If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Προεπιλογή Πρόβλημα με σωληνάκι πιτσιλίσματος πίσω τζαμιού (Astra G).

Χαιρετώ την παρέα. Όχι και πολύ ενεργό μέλος του φόρουμ, αλλά στο προηγούμενο θέμα μου με είχατε βοηθήσει, οπότε ξαναρωτάω.

Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά στον τίτλο του μηνύματος, αλλά υπάρχει πρόβλημα με το σωληνάριο (σωστά το λέω; ) που πιτσιλάει το πίσω τζάμι. Το νερό δεν φτάνει καθόλου μέχρι την τρυπούλα που πιτσιλάει το τζάμι, και ακούω με το αυτί μου μια διαρροή και ποιο συγκεκριμένα σταγόνες να στάζουν εσωτερικά στο πίσω μέρος και δεξιά του αυτοκινήτου. Ανοίγοντας το πορτ παγκάζ διαπίστωσα ότι έχει γίνει μούσκεμα το δεξί τοίχωμα, και επίσης διαπίστωσα ότι έχει τρέξει λίγο νερό από τρύπα που εξέρχεται η ζώνη ασφαλείας που βρίσκεται στο δεξί πίσω κάθισμα. Όπως το εξηγώ καταλαβαίνει κανείς ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα, και αν διορθώνεται σχετικά εύκολα; Να σημειώσω ότι με το μπροστινό τζάμι δεν έχω πρόβλημα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε. Προφανώς έχει ξεκουμπώσει ή έχει τρυπήσει το σωληνάκι που στέλνει το νερό στον πίσω υαλοκαθαριστήρα. Θα πρέπει να κατεβάσεις τον ουρανό του αυτοκινητου για να το επισκευάσεις. Αν δεν μπορείς μόνος σου πρέπει να απευθυνθείς σε ταπετσιέρη ή συνεργείο που να μην είναι τσαπατσούλης και σου τσακίσει - βρωμίσει τον ουρανό.
    Αυτό χρειάζεται να κάνεις : https://www.youtube.com/watch?v=8R_7AT6cOmc

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε. Προφανώς έχει ξεκουμπώσει ή έχει τρυπήσει το σωληνάκι που στέλνει το νερό στον πίσω υαλοκαθαριστήρα. Θα πρέπει να κατεβάσεις τον ουρανό του αυτοκινητου για να το επισκευάσεις. Αν δεν μπορείς μόνος σου πρέπει να απευθυνθείς σε ταπετσιέρη ή συνεργείο που να μην είναι τσαπατσούλης και σου τσακίσει - βρωμίσει τον ουρανό.
    Αυτό χρειάζεται να κάνεις : https://www.youtube.com/watch?v=8R_7AT6cOmc
    Κατάλαβα, δηλαδή θέλει ολόκληρη διαδικασία. Μάλλον θα το πάω σε συνεργείο γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου.

Προεπιλογή

Μια άλλη ερώτηση. Πάνω στον ουρανό δεν έχω παρατηρήσει υγρασία, λογικά έχει τρυπήσει σε κάποιο άλλο σημείο της διαδρομής. Ξέρουμε ποια είναι ολόκληρη η διαδρομή του σωλήνα και πως έχουμε πρόσβαση σε κάθε σημείο;

Παρόμοια Θέματα

1. Ξεθάμπωμα πίσω τζαμιού Astra H
    Από τον/την deauman στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 02:24
  2. ASTRA H 2009, πρόβλημα με πίσω θερμανόμενο τζάμι
    Από τον/την deauman στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 21:27
  3. Astra GTC 1.6T - Σωληνάκι Ψύξης Τουρμπίνας
    Από τον/την Makisss στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-12, 11:02
  4. Πρόβλημα με πίσω πιτσιλιστήρια στο Astra gtc
    Από τον/την billy στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 20:01
  5. Θέρμανση πίσω τζαμιού
    Από τον/την serpen στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-08, 17:24

Δικαιώματα - Επιλογές