If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 53 από 53
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

+10000
    Εννοειται παντα φιλικά.Για αστειο το εγραψα. Αν και τωρα που καποιος εγραψε για γλιτσα σκεφτομαι μηπως το αραιωσω και αλλο. Να το παω στο -15πχ.

Προεπιλογή

Γενικά, σε ένα αυτοκίνητο 8 χρόνων με 60.000κμ, εκτός από τα κλασικά (μπουζί, αντιψυκτικα κλπ) και ιμάντες, τι άλλο πρέπει να αντικατασταθεί ή να ελεγχθεί προληπτικά?

Προεπιλογή

Υγρά φρένων δια ροπάλου αν δεν έχει αλλάξει και μετά έλεγχος στην ανάρτηση.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Χρήστο!

Προεπιλογή

Βέβαια ιμάντες η Opel δίνει 10 χρόνια η 150000χλμ. Βέβαια πάντα εξαρτάται από εμάς πότε θα τ αλλάξουμε..
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια ιμάντες η Opel δίνει 10 χρόνια η 150000χλμ. Βέβαια πάντα εξαρτάται από εμάς πότε θα τ αλλάξουμε..
    εγω παντως τον αλλαξα στα 8 χρονια να εχω το κεφαλι μου ησυχο μιας και ειχα κανει μονο 70.000 χλμ λογω του οτι χρησιμοποιω μηχανή για τις μετακινησεις.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ιμάντα (όχι χρονισμού, έχω καδενα) άλλαξα στα 2 χρόνια, μιας και βγήκε η αντλία νερού για αντικατάσταση. Υγρά φρένων δεν έχω αλλάξει ποτέ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ άλλαξα Ιμάντα σε astra h 1.4 μια φορά για ψυχολογικούς λόγους στα 9 χρόνια (το 2015) και 120000κμ.Μου έβαλε Horrison--δεν έδινα τότε μεγάλη σημασια--- κε μετά από 1-2 χρόνια άρχισε να τσιρίζει. Την προηγούμενη εβδομάδα τον ξαναάλλαξα μαζί με τεντωτήρα αυτή τη φορά γιατί είχε σπάσει το λαμάκι που έχει στο κέντρο του και τέντωνε τέρμα. Κόστος τεντωτήρας ΙΝΑ και ιμάντας contitech 55 ευρώ+25 εργασία=80 σύνολο.Υπάρχει και σετάκι contintech-continental με 53€ αλλά δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο. Μου ζητάγανε μέχρι και 220€ σε αντιπροσωπεία στη Λιοσίων και σε ένα μεγάλο ανεξάρτητο στη Συγγρού μου είπαν 67 τεντωτηρας ΙΝΑ 25 ιμάντας και 45 εργασία συνολο 137€ . η αλλαγή έγινε μέσω του ikarampela στην Αμφιθέα....

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Το διάστημα αλλαγής ιμάντα εκκεντροφόρου (για όσα μοντέλα είναι με ιμάντα κι όχι καδένα φυσικά) δεν είναι στάνταρ 150.000χλμ/10 χρόνια για όλα τα μοτέρ. Στο δικό μου Ζ18ΧΕ είναι 90.000χλμ/6 χρόνια, κι εγώ προσωπικά μέχρι τώρα το έχω τηρήσει. Μάλιστα τη δεύτερη φορά που άλλαξα σετ, άλλαξα προληπτικά και την αντλία ψυκτικού (στα 11 χρόνια) η οποία στο δικό μου μοτέρ παίρνει από κοινού κίνηση με τον ιμάντα εκκεντροφόρου.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ άλλαξα Ιμάντα σε astra h 1.4 μια φορά για ψυχολογικούς λόγους στα 9 χρόνια (το 2015) και 120000κμ.Μου έβαλε Horrison--δεν έδινα τότε μεγάλη σημασια--- κε μετά από 1-2 χρόνια άρχισε να τσιρίζει. Την προηγούμενη εβδομάδα τον ξαναάλλαξα μαζί με τεντωτήρα αυτή τη φορά γιατί είχε σπάσει το λαμάκι που έχει στο κέντρο του και τέντωνε τέρμα. Κόστος τεντωτήρας ΙΝΑ και ιμάντας contitech 55 ευρώ+25 εργασία=80 σύνολο.Υπάρχει και σετάκι contintech-continental με 53€ αλλά δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο. Μου ζητάγανε μέχρι και 220€ σε αντιπροσωπεία στη Λιοσίων και σε ένα μεγάλο ανεξάρτητο στη Συγγρού μου είπαν 67 τεντωτηρας ΙΝΑ 25 ιμάντας και 45 εργασία συνολο 137€ . η αλλαγή έγινε μέσω του ikarampela στην Αμφιθέα....
    Ιμάντα δυναμό εννοώ ΟΧΙ χρονισμού.

Προεπιλογή

Ιμάντας δυναμου δεν αλλάζετε μαζί με τον χρονισμού;; Θέλω να πω, άλλη αντοχή έχει ο ιμάντας χρονισμού (πχ 10 χρόνια η 150000χλμ) και άλλη ο ιμάντας δυναμου;;

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιμάντας δυναμου δεν αλλάζετε μαζί με τον χρονισμού;; Θέλω να πω, άλλη αντοχή έχει ο ιμάντας χρονισμού (πχ 10 χρόνια η 150000χλμ) και άλλη ο ιμάντας δυναμου;;
    To z14xep έχει καδενα. Ποιο μοτερ εχεις? Αν αλλάζεις ιμαντα χρονισμού φυσικά και θα αλλάξεις και του δυναμό διότι το κόστος είναι πολύ μικρό και λογικά δεν θα χρεωθείς επιπλέον εργατικά.

Προεπιλογή

Εγώ έχω τον z16let και εννοείται ότι τον αλλάζω μαζί με τον χρονισμού. Απλά ρωτάω μήπως χρειάζεται νωρίτερα αλλαγή ο ιμάντας δυναμου..

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. Astra h 1.6Turbo καπνός από την εξάτμιση - και τώρα τι ?
    Από τον/την Astra_H_z16xep στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-17, 10:34
  2. χρόνος για service
    Από τον/την dc78 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-14, 21:09
  3. astra GTC 1.6turbo
    Από τον/την michaelGTC στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 17:32
  4. Ερώτηση για Astra GTC 1.6Turbo
    Από τον/την Marios G στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 21:40
  5. Aπορια για Astra 1.6Turbo 2
    Από τον/την ChrisGT στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 17:20

Δικαιώματα - Επιλογές