If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Αυτοκίνητο
    Corsa B

Προεπιλογή Πρόβλημα με Corsa B 1.4 16v

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας με ένα πρόβλημα που μου παρουσιάζει, πριν 2 βδομάδες άλλαξα βαλβίδα EGR και μπουζοκαλώδια γιατί ρέταρε το αυτοκίνητο. Το πήρα και όλα καλά αλλά για 2 μέρες όπου άρχισε καινούριο πρόβλημα. Όταν το βάζω μπροστά είτε ζεστό είτε κρύο δεν παίρνει εύκολα και όταν το κάνει κρατάει χαμηλό ρελαντί με τρέμουλο τις περισσότερες φορές πρέπει να πατήσω το γκάζι για να πάρει μπροστά καλά αλλά και άλλες πρέπει να έχω πατημένο το γκάζι και να γυρίσω το κλειδί για να πάρει και να πατήσω 2 με 3 φορές καλά το γκάζι για να κρατήσει ρελαντί που δεν είναι σταθερό παίζει δηλαδή ανάμεσα στο 1 , 1 και 0 , 9, επίσης όταν είμαι σε κίνηση πολλές φορές πάει να σβήσει όταν πατάω το φρένο και άλλες όταν σταματάω βλέπω το ρελαντί κρατάει ψηλά για λίγο και μετά πέφτει. Το ποιο σημαντικό είναι ότι όταν πατάω το γκάζι για να μείνει αναμμένο βγάζει μαύρο καπνό ο οποίος σταματά μετά από λίγο όταν μαρσάρω και εμφανίζεται μόνο σε χαμηλό ρελαντί όταν πατάω το γκάζι. Το πήγα σήμερα στο μηχανικό μου ο οποίος βρήκε απλά ένα σωληνάκι του αέρα που το είχε κλείσει κάποιος έξυπνος με βίδα και το έβαλε χωρίς αποτέλεσμα. Πήγα ξανά και μου είπε ότι πρέπει να είναι το βηματικό μοτέρ του ρελαντί. Υπάρχει κάποιος που να είχε το ίδιο σύμπτωμα?

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Βαλβίδα egr έβαλες καινούρια ή μεταχειρισμένη και τι μάρκα;

Πάντως πρέπει να βρεις εξειδικευμένο Opel συνεργείο να έχει tech 1 νπκαι να ξέρει να διαβάζει αισθητήρες έτσι ώστε να βγεί άκρη.

Πρέπει και ο λ να ελεγχθεί
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με Corsa D 1.0
    Από τον/την Mary11 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-18, 10:33
  2. Πρόβλημα σε corsa B
    Από τον/την G-power στο forum Κανόνες Χρήσης / Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 11:53
  3. Corsa D πρόβλημα!
    Από τον/την Δημήτρης_8 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 22:27
  4. πρόβλημα με corsa c
    Από τον/την corsa_89 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 20:56
  5. Πρόβλημα με Corsa D
    Από τον/την gratipa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-08, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές