκτάκτου εξωτερικού πλυσιματος. Πήραξα και εγώ τις βίδες που έγραψε ο Μάριος. Έχουν πολύ μικρή διαφορά από το βιδωμα στο ξεβιδωμα. Εγώ τις βίδωσα τέρμα με το χέρι. Θα το παρακολουθήσω και θα σας πω εάν άλλαξε κάτι.
    Αν και πλέον δεν χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο το τελευταίο δίμηνο (πλέον πάω με τα πόδια στη δουλειά) , όσες φορές χρειάστηκε να ανοίξω την πίσω πόρτα είδα ότι από τότε που εσφυξα τις βίδες δουλεύει πλέον κανονικά και κλείνει με την πρώτη !.

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa D φωτισμός χώρου αποσκευών
    Από τον/την superpan στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-18, 12:15
  2. Ηχητική προειδοποίηση ανοιχτής πόρτας-πορτμπαγκάζ..την βοήθεια σας
    Από τον/την birdis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 22:45
  3. Δεν ανοίγει το πορτ παγκάζ (χώρος αποσκευών)
    Από τον/την Highlander στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-12, 11:53
  4. κάλυμμα χώρου αποσκευών
    Από τον/την katsavge στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-10, 22:54
  5. Εκμετάλευση Χώρου Αποσκευών
    Από τον/την emik στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 23:54

Δικαιώματα - Επιλογές