If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12

Προεπιλογή Θόρυβος κατα το πάτημα του συμπλεκτη

Καλησπέρα παιδιά τις τελευταίες μέρες όταν πατά το συμπλέκτη ακούω σαν να αλλάζει το δούλεμα της μηχανής χωρίς κάποιο ενοχλητικό η περίεργος θόρυβο, όταν αφήνω το συμπλέκτη αλλάζει πάλι ο θόρυβος, αυτο το καταλαβαίνω μόνο στο ρελαντί κατά τα άλλο όλα είναι οκ οι ταχύτητες μπαινουν οκ και δεν υπαρχει θορυβος κίνησης η συμπλεξης αποσυμπλεξης
    Ξερει κανείς ή έχει παρόμοια εμπειρία
    το αυτοκίνητο είναι 2λιτρο diesel του 13
    Ευχαριστώ πολύ

Προεπιλογή

παιδια αν έχει κανείς καμιά γνώμη ας απαντήσει ευχαριστώ

Προεπιλογή

Καλησπερα,
    ποσα χιλιόμετρα εχεις;

Προεπιλογή

καλησπέρα 155 χιλιάδες

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο makis3519 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα 155 χιλιάδες
    Να φανταστω θα φοραει βολαν διπλης μαζας και δεν εχεις αλλαξει δισκο-πλατο ποτε.

Προεπιλογή

Λογικά ναι για το βολάν διπής μαζας το πηρα μεταχειρισμένο με 100 χιλιάδες αλλά δεν νομίζω να άλλαξε ποτέ όλα τα σερβις ήταν στην οπελ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο makis3519 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά ναι για το βολάν διπής μαζας το πηρα μεταχειρισμένο με 100 χιλιάδες αλλά δεν νομίζω να άλλαξε ποτέ όλα τα σερβις ήταν στην οπελ

Οποτε κατι με αυτο εχει να κανει, γνωμη μου.
    Δεν ειμαι ειδικος ομως οποτε ας το δει και καποιο συνεργειο!

Προεπιλογή

Περίεργο είναι ότι όταν είναι κρύο δεν ακούγεται καθόλου και όταν ζεσταθει και ακούγεται στο ρελαντί μόνο αν πατίσω λίγο γκάζι έστω και 100 στροφές παραπάνω χωρίς να κάνει ιδιαίτερο θόρυβο ο κινητήρας ο θόρυβος χάνεται, μπορεί να συντονίζει κάτι ?

Προεπιλογή

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,
    Έλεγξε το στρόφαλο για αξονική μετατόπιση. Ακούγεται ακραίο, αλλά μπορεί να έχει φαγωθεί το θρος του στροφάλου.

Senior Member Το avatar του χρήστη JohnF
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Γεια σου φίλε Μάκη και χρόνια πολλά.

Και εμένα το opel astra j 1700 κ.εκ. 110 hp diesel του 13 που έχω με 222.000 χιλ. πρίν λίγες μέρες , μου έκανε παρόμοιο θόρυβο
    όταν άφηνα τον συμπλέκτη , και ανέβαιναν λίγο οι στροφές του κινητήρα στο ρελαντί με νεκρά όταν
    απομονωνόταν ο συμπλέκτης.
    Πήγα σε συνεργείο της opel και το πρόβλημα ήταν όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω
    βολάν διπλής μάζας και δίσκος-πλατό. Αυτό μεταφράστηκε σε 1300 ευρώ!
    Είναι πολύ ακριβό σαν ανταλλακτικό το βολάν διπλής μάζας κάνει 600+ ευρώ. Ο τεχνικός στο συνεργείο πήρε μερικά
    τηλέφωνα μήπως έχει βγει κάποιο κιτ για να γλιτώσω χρήματα αλλά δεν βρήκε κάτι για το δικό μου μοντέλο.
    Ελπίζω να είσαι τυχερός και να είναι κάτι άλλο γιατί "έτσουξε" πολύ πασχαλιάτικα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JohnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φίλε Μάκη και χρόνια πολλά.

Και εμένα το opel astra j 1700 κ.εκ. 110 hp diesel του 13 που έχω με 222.000 χιλ. πρίν λίγες μέρες , μου έκανε παρόμοιο θόρυβο
    όταν άφηνα τον συμπλέκτη , και ανέβαιναν λίγο οι στροφές του κινητήρα στο ρελαντί με νεκρά όταν
    απομονωνόταν ο συμπλέκτης.
    Πήγα σε συνεργείο της opel και το πρόβλημα ήταν όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω
    βολάν διπλής μάζας και δίσκος-πλατό. Αυτό μεταφράστηκε σε 1300 ευρώ!
    Είναι πολύ ακριβό σαν ανταλλακτικό το βολάν διπλής μάζας κάνει 600+ ευρώ. Ο τεχνικός στο συνεργείο πήρε μερικά
    τηλέφωνα μήπως έχει βγει κάποιο κιτ για να γλιτώσω χρήματα αλλά δεν βρήκε κάτι για το δικό μου μοντέλο.
    Ελπίζω να είσαι τυχερός και να είναι κάτι άλλο γιατί "έτσουξε" πολύ πασχαλιάτικα!
    Ευχαριστώ για την απάντηση Γιάννη και χρόνια πολλά,
    εμένα κάνει τον θόρυβο όταν πατάω τον συμπλέκτη.
    Σου έκανε μόνο τον θόρυβο εσένα ή είχες και αλλά προβλήματα
    ευχαριστώ

Senior Member Το avatar του χρήστη JohnF
    Περιοχή
    Ανατολική Αττική
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Γεια σου φίλε Μάκη ,
    και σε μένα το έκανε μόνο στο ρελαντί και κυρίως κατά την διάρκεια της αποσύμπλεξης. Κατά τα άλλα το
    αμάξι δούλευε άψογα και οι ταχύτητες έμπαιναν κανονικά.

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa E τρίξιμο σε 1η 2α κατα το αφημα του συμπλεκτη
    Από τον/την Biatrou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-18, 17:08
  2. Περίεργος θόρυβος κατα την στροφη τιμονιου!!
    Από τον/την John_lar στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 14:27
  3. αστρα j ανεβάζει στροφές με το πάτημα του συμπλέκτη
    Από τον/την <<kostas.>> στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-11, 22:01
  4. ακουγετε ηχος στο συμπλεκτη
    Από τον/την shearer7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 12:14
  5. Προβλημα με συμπλεκτη...
    Από τον/την Keraunos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-09, 10:27

Δικαιώματα - Επιλογές