If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 38

Προεπιλογή Τράβηγμα μετα απο αλλαγη ελαστικών

Καλημέρα παιδιά..

Ήρθε η άνοιξη και έβγαλα τα χιονολαστιχα με τις ζάντες τους( σιδερένιες) και έβαλα στις ζάντες αλουμινίου που έχω καινούργια ελαστικά (hankook ventus prime 3). Φεύγοντας από το Βουλκανιζατέρ διαπίστωσα ότι τραβάει δεξιά. Πήγα σπίτι και είδα τις πιέσεις. Του συνοδηγού είχε 0.3 bar λιγότερο σε σχέση με του οδηγού. Το έβαλα αέρα και το πρωί που πήγαινα στην δουλεια πάλι τραβούσε δεξιά πολύ (θέλει να δω τις πιεσεις Όταν ξανά πάω σπιτι) Δηλ όταν αφήνω το τιμόνι με ταχύτητα 100km/h φεύγει δεξιά σε σημείο που αλλάζει λωρίδα σε 5 δευτερόλεπτα. Λέτε να φταίνε τα λάστιχα ,να θέλει ευθυγράμμιση ή να φταίει κάποια ζάντα?
    Το αμάξι δεν τρέμει καθόλου.

Senior Member Το avatar του χρήστη Mokka
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Αφού δεν τρέμει ειναι λογικα οκ η ζυγοσταθμιση.
    Και σε εμένα το εκανε και δεν βοήθησε η ευθυγράμμιση,, αλλά καλο ειναι να κάνεις για να είσαι σίγουρος.
    Είχα αλλάξει τα μπρος πίσω και αυτό έφτεγε για δεν θα είχαν ιδιο φαγωμα. Τα επανέφερα και όλα καλά.
    Είχες μαρκάρει πως τα έβγαλες;
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

Ακριβως...!!!τα ειχες μαρκαρει οταν τα εβγαλες?
    γιατι υπαρχει πιθανοτητα να τραβαει αν εβαλες ας πουμε το πισω δεξια με το μπροστα αριστερα...
    Αλλη φθορα αλλο πατημα κλπ...

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμα σου, λες ότι έβαλες νέα ελαστικά μαζί με την αλλαγή. Οπότε δεν είναι θέμα ελαστικού.
    Δεν δοκιμάζεις τα μπρος πίσω μήπως έφτασε προβληματική ζαντα μπροστά ?
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

Καινούργια είναι τα λάστιχα παιδιά. Σήμερα πήγα το εμπρός δεξιά, πίσω αριστερά...τα ίδια πάλι.. τραβούσε δεξιά... πάω τώρα για ευθυγράμμιση

Προεπιλογή

Πηγα και για ευθυγραμμιση! 2 φορες το εκανε. Παλι φευγει ομως... :/ Αλλαξαμε και τα λαστιχα δεξια αριστερα παλι τα ιδια! Καμια ιδεα ρε παιδια?

Προεπιλογή

εχει συμβει στο παρελθον να φταινε τα ολοκαινουρια ελαστικα . σπανιο αλλα εχει συμβει.

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

τα μπρος πίσω δοκίμασες ?
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση να εχει κολλησει καποια δαγκανα;
    αμα κανεις διαδρομη εχουν και οι 2 πλευρες ιδια θερμοκρασια στις ζαντες (ή στις δαγκανες αν μπορεις να τις πιασεις)

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει περιπτωση να εχει κολλησει καποια δαγκανα;
    αμα κανεις διαδρομη εχουν και οι 2 πλευρες ιδια θερμοκρασια στις ζαντες (ή στις δαγκανες αν μπορεις να τις πιασεις)
    .

Με πρόλαβες.... εμένα πάει και το μυαλό μου σε δυσλειτουργία της μονάδας ABS... βέβαια συνήθως σε αυτή τη περίπτωση δεν φρενάρει καθόλου ένας απο τους 2 μπροστινους τροχούς.. http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...D%E1%E4%E1+abs υπάρχει περίπτωση να μείνει κάποιος ελαφρά φρεναρισμένος?

Προεπιλογή

Εγω την εχω πατησει με ολοκαινουρια λαστιχα Νοκια Ζ 18αρια, να τραβανε δεξια, μου εφαγε τα συκωτια ο λαστιχας να τα παρει τοτε πισω.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Θα δω με θερμοκαμερα τις δισκοπλακες. Αυτό που θα κανω είναι να δοκιμάσω τα χιονολαστιχα με τις ζάντες τους και να δω τι γίνετε.. άλλαξα όλα τα λάστιχα θέση εκτός απο το πίσω αριστερά..
    Έστω ότι ήταν το ελαστικό, δεν θα άλλαζε και το τράβηγμα εάν πήγαινα τα αριστερά δεξιά,,?

Προεπιλογή

Ναι θα αλλαζε...θα σε πηγαινε αντιθετα.το εχω παθει...!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsa sport 1.7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δω με θερμοκαμερα τις δισκοπλακες. Αυτό που θα κανω είναι να δοκιμάσω τα χιονολαστιχα με τις ζάντες τους και να δω τι γίνετε.. άλλαξα όλα τα λάστιχα θέση εκτός απο το πίσω αριστερά..
    Έστω ότι ήταν το ελαστικό, δεν θα άλλαζε και το τράβηγμα εάν πήγαινα τα αριστερά δεξιά,,?
    Βαλε τα χιονολαστιχα να δεις αν θα αλλαξει, αν αλλαξει ειναι τα λαστιχα σου, εμενα οπου και να τα βαζαμε τραβουσε δεξια. Στην αρχη ταλαιπωρηθηκα γιατι νωμιζα καινουρια λαστιχα και φταιει το αμαξι, εκανα πολες ασκοπες κινησεις, ευθηγραμμισεις, σινεμπλοκ, μπαλακια, μεχρι να κατασταλαξω οτι φταινε τα λαστιχα, και να μου τα παρει πισω ο λαστιχας.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Αύριο θα πάω στο λαστιχα να κάνω την αλλαγή. Ας ελπίσουμε πως με τα χιονολαστιχα θα πηγαίνει καλα

Προεπιλογή

βαλε πρωτα τα 2 μπροστα κ κανε μια βολτα κ δες αν το κανει μπας κ το απομονωσεις ετσι το προβλημα σε καποιο ζευγος απο τα 2.

Προεπιλογή

Παιδιά έβαλα τα παλιά ζαντολαατιχα και συνεχίζει να πηγαίνει στου κουτρούλι το γάμο. Οπότε τα λάστιχα δεν είναι.. Και δεν κοπανάει και απο κάπου η μαλακια..
    Πριν 3 4 χρόνια είχα φουσκωσει ένα πεζοδρόμιο . Και τοτε αλλαξα ψαλίδι , ακρο και ανάρτηση.. λέτε να έβγαλε τώρα πρόβλημα κάπου.,? Αν ναι που πιστεύεται,? Όσον αφορά τα φρένα θα τα δω αυριο τις θερμοκρασιες

Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα.
    Πήγαινε το σε μηχανικό άμεσα.
    Διάγνωση εξ αποστάσεως δεν γίνεται.

Προεπιλογή

Μηπως εχεις πλαστικα δαχτυλιδια στα ακρα σου για aftermarket ζαντες?
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Εννοείτε ότι θα το πάω. Απλός ξεκίνησα από τα λάστιχα για αποκλείω σιγά σιγά κάποια πράγματα.. οι ζάντες είναι μαμά.. Ερώτηση. Να τ πάω σε συνεργειο που κάνει ευθυγραμμισεις ή σε ένα απλό συνεργειο..? Έχετε κατά νου κάποιο καλό στην Θεσσ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγη ελαστικών σε astra cabrio 1.6T
    Από τον/την Ghost30 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 21:12
  2. ευθυγραμμιση μετα απο αλλαγη ελαστικων
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-17, 21:29
  3. προβλημα μετα απο αλλαγη μπαταριας
    Από τον/την nikol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-17, 20:39
  4. Πρόβλημα με τράβηγμα σε χαμηλές στροφές.
    Από τον/την nikolaou45 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 04:45
  5. Θορυβοι μετα απο αλλαγη αμορτισερ
    Από τον/την xenofonpro στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-09, 23:20

Δικαιώματα - Επιλογές