If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Hybrid View

Προεπιλογή Αλλαγή Φτερού Opel Corsa E

Καλησπέρα,

Μετά από ένα μικρό χτύπημα στο μπροστά δεξί φτερό του Opel μου σκέφτομαι για το αν είναι καλύτερο να γίνει αντικατάσταση στην αντιπροσωπεία ή επισκευή τοπικά. Το χτύπημα έχει πάρει και νεύρο, όπως βλέπετε και στη φωτογραφία.

https://ibb.co/9VZnQ4z

Θα ήθελα τη γνώμη σας πανω στο θέμα, καθώς το αυτοκίνητο είναι καινούριο.

Ευχαριστώ πολύ

Προεπιλογή

Ενας καλος λαμαρινας, μπορει να το κανει χωρις να ριξει σιδιροστοκο, αλλα συνηθως η επισκευη πλησιαζει το κοστος του καινουριου. Τοπικα δεν θα σου βγει ποιο φθηνα, αλλα επειδη ειναι ασπρο χρωμα ευκολο, μπορεις να το κανεις, δεν θα εχεις ανομοιομορφιες στην βαφη. Αν στο πληρωνει η ασφαλεια, προτιμισε να το αλλαξεις μιας και ειναι καινουριο αυτοκινητο. Οπως και να εχει γνωμη μου ειναι το φτερο να βαφει εκτος αμαξιου, για να μην εχεις αχνες, και τελειωματα που μπορει με το καιρο να ξεφλουδισουν.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου, να πάρεις ένα τηλέφωνο εδώ πρώτα 2104966891 - 6972362093.

Να το δει, και αν μπορεί να σου κάνει επισκευή χωρίς βάψιμο.
    Δεν έχεις να χάσεις κάτι.
    Είναι καλός στην δουλειά του.

Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η ασφάλεια μου πληρώνει αντικατάσταση. Υπάρχει περίπτωση στα σημεία που βιδώνει το φτερό να έχει κάποια διαφορά μετά την αλλαγή? Η διαδικασία της αντικατάστασης είναι δύσκολη?

Ευχαριστώ πολύ

Προεπιλογή

Η μονη διαφορα στην αντικατασταση ειναι οτι μπορει ευκολα καποιος να καταλαβει οτι το φτερο εχει αφαιρεθει, οι βιδες που κρατανε το φτερο, βαφονται μαζι με ολοκληρο αμαξι, οποτε ξεβιδονοντας τες, φευγει το χρωμα τους, δηλαδη το κλειδι αφηνει σημαδια, εκει ο βαφεας θα σου βαλει με ενα πινελακι παλι λιγο χρωμα για να μην οξυδωθουν οι βιδες, για να βγει το φτερο πρεπει να βγει και ο προφυλακτηρας.

Αν βαφει το φτερο πανω στο αμαξι, δηλαδη γινει επισκευη το υπαρχοντως, χωρις να ξυλωθει τιποτα, στα τελειωματα θα υπαρξει θεμα μετα απο χρονια, πχ διπλα στο φαναρι δεν μπορει να τριψει εσωτερικα και το χειλος που καλυπτει το φαναρι, θα πρεπει να μασκαρει το φαναρι, μεσα στο χειλος του καπο συνηθως κανουν τελειωμα στην γωνια του φτερου, και κανενας δεν τριβει την αχνα που πεφτει στην αλλη μερια, ή κανουν κοψιμο με χαρτοταινια και φενεται ακομα και με το ματι οτι εχει γινει βαψιμο.

Καλα ειναι κρατα ενα αρχειο με φωτογραφιες, οποτε οταν ερθει η ωρα να το πουλησεις, διχνεις στον υποψιφιο αγοραστη τι ζημια ειχε το φτερο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Karaman σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Προεπιλογή

Εάν τελικά θέλεις να κάνεις αντικατάσταση με καινούργιο, έχω καλό μάστορα.
    Εάν φυσικά σε βολεύει και η περιοχη - Ασπρόπυργος.
    Κάνε και ένα τηλ σε αυτό που σου έγραψα πιο πάνω αύριο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου. Αν δεν έχεις προβεί σε βάψιμο-αντικατάσταση του φτερού, θα σου πρότεινα να επισκεφτείς κάποιο σωστό συνεργείο pdr. Από τη φωτό που έβαλες νομίζω ότι το φτερό επανέρχεται με pdr (με αρκετή δουλειά και λογικά με κόστος ανάλογο της βαφής, αλλά δεν σε πειράζει αυτό εφόσον πληρώνει η ασφάλεια). Να ξέρεις ότι εφόσον σου πουν από το συνεργείο pdr ότι το αναλαμβάνουν, θα γίνει σαν καινούριο χωρίς να φαίνεται τίποτα, ούτε ξεμονταρίσματα του φτερού, τυχόν ατέλειες στο βάψιμο κλπ. Προσωπικά θα σου πρότεινα και αυτό το συνεργείο στη Νίκαια από το οποίο έχω προσωπική πείρα:
    https://dentgenie.gr/%CE%B5%CF%80%CE...D%CE%AF%CE%B1/
    Κάντους ένα τηλέφωνο και πήγαινε από κει να δουν από κοντά τη ζημία ή στείλτους φωτό να εκτιμήσουν. Γνώμη μου, αν σου πουν ότι αναλαμβάνουν την επισκευή με pdr, μην ψάχνεις κάτι άλλο. Το αμάξι εφόσον είναι καινούριο είναι κρίμα να ξηλώνεις/βάφεις φτερό.

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγή ηχοσυστήματος σε opel corsa c
    Από τον/την Γιώργος Πέτρου στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 21:54
  2. Αλλαγή ηχοσυστήματος σε opel corsa c
    Από τον/την Γιώργος Πέτρου στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 13:30
  3. opel corsa b αλλαγή κινητηρα
    Από τον/την kyr1995 στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-14, 16:28
  4. Αλλαγή μάσκας σε Opel corsa
    Από τον/την A8liths στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-10, 13:56
  5. Αλλαγή φτερού?
    Από τον/την gechro στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-07, 17:20

Δικαιώματα - Επιλογές