If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 715161718 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 321 έως 340 από 341

Θέμα: VASILIS ASTRA H

Προεπιλογή

Μήπως φταίει η τοποθέτηση...?
    Είναι πολλές οι συμπτώσεις που περιγράφεις....

Προεπιλογή

τους θερμοστατες τους τοποθετησα εγω, και τους γνησιους και τον Behr που εχω τωρα.
    Στην αντλία ήμουν μπροστά στην τοποθετηση....η οποία είναι πααααρα πολύ απλή σαν διαδικασία.... και έγινε πάρα πολύ σωστά...
    Το θέμα ειναι ότι χάνουν νερό από τον άξονα περιστροφής τους...
    Ενα γ@μημένο ρουλεμάν ειναι που δεν είναι ικανές κάποιες εταιριες να το στεγανοποιήσουν.....
    Βέβαια εγώ τώρα έχω πληρώσει 3 φορές τοποθέτηση....

Προεπιλογή

Η ποιοτητα σε πολλα επωνυμα ανταλλακτικα δεν ειναι οτι εχει πεσει, απλα πλεον πολλα ανταλλακτικα ειναι φασον, οποτε τα περνει πχ η ΙΝΑ και χτυπαει την φιρμα της, εσυ νωμιζεις οτι περνεις ΙΝΑ, και τελικα περνεις μαρκα οτι ναναι.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

και τωρα τί βαζουμε?
    skf η γνησια? Μήπως πολλά gm δεν ειναι φασόν....
    μεχρι και ταμπελάκια αυτοκολλητα εκτυπωνε επιτηδιος πριν μερικά χρόνια για τα gm made in china που πουλουσε σαν γνησια....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τωρα τί βαζουμε?
    μεχρι και ταμπελάκια αυτοκολλητα εκτυπωνε επιτηδιος πριν μερικά χρόνια για τα gm made in china που πουλουσε σαν γνησια....
    Καλημερα BILL , δεςς για DAYCO ή HEPU .

3 στα 3 , φοβερο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων

3 στα 3 , φοβερο
    Έχει ευστοχία ο μπαγασας
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ευστοχία ο μπαγασας

Προεπιλογή

Εγω θα εβαζα ξανα αφτερ, skf ή hepu οπως εγραψε ο Γιωργος, και αν βγει off και η 4η, ...μετα η λυση ειναι, πρακτορειο στυλο δελτιο!!!! Σιγουρο ταμειο....
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων

3 στα 3 , φοβερο
    Αύριο έχει τζάκποτ στο τζόκερ με 10.000.000€....
    Βρε λες;;;;

Προεπιλογή

Ο ιμάντας είναι το σωστό νούμερο; Ο τεντοτηρας είναι γνήσιος; Οι ιμιτασιόν τεντοτηρες έχουν πολλές φορές δυνατότερα ελατήρια και τεντώνουν χωρίς αύριο.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σωστα ειναι και τα δυο. Ο τεντωτηρας αλλάχθηκε πριν 4 χρόνια με ΙΝΑ. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε μετα την ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ αλλαγη της γνήσιας αντλιας πριν ένα+ χρόνο. Εξάλλου η πρωτη αντλία KWP αλλάχθηκε μετά από ένα χρονο , η δευτερη μετά από 2,5 μήνες και η ΙΝΑ που εβαλα τώρα έτρεχε από τη δευτερη μέρα και λειτούργησε το πολύ 30 λεπτά..... ΤΖΑΚΠΟΤ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 25-08-22 στις 00:26

Προεπιλογή

Μήπως τις τραβάει πολύ ο τεντωτηρας INA?
    Όπως λέει και ο Χρήστος, είναι πιθανό να φταίει αυτό...
    Δηλαδή να άντεχε η μαμά αντλία με τον ΙΝΑ, αλλά οι άλλες όχι.

Προεπιλογή

Τυχαία είδα 2 διαλυμένους τεντοτηρες άλλης μάρκας. Ο ένας γνήσιος άγνωστης εταιρίας κατασκευής κ ο άλλος skf. Το ελατήριο του γνήσιου 2.7mm και του ιμιτασιόν 3.5mm. Ο ιμιτασιόν μπετό.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τωρα τί βαζουμε?
    Όλα οκ?

Προεπιλογή

Ολα καλα. Δεν την εχω αντικαταστήσει ακόμα λόγω χρόνου. Εντος της εβδομαδας θα εχω νεα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Διάβασα αυτές τις μέρες τη συζήτηση που ανοίξατε περί αντλιών και θα καταθέσω και τη δική μου σχετική εμπειρία. Μοτέρ στο αμάξι μου το Ζ18ΧΕ. Πρώτη φορά άλλαξα αντλία στα 171.000χλμ, μαζί με τη 2η αλλαγή σετ ιμάντα εκκεντροφόρου (η πρώτη αλλαγή σετ 'εγινε στα 90.000χλμ/6 χρόνια και δεν πειράχθηκε τότε η μαμά αντλία). Αλλάζω λοιπόν στα 171.000χλμ σετ ιμάντα μαζί με αντλία και τα βάζω όλα γνήσια (σετ ιμάντα και γνήσια αντλία, γνήσιο σετ είχα βάλει και την πρώτη φορά που το άλλαξα, στα 90.000χλμ). Η αλλαγή της αντλίας στα 171.000χλμ (11 χρόνια) έγινε καθαρά προληπτικά. καθώς ούτε έχανε υγρό ή δάκρυζε, ούτε και θόρυβο έκανε. Αυτά τον Ιούλιο του 2016. Φέτος λοιπόν που συμπλήρωσα 6 χρόνια από την προηγούμενη αλλαγή σετ ιμάντα (και αντίστοιχα έφτασα πάλι σχεδόν 90.000χλμ από την προηγούμενη αλλαγή) πηγαίνω πάλι για αλλαγή σετ (πάλι με γνήσιο) χωρίς να έχω πρόθεση να ξανααλλάξω τη γνήσια αντλία που είχα τοποθετήσει προ 6 ετίας (90.000χλμ). Κάνω λοιπόν την αλλαγή του σετ τέλη Σεπτέμβρη, ενώ από το συνεργείο δεν που ανέφεραν ούτε για δαρροές ψυκτικού από την αντλία αλλά και ούτε για περίεργους θορύβους ή τζόγους. Περνάει κοντά 1 μήνας από την αλλαγή κι αρχίζω να παρατηρώ κάποιους μικρής σχετικά έντασης μεταλλικούς θορύβους στο ρελαντί, ειδικά με ανοιγμένο καπό, από την πλευρά των ιμάντων (δυναμό κλπ). Η πρώτη μου σκέψη μήπως υπάρχει θέμα με το ρουλεμάν του δυναμό ή το ρουλεμάν του τεντωτήρα του (το οποίο επίσης είχα αλλάξει το 2014, στα 141.000χλμ με γνήσιο). Όλα αυτά στα 260.000χλμ. Μετά από μερικές μέρες συνειδητοποιώ ότι ο θόρυβος ακούγεται κάπως πιο έντονα κι αποφασίζω να πάω το αμάξι στο συνεργείο. Η διάγνωση, ο θόρυβος προέρχεται από την αντλία νερού (τη γνήσια, που έβαλα το 2016 και δεν άντεξε καλά καλά 90.000χλμ), οπότε κι έγινε αντικατάσταση άμεσα, πάλι με γνήσια, αλλά δυστυχώς για μένα πλήρωσα για δεύτερη φορά μέσα σε 40 μέρες τα εργατικά του βγάλε-βάλε για το σετ ιμάντα εκκεντροφόρου (περί τα 80 ευρώ), το οποίο δεν είχε συμπληρώσει καλά καλά 1.500χλμ από την αλλαγή που του είχα κάνει.
    Πάλι καλά βέβαια που δεν μου έβγαλε το θόρυβο η αντλία μετά από 5-10.000χλμ οπότε τότε μάλλον θα υποχρεωνόμουν και να ξανααλλάξω μαζί με την αντλία και το σετ ιμάντα που είχα βάλει το Σεπτέμβρη.
    Εν κατακλείδι, ενώ κι εγώ πίστευα (και πιστεύω ακόμα) ότι σε κρίσιμα ανταλλακτικά του κινητήρα καλό είναι να βάζουμε γνήσια υλικά, στη συγκεκριμένη περίπτωση ομολογώ ότι ψιλοαπογοητεύτηκα.

Προεπιλογή

Από τότε που το πήρες μέχρι τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει 3-4 προμηθευτές της γνήσιας αντλιας.
    Δεύτερον οταν σου λέει 90000χλμ δεν πάει να πει ότι φτάνουμε στα όρια.
    Λάδια αλλάζεις κάθε 20000 που σου λέει; Δε νομίζω. Είναι υπό ιδανικές συνθήκες.
    Επίσης αμα μια αντλία ξετεντώσει και ξανατεντώσει συνήθως μετράει αντίστροφα.

Σελίδα 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 715161718 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές