If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 32

Προεπιλογή Corsa D - Πρόβλημα με abs & esp

Παιδιά καλησπέρα .

Είχα πάει το Corsa για έλεγχο κτεο. Έκτοτε ανάβει το λαμπάκι του abs + esp .
    Το πήγα στο συνεργείο της Opel και έδειξε ο εγκέφαλος Ότι υπάρχει πρόβλημα με το πίσω αριστερό αισθητήρα.
    Όταν πρότεινα στο συνεργείο να κάνουμε τράμπα τον αριστερό αισθητήρα με το δεξί και το δεξί με το αριστερό να δούμε αν όντως έχει πρόβλημα συνέχισε να βγάζει τον ίδιο σφάλμα.

Το περίεργο είναι ότι το ABS & ESP Δουλεύει κανονικά μέχρι κάποια χιλιόμετρα δηλαδή όταν βάζω μπροστά τον κινητήρα με το που τσουλήσει λίγο το αυτοκίνητο τα λαμπάκια σβήνουν. Μετά τα 50 με 60 km Ως επί το πλείστον ξανά ανάβουν και τα δύο λαμπάκια και μένουν ανοιχτά και βγαίνουν όλα εκτός τα συστήματα abs esp antispin.

Τέλος μπήκα στο κρυφό μενού και είδα ότι το λογισμικό Του εγκεφάλου είναι από το 2011.

Το αυτοκίνητο το αγόρασα. Ιουλίο του 2013 και όταν ρώτησα το μηχανικό της αντιπροσωπείας αν έχει βγει νέο λογισμικό εγκεφάλου μου είπε όχι ούτε γίνει κάποια ανακληση σε μονάδα ABS

Καμιά ιδέα;

Προεπιλογή

Παιδιά οποιαδήποτε απάντηση καλοδεχούμενη.
    Το αυτοκίνητο δεν έχει βγάλει τπτ 6 χρόνια... μόνο ανλτια νερού άλλαξα γιατί έκανε θόρυβο μεταλλικό ...πιο πολύ προληπτικά μην την πάρω στο χέρι.
    Ξαφνικά μετά το κτεο έγινε αυτό με το esp.
    Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ακόμα και σε παλιότερο μοντέλο ας το μοιραστεί.

Προεπιλογή

Το πιθανότερο αίτιο είναι η καλωδίωση του αισθητήρα. Καλύτερα πήγαινε σε εναν ηλεκτρολόγο να το ψάξει.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Λοιπόν το πρόβλημα βρέθηκε .
    Αλλάχτηκε μουαγιε ρουλεμάν στον πίσω αριστερό τροχό.
    Οι αισθητήρες και η μονάδα abs είναι μια χαρά.
    Όλα αυτά έγιναν μετά το κτεο.
    Δεν ξέρω αν ήταν να παραδώσει πνεύμα ... Η αν έγινε εκεί η αν ήταν συμπτωματικό.

Προεπιλογή

καλημέρα πόσο κόστισε;;

Προεπιλογή

Μαζί με θερμοστάτη ( καινούργιο μαμά Opel ) μεταχειρισμένο μουαγιε όλο το σετ και εργασία 200 μαύρα

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε.
    Για ποιο λόγο άλλαξες και
    μουαγιέ;

Προεπιλογή

Πανω στο μουαγιε ειναι ο αισθητηρας/μαγνητης του abs, ο οποιος δεν αλλαζει χωρια, οπως και το ρουλεμαν το ιδιο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Τελικά το λαμπάκι ξανάναψέ του abs - esp ..βέβαια όχι όπως πριν αλλά άναβε περιοδικά ..έσβηνα τον κινητήρα ξανά έβαζα μπρος και σβήναμε.
    Θέλει ψάξιμο .. αν δεν είναι καλωδίωση να έχουν οξειδωθεί η αισθητήρες μάλλον μου κάνει για μονάδα

Προεπιλογή

Επανέρχομαι ...πήγα σε φρένα στα Σπάτα το οποίο συνεργείο δεν ξέρω αν επιτρέπετε να το αναφέρω ...είναι αποκλειστικά και μόνο για φρένα.

Το παλικάρι ασχολήθηκε πάρα πολύ και μου λέει ότι πρέπει να βάλουμε πάλι μουαγιε.

Αφού του εξήγησα ότι στην Opel βάλουμε μεταχειρισμένο μουαγιε Κατέληξε να μου πει ότι δεν δουλεύει σωστά και είναι χαλασμένο και θα πρέπει να πάρουμε καινούριο.

Εν τέλει σήμερα ήρθε το καινούργιο Μουαγιέ όλα μαζί με εργασία 130 €

Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε πλήρως και θα πάρω το μεταχειρισμένο που μου έβαλε η Opel και θα τους πω να μου φέρουν τα λεφτά πίσω Που με χρέωσαν για ένα προβληματικό ελαττωματικό προϊόν το οποίο δεν με ενημέρωσαν ότι θα βάλουν μεταχειρισμενο.

Προεπιλογή

καλημερα με το καινουργιο μουαγιε το προβλημα λυθηκε;;

Προεπιλογή

Ναι όλα καλά !! Ούτε αισθητήρες ούτε καλωδιώσεις ούτε εγκέφαλος

Προεπιλογή

Παιδιά γεια. Είμαι καινούρια στο φόρουμ καο θα ηθελα τα φώτα σας. Λοιπόν έχω ένα opel astra sedan 2011. Ήταν καιρό ακινητοποιημένο. Άλλαξα μπαταρια ( μπηκε μπος) αντλια βενζίνης, αμορτισερ, ιμαντα, λαστιχα του έγινε κ ζυγοσταθμιση και ευθυγραμηση. Πριν τρεις μερες το περασα απο κτεο. Μετά το κτεο μου βγάζει το εξης πρόβλημα. Κανοντας οπισθεν μερικες φορες οχι παντα ακουγεται ενας θορυβος σαν μπρικι. Αλλα οκ αυτο δεν γίνεται παντα. Αυτο που με ενοχλει πολυ και με δυσκολευει ειναι οτι πλεον το αμαξι στην οπισθεν σε ανηφορικη κληση (κληση αυτη που εχουν τα παρκινγκ) ειναι σαν να μηντραβαει αμα δεν παρει φορα το αμαξι. Το σταματω παω να του δωσω οθηση κ ενω του δινω 2 με 2.5 χιλιαδες στροφες καο εχω σχεδον αφησει το συμπλεχτει το αμαξι δεν εχει ωθηση να παει πισω βογκαει για να παει αν παει και πολλες φορές σβήνει. Κ μετα δεν περνει μπρος εκτος αν βγαλω το κλειδι απο τη μηχανη και το ξαναβαλω. Οταν το κανει αυτο τα λαμπακια που αναβουν ειναι της μπαταριας της μηχανης των λασιων και αυτο με το κλειδι. Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι. Μηπως μπλοκαρει το esp? Μήπως είναι μουαγε η δισκοι; HELP PLEASE

Προεπιλογή

Πόσα χιλιόμετρα έχει το αμαξι?
    Έτσι όπως το λες εμένα μου κάνει για δίσκο πλατό.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

όταν κάνεις όπισθεν σε ανηφόρα, δεν θα αφήνεις τέρμα πάνω το πεντάλ. Θα το αφήνεις λίγο να ανέβει , και θα γκαζώνεις, για δοκίμασε το έτσι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα χιλιόμετρα έχει το αμαξι?
    Έτσι όπως το λες εμένα μου κάνει για δίσκο πλατό.
    Το αμάξι δεν έχει δουλέψει πολύ λόγω προβλημάτων υγείας. Έχει μόνο 5.500 χιλιόμετρα από το 2011 που το έχουμε

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν κάνεις όπισθεν σε ανηφόρα, δεν θα αφήνεις τέρμα πάνω το πεντάλ. Θα το αφήνεις λίγο να ανέβει , και θα γκαζώνεις, για δοκίμασε το έτσι.
    Το κάνω και όταν παει στις 2.000 με 2.500 στροφες αφήνω για να φύγει το αμάξι αλλά βλέπω ότι κ πάλι φεύγει δύσκολα κ λίγο

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giota31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αμάξι δεν έχει δουλέψει πολύ λόγω προβλημάτων υγείας. Έχει μόνο 5.500 χιλιόμετρα από το 2011 που το έχουμε
    Αν κατάλαβα καλά το αυτοκίνητο έχει κάνει μόνο 5500km ??? Τότε πρόβλημα δισκου είναι απίθανο.
    Κάνει σαν να μην έχει δύναμη ή ανεβάζει στροφές όσο πατάς το γκάζι?
    Service και αλλαγή μπουζί να φανταστώ ότι γίνανε σωστά;; Πολλαπλασιαστής ελέγχθηκε;;; Τροφοδοσία -μπεκ???
    Μόνο στην όπισθεν συμβαίνει αυτό?Αντλία βενζίνης και αμορτισέρ γιατί αλλαχθηκαν;;

Προεπιλογή

Μόνο στην οπισθεν συμβαίνει αυτό. Μήπως έχει κολλήσει το esp?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά το αυτοκίνητο έχει κάνει μόνο 5500km ??? Τότε πρόβλημα δισκου είναι απίθανο.
    Κάνει σαν να μην έχει δύναμη ή ανεβάζει στροφές όσο πατάς το γκάζι?
    Service και αλλαγή μπουζί να φανταστώ ότι γίνανε σωστά;; Πολλαπλασιαστής ελέγχθηκε;;; Τροφοδοσία -μπεκ???
    Μόνο στην όπισθεν συμβαίνει αυτό?Αντλία βενζίνης και αμορτισέρ γιατί αλλαχθηκαν;;
    Servise του έγινε σε συνεργείο της γειτονιάς κ μου είπε ότι του εβγαζε μόνο αντλία βενζίνης, ήταν κολλημένη από ακινησία. Άλλαξα κ ιμαντα γτ δεν είχε αλαχτει κ η ακινησία τον τρώει κ αυτον. Από εκεί κ πέρα ενώ του είπα να δει μπουζι κ όλα. Μου είπε ότι είναι οκ. Πιστεύω ότι δεν κοίταξε καν, μόνο κ μόνο επειδή δεν έχει χιλιόμετρα το αμάξι. Γτ ναι καλά καταλβες έχει μόνο 5.500 χιλιάδες χιλιόμετρα από το 2011 που το έχουμε πάρει, καινούργιο όχι μεταχ. Όποτε μπουζι, μπεκ πολλαπλαδιαστης δεν νομίζω ότι ελεγθηκαν καν. Μόνο σε ανηφορα το κανει αυτο που λέω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με Corsa B 1.4 16v
    Από τον/την igna1993 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-19, 22:07
  2. Πρόβλημα με Corsa D 1.0
    Από τον/την Mary11 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-18, 10:33
  3. Πρόβλημα σε corsa B
    Από τον/την G-power στο forum Κανόνες Χρήσης / Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 11:53
  4. Πρόβλημα με Corsa A
    Από τον/την teendriver στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-13, 13:17
  5. Πρόβλημα σε corsa opc
    Από τον/την pantelostuning στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-10, 20:08

Δικαιώματα - Επιλογές