If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή Δυσκολία στο να πάρει μπροστα

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Corsa c 1.2 twinport με 71000 χιλ το οποίο τα προηγούμενα χρόνια έκανε λίγα χιλιόμετρα.
    Το αμάξι όταν είναι κρύο και μετά από αρκετες ώρες ακινησίας δε παίρνει εύκολα μπροστά. Ακούω που μιζαρει αλλά υπάρχει μια καθυστέρηση μέχρι να πάρει.
    Να σημειώσω ότι από τη στιγμή που θα πάρει μπροστά δε παρατηρώ τίποτα περιεργο.
    Με το μηχανικό μου κάναμε αλλαγή αντλίας βενζίνης μιας και την είχα αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί.
    Μου πρότεινε σαν επόμενο βήμα να βάλουμε στο ντεπόζιτο ένα καθαριστικό μπεκ να δούμε αν θα υπάρξει κάποια βελτιωση.
    Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?

Προεπιλογή

Δοκίμασε να κάνεις 2-3 φορές check engine (δηλαδή στρίψιμο στη θέση 2 του διακόπτη και ξανά κλείσιμο για 2-3 φορές) πριν βάλεις μπροστά.

Προεπιλογή

Το έχω κάνει και αυτό. Νομίζω πως είναι ακόμα χειρότερα όταν το κάνω αυτό. Παίρνει με ακόμα μεγαλύτερη δυσκολία!

Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου , να ξερεις οτι και απο καινουργια αντλια καυσιμου μπορει να εχει προβλημα .
    Οταν λες : την ειχα ???
    Η αντλια μετρηθηκε με οργανο να δεις τι πιεση ανεβαζει ???

Προεπιλογή

Ισως να ειναι και ο πολλαπλασιαστης. Ισως ξαναλεω. Το ειχε παθει γνωστος μου. Ειχε ενα πολυ μικρο ραγισμα και ουτε φαινοταν. Ψαξτο και αυτο.

Προεπιλογή

Η αντλία ελεγθηκε ότι λειτουργει. Αν όμως ήταν η αντλία δε θα έπρεπε να το κάνει και στη κινηση? Αυτό συμβαίνει όταν το αμάξι είναι κρύο και μόνο όταν πάει πάρει μπροστά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bradner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντλία ελεγθηκε ότι λειτουργει. Αν όμως ήταν η αντλία δε θα έπρεπε να το κάνει και στη κινηση? Αυτό συμβαίνει όταν το αμάξι είναι κρύο και μόνο όταν πάει πάρει μπροστά.
    Μετρα την αντλια με οργανο , το οτι δουλευει , δεν παει να πει οτι δουλευει σωστα ... Οχι , μπορει να μην στο κανει στην κινηση .

Που ξερεις εσυ ή ο μηχανικος οτι δινει την σωστη πιεση η αντλια εαν δεν μετρηθει ?????????

Για να βρεις την βλαβη το πας βημα-βημα , και σωστα .

Προεπιλογή

Απο όσο γνωρίζω τα Corsa C είχαν πρόβλημα με τον ρυθμιστή πιεσης βενζίνης. Μέτρα όπως σου είπε ο AUQ αν κρατάει την σωστή πίεση όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο. Το ίδιο πρόβλημα είχα στο Astra G και είδαμε ότι δεν κράταγε πίεση. Επρεπε να μιζάρω 2-3 φορές και μόνο τότε έπαιρνε μπροστά. Μόλις αλλάξαμε τον ρυθμιστή πίεσης το αυτοκίνητο παίρνει με την πρώτη φορά χωρίς καμία καθυστέρηση!
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Καλησπερα. Τελικα μετα απο ελεγχο της αντλιας καυσιμου η αντλια ειχε προβλημα μπηκε καινουρια και το προβλημα φαινεται να λυθηκε! Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Παρόμοια Θέματα

1. Ελεγχος πριν ο κινητήρας πάρει μπρος....
    Από τον/την emmanoss στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-18, 19:32
  2. Δυσκολεύεται και εσάς να πάρει βενζίνη ?
    Από τον/την superpan στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-15, 12:24
  3. Opel Astra H, αρνείται πεισματικά να πάρει μπρος!!!
    Από τον/την zith στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 15:04
  4. Ανάβει το βεντιλατέρ στη μεγάλη σκάλα με το που πάρει μπροστά ο κινητήρας
    Από τον/την bikey77 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 17:56
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-11, 16:57

Δικαιώματα - Επιλογές