If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 53
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξειδικευμενο μπορεί να είναι το συνεργείο. Σε τι δεν ξέρω!
    Στη λαμογιά και στην κλεψιά. Υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα στο forum Γιαννη με ποιο προσφατο τον φιλο με το κλιματιστικο στη Λαρισα. Πρεπει αυτοι οι τυποι να κανουν πανευρωπαική πιστοποιηση.

Προεπιλογή

Το θεμα ειναι πως εδω εχουν πιστοποιησεις και ειναι γραμμενοι σε σωματεια κλπ, αλλα απο γνωσεις τιποτα.
    Δε δινουν πολλη σημασια στο ποσο ποιοτικη δουλεια κανουν και δε ξερουν κιολας βασικα πραγματα.
    Υπαρχουν πολλοι λογοι για τους οποιους συμβαινει αυτο στην Αγγλια, αλλα δυστυχως με αυτο τον τροπο σε περιοριζει πολυ οπουδηποτε και να πας, 5 συνεργεια εχω χρησιμοποιησει γενικα για το αμαξι και τα 5 ηταν κακιστα!
    Μονο ενας ελληνας μηχανικος απο Λονδινο ηταν ξεφτερι, μου εκανε το μεγαλο σερβις με ιμαντα χρονισμου και αντλια νερου και εφυγα υπερ ευχαριστημενος!
    Αλλα δυστυχως μετακομισα εδω και μερικους μηνες βορεια Αγγλια και δε μπορω να κατεβαινω Λονδινο για τα σερβις του αυτοκινητου...

Μεχρι και για λαδια που το πηγα, ειναι παντελως αχρηστοι, το αμαξι παιρνει 4.3 λιτρα και μου εβαλαν ολο το 5λιτρο!
    Στην ερωτηση μου γιατι το εκαναν αυτο και αν ηξεραν ποσα λιτρα παιρνει κανονικα το αμαξι, μου ειπαν οχι δεν εχουμε ιδεα ποσο παιρνει, 5λιτρο μας εφερες αρα αυτο βαλαμε!
    Φυσικα βρηκα συριγγα και τραβηξα τα περιττα λαδια μονος μου......

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Και εδώ πιστοποιήσεις έχουν. Όλοι. Φουλ στην πιστοποίηση. Για δες εδώ τι γίνεται σε αντιπροσωπεία:
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...023#post604023

Προεπιλογή

Ωραια, καλα περνατε και εσεις εκει με τα συνεργεια δηλαδη!
    Με το GM λαδι που εβαλα παντως ο κινητηρας εχω την εντυπωση οτι κροταλιζει περισσοτερο απο πριν (πριν ειχα Castrol Edge), ειναι κακο σημαδι αυτο;
    Σημαινει οτι υπαρχει μεγαλυτερη καταπονηση στον κινητηρα;
    Επισης αν ανοιξεις το καπο και παρατηρησεις τον κινητηρα οταν ειναι σε λειτουργια, θα διαπιστωσεις οτι τρεμει αρκετα.... Λογω λαδιων GM υποθετω;

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Έτσι κάνει ο κινητήρας, ειδικά όταν είναι και ...κρύος. Καλύτερα να έμενες στα Castrol. Δεν νομίζω ότι θα τα κρατήσεις και πολύ τα οπελολαδα.

Προεπιλογή

Καθε μερα ακουω για απατεωνιες μεσω συνεργειων, εκμεταλευομαι το θεμα του φιλου απο Αγγλια, για να γραψω το τελευταιο που ακουσα, γνωστος ενος φιλου μου, που ζει στην Λαρισα, θα ερχοταν Βεροια, πριν φυγει απο την Λαρισα, ειχε ενα ρεταρισμα και ενα κουδουνισμα απο τον κινητηρα, και πηγε στον γνωστο μαστορα του εκει που το κανει χρονια σερβις και βλαβες, να το δει πριν ταξιδεψει για βεροια, διαγνωση οτι το μοτερ θελει επισκευη γιατι μπερδευει τα νερα με τα λαδια, και καλα ειναι να βρουνε ενα αλλο μοτερ να βαλουν πανω, 800€ κοστολογηση.
    Ο ιδιωκτητης σαφως δεν χαμπαριαζε απο μηχανικα, αλλα και ρισκαρε μιας και το μοτερ συμφωνα με τον μαστορα ηταν για πεταμα, να μπει στο αυτοκινητο και να ερθει βεροια με αναμμενο λαμπακι κινητηρα. Οταν ηρθε εδω ζητησε βοηθεια απο τον φιλο μου να βρουνε ενα συνεργειο εδω να το δει. Το αμαξι πηγε σε συνεργειο εμπιστο και μετα απο ελενχο, δεν βρεθηκαν ουτε λαδια στα νερα, ουτε νερα στα λαδια, ουτε χρειαζονταν ανοιγμα και επισκευη, παρα μονο χαλασμενος καταλυτης. Οποτε δεν ξες απο ποιον θα την φας!! Υπαρχουν πολοι εκει εξω που βλεποντας καποιον οτι δεν γνωριζει ουτε πως ανοιγει το καπο, κοιτανε να τον δαγκωσουν αλυπητα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 06-07-19 στις 11:37
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Το εγραψα και σε αλλο ποστ το γραψω και εδω. Δεν ειναι να εμπιστευεσαι ΚΑΝΕΝΑΝ!!! Πραγματικα εχουν δει παρα πολλα τα ματια μου.
    Εαν δουνε οτι ο αλλος δεν σκαμπαζει πολλα πολλα οχι απλα δαγκωνουν δεν καταλαβαινουν τιποτα. Εγω δεν το κουναω απο εκει οταν πειραζουν το αυτοκινητο μου.
    Και αν δεν μπορω εγω (λογω δουλεια η οτιδηποτε) αφηνω καποιον γνωστο μου εκει. Και πραγματικα οτι λαθος κλπ να γινει δεν βγαζεις ακρη δυστηχως.

Προεπιλογή

Το κακό είναι έτσι όπως πάς με τα λεφτά που δίνεις θα φτάσεις την αγορά μεταχειρισμένου opel astra.
    Μεν δεν φταίς εσύ, αλλά εσύ πληρώνεις και κουράζεσαι.
    Καλή συνέχεια

Προεπιλογή

Η αλλαγη δισκοπλατο ηδη μου κοστισε σχεδον οσο πηρα το αμαξι, χαχαχα!
    Εδω στην Αγγλια η αγορα αυτοκινητου ειναι φοβερα φθηνη στα μεταχειρισμενα, απλα θελει πολυ προσοχη λογω σκουριας και κακης συντηρησης, πρεπει να ψαξεις πολυ καλα πριν παρεις κατι που να ειναι οκ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη merkon : 06-07-19 στις 15:24

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Πετάγεσαι και μια Γερμανία και βλέπεις αυτοκίνητα. Δεν ξέρω αν αξίζει ήδη να υπάρχει η σκέψη να το πουλήσεις με τόσα που έχεις δώσει ή μάλλον πήρανε χωρίς να κάνεις και σωστή δουλεία.

Αλλά αν είναι να συνεχίσεις να "παιδεύεσαι", και να "ταλαιπωρείται" το αμάξι, συν ότι γυρνάς στα συνεργεία, άσχετων, τακτικά (καλό δεν είναι, ακόμη για μικροθέματα) όπως μέχρι τώρα...εγώ θα την έκανα την σκέψη για πώληση αργά ή γρήγορα.

Προεπιλογή

Δε συμφωνω και ο λογος ειναι πολυ απλος....
    Αν υποθεσουμε οτι παιρνω αμαξι αλλο, αλλης μαρκας, δεν εχει σημασια, το ιδιο ακριβως θα συμβει παλι.
    Εδω το συστημα ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να κανεις leasing 3 ετη πληρωνοντας δοσεις καθε μηνα και στην 3ετια να αλλαζεις αυτοκινητο με καινουριο (επομενως χρωστας μια ζωη αμαξι).
    Υποψην, στα 3 αυτα ετη δεν αλλαζουν ουτε λαδια...........

Το αυτοκινητο οταν το πηρα ηταν μια χαρα, ηθελε μονο καποια μαζεματακια οπως ειναι λογικο, αλλαγη δισκοπλατο, ιμαντες και λαδια, φυσιολογικη φθορα λογω χρησης. Το χρωμα του ειναι αριστο, μηδεν σκουρια, χιλιομετρα οκ.
    Οι κακοι μηχανικοι τα χαλανε εδω τα αυτοκινητα, για αυτο λεω πως δε φταιει το αμαξι αλλα τα συνεργεια... Οτιδηποτε και να ειχα παρει ή να παρω, το αποτελεσμα αργα ή γρηγορα θα ειναι το ιδιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη merkon : 06-07-19 στις 16:46

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε συμφωνω και ο λογος ειναι πολυ απλος....
    Αν υποθεσουμε οτι παιρνω αμαξι αλλο, αλλης μαρκας, δεν εχει σημασια, το ιδιο ακριβως θα συμβει παλι.
    Εδω το συστημα ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να κανεις leasing 3 ετη πληρωνοντας δοσεις καθε μηνα και στην 3ετια να αλλαζεις αυτοκινητο με καινουριο (επομενως χρωστας μια ζωη αμαξι).
    Υποψην, στα 3 αυτα ετη δεν αλλαζουν ουτε λαδια...........
    Κρατάω μόνο το τελευταίο που είπες..... Εδω στην Ελλάδα τα εισαγωγής, όπως όλο ξέρουμε, πλασάρονται ως, εισαγωγής καλομεταχειρισμένα με το βιβλίο service τους ενημερωμένο. Και στο forum απο την άλλη το έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο, αν διαβάσεις πολλές φορές τσακωνόμαστε αν το λάδια που θα αλλάξουμε στις 6000-10000 ειναι gm, liqui molly ή castrol

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρατάω μόνο το τελευταίο που είπες..... Εδω στην Ελλάδα τα εισαγωγής, όπως όλο ξέρουμε, πλασάρονται ως, εισαγωγής καλομεταχειρισμένα με το βιβλίο service τους ενημερωμένο. Και στο forum απο την άλλη το έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο, αν διαβάσεις πολλές φορές τσακωνόμαστε αν το λάδια που θα αλλάξουμε στις 6000-10000 ειναι gm, liqui molly ή castrol
    Δυστυχως η αληθεια ειναι αυτη, ψαχναμε 2ο αμαξι αυτες τις μερες και τα περισσοτερα απο οσα ειδαμε δεν ειχαν καν βιβλιο σερβις, μερικα πλασαραν βιβλιο σερβις και καλα ενημερωνο και οταν το ξεφυλλιζες εβλεπες σφραγιδες χωρις να αναγραφεται τι εχει γινει στο αμαξι ή βιβλιο σερβις εντελως ελλιπες, παραδειγμα ενα corolla με "φουλ ιστορικο σερβις" που ειχε 120κ μιλια και ειχε να αλλαξει λαδια απο τις 70κ....

Για αυτο και μολις βρηκα το astra το τσιμπησα κατευθειαν, ειναι ενα αμαξι που μου αρεσει, δυνατο, οσο το δυνατον πιο καλο συντηρημενο γινοταν (σε σχεση με οτιδηποτε αλλο σαπιο εβρισκα).
    Φυσικα ειχα στο μυαλο μου οτι θα κανω καποια μαζεματα για να ειμαι σιγουρος και θα το κρατησω οσο αντεξει, δεν εχω σκοπο να το αλλαξω συντομα.
    Εχω την οικονομια μου στο καυσιμο, απλετη δυναμη οποτε χρειαζομαι, ωραια εμφανιση.
    Και το πιο βασικο, πλεον μετα απο ολα αυτα ξερω τι εχω στα χερια μου...

Προεπιλογή

Οντως υσχειει αυτο στην Αγγλια τα leasing δεν τα προσεχουν καθολου, ειχα δουλεψει Αγγλια πριν 2 χρονια και ολα τα αμαξια που υπηρχαν στην εταιρια ηταν leasing καινουρια και ''ρημαγμενα''!!!, γιατι λενε θα μας δωσουν ξανα καινουρια, οποτε τα ξεσκιζουμε και δεν μας ενδιαφερει να τα επισκευαζουμε και να τα συντιρουμε. Τωρα μετα που πανε και τα ξεφορτονονται ολα αυτα τα αμαξια, μιας και δεν εχουν απησηση στην Ευρωπη σαν δεξιοτιμονα, καπου τα ''λουζουν''!!
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Συνεχιζω το θεμα και την ιστορια του αυτοκινητου....

Στο service - μαζεμα του Ιανουαριου 2019 χρησιμοποιησα ενα γατο Ελληνα μηχανικο απο το Λονδινο.
    Το παλικαρι μου αλλαξε ιμαντα χρονισμου, αντλια νερου, λαδια, φιλτρο αερος, καμπινας, λαδιου, πετρελαιου.
    Βαλαμε καινουρια υγρα φρενων, αντιψυκτικο.
    Αλλαξαμε τακακια παντου και δισκους φρενων μπροστα.
    Αλλαχτηκε και η EGR με καινουρια, λογω του οτι η προηγουμενη ειχε μπουκωσει ασχημα. Την ειχα καθαρισει ηδη μονος μια φορα, αλλα ηθελε καινουρια, δεν γινοταν αλλιως.
    Το αμαξι εγινε πενα.

Δυο μηνες αργοτερα, τον Μαρτιο 2019 και εχοντας ψαξει και διαβασει διαφορα σε forum στο internet για το αυτοκινητο και το κινητηρα Z19DTH, αποφασισα να απαλλαγω μια και καλη απο την EGR και τα swirl flaps - πτερυγια εισαγωγης, τα οποια αργα ή γρηγορα θα μας αφηναν χρονους και θα επρεπε να αλλαξω ολη την εισαγωγη.

Για οσους δε γνωριζουν, τα συγκεκριμενα πτερυγια ειναι αυτα , βρισκονται στην εισαγωγη και ανοιγοκλεινουν αναλογα με το πατημα του γκαζιου, επιτρεπουν την επανακυκλοφορια καυσαεριων μεσα στην εισαγωγη με σκοπο την μειωση των ρυπων.
    Το προβλημα ειναι πως επειδη ειναι πλαστικα, μετα απο καποια χλμ και με τη χρηση φευγουν απο την θεση τους και σπανε με αποτελεσμα να πεφτουν μεσα στην εισαγωγη και να χρειαζεσαι αντικατασταση ολου του χταποδιου.

Προχωρησα λοιπον σε καταργηση της EGR βαλβιδας και των πτερυγιων, η οποια ναι μεν ειχε αντικατασταθει πριν 2 μηνες, αλλα το γεγονος οτι εστελνε ξανα τα καυσαερια στην εισαγωγη και σε συνδυασμο με τα πτερυγια που προανεφερα, μπουκωνε την εισαγωγη και δημιουργουσε προβλημα. Ειναι πολυ κοινο προβλημα στα diesel και συγκεκριμενα στον Z19DTH.

Εδω βλεπετε ποσο μπουκωμενη ηταν η εισαγωγη εξαιτιας των παραπανω που περιεγραψα

Μπλοκαρα με ενα πλακακι το σωληνα που εστελνε τα καυσαερια μεσω της EGR στην εισαγωγη και εγινε πληρη αντικατασταση της εισαγωγης με καινουρια οπως και αυτη εδω που οπως βλεπετε τα πτερυγια εχουν απομακρυνθει και οι τρυπες εχουν ταπωθει.

Ολα μπηκαν πισω στη θεση τους ξανα και επειδη προφανως ειχαμε check engine αναμμενο, ακολουθησε ενα ωραιοτατο remap

Ακουω γνωμες για το ποσο λετε οτι μπορει να εδειξε το δυναμομετρο πριν και μετα το προγραμμα....
    Υπενθυμιζω το αμαξι ειναι στοκ χωρις καμια αλλη μετατροπη τυπου φιλτρο, εξατμιση, ιντερκουλερ, τουρμπο κλπ.
    Την στιγμη του remap ειχε 143.000 χλμ αν θυμαμαι καλα, θα το ελεγξω.

Εδω ειναι το τερας στο δυναμομετρο ετοιμο για το προγραμμα

Θα ακολουθησει φωτογραφια με την δυναμομετρηση...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη merkon : 08-07-19 στις 18:21

Προεπιλογή

Καλησπέρα

Είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις θέμα με κτεο - ρύπους με την κατάργηση της EGR? Στην κεντρική Ευρωπη τουλάχιστον από όσο γνωρίζω κτεο - νομοθεσία δε συχωρούν τέτοια.
    Το σασμάν σου είναι μια πονεμένη ιστορία αν δεις στο κάτω ποστ , η επιπλέον δύναμη και ροπή μπορεί να σου κοστίσουν πολλά και ήδη έχεις πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής σου.
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...3%EC%E1%ED+m32
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antaras : 08-07-19 στις 18:40

Προεπιλογή

Τα swirl flaps δεν έχουν άμεση σχέση με το EGR.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετάγεσαι και μια Γερμανία και βλέπεις αυτοκίνητα. Δεν ξέρω αν αξίζει ήδη να υπάρχει η σκέψη να το πουλήσεις με τόσα που έχεις δώσει ή μάλλον πήρανε χωρίς να κάνεις και σωστή δουλεία.
    Δεξιοτίμονα ειναι στην Αγγλια βρε

Προεπιλογή

Ολα μπηκαν πισω στη θεση τους ξανα και επειδη προφανως ειχαμε check engine αναμμενο, ακολουθησε ενα ωραιοτατο remap

Ακουω γνωμες για το ποσο λετε οτι μπορει να εδειξε το δυναμομετρο πριν και μετα το προγραμμα....

120 άλογα μαμά και 200 με το πρόγραμμα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMPIS.1.7D Εμφάνιση μηνυμάτων

120 άλογα μαμά και 200 με το πρόγραμμα.
    Έχει αναφέρει ότι είναι η εκδοσή με 120 και όχι 150 ?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. opel astra 1,3 gtc cdti 2007 δισκο πλατω βολαν Z13DTH
    Από τον/την zogopl στο forum Opel
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-15, 08:22
  2. provlhma me volan cdti 1300 2007
    Από τον/την ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΤΤΑΣ στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-14, 22:35
  3. Μεσαιο και τελικο καζανακι εξατμισης άστρα 1.3 cdti μοντελο 2007
    Από τον/την dimitrissss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 21:03
  4. provlhma me volan cdti 1300 2007
    Από τον/την ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΤΤΑΣ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 22:27
  5. cdti 1300 2007
    Από τον/την ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΤΤΑΣ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-12, 22:16

Δικαιώματα - Επιλογές