If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 29

Προεπιλογή Ξαφνικό πρόβλημα με στροφές κινητήρα AStra j 2012 1.4T

Καλησπέρα στο group, σήμερα μετά απο ένα μικρό ταξιδάκι παρατήρησα ότι καθός ήμουν στο ρελαντί το αμάξι δεν ανέβαζε ομαλά στροφές, δεν είχε άμεση απόδοση το γκάζι. σαν να δυσκολευέται να αβάσει στροφές απο τις 4.000 και πάνω. όταν το κάνω παρατηρώ ότι αν αφήσω γκάζι δεν πέφτουν άμεσα οι στροφές και μόλις πέσουν κάτω απο 1000 κάνει ένα ελαφρί τρέμουλο ή ρετάρισμα για 3-4 δευτερόλεπτα(δεν μπορώ να το καταλάβω). στην διαδρομή δεν παρατήρησα τίποτα, ολα καλά και ερχόμουν με 130-140. έχει συμβεί κάτι παρόμιο σε κάποιον; ευχαριστώ

* στην εξάτμιση βλέπω να βγαίνει άσπρος καπνός και στο ρελαντί, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο
    * και κάτι άλλο, άλλαξα λάμπες και έβαλα λευκές, μου το βγάζει σαν βλάβη αλλα τα φωτα ανάβουν. υπάρχει περίπτωση να εχει επηρεάσει τον εγκέφαλο αυτό(μπορεί να λέω κ βλακεία)

Προεπιλογή

Για το πρώτο μάλλον βαλβίδα ρελαντί μου κάνει....
    Για τα φώτα όχι δεν έχει σχέση ο εγκέφαλος...
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Για το πρώτο μάλλον βαλβίδα ρελαντί μου κάνει....Σου έσβησε καθόλου????
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Βαλβίδα ψευτοκαπακου σε κοβω. Θες συνεργειο.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλβίδα ψευτοκαπακου σε κοβω. Θες συνεργειο.
    Καλημέρα, ναι και κάπου αλλού που διάβαζα αυτό έλεγαν. Αλλά αυτό αλλάζει μαζί με το το ψευτοκάπακο νομίζω.
    Εν το μεταξύ είδα και λίγο λάδι στο ψευτοκάπακο, όχι μεγάλη ποσότητα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πρώτο μάλλον βαλβίδα ρελαντί μου κάνει....Σου έσβησε καθόλου????
    όχι δεν μου έσβησε καθόλου ο κινητήρας, μιλησα με το συνεργείο και σύμφωνα με αυτό που του είπα και αυτός για βαλβίδα μου είπε. Θα πάω απο εκεί για να το δει και θα ενημερώσω. ελπίζω το κόστος να μην είναι μεγάλο.

Προεπιλογή

Βαλβίδα ρελαντί δεν εχουν αυτοι οι κινητηρες. Κανει παιξιμο στην πεταλουδα για ρελαντι. Η σωληνακι υποπιεσης κομμενο εχεις η βαλβιδα ψευτοκαπακου θες. Να σε ενημερωσω πριν πας οτι με λιγο ψαξιμο στο ebay βρισκεις σκετη βαλβιδα χωρις ψευτοκαπακο.
    Υ.Γ. βαλε μπροστα τον κινητηρα...ανοιξε καπο....ανοιξε την ταπα των λαδιων να δεις αν αλλαζει η λειτουργία του

Προεπιλογή

Βαλβίδα ρελαντί δεν εχουν αυτοι οι κινητηρες. Κανει παιξιμο στην πεταλουδα για ρελαντι. Η σωληνακι υποπιεσης κομμενο εχεις η βαλβιδα ψευτοκαπακου θες. Να σε ενημερωσω πριν πας οτι με λιγο ψαξιμο στο ebay βρισκεις σκετη βαλβιδα χωρις ψευτοκαπακο.
    Υ.Γ. βαλε μπροστα τον κινητηρα...ανοιξε καπο....ανοιξε την ταπα των λαδιων να δεις αν αλλαζει η λειτουργία του
    θα το τσεκάρω αυτο που είπες.
    Άσε αυτο τον μηνα όλα στο αμαξι βγήκαν, 1. ξεκόλλησε το τζάμι απο τον εξωτερικό καθρέφτι 2. κόπηκε μια τσιμούχα από ένα σωληνάκι έτρεχε λίγο λάδι 3. κάηκε ένα λαμπάκι στο φως του φρένου στο καπό 4. κάηκε ένα λαμπάκι στα πίσω φώτα φρένων 4. έσπασα το πίσω φανάρι και το άλλαξα όλο(75 ευρώ) και τώρα αυτό.
    τι να πω, τουλάχιστον να είναι αυτό και να ξεμπερδέψω

Προεπιλογή

Τελικά το κόστος επισκευής ανέρχεται στα 290 ευρώ με καινούριο ανταλακτικό, ελπίζω να ήταν μόνο αυτό και να ξεμπερδέψω

Προεπιλογή

Ποια ηταν η διαγνωση τελικα?

Προεπιλογή

Koumpare,αλλαζει σκετη η βαλβιδα στα a14 net/nel δηλαδη;χωρις να χρειαζεται αλλαγη ολο το ψευδοκαπακο;αυτο λες;

Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ευχαριστω karaman...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Koumpare,αλλαζει σκετη η βαλβιδα στα a14 net/nel δηλαδη;χωρις να χρειαζεται αλλαγη ολο το ψευδοκαπακο;αυτο λες;
    Ναι αλλαζει

Προεπιλογή

Ποια ηταν η διαγνωση τελικα?
    έχει σπάσει η βαλβίδα και έκανε ένα περίεργο φύσημα όταν άνοιξε το καπάκι. τελικά θα το αλλάξω μαζί με το ψευτοκάπακο αφού είναι σετ. 290 ευρώ το γνήσιο. να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να μπλέξω με after market αφού είναι μικρή η διαφορά, κάπου στα 50 ευρώ.

Προεπιλογή

Ναι αλλαζει
    Ευχαριστω!

Προεπιλογή

kostasvit ε γραψε μας οτι ειχε δικιο ο koumparos απ την αρχη το μυριστηκε ειναι "γνωστό" προβλημα πλεον το συγκεκριμενο .
    Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια που ασχολουνται και απαντανε!
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

με την προυπόθεση ότι ανάβει το λαμπάκι και βγάζει p0171, και τα fuel trim στο ρελαντί πάνε στο +27 , και στρώνουν κάπως στο γκάζωμα, έτσι για να το σιγουρέψουμε.

Προεπιλογή

Μ αρέσει που πιστεύεις πως όλα τα συνεργεία ξερουν τι είναι τα trims. Εδώ δεν ξέρουν βασικότερα

Προεπιλογή

υπάρχουν και γνώστες, μην τους απαξιώνεις όλους.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Στροφές σε κινητήρα Opel Corsa E Diesel
    Από τον/την Thodoris5 στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-17, 00:01
  2. Σβήσιμο κινητήρα ξαφνικό
    Από τον/την Doctor GR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-17, 18:36
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-12, 20:55
  4. Ξαφνικό σταμάτημα κινητήρα.
    Από τον/την Όπελ Άστρα στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-11, 22:37
  5. Στροφές κινητήρα
    Από τον/την Matr1x στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 21:43