If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 20

Προεπιλογή ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ του Astra H z16let 180ps

Kαλησπέρα!
    Θα ήθελα να πούμε τις απόψεις για τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις του Αstra H turbo 180ps
    Oποιος έχει δική του εμπειρία απο αλλαγή , κόστος, χιλιόμετρα που έχει κανει με τις εργοστασιακές από την αγορά του αυτοκινήτου και οτιδήποτε σχετικό!
    Γνωρίζω ότι το κόστος αντικατάστασης τους είναι περίπου 2000 ευρώ. Τουλάχιστον παλιότερα που ειχα ρωτήσει έτσι μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία.
    Ευχαριστώ!

Προεπιλογή

Κάποιος που τα έκανε επισκευή μου είχε πει ότι είναι ένας στην Αθήνα και τις επισκευάζει αυτές τις αναρτήσεις και γίνονται ολοκαίνουριες και μάλιστα το παιδί το ένιωσε ξανά το αυτοκίνητο να πατάει όπως όταν το αγόρασε καινούριο!!!!!Αν το παιδί διαβάσει το ποστ ας μας δώσει πληροφορίες ποιος και που είναι αυτός που τις επισκευάζει!!!

Προεπιλογή

Κάποιος που τα έκανε επισκευή μου είχε πει ότι είναι ένας στην Αθήνα τις επισκευάζει αυτές τις αναρτήσεις και γίνονται ολοκαίνουριες και μάλιστα το παιδί το ένιωσε ξανά το αυτοκίνητο να πατάει όπως όταν το αγόρασε καινούριο!!!!!Αν το παιδί διαβάσει το ποστ ας μας δώσει πληροφορίες ποιος και που είναι αυτός που τις επισκευάζει!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΕΥΔΟΚΙΜΟΣ ΑΣΤΡΑΚΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπέρα!
    Θα ήθελα να πούμε τις απόψεις για τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις του Αstra H turbo 180ps
    Oποιος έχει δική του εμπειρία απο αλλαγή , κόστος, χιλιόμετρα που έχει κανει με τις εργοστασιακές από την αγορά του αυτοκινήτου και οτιδήποτε σχετικό!
    Γνωρίζω ότι το κόστος αντικατάστασης τους είναι περίπου 2000 ευρώ. Τουλάχιστον παλιότερα που ειχα ρωτήσει έτσι μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία.
    Ευχαριστώ!
    Καλησπέρα. Είδα καθυστερημένα το μήνυμά σου αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Έχω το Η GTC 1.8 125 PS με IDS+ οπότε φορούσε από το εργοστάσιο τα ηλεκτρονικά αμορτισέρ της Sachs μς 2 ρυθμίσεις (νορμάλ και σπορ, επιλέγεται το σπορ από κουμπί στο ταμπλό). Στα 10 χρόνια/156.000χλμ αποφάσισα να αλλάξω τα αμορτισέρ (κάποιοι αυτά τα αμορτισέρ μπορεί να τα κρατούσαν άλλα 20-30.000χλμ, πάντως δεν είχαν σοβαρά ψωμιά). Να δώσω 1500-1800 ευρώ που ζητούσαν στην αντιπροσωπεία για τα γνήσια δεν υπήρχε περίπτωση, οπότε κατέφυγα στους αντίστοιχους κωδικούς της Sachs (ηλεκτρονικά αμορτισέρ) με κόστος συνολικά περί τα 720 ευρώ (το 2015 από eshop του εξωτερικού).
    Τα αμορτισέρ αλλάχθηκαν μαζί με τοπ μάουντ που επίσης μπήκαν της Sachs. Δυστυχώς από κει και μετά, παρότι μετά από 3 μήνες άλλαξα και ελαστικά κι έκανα κι ευθυγράμμιση, το αμάξι δεν είχε την αρχική συμπεριφορά. Οι μπροστινοί τροχοί δίνουν την αίσθηση εύκολης τάσης για πλεύση σε σχέση με το αμάξωμα αν περάσω πάνω από ανάγλυφο οδόστρωμα με κάποια όχι πολύ μεγάλη ταχύτητα, όπως επίσης και σε απότομες αλλαγές κατεύθυνσης (τύπου ελιγμού ταράνδου) ακόμα και με το διακόπτη σπορ πατημένο. Αρχικά μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση, μέχρι που σε ένα συνεργείο όπελ που είχα πάει το καλοκαίρι του 2017 ο μηχανικός που οδήγησε το αμάξι χωρίς να του πω εγώ κάτι για τα αμορτισέρ, μου τόνισε ότι δεν του άρεσε στη βόλτα που το έκανε η αίσθηση από το μπροστινό σύστημα (τότε τα αμορτισέρ είχαν 30.000χλμ) κι όταν του ανέφερα το ιστορικό μου είπε κατηγορηματικά ότι τα αμορτισέρ που έβαλα δεν ταιριάζουν με το συγκεκριμένο αμάξωμα επειδή είναι χαμηλωμένο κι έπρεπε υποχρεωτικά να βάλω τα γνήσια όπελ κλπ. Στους καταλόγους της η Sachs έδινε τα ίδια για όλα τα άστρα Η είτε 3Θ είτε 5Θ ασχέτως χαμηλωμένου αμαξώματος, οπότε μάλλον ο μηχανικός είχε δίκιο. Οπότε με τα πολλά, μάλλον ατύχησα στην επιλογή αφτερμάρκετ ηλεκτρονικών αμορτισέρ στο δικό μου αμάξι. Πάντως αν ήξερα τα αποτελέσματα, και πάλι δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω κοντά 2000ευρώ για τα γνήσια, μάλλον θα έπαιρνα καλά συμβατικά (κόνι κίτρινα) γύρω στα 550 ευρώ και ας έμενε αναμμένο το λαμπάκι του IDS+ στο ταμπλό. Ακόμα καλύτερα, αν γνώριζα τα κοστολόγια των ρυθμιζόμενων αμορτισέρ πριν αγοράσω το αμάξι, δεν υπήρχε περίπτωση να τα επιλέξω ως εξτρά (κάθοτι επί της ουσίας κάνουν πολύ σκληρό το αμάξι χωρίς να προσφέρουν ουσιαστικά σε οδική συμπεριφορά), και θα άφηνα τα συμβατικά όπου με 350-550 ευρώ βάζεις πολύ καλά αφτερμάρκετ και είσαι άρχοντας.

Προεπιλογή

Καλημερα , να ξερεις οτι το λαμπακι του IDS μπορεις να το σβησεις .
    Απο τα λεγομενα σου το αμαξι σου ειναι ''επικινδυνο'' , δεν εχει σωστη οδικη συμπεριφορα .

Ποιος θα εβαζε την γνησια στο αμαξι με 2.000 κοστος , και αν την εβαλαν θα ειναι πολυ λιγοι .

ΕΓΩ θα προτιμουσα μια KW2 κοντα στα 900-1.000 ευρω και θα ειχα ενα πολυ καλο αμαξι στο δρομο με ασφαλεια .

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε AUQ. Επικίνδυνο δεν θα έλεγα το αυτοκίνητο, αλλά σίγουρα πλέον δεν είναι για πολλά, σε καμία περίπτωση όπως όταν τα φόραγε τα γνήσια αμορτισέρ στα πρώτα 50.000χλμ ή και πιο μετά. Πάντως για 720 ευρώ που μου κόστισαν τα αμορτισέρ, σίγουρα είναι αποτυχία (δυστυχώς). Αν έχω το αυτοκίνητο και μετά από Χ χλμ που θα ξαναχρειαστεί επιτακτικά αλλαγή αμορτισέρ, λογικά θα κινηθώ σε Koni Sport (κίτρινα) με κόστος κάπου 550-600 ευρώ.
    Για το λαμπάκι του IDS μου είχαν πει σε συνεργείο ότι δεν μπορούν να το σβήσουν με το Tech II (μου φάνηκε περίεργο αλλά αυτό μου είπαν) αλλά ότι γίνεται μια πατέντα με αντιστάσεις που κουμπώνουν στις φίσες που πάνε το σήμα στα ηλεκτρονικά αμορτισέρ που ξεγελάνε το σύστημα και βλέπει σα να είναι κουμπωμένα τα ηλεκτρονικά αμορτισέρ (αυτά μου δήλωσαν στο συνεργείο, τα μεταφέρω με επιφύλαξη).
    H KW2 από παλιά θεωρούνταν εξαιρετική λύση, αλλά πρώτον, σημαίνει μικρό έστω χαμήλωμα (που γενικά δεν θέλω) και δεύτερον, στα 1000 ευρώ για αμάξι 10ετίας ή πολύ περισσότερο σήμερα, 14ετίας (μιλώ για τη δική μου περίπτωση πάντα), δεν τη λες και σώφρον επιλογή. Αν ήμουν στα 5-6 χρόνια από καινούριο, σίγουρα θα το έβλεπα υπό άλλο πρίσμα.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παντως πολυ περιεργο αυτο που αναφερεις με τα καινουργια αμορτισερ
    Μηπως επρεπε να σεταριστουν εκ νεου με το tech2 ωστε να τα βλεπει το αυτοκινητο και να δουλευουν αναλογα
    Η αναρτηση ids λειτουργει συνεχως λαμβανωντας στοιχεια απο αισθητηρες
    Οπως περιγραφεις σε εσενα δουλευει τελειως μαλακη σαν να μην παιρνουν ρευμα οι μαγνητες της
    Με το σπορτ κουμπι πως συμπεριφερεται το αυτοκινητο
    Μηπως να το ψαξεις περισσοτερο
    Που εγινε η εγκατασταση;
    Επεμβηκε καποιος στις ρυθμισεις του εγκεφαλου με tech2
    Το σιγουρο ειναι οτι η αναρτηση αυτη εμπαινε παντα σε συνδιασμο με χαμηλομενο σασι, ποτέ σε νορμαλ ελατηρια και μπορεις σιγουρα να εγκαταστησεις απλη αναρτηση απενεργοποιωντας καποιος με tech2 το ids αλλα και τον αισθητηρα επιταχυνσης ή οτι αλλο χρειαζεται η ηλεκτρονικη αναρτηση για να δουλεψει.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ειλικρινά δεν ξέρω φίλε μου. Τα αμορτισέρ τοποθετήθηκαν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο όπελ τον Ιούνιο του 2015 (λίγες μέρες πριν τα κάπιταλ κοντρόλ...). Να ήθελαν σετάρισμα, τι να πω, τόσο ηλίθιοι στο συνεργείο και να μην έκαναν τίποτα; μετά την τοποθέτηση το αμάξι δεν έβγαλε κανένα σφάλμα (πχ να ανάψει το λαμπάκι ΙDS+). Επίσης πατώντας το κουμπί σπορ στο ταμπλό όντως σκληραίνει η ανάρτηση και μετά την αντικατάσταση των αμορτισέρ. Αν ήθελε πάλι προγραμματισμό, λογικά δεν θα ήταν ανενεργό το κουμπί; Το θέμα είναι ότι μετά την αλλαγή αμορτισέρ, νιώθω το αυτοκίνητο σαν να απέκτησε μεγαλύτερη τάση πλεύσης, ιδίως μπροστά. Ακόμα και σε ευθείες στην εθνική με μέτριο άνεμο το νιώθω λιγότερο σταθερό στις ριπές του ανέμου, μετά τα 110-120 χαω. Σα να ψήλωσε κι απέκτησε μεγαλύτερη διαδρομή η ανάρτηση, σα να έχει πιο εύκολα από παλιά τάσεις πλεύσης το αμάξωμα, ακόμα και από όταν τα παλιά αμορτισέρ ήταν πριν τα αλλάξω. Για δρόμους επαρχιακούς με στροφές δεν το συζητώ, ειδικά αν η άσφαλτος έχει ανάγλυφα σε κάποια σημεία (σαν κυματάκια-αυλακιές) εκεί αν μπω με ελάχιστα παραπάνω υπάρχει πιθανότητα από τις πλεύσεις του μπροστινού μέρους να κινδυνεύσω να χάσω το μπροστινό/υποστροφή (πήγα να την πάθω 2-3 φορές και χέστηκα πάνω μου).

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά δεν ξέρω φίλε μου. Τα αμορτισέρ τοποθετήθηκαν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο όπελ τον Ιούνιο του 2015 (λίγες μέρες πριν τα κάπιταλ κοντρόλ...). Να ήθελαν σετάρισμα, τι να πω, τόσο ηλίθιοι στο συνεργείο και να μην έκαναν τίποτα; μετά την τοποθέτηση το αμάξι δεν έβγαλε κανένα σφάλμα (πχ να ανάψει το λαμπάκι ΙDS+). Επίσης πατώντας το κουμπί σπορ στο ταμπλό όντως σκληραίνει η ανάρτηση και μετά την αντικατάσταση των αμορτισέρ. Αν ήθελε πάλι προγραμματισμό, λογικά δεν θα ήταν ανενεργό το κουμπί; Το θέμα είναι ότι μετά την αλλαγή αμορτισέρ, νιώθω το αυτοκίνητο σαν να απέκτησε μεγαλύτερη τάση πλεύσης, ιδίως μπροστά. Ακόμα και σε ευθείες στην εθνική με μέτριο άνεμο το νιώθω λιγότερο σταθερό στις ριπές του ανέμου, μετά τα 110-120 χαω. Σα να ψήλωσε κι απέκτησε μεγαλύτερη διαδρομή η ανάρτηση, σα να έχει πιο εύκολα από παλιά τάσεις πλεύσης το αμάξωμα, ακόμα και από όταν τα παλιά αμορτισέρ ήταν πριν τα αλλάξω. Για δρόμους επαρχιακούς με στροφές δεν το συζητώ, ειδικά αν η άσφαλτος έχει ανάγλυφα σε κάποια σημεία (σαν κυματάκια-αυλακιές) εκεί αν μπω με ελάχιστα παραπάνω υπάρχει πιθανότητα από τις πλεύσεις του μπροστινού μέρους να κινδυνεύσω να χάσω το μπροστινό/υποστροφή (πήγα να την πάθω 2-3 φορές και χέστηκα πάνω μου).
    φιλε μου δεν πας σε ενα αμορτισερομετρο να στα τσεκαρουν;μηπως καποιο εχει θεμα;δεν ειναι δυνατον να εχεις τοσο ασταθες αυτοκινητο.
    Και στην περιπτωση που κατι σου πεταχτει και θελησεις να κανεις ελιγμο τι θα κανεις;εγω στην περιπτωση σου θα εβαζα ενα σετ συμβατικα αμορτισερ να αποκτησει σταθεροτητα ωστε να μην εχω καθε φορα το αγχος.
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Είχα μέρες να μπω στο φόρουμ και τώρα διάβασα το μήνυμά σου. Κοίτα, σε αμορτισερόμετρο στα ΚΤΕΟ που πέρασα και την πρώτη φορά μετά την αλλαγή αμορτισέρ, τον Αύγουστο του 2015 (1,5 μήνα φορεμένα από καινούρια, 1500χλμ) και το 2017 (30,000χλμ από την αλλαγή) δεν μου βρήκαν κάτι στα αμορτισέρ. Βέβαια, αυτό δε μου λέει τίποτα, γιατί αφενός ο τρόπος που μετράνε αυτά τα όργανα είναι πολύ χοντρικός (ουσιαστικά δείχνουν κάτι όταν τα αμορτισέρ είναι εντελώς διαλυμένα), και αφετέρου σε 2-3 συγκεκριμένες περιπτώσεις που έκανα ελιγμό (εννοώ σχετικά απότομο κόψιμο στο τιμόνι για να μειώσω την υποστροφή μετά από είσοδο σε στροφή) με το αυτοκίνητο με μέτριες ταχύτητες επαρχιακού δρόμου τα αμορτισέρ (μπροστινά κυρίως) δεν κράτησαν το αμάξωμα όπως έπρεπε κι αισθάνθηκα ότι στο τσακ δεν έχασα το μπροστινό μέρος (να βγει εκτός τροχιάς λωρίδας προς την εξωτερική πλευρά της στροφής).

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Είχα μέρες να μπω στο φόρουμ και τώρα διάβασα το μήνυμά σου. Κοίτα, σε αμορτισερόμετρο στα ΚΤΕΟ που πέρασα και την πρώτη φορά μετά την αλλαγή αμορτισέρ, τον Αύγουστο του 2015 (1,5 μήνα φορεμένα από καινούρια, 1500χλμ) και το 2017 (30,000χλμ από την αλλαγή) δεν μου βρήκαν κάτι στα αμορτισέρ. Βέβαια, αυτό δε μου λέει τίποτα, γιατί αφενός ο τρόπος που μετράνε αυτά τα όργανα είναι πολύ χοντρικός (ουσιαστικά δείχνουν κάτι όταν τα αμορτισέρ είναι εντελώς διαλυμένα), και αφετέρου σε 2-3 συγκεκριμένες περιπτώσεις που έκανα ελιγμό (εννοώ σχετικά απότομο κόψιμο στο τιμόνι για να μειώσω την υποστροφή μετά από είσοδο σε στροφή) με το αυτοκίνητο με μέτριες ταχύτητες επαρχιακού δρόμου τα αμορτισέρ (μπροστινά κυρίως) δεν κράτησαν το αμάξωμα όπως έπρεπε κι αισθάνθηκα ότι στο τσακ δεν έχασα το μπροστινό μέρος (να βγει εκτός τροχιάς λωρίδας προς την εξωτερική πλευρά της στροφής).
    Αφου δεν το νιωθεις ασφαλές,αλλαξε και βαλε συμβατικα αμορτισερ...θεμα ασφάλειας και δικό σου και των γύρω....
    Γιάννης

Προεπιλογή

γεια σας παιδια! να ρωτησω κ εγω κατι μιας και διαβασα ολο το θεμα? εγω εχω το astra GTC 1.6 turbo sport. εχει δλδ το κουμπι sport μεσα στο ταμπλο. οταν το παταω νομιζω οτι δεν καταλαβαινω καποια διαφορα στη συμπεριφορα. λαμπακι ids+ δεν εχω δει να ανβει ποτε. εχω τελικα ηλεκτρονικη αναρτηση ή απλη συμβατικη? συγνωμη αν χαλαω το θεμα. μεταφερετε το αλλου αν υπαρχει προβλημα.
    ευχαριστω!
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας παιδια! να ρωτησω κ εγω κατι μιας και διαβασα ολο το θεμα? εγω εχω το astra GTC 1.6 turbo sport. εχει δλδ το κουμπι sport μεσα στο ταμπλο. οταν το παταω νομιζω οτι δεν καταλαβαινω καποια διαφορα στη συμπεριφορα. λαμπακι ids+ δεν εχω δει να ανβει ποτε. εχω τελικα ηλεκτρονικη αναρτηση ή απλη συμβατικη? συγνωμη αν χαλαω το θεμα. μεταφερετε το αλλου αν υπαρχει προβλημα.
    ευχαριστω!
    και εγω morrison εχω το ιδιο με το δικο σου.Οταν το αγορασα 2ο χερι ο πωλητης μου ειπε οτι σκληραινουν οι ανατησεις,το τιμονι και το γκαζι εχει καλυτερη αποκριση.Απο ολα αυτα το μονο που εχω διαπιστωσει ειναι η διαφορα στο γκαζι,το αμαξι επιταγχυνει πολυ καλυτερα,για τα υπολοιπα δεν ειδα διαφορα.Οποτε,απο την στιγμη που δεν αναβει καποιο λαμπακι ids+ θεωρω οτι δεν υποστηριζεται αυτη η λειτουργια στα αμαξια μας.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο atithasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω morrison εχω το ιδιο με το δικο σου.Οταν το αγορασα 2ο χερι ο πωλητης μου ειπε οτι σκληραινουν οι ανατησεις,το τιμονι και το γκαζι εχει καλυτερη αποκριση.Απο ολα αυτα το μονο που εχω διαπιστωσει ειναι η διαφορα στο γκαζι,το αμαξι επιταγχυνει πολυ καλυτερα,για τα υπολοιπα δεν ειδα διαφορα.Οποτε,απο την στιγμη που δεν αναβει καποιο λαμπακι ids+ θεωρω οτι δεν υποστηριζεται αυτη η λειτουργια στα αμαξια μας.
    Απο τη μια, οκ, το λες και οικονομια εαν χρειαστει να αλλαξουμε αμορτισερ. Απο την αλλη βεβαια ισως θα ηταν ενδιαφερον να βλεπαμε την λειτουργια μιας ηλεκτρονικης αναρτησης.
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω!
    Kαλησπέρα!
    Δεν έχεις φίλε μου ηλεκτρονικές αναρτήσεις! Αν είχες θα έπρεπε να σου ανάβει στο καντράν με το ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου η ένδειξη του IDS+
    Όταν κυκλοφόρησε το Astra H , το facelift, μετά το καλοκαίρι του 2007 αν κάποιος ήθελε να έχει ηλεκτρονικές αναρτήσεις έπρεπε να το παραγγείλει με τον κωδικό για ids+ και με χαμηλωμένο σασί! Μάλιστα η τιμή του ανέβαινε περίπου στα 1700ευρώ αν θυμάμαι καλα! Για αυτό και ίσως θα έχεις δει ότι υπαρχουν καποια Astr H που απλά έχουν το κουμπί Sport μόνο και κάποια άλλα εκτός από το κουμπί Sport έχουν και το χαμηλωμενο σασί με ids+ και ηλεκτρονικές αναρτήσεις. Συνήθως όσοι είχαν αγοράσει την turbo έκδοση με τα 180 αλογα τοποθετούσαν και αυτά τα δύο επιπλέον (χαμηλωμένο σασί και ids+ ) .

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Επιβεβαιώνω ότι για να έχεις ηλεκτρονικές αναρτήσεις έπρεπε να έχεις και το IDS+. Σε κάποιους που απλά είχαν το κουμπί σπορ η μόνη μεταβολή με το πάτημα του κουμπιού ήταν η καλύτερη αμεσότητα στο γκάζι και κάπως βαρύτερο τιμόνι. Δεν υπήρχε επίδραση στη συμπεριφορά της ανάρτησης χωρίς το IDS+. Εμένα το 2005 το καλοκαίρι που έκανα την παραγγελία στο αμάξι κόστιζε σαν εξτρά γύρω στα 700-800 ευρώ αν θυμάμαι καλά (κουμπί σπορ και IDS+). Προσωπικά βέβαια το έχω μετανιώσει καθώς θα προτιμούσα να έχω καλά συμβατικά αμορτισέρ. Η αίσθηση των ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενων στο astra H GTC (και το αντίστοιχο 5Θ φαντάζομαι) δεν μου προσέφερε κάτι ουσιαστικό εν τέλει. Ξεκάθαρα όποιος ήθελε καθαρά σπόρ συμπεριφορά από την ανάρτηση του συγκεκριμένου μοντέλου πήγαινε με 1000 ευρώ πάνω κάτω σε KW coilovers και άφηνε εμάς με τις ηλεκτρονικές να κουρευόμαστε.

Προεπιλογή

ειμαι και εγω στο δίλημμα τι να κανω με τις αναρτήσεις μου. Idc + με cdc . μαμά θέλουν 500 το ένα, τα after market της sachs γύρω στο 300 το ένα. Διαβασα και τον φιλο παραπανω που ειχε θεμα με τα sachs αλλα σκεφτομαι μηπως αλλαξε μονο τα 2 μπροστά. εκτος αν οι τιμες πηγαν στον θεο απο το 2015
    I'd rather push my OPEL than drive a V.W.

Προεπιλογή

ελατε ρε παιδια,παλιο αμαξι ειναι το astra h,θα βαλετε αμορτισερ που κανουν οσο το μισο αμαξι?Βαλτε συμβατικα αμορτισερ (νομιζω απο το tech μπορει να καταργηθει η ηλεκτρονικη αναρτηση για να μην αναβει η ενδειξη)
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

το ids εχει χαμηλωμένο πλαίσιο και τα bump stop είναι ποιο κοντά απο αυτά της απλής ανάρτησης. Ποια συμβατικά αμορτισέρ θα ταιριάζουν και δεν θα τερματίζουν στην πρώτη λακουβα;
    I'd rather push my OPEL than drive a V.W.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astrah5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι και εγω στο δίλημμα τι να κανω με τις αναρτήσεις μου. Idc + με cdc . μαμά θέλουν 500 το ένα, τα after market της sachs γύρω στο 300 το ένα. Διαβασα και τον φιλο παραπανω που ειχε θεμα με τα sachs αλλα σκεφτομαι μηπως αλλαξε μονο τα 2 μπροστά. εκτος αν οι τιμες πηγαν στον θεο απο το 2015
    Φίλε μου αν ψάξεις στη σελίδα της sachs θα δεις ότι πλέον δεν εμφανίζονται καν τα ηλεκτρονικά αμορτισέρ της για το Astra H/Astra H GTC. Εγώ τουλάχιστον που είχα μπει από περιέργεια πριν κανά χρόνο είδα ότι δεν υπήρχαν σαν κωδικός τα συγκεκριμένα αμορτισέρ, ενώ υπήρχαν τα απλά. Αν βέβαια ψάξεις σε καταστήματα/eshops είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό λογικά θα τα βρεις (θα τα έχουν στοκαρισμένα). Όταν τα άλλαξα εγώ, το 2015, υπήρχαν, και έλεγαν οι ίδιοι (Sachs) ότι είναι για Astra με το IDS+/ sport/lowered chassis. Εγώ τότε είχα αλλάξει και τα 4, τα οποία είχαν κοστίσει περίπου 720 ευρώ η τετράδα (η αγορά έγινε από το mister-auto), ενώ παράλληλα αλλάχθηκαν και τα bump stops, οι προστατευτικές φούσκες των μπροστά, όπως επίσης και οι βάσεις των μπροστά αμορτισέρ (μπήκαν της Sachs) καθώς και τα μπαράκια ζανφόρ.

Παρόμοια Θέματα

1. astra j, 1.6 180ps καταναλωση!
    Από τον/την emperor4her στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-18, 17:37
  2. service astra j 180ps a16let
    Από τον/την tammy στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 21:53
  3. Opel Astra GTC Turbo 180ps
    Από τον/την michaelGTC στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-15, 11:45
  4. ASTRA G X20XER 180PS
    Από τον/την hartinos στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-13, 21:19

Δικαιώματα - Επιλογές