If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 45

Προεπιλογή Σκορτσαρισμα και το Κρουζ κοντρόλ με πεταει

Καλησπέρα στην ομαδα,
    Opel corsa d a12xer

Έχει λίγες μέρες το αμάξι μ κάνει απότομο κόψιμο όταν αφήνω το γκάζι απότομα

Δλδ γκαζωνω και αφήνοντας το απότομα το πενταλ με κάνει κόψιμο σαν να έχει κοπεί η βάση μηχανής.. πάτα άφησε γρήγορα κάνει σαν λοξιγκα ένα πράγμα

Επίσης το Κρουζ με πετάει έξω , το ανάβεις ανοιγει στο καντράν μετά από κάποια μέτρα με πετάει και εκεί Αφού είναι σαν αφήνεις απότομα γκάζι μ κάνει το ίδιο σκορτσαρισμα..

Εχω την εντύπωση ότι συσχετίζεται το ένα με το άλλο

Εσάς σας έχει τύχει κατι τετοιο; είναι μήπως από κανένα γκάζι η φρένο το προβλημα;

Προεπιλογή

Από φρένο δεν νομίζω.
    Από γκάζι μήπως θέλει καθάρισμα η πεταλούδα?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από φρένο δεν νομίζω.
    Από γκάζι μήπως θέλει καθάρισμα η πεταλούδα?
    Ε δεν ξερω 95 000χλμ έχει και βρωμίσε κιολας;

Έχει ξέρεις και κάτι σαν μοχλακι όταν πατάς γκάζι πάει προς τα πίσω.. εκεί είχε δυο πλαστικά π πιάνεται και το ένα ήταν σπασμένο αλλά δεν νομίζω να δυσκολεύει την κίνηση η δεν γίνεται πολύ ομαλή..

Αυτό με την πεταλούδα πιάνει και το Κρουζ κοντρολ; γιατί και αυτο ξαφνικά άρχισε να μην δουλεύει καλά το ενεργοποιω και δεν το κρατάει με πετάει..σαν δλδ να πατάω κάτι να βγει αλλά δεν ακουμπάω τπτ αν καταλαβες;

Προεπιλογή

Ξέρεις με το obd τι να κοιταξω;

Προεπιλογή

Οταν αφηνεις γκαζι σε ολες τις στροφες στο κανει ή ειναι αποτομο στις υψηλες στροφες;
    Οσο αναφορα τη πεταλουδα ενα καθαρισμα καλο θα τις εκανες εστω και να μην την βγαλεις απο πανω...αν ειναι ακαθαριστη σιγουρα θα εχει μαζεψει βρωμα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν αφηνεις γκαζι σε ολες τις στροφες στο κανει ή ειναι αποτομο στις υψηλες στροφες;
    Οσο αναφορα τη πεταλουδα ενα καθαρισμα καλο θα τις εκανες εστω και να μην την βγαλεις απο πανω...αν ειναι ακαθαριστη σιγουρα θα εχει μαζεψει βρωμα!
    Με την 4 και Πέμπτη όχι τόσο αισθητά με 2 και 3 φουλάρεις 3000 στροφές και αν το αφήσεις απότομα αντί να κατεβάσει ομαλά κάνει λοξιγκα.. ασε που αν εισαι πολη με 2 και 3 και πας σιγα σαν να πηγαινει σαν χαζο μπρος πισω περιπου 2000στροφες..Δλδ πατώντας ισα ισα το γκάζι σαν να κάνει διακοπή και δίνει διακοπή και δίνει αν γκαζωσεις και αλλαξεις καο γκαζωσςις όλα καλά

Προεπιλογή

Να φανταστω καποιο κωδικο σφαλματος δε σου εχει βγαλει;
    Απο σερβις εισαι κομπλε;

Προεπιλογή

Να φανταστω καποιο κωδικο σφαλματος δε σου εχει βγαλει;
    Απο σερβις εισαι κομπλε;
    Τον μόνο κωδικό π έχω στον εγκέφαλο τον σβήνω και επανέρχεται είναι ο c0460-00 steering position signal.. αλλά αυτό είναι επειδή εγώ το κοιτάω εμφανή σφάλμα κανένα.. και από τότε π το κάνει αυτο το Κρουζ το ανοίγω και με πετάει και καμία φορά δουλεύει..

Σέρβις λάδια φίλτρο είναι για την επόμενη βδομάδα 9000χλμ το αμάξι έχει 95000χλμ

Προεπιλογή

Το Κρουζ κοντρόλ από τότε π κάνει το σκορτσαρισμα δεν δουλεύει καλά ειναι σαν να πατάς γκάζι η φρένο και σε πετάει χωρίς εγώ να ακουμπάω κατι

Προεπιλογή

Δεν πατιναρει γιατί κάπως έτσι μ έκανε και το ντίζελ π είχα και το βολάν ηταν χάλια αλλά εδώ δεν πιστεύω με μονής μάζας βολάν να έχει κάτι..ούτε πιστεύω δισκοπλατο.. κάτι ηλεκτρονικο με βρωμάει.. αν έχει θέμα ο καταλύτης υπάρχει θέμα από κει η μπα; έχω μια δόνηση αν θυμάσαι σε άλλο θέμα π με απαντησες

Προεπιλογή

Και εμενα κατι ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικο μου κανει ολο αυτο;
    Απο μπουζι εισαι οκ;
    Ναι θυμαμαι, δε νομιζω να απο τον καταλυτη...

Προεπιλογή

Και εμενα κατι ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικο μου κανει ολο αυτο;
    Απο μπουζι εισαι οκ;
    Ναι θυμαμαι, δε νομιζω να απο τον καταλυτη...
    Ένας Θεός ξέρει αν είναι καλά τα μπουζι και ποτέ αλλαχτηκαν..από μπούτι κάνει τετοια;; τα μπούζι δεν τα γράφει στο βιβλιαράκι γιατί απλά έχει στάμπα Οπελ και τι αλλάξανε κάνεις δεν ξέρει μέχρι τώρα έτσι ειναι εδω

Προεπιλογή

Αν είναι καμμενο ένα μπουζι το αμάξι παίρνει μπρος κανονικα;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AggelosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας Θεός ξέρει αν είναι καλά τα μπουζι και ποτέ αλλαχτηκαν..από μπούτι κάνει τετοια;; τα μπούζι δεν τα γράφει στο βιβλιαράκι γιατί απλά έχει στάμπα Οπελ και τι αλλάξανε κάνεις δεν ξέρει μέχρι τώρα έτσι ειναι εδω
    Για βγαλτα να δεις τοτε...μπορει να ειναι εκει η αιτια των προβληματων σου!

Προεπιλογή

Για βγαλτα να δεις τοτε...μπορει να ειναι εκει η αιτια των προβληματων σου!
    Έβγαλα τον πόλο της μπαταρίας για 30 λεπτά και έφτιαξε και το Κρουζ και το σκορτσαρισμα.. λες να κόλλησε;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AggelosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβγαλα τον πόλο της μπαταρίας για 30 λεπτά και έφτιαξε και το Κρουζ και το σκορτσαρισμα.. λες να κόλλησε;
    Ωραίος!
    Φθηνά την έβγαλες...πάλι καλά!

Προεπιλογή

Ωραίος!
    Φθηνά την έβγαλες...πάλι καλά!
    Ναι αν δεν είναι προσωρινό..

Προεπιλογή

Βγαζοντας το πολο, σιγουρα εκανε βασικη ρυθμιση πεταλουδας με το που τον ξαναεβαλες, οποτε ριξε μια ματια την πεταλουδα για βρωμιες. Αν δεν καθαρηστικε ποτε, θα βρεις μεσα πολυ βρωμα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαζοντας το πολο, σιγουρα εκανε βασικη ρυθμιση πεταλουδας με το που τον ξαναεβαλες, οποτε ριξε μια ματια την πεταλουδα για βρωμιες. Αν δεν καθαρηστικε ποτε, θα βρεις μεσα πολυ βρωμα.
    Την είδα την πεταλούδα πεντακαθαρη ηταν και χωρίς να έχει καθαριστεί ποτέ.. 20190409_100416.jpg

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    20190409_152939.jpg

Βρήκα όμως αυτό το twinport σύστημα αν λεγεται έτσι.. έσπασε το ένα κοκορακια..Έκανα μια ελληνική πατέντα μέχρι να βρω πολλαπλη Αφού δυστυχώς οι μπιπ δεν πουλάνε μόνο την ραγα και το πομπακι.. που κατ'εμέ είναι εύκολο να το περάσω εγώ.. Η έστω να βρούμε ένα κοκορακια..πάντως το έβγαλα έκανα βάση με κόλλα πάνω του με ροδέλα και το κουμπωσα δουλεύει σωστά πάει κανονικά δεξιά αριστερά μαζί με τα άλλα βέβαια έχω ακόμα που και που το θέμα αλλά ξαναεβγαλα μπαταρία και βλέπουμε για να συχρονιστει.. λάδια φίλτρα μπαταρία εχουν αλλαχτεί..έχω ψεκάσει επαφές και έριξα και σπρέι φρένων στην πεταλούδα αφού την άνοιξα π την άνοιξα..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. 'Ανοιγμα πορτ μπαγκάζ αυτόματαή από μέσα από την καμπίνα με κοντρόλ ή κουμπί (ντίζα)
    Από τον/την Λιανός Βασίλειος στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-14, 11:20
  2. σκορτσαρισμα κινητηρα
    Από τον/την JOHNY65 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 22:49
  3. ΠΕΤΑΕΙ η ομάδα!!!
    Από τον/την ASCONAN στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-10, 12:36
  4. σκορτσαρισμα!!
    Από τον/την alkazar στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-10, 10:46
  5. ΠΕΤΑΕΙ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ ??? ΧΑΛΑΡΑ..............
    Από τον/την lampros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-07, 15:18

Δικαιώματα - Επιλογές