If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Προεπιλογή Astra K 1.6 CDTI βόμβος στα ηχεία

Ανοίγω το θέμα καθώς δεν μπόρεσα να βρω σχετική αναφορά σε άλλο, αν υπάρχει και μου ξέφυγε παρακαλώ υποδείξτε το μου.
    Το πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές (4-5 σε τρία χρόνια) και σε τυχαία φάση (όχι στον ήλιο, σε extreme θερμοκρασίες κλπ) με το που γυρίζω το διακόπτη για να βάλω μπροστά, αρχίζει να ακούγεται ένας βόμβος από τα ηχεία, είτε λειτουργεί το ηχοσύστημα είτε όχι. Αν παίζει το ηχοσύστημα, η μουσική / ομιλία ακούγεται κάπως πνιγμένη (χωρίς πρίμα) και παραμορφωμένη, ταυτόχρονα με το βόμβο, αν και εξακολουθεί να είναι καταληπτή η ομιλία. Επίσης, ο ήχος του φλας ακούγεται σαν παρασιτικός θόρυβος, σαφώς διαφορετικός από το κανονικό, και "πνιγμένος" επίσης. Αν, δε, ανιχνεύσει κάτι από πίσω το ραντάρ υπερήχων, κάνει ένα τόσο δυνατό βόμβο αντί για το συνηθισμένο μπιπ, που δύσκολα αντέχεται. Αν σβήσω για ένα δύο λεπτά και ξαναξεκινήσω, επιμένει. Όταν μείνει παρκαρισμένο για λίγες ώρες επανέρχεται από μόνο του στο κανονικό.
    Είχα δει σε ξένο forum (Vauxhall) ότι το είχαν κι άλλοι το πρόβλημα, και λύθηκε μετά από ενημέρωση του λογισμικού. Εμένα επειδή μου το έκανε από τον πρώτο χρόνο, έχουν γίνει μάλλον δύο ενημερώσεις έκτοτε (σίγουρα μία), αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι χθες.
    Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα; Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Προεπιλογή

Έλεγχος στο δυναμο.
    Τα παράσιτα από εκεί προέρχονται.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως δεν το θεωρώ πιθανό να είναι το δυναμό, γιατί (α) είναι σταθερός βόμβος, όχι παράσιτο, (β) τα κάνει και πριν ξεκινήσει ο κινητήρας, και (γ) δεν επηρρεάζεται από τις στροφές του κινητήρα.

Προεπιλογή

Τότε άκυρο δεν έχει να κάνει με δυναμό.
    Ίσως έχει θέμα η μονάδα αναπαραγωγής

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Αν ο ηχος ειναι απο τα ηχεια, κοιταξε αν υπαρχει θεμα με καμια γειωση
    ή αν εχει κατσει καπου υγρασια στις φυσες ή αν εχουν λασκαρει

Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε, μου το έχει παρουσιάσει κι εμένα μία φορά που ξεβίδωσα τα πλαστικά στην κολώνα του τιμονιού και κούνησα κάποια καλώδια. Το έκανε είτε με σβηστή είτε με ανοιχτή τη μηχανή. Συνέχισα να κουνάω τα καλώδια μέχρι που πέτυχα κάποια στιγμή να σταματήσει. Έκτοτε δεν το έχει παρουσιάσει ξανά.

Προεπιλογή

Θα το δω αυτο άμα το ξανακάνει, αλλα επειδη το κανει σπάνια και τυχαία δεν μπορω να το επιδιώξω να γινει σε φαση που μπορω να ασχοληθώ, εκει ειναι η δυσκολία.

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa c βόμβος μετά τα 80χλμ/ώρα
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-17, 19:16
  2. MAF? σε astra cdti 1.7
    Από τον/την christo_z84 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 14:01
  3. Το νέο μου Astra 1.6 CDti 136 hp
    Από τον/την dim_teilar στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 23:59
  4. Astra H 1.3 Gtc Cdti
    Από τον/την Easypower στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 06:14
  5. ASTRA SW 1,3 CDTI 95HP ή 1.7 CDTI 80HP
    Από τον/την gregkn73 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 20:27

Δικαιώματα - Επιλογές