If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 25
    Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή Astra J - Ζόρισμα και σβήσιμο κινητήρα

Καλησπέρα, παιδιά!

Έχω ένα θέμα με το Astra μου και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Αρχικά να πω πως το αυτοκίνητο είναι αυτόματο.

Ενώ πήγαινα εχτές στον δρόμο, φτάνοντας σε ένα φανάρι και φρενάροντας, το αυτοκίνητο έσβησε. Ωστόσο, επειδή πήρε αμέσως μπροστά και δε μου έκανε ξανά κάτι, είπα ότι θα ήταν τυχαίο.
    Σήμερα, όμως, παρατήρησα ότι ζορίζεται να ξεκινήσει και να ανεβάσει στροφές. Επιπλέον, μου έσβησε τρεις φορές ενώ πήγα να ξεκινήσω από φανάρι.
    Αν ξεκινήσει και φύγει, δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα πηγαίνοντας στον δρόμο.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι; Σκέφτηκα μήπως είναι αντλία βενζίνης, αλλά μου είπαν ότι θα χάλαγε μία και έξω και πως το αυτοκίνητο δε θα έπαιρνε μπροστά...

Προεπιλογή

Απο ρευματα ισως ειναι.... μπουζι ... πολλαπλασιαστης ... στιγμιαιο ηταν; Μηπως ειναι στο τερμα κατω το καυσιμο και εχει τιποτα σκουπιδακια μεσα ... ριξε κανενα καθαριστικο και μην αφηνεις να πεσει η βελονα κατω απο το μισο τεποζιτο
    Δεν τρέχει κάστανο.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Από μπουζί και πολλαπλασιαστή δεν πρέπει να είναι. Μπουζί άλλαξα πριν μία εβδομάδα και πολλαπλασιαστή πριν πέντε μήνες. Τι να πω, να είμαι τόσο άτυχος και να έχει κάτι από τα δύο πρόβλημα...

Του έριξα και καθαριστικό, αλλά το πρόβλημα δε σταμάτησε. Πάντως, επειδή πάντα προσέχω όσον αφορά το καύσιμο (βάζω συνέχεια 100στάρα και από το ίδιο βενζινάδικο), δε νομίζω να είναι θέμα σκουπιδιού και injection system.

Την Τετάρτη έχω ραντεβού στο συνεργείο, οπότε θα δούμε τι είναι. Θα ενημερώσω για ό,τι νεότερο.

Προεπιλογή

Ρίξε ένα καθαρισμό και στον maf.
    Κάτι τέτοια χαζά κάνει.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εννοείς να τον βγάλω και να τον καθαρίσω; Γιατί αλλιώς, πώς θα του ρίξω καθαριστικό;

Επίσης, για τον MAF θα μου άναβε και check; Γιατί εμένα δε μου ανάβει τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolias63 : 06-08-19 στις 13:11

Προεπιλογή

Όλα αυτά είναι εικασίες.
    Πολλά μπορεί να είναι.
    Τον μαφ τον βγάζεις τον ψεκάζεις με ειδικό σπρέι το αφήνεις να στεγνώσει και τον ξαναβαζεις.
    Αν έχεις κάποια διαγνωστικό κάνε έναν έλεγχο και στους λαμδα.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Από το συνεργείο μου λένε ότι μάλλον φταίει ο πολλαπλασιαστής (την τύχη μου μέσα).

Να ρωτήσω, ξέρετε τι πολλαπλασιαστή φοράει από τη μάνα του; Bosch ή Delphi; Ο κινητήρας είναι ο A16LET.

Προεπιλογή

Εμενα φοραγε delphi

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Έχω κουραστεί με τους πολλαπλασιαστές, το αυτοκίνητο το έχω 3.5 χρόνια και έχω αλλάξει τρεις φορές! Έβαζα Hitachi, αλλά ποτέ ξανά!!! Τώρα θα πάω ή σε Bosch ή σε Delphi.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolias63 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κουραστεί με τους πολλαπλασιαστές, το αυτοκίνητο το έχω 3.5 χρόνια και έχω αλλάξει τρεις φορές! Έβαζα Hitachi, αλλά ποτέ ξανά!!! Τώρα θα πάω ή σε Bosch ή σε Delphi.
    Εχω την εντύπωση ότι οι Hitachi έχουν 5 χρόνια εγγύηση. Γιατί δεν τους επιστρέφεις?

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Έναν χρόνο εγγύηση μου είχαν πει εμένα και όλοι χάλαγαν στον έναν χρόνο και κάτι.
    Ο μόνος που είναι εντός εγγύησης είναι αυτός που χάλασε τώρα, αλλά σταμάτησα να πηγαίνω στο συνεργείο που τον έβαλα (δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος από τη δουλειά του) και δε θέλω να πάω να τσακωθώ.
    Για να βγάλει την ουρά του απ' έξω, θα πει ότι δε φταίει ο πολλαπλασιαστής και ότι είναι κάτι άλλο και να το ψάξει.
    Δεν έχω όρεξη και χρόνο για όλο αυτό, θέλω απλά να τελειώσει επιτέλους το όλο θέμα με τον πολλαπλασιαστή!

Εσείς τι προτείνετε να βάλω, Bosch ή Delphi; Η τιμή στη διαφορά είναι αρκετά μεγάλη (Bosch 220 ευρώ και Delphi 120 ευρώ) και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Τόσο καλύτερος είναι ο Bosch;

Προεπιλογή

Εγω εβαλα της NGK με 100 ευρω και στους 2-3 μηνες που το εχω δεν εχω παρατηρησει κατι

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ το πιθανότερο θα έκανα παραγγελία από εξωτερικό τον γνήσιο. πχ εδώ στοιχίζει 154€.
    https://www.autovaux.co.uk/ignition-coil-unit

ή τον beru στα 111€
    https://www.todos.gr/beru-pollaplasiastis-zs427

ή τον NGK στα 99€
    https://www.onparts.gr/opel/astra-j-...-ngk-u6041-ngk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 07-08-19 στις 17:22

Προεπιλογή

Μια χαρά είναι και ο beru.

Προεπιλογή

Απο τη μαμα του σε Α14XER φοραγε Original Delphi. Γυρω στα 50 χιλιαδες χλμ χτυπησε (εσπασε ο 1ος και μεσα καμμενα μπουζί) και έβαλα ιμιτασιον Delphi με 2 ετη εγγυηση και 130€ κοστος. Πριν κλεισει 3 χρονια χαλασε τα ίδια συμπτωματα σε αφηνει εν κινησει απροειδοποίητα. Εβαλα Huco - Hitachi με 5 ετη εγγυηση και 140€ αυτη τη στιγμη εχω 118 χιλιαδες χλμ
    Για πες μου κι εσυ το ιστορικό σου με το προβλημα πολλαπλασιαστων. Εντωμεταξυ να αναφέρω πως μαζι με πολλαπλασιαστη και αντλια νερου βαρεσε η μαμα την αλλαξα με μια κινεζικη στα 70€ οπου μαζι με το 2ο πολλαπλασιαστη ολως τυχαιως ταυτοχρονα εχασε νερα κ αλλαξα σε SKF στα 90€ η γνησια στα 170 κοστος GM.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Εγώ πήρα το αυτοκίνητο πριν 3.5 χρόνια. Μετά από τρεις μήνες άρχισε να ρετάρει. Επειδή δεν είχα βιβλίο service και δεν ήξερα τι είχε αλλαχτεί, άλλαξα και μπουζί και πολλαπλασιαστή για σιγουριά.
    Μετά από έναν χρόνο και κάτι, πάλι άρχισε να ρετάρει. Τα μπουζί φαίνονταν εντάξει, οπότε άλλαξα πολλαπλασιαστή. Μετά από έναν χρόνο (πριν 5-6 μήνες περίπου) πάλι τα ίδια,, οπότε άλλαξα πάλι πολλαπλασιαστή.
    Και τώρα μου έκανε το πρόβλημα που περιέγραψα στο πρώτο post.

Επειδή έχω κουραστεί και χαλάσει πάνω απλό 350-400 ευρώ σε πολλαπλασιαστές, λέω να πάω στον Bosch μπας και τελειώσει το θέμα.

Προεπιλογή

Το θέμα δε θα τελειώσει αν πας σε bosch. Αν πας σε Beru θα τελειώσει.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Τόσο αξιόπιστος είναι ο Beru; Ξέρετε αν έχει εγγύηση; Στο todos.gr δεν αναφέρει κάτι...

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο, ο παρακάτω πολλαπλασιαστής (Beru ZS427), σύμφωνα με τα συμβατά οχήματα, δεν ταιριάζει με το Astra μου.
    https://www.todos.gr/beru-pollaplasiastis-zs427

Αυτός που ταιριάζει στο δικό μου είναι ο Beru ZSE199.
    https://www.antallaktikaonline.gr/beru/13648296

Είναι ίδιοι; Μην έχω πάλι πρόβλημα...

Προεπιλογή

Ψάξου προς αισθητήρα στροφάλλου. Αν αρχίσει να τα παίζει αργεί να πάρει μπροστά και αν τα παίξει τελείως δουλευει σε open loop και σε πάει μέγιστες στροφές μέχρι 4500 νομίζω. Αν έχεις αποκλείσει πολ/σιαστή και αντλία δες αυτό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σβήσιμο Κινητήρα με Aircondition
    Από τον/την angelucky στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-19, 22:07
  2. OPEL ASTRA H - Προβλημα με σβήσιμο κινητήρα
    Από τον/την mulberry1779 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-17, 19:45
  3. ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ - Τρέμουλο κινητήρα και σβήσιμο - Opel Astra J 1.4t
    Από τον/την chrian στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-16, 14:39
  4. Πρόβλημα με check engine και σβήσιμο κινητήρα σε Astra F '98
    Από τον/την Hiden στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 22:43
  5. Σβήσιμο κινητήρα Astra J 1.4T ερώτηση
    Από τον/την Thomas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-12, 09:19

Δικαιώματα - Επιλογές