If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 36 από 36

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιά έκδοση έχεις; Εννοώ είναι το sport με τα χαμηλωμένα ελατήρια!
    Το sport εκτός απο αλλα ελατηρια έχει και αλλες αναρτήσεις? Γιατί το δικό μου λίγο σκληρό το βλέπω(Σε συγκριση με το αλλο μου αυτοκίνητο στο ίδιο δρόμο καταλαβαίνω περισσότερο τις ανωμαλίες του δρόμου). Διαβάζω απλα τα θέματα για την αναρτήσεις για να προετοιμάζομαι, Μαιο εχει TΓΌv, αν και καλά τα βλέπω

Προεπιλογή

Ε σε 10-15000 ετοιμασου. Εκει στις 130000 ειναι το ιδανικο για αλλαγη, εκτος απροοπτου βεβαια...μην σπασει καποιο η ξερασει λαδια.
    Εγω περασα κτεο το κλιο κ τα βγαλανε 88% το ενα μπροστινο κ 91% το αλλο... με 100000χλμ πανω τους. Τωρα εχει 105000 κ τα λυσα να αλλαξω 2 βασεις αμορτισερ που ειχαν λιωσει και χτυπαγανε κ το ενα μπροστινο σε 10000 το πολυ θα ναι πληρως αχρηστο.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member Το avatar του χρήστη DROMADER
    Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το πιο σημαντικό παράγοντα στην αλλαγή αμορτισέρ και μπροστινου συστηματος τον καθορίζουν οι δρόμοι που κινούμαστε. Εδώ π.χ. που βρίσκομαι (Νομος Καβαλας-Δραμας) οι δρόμοι είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση σε σχέση με τον Βυρωνα-Αθηνα που κυκλοφορούσα παλιά (σαμαρακια, μπαλώματα, λακουβες). Άλλο να κάνεις 100.000χλμ σε μετρια προς καλή άσφαλτο και άλλο σε δρομους που κανεις ζιγκ-ζαγκ προσπαθωντας να αποφυγεις τα φρεάτια, και τα μπαλώματα.
    Επίσης αν θυμάμαι καλά το είχε πει και ο GTC25 , επειδή τα αυτοκίνητα μας τα έχουμε ξεφορτωτα τα πίσω αμορτισέρ πέφτουν πιο γρήγορα από τα μπροστά.
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Στο κτεο τις μετρήσεις των πισω μην τις κοιτατε καν σε οπελ, πεζω, σιτροεν, καποια bmw και γενικά μερικά αυτοκίνητα. Αν ανοίξετε τεχνικες οδηγίες και δείτε τι προυποθέσεις υπάρχουν για να βγει σωστή μέτρηση θα καραφλιάσετε. Συγκεκριμένη ποσότητα καυσίμου στο ρεζερβουάρ είναι το πιο απλό που θυμάμαι

Προεπιλογή

Ενταξει στο κτεο οι μετρησεις ειναι μονο για να λενε οτι μετρησαμε τα αμορτισερ, κανονικα το αμορτισερ μετριετε χωρις το ελατηριο, αλλα δεν συμφερει να τα βγαλεις για να τα μετρησεις, οποτε εκει μετα τα 100-120000κμ τα αλλαζεις ή τα αλλαζεις οταν δεις οτι δεν δουλευουν οπως παλια. Το ιδιο κτεο σε αλλο αμαξι που ειχα την μια φορα μου τα εβγαλε οφ, και μετα απο 2 χρονια ηταν σε καλη κατασταση.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hks300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το sport εκτός απο αλλα ελατηρια έχει και αλλες αναρτήσεις? Γιατί το δικό μου λίγο σκληρό το βλέπω(Σε συγκριση με το αλλο μου αυτοκίνητο στο ίδιο δρόμο καταλαβαίνω περισσότερο τις ανωμαλίες του δρόμου). Διαβάζω απλα τα θέματα για την αναρτήσεις για να προετοιμάζομαι, Μαιο εχει TΓΌv, αν και καλά τα βλέπω
    Δεν το γνωρίζω επίσημα,αλλά υποθέτω ότι θα έχει λίγο ποιό σκληρά αμορτισέρ από τις άλλες εκδόσεις.
    Επίσης, έχουν παχύτερη αντιστρεπτική.

Προεπιλογή

Τελικα παρηγκειλα να αλλαξω και τα μπροστα και τα πισω topmount, μαζι μετα αμορτισερ που τα εχω παρει. Topmount, για μπροστα πηρα της sachs, και για πισω της skf σετακι που τα εχει και τα 2 μεσα, γιατι δεξια-αριστερα ειναι διαφορετικα. Φυσουνες που τις κοιταξα ειναι καλες.

Προεπιλογή

Παίδες, σήμερα πήγα αυθημερόν επαγγελματικό ταξίδι και παρατήρησα έντονο κοσκίνισμα στα 100 με 120 χλμ και λιγότερο μετά τα 120.
    Παίζει η αλλαγή αμορτισέρ να επηρέασε την ζυγοστάθμιση? Δεν μου φαίνεται λογικό...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Από πότε είχες να βγεις εθνική? Το ποιο πιθανό είναι να προϋπήρχε το θέμα με τη ζυγοστάθμιση.

Προεπιλογή

Κάνω συχνά ταξίδια φίλε billnick05, για αυτό μου φάνηκε περίεργο. Πριν την αλλαγή ήταν κομπλέ.

Προεπιλογή

Μήπως μπερδεύτηκαν οι ζάντες...δεξια αριστερα...
    Μπορεί να είχαν διαφορά στη φθορά

Προεπιλογή

απο λάστιχα πως εισαι; ειναι ενα θεμα και αυτο με την ευσταθεια και ελεγχο του αυτοκινητου μετα απο ορισμενα χλμ/ω
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Το ποιο πιθανον τα λαστιχα φθαρηκαν με τα παλια αμορτισερ, λογικα μετα εγινε ευθηγραμμιση, και πλεον τα λαστιχα θελουν χρονο να ξαναπατησουν.

Προεπιλογή

Τα λάστιχα είναι διετιας contiEcoContact 205/55/16. Σημεραα είχα πολλες διαδρομές Αττικη Οδο και Εθνική.
    Είχε κοσκινισμα αλλα αισθητα λιγοτερα. Τελοσπαντων αμάξι δεκαετιας ειναι, μπορει να ειμαι ψειρας και εγώ.
    Έκλεισα ραντεβου αντιπροσωπία για το θεμα με τον επιλογέα του αυτόματου και τελος τα ψαξιματα μεχρι το επομενο σερβις...

Προεπιλογή

Στο AStra J δεν πρεπει να εχει τοπμαουν για πισω σωστα; Karaman παιζει ρολο που εχεις αλλη μαρκα στα εμπρος κ αλλη στα πισω; δεν λεω μονο για ποιοτητα κατασκευης αλλά και ως aftermarket μην διαφερουν και ως συνολο δεν καθεται σωστα πχ.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Τα εμπρος topmount σε σχεση με τα πισω δεν ειναι ομοια, οποτε δεν τιθεται τετοιο θεμα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Ζάντες σε opel corsa d 1.3 90hp 07'
    Από τον/την dimag στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-17, 08:02
  2. Τι μπαταρια σε opel corsa c 1,4 twinport 90hp music?
    Από τον/την geo_corsa_c_1,4 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 19:33
  3. Πίσω αμορτισέρ Corsa D 1.4 90HP
    Από τον/την fotis717 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 00:02
  4. corsa 1.3 90hp tuning
    Από τον/την redvipergr στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-13, 12:30
  5. katanalosi corsa 1.4 90hp 2007!
    Από τον/την corsa2007 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 19:22

Δικαιώματα - Επιλογές