If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 71

Προεπιλογή

Αν όντως δεν τα μπορείς βγαλτα! Με την 17αρα το αποτέλεσμα θα γίνει σίγουρα χειρότερο (για τους ελληνικούς δρόμους)...
    Αν τα πουλήσεις τώρα δεν θα χάσεις πολλά....

Φιλικά όπως πάντα!

Προεπιλογή

Η καλύτερη λύση είναι να τα πουλήσεις τώρα. Αν πάρεις τα ελατήρια (τι τιμή άραγε) και πάλι δεν νιώθεις καλά, αν βάλεις στην συνέχεια και τις ζάντες και είναι ακόμα χειρότερα. Η σωστή λύση με τα λιγότερα έξοδα είναι αυτή που είπες ο ίδιος μία τετράδα sachs.

Εγώ στην Ascona πριν 3-4 μήνες άλλαξα αμορτισέρ και έβαλα τα ίδια με πριν μπροστά και πίσω (kyb excel g & gas a just). Άλλαξα και τα 4 ελατήρια με μαμά πάντα. Εκτός ότι το αμάξι σηκώθηκε λίγο που είναι λογικό μιας και τα προηγούμενα ελατήρια είχαν 32 χρόνια πάνω το αμάξι το ένιωθα και ήταν πολύ σκληρό από πριν. Όσο περνάει ο καιρός και τα χιλιόμετρα αρχίζει και στρώνει.
    Ορισμένα αμορτισέρ θέλουν χιλιόμετρα 3-4 χιλιάδες για στρώσιμο.

Τέλος όταν οι αλλαγές είναι όλες μαζί (αμορτισέρ, ελατήρια, ζάντες κτλ) τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο να βρεις ισορροπία.

Προεπιλογή

Μάλλον έμαθες στο σούπερ μαλακό μαμά στήσιμο με χαλαρωμενα ,από τα κμ ,αμορτισέρ Νίκο κ τώρα σου φαίνεται κάπως .

Από την άλλη πας σε λίγο πιο σπορ στήσιμο κ θες κ 17 όποτε η φιλοσοφία άνεση πάει περίπατο , ειδικά αν σκεφτείς κ τους δρόμους που έχουμε . Την 17 δεν ξέρω γιατί φαγώθηκες να την βάλεις αφού το αμάξι δεν την υποστηρίζει ούτε στο στήσιμο ούτε στην δύναμη . Εννοώ ότι θα θυσιάσεις πολλά κ θα κερδίσεις λίγα .

Προεπιλογή

Δωστους λιγο χρονο ακομα Νικο. Κανε καποια χλμ να στρωσουν και μετα βλεπεις... Μην συγκρινεις με τα μαμα που εβγαλες και ηταν στα τελευταια τους. Εννοειται οτι και με τις 17αρες δεν θα ειναι μαγικο χαλι... Παντως στο ibiza που τα φοραω με τα μαμα ελατηρια,ακομα και οταν ειχα τις 17αρες με 40αρι προφιλ δεν κοπαναγε. Ναι μεν ηταν σκληρο αλλα οχι σε τρελο βαθμο... Φιλος με subaru impreza διλιτρο που ειχα παει βολτα εντυπωσιαστηκε απο το γεγονος οτι δεν κοπαναγε....
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Οσο δουλευονται τα αμορτισερ μετα την τοποθετηση σκληραινουν δεν μαλακωνουν.
    Απλα το μονο ειναι οτι ηταν τερματισμενα τα προηγουμενα κ αυτα δουλευουν σωστα
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έμαθες στο σούπερ μαλακό μαμά στήσιμο με χαλαρωμενα ,από τα κμ ,αμορτισέρ Νίκο κ τώρα σου φαίνεται κάπως .

Από την άλλη πας σε λίγο πιο σπορ στήσιμο κ θες κ 17 όποτε η φιλοσοφία άνεση πάει περίπατο , ειδικά αν σκεφτείς κ τους δρόμους που έχουμε . Την 17 δεν ξέρω γιατί φαγώθηκες να την βάλεις αφού το αμάξι δεν την υποστηρίζει ούτε στο στήσιμο ούτε στην δύναμη . Εννοώ ότι θα θυσιάσεις πολλά κ θα κερδίσεις λίγα .
    Την 17αρα την βαζω γιατι μου αρεσει οπτικα, απο 16αρα δεν μου αρεσε κανενα σχεδιο, και δεν πρεπει να εχεις 200 αλογα για να υποστιριξεις 17αρες, σε 16αρι golf 4, το 2004 ειχα 18αρια και kw v2, δεν σημαινε οτι επειδη δεν ειχε αλογα επρεπε να μηνω στα 14αρια.

Το οτι εμαθα σε ανεση ναι ειναι αληθεια, εχω ''γερασει'' μου φαινεται!!! Και με πειραζει και το παραμικρο...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Τα eibach pro, τελικα ειναι μαλακα ή σκληρα??? Φιλος τα εβαλε σε a class με sachs μαυρα, και λεει μαλακωσε.

Προς το παρον το προβλημα παρουσιαζεται μεσα στην πολη, εκτος πολης, η συμπεριφορα τους ειναι αριστη, καμια σχεση με τα μαμα, στου δινουν την αισθηση της σιγουριας και της στιβαροτητας. Και ειναι ο μονος λογος που τα δινω ακομα λιγο χρονο, περισοτερο μηπως τα συνιθησω.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όντως δεν τα μπορείς βγαλτα! Με την 17αρα το αποτέλεσμα θα γίνει σίγουρα χειρότερο (για τους ελληνικούς δρόμους)...
    Αν τα πουλήσεις τώρα δεν θα χάσεις πολλά....

Φιλικά όπως πάντα!
    Ειτε τα βγαλω τωρα ειτε μετα ετσι και αλλιως χαμενος ειμαι...

Προεπιλογή

Τα eibach ειναι σκληρα...σε λιγο πιο μαλακο πας σε H&R και μετα σε Vogtland.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

τα sachs τα μαυρα (advantage νομιζω) ειναι μαλακα,
    νομιζω ειναι τα εργοστασιακα που ειχε το δικο μου

αυτα που εχεις τωρα ειναι αντιστοιχα των sachs performance (κοκκινα)
    αυτα που εχω τωρα

Προεπιλογή

Μετα απο 1000km, νωμιζω οτι τα....συνηθισα!!!! Ειναι οτι και τα ατιμα ειναι πολυ καλα στο δρομο, πραγματικα εχουν μεταμορφωσει το πατημα του αμαξιου με πριν, σε ολα τα επιπεδα.

Θα βγαλω μια φωτογραφια το απογευμα απο το πλαι να δειτε πως καθεται εμπρος πισω, πισω το βλεπω ποιο χαμηλομενο, απο οτι μπροστα, που ειναι ποιο σηκωμενο, ετσι ηταν απο οταν το πηρα δεν εγινε τωρα. Μαλλον τα πισω ελατηρια πρεπει να εχουν κατσει?? Οποτε αν μπει ενα ελατηριο χαμηλωματος 3ποντο, αν και κατα ποσο θα χαμηλωσει μπροστα ή και πισω.

Προεπιλογή

Μπροστα το πετρελαιο εχει πιο δυνατα ελατηρια....γι αυτο καθονται πιο ευκολα τα πισω. Τραβανε ζορι

Προεπιλογή

Πότε πρόλαβαν και έκατσαν βρε Νίκο?
    Τώρα για αυτό που λες ότι πίσω είναι ποιο χαμηλό μπορεί να είναι η κατασκευή του αμαξιού έτσι.
    Γενικός τα μπροστινά ελατήρια στα αυτοκίνητα είναι πιο σκληρά από τα πίσω...για τους ευνόητους λόγους.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Συν ότι ο κινητήρας diesel είναι πιο βαρύς.
    Τα κόνι τα συγκεκριμένα δεν είναι απλά ένα κλικ πιο σφιχτά από τα μαμά, είναι αρκετά πιο σκληρά... είναι γνωστό αυτό στα συγκεκριμένα koni για αυτό τα προτιμούν όσοι θέλουν σπορ οδήγηση, θυσιάζονται όπως ειπώθηκε λίγο από την άνεση.
    Όσο για τα ελατήρια μην νομίζεις ότι τα vogtland είναι μαλακά, τα φοράω, άλλη καρότσα μεν αλλά τα συγκρίνω με τα hr που φόραγα στο j. Παρόμοια κιλά.
    Είναι λίγο πιο σφιχτά από τα hr.
    Eibach γνώμη μου μην βάλεις, θα ταλαιπωρηθεις μέσα στην πόλη, σε καλό οδόστρωμα θα νιώθεις ότι είσαι σε καρτ, απόλαυση.
    Εγώ θα άλλαζα και ένα ζευγάρι ελατήρια hr.
    Και να βάλεις και τα 17αρια.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Αν ήθελες να μην χάσεις πολύ στην άνεση δικιά γνώμη, θα έβαζα monoroe ή sach με hr.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε πρόλαβαν και έκατσαν βρε Νίκο?
    Τώρα για αυτό που λες ότι πίσω είναι ποιο χαμηλό μπορεί να είναι η κατασκευή του αμαξιού έτσι.
    Γενικός τα μπροστινά ελατήρια στα αυτοκίνητα είναι πιο σκληρά από τα πίσω...για τους ευνόητους λόγους.
    Συμφωνώ. Είναι η κατασκευή του αυτοκινήτου που σου δίνει αυτήν την αίσθηση. Και το δικό μου έτσι είναι. Και έχω ρωτήσει πολλές φορές τον μηχανικό μου για αυτό με την ίδια πάντα απάντηση ουδέν έχει πρόβλημα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Kadett D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα συμφωνήσω ότι η 17άρα είναι λάθος, πόσο μάλλον με 215 λάστιχο. Σε golf 6 με μαμά ανάρτηση και 205/55/16 λάστιχο είχα φαγωθεί να δοκιμάσω 17άρες με 205/50/17 διάσταση. Τελικά αγόρασα το σετ ζάντες που ήθελα, το έβαλα πάνω, έκανα μια βόλτα κ στο καπάκι έβαλα πάλι τις 16άρες! Βαραίνει το τιμόνι κ γενικά η αίσθηση του αυτοκινήτου, ενώ κ η άνεση χειροτερεύει σημαντικά.
    Δε θυμάμαι, δοκίμασες τα 17άρια με τα παλιά λάστιχα πάνω;
    Όσον αφορά τα koni, το μείον τους είναι ότι δεν έχουν καθόλου επαναφορά. Με αυτό εννοώ, ότι σε μια λακκούβα του δρόμου, που το αμορτισέρ πρέπει να ανοίξει, τα koni δεν το κάνουν με αποτέλεσμα να αφήνουν κ το αμάξωμα να πέσει μέσα στη λακκούβα κι εσύ να κοπανιέσαι. Στο corsa c φοραώ irmscher/sachs αμορτισέρ με μαμά ελατήριο απλής έκδοσης (όχι σπορ) και 175/65/14 κ το αμάξι δεν έχει κανένα απολύτως θέμα με λακκούβες. Απλά περναέι από πάνω!
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Με 65 προφιλ λάστιχο και και bilstein spring να φοράς πάλι δεν θα καταλαβαίνεις τπτ.
    Τα 17αρια θα ομορφύνουν το αμάξι, θα φαίνεται πιο γεμάτο αλλά θα χάσεις σε βήμα λίγο, και ότι άλλο μειον είπαν τα παιδιά.
    Εγώ στο 550αρακι που ειχα φορούσα ΗR ρυθμιζόμενη με Apex ελατήρια, 225/45/17. Τρένο, τις λακούβες τις καταλάβαινα εννοείτε, όχι όμως το γκάπ, το απότομο. Το apex δεν είναι ουτε μαλακά ούτε σκληρά.Πολύ καλό σύνολο.
    Νίκο θα το συνηθίσεις μην την πουλήσεις την ανάρτηση.
    Στο bravo τώρα, φόρεσα πριν 1 μήνα kyb excel-g με vogtland. Πριν βάλω την ανάρτηση, η μαμά είχε γράψει 215000km...Τα ελατήρια τα έβαλα με το που το πήρα, στα 175000km, αν δεν είχα τα ελατήρια να κρατάνε το αμάξι κι εγώ θα ήμουνα βάρκα, δλδ κατα 60% ότι έχανε το αμορτισέρ - κρατούσε το ελατήριο.
    Όταν έβγαλα τα μαμα αμορτισέρ, δεν χάνανε λαδια πουθενά απλά το rebound τους είχε μαλακώσει κατά πολύ.
    Τώρα με kyb-vogtland καταλαβαίνω τις λακούβες φυσικά (όχι όμως τα μικρά μπαλωματακιά των δρόμων), εχω πολύ καλύτερο φρένο, δεν υπάρχει καμία κλίση στο αμάξι, σε καλούς δρόμους αποδίδει άριστα και σε στροφές.
    Πιστεύω ότι έχεις αρκετές πληροφορίες απο όλους μας για να αποφασίσεις ήρεμα και χαλαρά για τα περαιτέρω.

Προεπιλογή

Κατα μεγαλο ποσοστο θα τα βγαλω τα koni, οσο και αν θελω να τα κρατησω, δεν μου κολλανε. Ειναι σκληρα πολυ, κουνιεται ολο το αμαξι, δεν κοπανανε στις λακουβες, οι θορυβοι που περνανε στην καμπινα ειναι μηδαμινοι, αλλα ειναι σκληρα.

Λεω για sachs super turing.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Αφού δεν κοπανάνε, ούτε θορύβους στο εσωτερικό... Προσπαθώ να νιώσω από τα γραφόμενα, πως το αισθάνεσαι και είναι τόσο "σκληρό". Μήπως να το έκανε βόλτα και κανένας γνωστός σου που να είναι γνώστης στο θέμα αυτό, από κανένα συνεργείο/αντιπροσωπεία;
    Σκληρότερα από τα bilstein spring/sport δεν νομίζω να είναι.
    Θα πας στο άλλο άκρο δλδ

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγη αμορτισερ σε CORSA C
    Από τον/την nick1978 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 225
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-17, 14:24
  2. Αλλαγη Ελαστικων και αμορτισερ σε Opel Corsa limited edition 1.400 2006 D
    Από τον/την Firetribe στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 04:32
  3. Corsa C τοποθετηση πισω δισκοφρενα (φωτογραφικο υλικο)
    Από τον/την Karaman στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-15, 16:23
  4. αλλαγη αμορτισερ
    Από τον/την rempetis71 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 17:30
  5. Αλλαγη αμορτισερ
    Από τον/την ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 21:24

Δικαιώματα - Επιλογές