If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Προεπιλογή Ήχος στα φρένα;

Καλησπέρα ομάδα σήμερα όλη μέρα άκουγα ένα φύσημα μέσα στην καμπίνα στο corsa μου έψαχνα να βρω τι είναι εκλεινα άνοιγα το κλιματιστικό τίποτα παλι ακουγόταν η σταματούσε δεν είχε σχέση, βάζω το αυτί σε όλα τα ηχεία τίποτα πάλι,σκύβω στα πεντάλ κάτω και καταλαβαίνω όταν πατάω το φρένο σταματάει μετά μπορεί να αρχίσει και να το πατήσω και να σταματήσει πάλι. τι λέτε να είναι και εαν μπορώ αύριο να παω στη δουλειά μου αποσταση 50 χιλιόμετρα; μην μείνω απο φρενα και σοβαρεψει και η κατάσταση με ενδεχόμενο ατυχήματος;

Προεπιλογή

Έχει αλλάξει η αίσθηση στο πεντάλ;Τα φρένα πιάνουν όπως έπιαναν πριν;Αν η αίσθηση και η απόδοση είναι όπως πριν,δε νομίζω να έχει κάτι σοβαρό.Ίσως κάποιο τακάκι να φαγώθηκε,να έκανε δόντι και να τρίβεται στη δισκόπλακα.Καλό βράδυ.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Πολλά μπορεί να είναι... α) Να μην έγινε σωστη τοποθέτηση και να μην πατάει καλά κάποιο τακάκι και να ξύνεται στη δισκόπλακα. β) Να έχεις ξεχάσει να αλλάξεις τακάκια γ) Να χρειάζεσαι εξαέρωση) δ) να τα έχει "παίξει" η μονάδα ABS (σύνηθες πρόβλημα στα Corsa D) και ουσιαστικά να μην έχεις φρένο σε κάποιον απο τους δυο μπροστινούς τροχούς (ούτε σωστή επαναφορά).
    Η λυση για τα α) β) & γ) είναι προφανής : Αφαίρεση τα τακάκια, έλεγχος, πιθανή αντικατάσταση, καθάρισμα του συστήματος πέδησης και εξαέρωση.

Ο έλεγχος της περίπτωσης δ) μόνο με φρενόμετρο. Για τη λύση διάβασε εδώ : http://http://www.opel-club.gr/vbull...=abs+modulator

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Πολλά μπορεί να είναι... α) Να μην έγινε σωστη τοποθέτηση και να μην πατάει καλά κάποιο τακάκι και να ξύνεται στη δισκόπλακα. β) Να έχεις ξεχάσει να αλλάξεις τακάκια γ) Να χρειάζεσαι εξαέρωση) δ) να τα έχει "παίξει" η μονάδα ABS (σύνηθες πρόβλημα στα Corsa D) και ουσιαστικά να μην έχεις φρένο σε κάποιον απο τους δυο μπροστινούς τροχούς (ούτε σωστή επαναφορά).
    Η λυση για τα α) β) & γ) είναι προφανής : Αφαίρεση τα τακάκια, έλεγχος, πιθανή αντικατάσταση, καθάρισμα του συστήματος πέδησης και εξαέρωση.

Ο έλεγχος της περίπτωσης δ) μόνο με φρενόμετρο. Για τη λύση διάβασε εδώ : http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...orsa-d-1-2-Abs

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας το φύσημα μου το κάνει και όταν είναι σταματημένο το αυτοκίνητο.μου είπαν ότι είναι κάτι με το σεβρό!. Δευτέρα θα το πάω στο συνεργείο

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με φρένα
    Από τον/την TORO στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 10:21
  2. Φρένα Astra G
    Από τον/την Telamon στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 18:40
  3. Φρένα για GTC 1.6T
    Από τον/την Thomas στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 17:15
  4. Zafira B Φρένα
    Από τον/την thanos-zafira στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 18:10
  5. Πρόβλημα στα φρένα
    Από τον/την fronteras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-09, 22:00

Δικαιώματα - Επιλογές